141 Shares 6452 views

Kilka słów na temat prawidłowego ładowania baterii

Z odpowiednio dobranego trybu pracy akumulatora ważny parametr zależy bezpośrednio od długości pracy. Jeśli prawidłowo zorganizujesz okres ładowania / rozładowania, możesz pozbyć się kilku problemów: przedłużyć żywotność urządzenia i skrócić czas, w którym urządzenie jest podłączone do sieci.


Aby dowiedzieć się, jak właściwie ładować baterię urządzenia, musisz najpierw określić jego typ. Są wyróżnione materiałami, z których są wykonane. Spójrzmy na kilka typowych baterii i jak je obsługiwać. Na przykład w telefonach komórkowych używany jest nikiel metaliczny wodorku (NiMH) lub litowo-jonowy (Li-Ion).

Dla poprzednich istnieją poważne ograniczenia w działaniu. Jednym z powszechnych błędów użytkowników telefonów komórkowych lub innych urządzeń wyposażonych w taką baterię w ich skład jest ciągły makiet urządzenia. Oznacza to, że urządzenie stale lub wiecej czasu jego działanie jest połączone z siecią. Zamiast spodziewanej "gospodarki" po tak ostrożnym podejściu do urządzenia gospodarstwa domowego, uzyskuje się odwrotny efekt. Urządzenie szybko się nie powiedzie i wymaga wymiany baterii. Jak prawidłowo naładować baterię dla takich urządzeń? Muszą być obsługiwane, dopóki bateria nie zostanie całkowicie zresetowana. Następnie należy naładować prąd znamionowy do maksymalnej możliwej wartości, określonej przez ten parametr jako pojemność akumulatora. Oznacza to, że konieczne jest zorganizowanie pełnego cyklu pracy. To jest odpowiedź na pytanie, jak właściwie ładować akumulator laptopa lub innego urządzenia gospodarstwa domowego.

W przypadku baterii litowo-jonowych ograniczenia w działaniu nie są tak poważne. Jak prawidłowo naładować akumulator tego typu? Nie mają "pamięci" i nie pamiętają szczepu, od którego zaczął się kolejny cykl. Mogą być ładowane bez oczekiwania na całkowite zresetowanie baterii. Ale jeśli chcesz wydłużyć czas życia takiego urządzenia, użyj akumulatora litowo-jonowego, takiego jak akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy, z organizacją pełnego cyklu ładowania / rozładowania.

Oprócz urządzeń gospodarstwa domowego, istnieją pewne rodzaje baterii, które są powszechnie stosowane w produkcji i gospodarstwach domowych i mają przyzwoitą moc. Jako przykład możemy rozważyć akumulator niklowo-kadmowy (Ni-Cad). Jak prawidłowo naładować akumulator tego typu? Prąd dla takiej baterii jest wybierany w oparciu o tryb pracy. Jeśli prędkość cyklu nie jest istotna, można użyć współczynnika 0,1 * E, gdzie E jest pojemnością baterii. Może przekraczać ten prąd 10-20 razy.

Należy zauważyć, że takie akumulatory są nieprecyzyjne w eksploatacji, a ich żywotność może wynieść 20-25 lat. Są jedynymi, które pozwalają na długotrwałe przechowywanie w stanie w pełni wyładowanym.

W przemyśle motoryzacyjnym używane są akumulatory ołowiowe. Są to wystarczająco mocne urządzenia. Jak prawidłowo naładować akumulator samochodowy? Istnieją dwie metody ładowania: przy stałym prądzie ładowania i stałym napięciu. Obie metody są dość skuteczne. Nie mają wpływu na żywotność baterii.