504 Shares 8835 views

"Tabele Geksoral": instrukcje użycia, recenzje

Jak i za co mam zażywać lek "Geksoral Tubs"? Opis tego leku, jego wskazania i przeciwwskazania zostaną opisane w tym artykule. Z tego dowiesz się i jakie inne formy ma ten lek, czy jest to możliwe w czasie ciąży, czy lek ma skutki uboczne itd.


Skład leku

W jakiej formie jest narkotyk "Hexoral Tabs" wyprodukowane? W sprzedaży jest w postaci tabletek do resorpcji, które mają obustronnie okrągły kształt, a także chropowatą powierzchnię o żółtawym kolorze.

Substancją czynną leku jest chlorowodorek chlorheksydyny i benzokaina. Jeśli chodzi o składniki pomocnicze, to zawierają one izomalt, olej mięty pieprzowej, mentol, aspartam, tymol i wodę oczyszczoną.

Właściwości farmakologiczne leku

Jakie są właściwości tabletek "Geksoral Tables"? Dobry efekt terapeutyczny ich spożycia wynika z kompozycji leków.

Połączony preparat "Tabletki Geksoral" do użytku miejscowego ma aktywność antybakteryjną. Jest to spowodowane obecnością substancji takich jak chlorheksydyna. Jeśli chodzi o benzokainę, jest miejscowym środkiem znieczulającym, który zapewnia ulgę w bólach.

Szczegóły dotyczące właściwości leku

Chlorheksydyna, która jest częścią leku "Stoły zerowe", ma dobry efekt antybakteryjny przeciwko bakteriom Gram-ujemnym i Gram-dodatnim. Po wprowadzeniu do organizmu substancja czynna niszczy błonę cytoplazmatyczną komórki bakteryjnej. Jest jednak nieskuteczna wobec dermatofitów, grzybów drożdżowych, prątków i niektórych gatunków Proteus i Pseudomonas.

W większym stopniu chlorowodorek chlorheksydyny jest skuteczny w środowisku lekko alkalicznym lub obojętnym. W kwaśnym jest znacznie zmniejszona jego aktywność. Ponadto skuteczność leku jest zmniejszona w obecności krwi, mydła, a także ropy.

Stosowanie tabletek "Karty Geksoral" prowadzi do znacznego zmniejszenia zawartości szkodliwych mikroorganizmów w ślinie. W takim przypadku zażywanie leku przez kilka tygodni (lub miesięcy) towarzyszy zmniejszenie jego skuteczności. Wynika to ze zmniejszenia wrażliwości bakterii.

Oprócz chlorowodorku chlorheksydyny, lek, który rozważamy, zawiera aktywny składnik, taki jak benzokaina. Jest miejscowym znieczuleniem, który szybko usuwa ból w gardle i jamy ustnej. Działanie przeciwbólowe trwa długo.

Benzocaine jest w stanie przenikać przez lipofilowy region błony komórkowej, a następnie działać na receptory bólu (obwodowe) skóry i błon śluzowych.

Efekt znieczulenia benzokainy zazwyczaj pojawia się w 20-28 sekund po aplikacji. Ale ponieważ substancja czynna jest rozcieńczona śliną, efekt zaczyna stopniowo zmniejszać się.

Farmakokinetyka leku

Aktywny składnik leku "Hexoral Tabs" (chlorheksydyna) może przetrwać w ślinie do ośmiu godzin. Jednakże, nie ma klinicznych wskaźników jego wchłaniania przez błonę śluzową jamy ustnej.

Jeśli chodzi o benzokainę, to z uwagi na niską rozpuszczalność w wodzie absorbuje się powoli. Podobnie jak wszystkie pochodne kwasów estro-paraaminobenzoesowych, substancja ta jest rozszczepiana w wątrobie i osoczu przez esterazę. W wyniku tego powstaje etanol, który jest metabolizowany do acetylcoenzymu. Jeśli chodzi o kwas para-aminobenzoesowy, ulega koniugacji z glicyną lub wychodzi z organizmu przez nerki w niezmienionej postaci.

Wskazania do stosowania leku

Kiedy jest zalecane stosowanie leków "Hexoral Tabs"? Instrukcja tego preparatu zawiera następującą listę wskazań:

 • Angina, zapalenie gardła i inne choroby zapalne gardła;
 • Zapalenie dziąseł;
 • Zapalenie jamy ustnej.

Przeciwwskazania do stosowania leku

W jakich przypadkach zabronione jest stosowanie leku "Geksoral" (aerozol, tabletki wchłanialne)? Zgodnie z załączonymi instrukcjami, stosowanie tych leków jest zabronione w następujących przypadkach:

 • Z fenyloketonurią;
 • Z owrzodzeniami i obrażeniami rany gardła lub jamy ustnej;
 • Przy małej koncentracji cholinesterazy we krwi;
 • Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 4 lat;
 • Z większą wrażliwością na elementy leku.

Leki "Stoły Geksoralne": instrukcje użycia

Lek ten jest stosowany tylko miejscowo. Tabletkę należy powoli wchłania w ustach (do całkowitego rozpuszczenia).

Lek powinien być stosowany natychmiast po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Leczenie należy kontynuować przez kilka dni po całkowitym zaniku wszystkich objawów.

U dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat lek podaje się zazwyczaj w pierwszej pigułce co 1 lub 2 godziny (w razie konieczności). Jednakże codzienne dawkowanie leku nie powinno przekraczać 8 tabletek dziennie.

Dzieci w wieku od 4 do 12 lat, lek jest przepisywany w ilości nie większej niż cztery tabletki dziennie, aplikacja jest możliwa tylko dla pediatrów.

Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 4 lat.

Przypadki przedawkowania

Czy przedawkowanie leku "Geksoral Tabs" (klasyczne, itd.) Ma miejsce? Przy prawidłowym użyciu leku przedawkowanie nie jest możliwe. Wszakże aktywny składnik – chlorheksydyna – nie jest wchłaniana do krwi, a objętość wchłoniętej benzokainy jest niska.

Jak stwierdzono powyżej chlorowodorek chlorheksydyny jest bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie. Dlatego wszystkie przypadki przedawkowania opisano tylko w przypadku stosowania dobrze rozpuszczalnego glukonianu chlorheksydyny. Objawami tego stanu są uszkodzenia błon śluzowych w wyniku bezpośredniego kontaktu z substancją czynną, a także systematyczne, ale odwracalne zwiększenie stężenia enzymu wątrobowego. W tym przypadku nie ma określonej terapii.

Jeśli chodzi o benzokainę, przedawkowanie tej substancji może wystąpić tylko wtedy, gdy lek jest niewłaściwie użyty. W tym przypadku istnieje toksyczny wpływ na układ nerwowy, który przejawia się najpierw przez drżenie, drgawki i wymioty, a następnie przez depresję CNS. W końcu pacjent może wpaść w śpiączkę.

Między innymi wysokie stężenie toksyczne tej substancji powoduje blokadę przewodnictwa AV, bradykardię i zatrzymanie krążenia. Również benzokaina jest przyczyną wystąpienia methaemoglobinemii (częściej u małych dzieci), towarzyszy sinicę i uduszenie.

Jak leczyć? Jeśli wystąpi przedawkowanie benzokainy, pacjent powinien wymiotować i natychmiast spłukać. Czasem lekarze przepisują aktywowany węgiel.

Jeśli pacjent ma hipoksję i anoksję, konieczne jest sztuczne oddychanie. Kiedy serce jest zatrzymane, masaż jest wymagany.

Kiedy wystąpią skurcze, pacjent jest przepisywany dużą prędkością barbituranów (nie tylko ze skurczeniami anoksycznymi) i "Diazepam". W szczególnie ciężkich przypadkach po sztucznym oddychaniu i intubacji stosuje się chlorek suksametonium.

Cyrkulację krwi pacjenta utrzymuje się przez podawanie roztworów elektrolitów lub osocza krwi. Z metemoglobinemią stosować do 50 ml niebieskiego roztworu metylenu (1%). Podaj go dożylnie.

Zdarzenia niepożądane

Czy są jakieś skutki uboczne leku "Geksoral" (aerozol, tabletki)? Zgodnie z instrukcjami lek ten ma dość dużą liczbę negatywnych konsekwencji. Zidentyfikowano je podczas badań epidemiologicznych lub klinicznych.

 • Układ trawienny: zmniejszona wrażliwość błony śluzowej jamy ustnej, upośledzony smak (lub tzw. Dysgeusia), czasowa drętwość języka, zapalenie jamy ustnej, odwracalne odbarwienie zębów i języka, przebarwienie materiałów kompozytowych i krzemianowych odbudowy zębów, oderwanie błony śluzowej jamy ustnej, tworzenie się kamienia nazębnego lub płytki nazębnej , Glossodynia, a także zwiększenie gruczołów ślinowych (ślinianki).
 • Ludzka odporność: reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny i inne reakcje anafilaktyczne.
 • Układ limfatyczny i krążeniowy: methemoglobinemia.

Jeśli te działania niepożądane są zaostrzone lub inne niekorzystne efekty nie są wymienione w instrukcjach, należy poinformować o tym lekarza.

Interakcja z innymi środkami

Czy stosowanie tego leku wpływa na stosowanie innych leków? Co mówi o tym nauka? "Tabliczki Geksoral" (klasyczne, itp.) Mogą zmniejszyć działanie antybakteryjne aminosalicylanów i sulfonamidów. Wynika to z tworzenia się metabolitu kwasu aminobenzoesowego.

Jeśli chodzi o działanie chlorheksydyny, spada wraz z jednoczesnym użyciem sacharozy, polisorbatu 80, nierozpuszczalnych soli cynku, magnezu i wapnia.

Narkotyk "Geksoral Tabs" w ciąży

Obecnie nie ma doświadczenia z użyciem leku "Geksoral" (w postaci tabletek do żucia i aerozolu) u kobiet w okresie karmienia piersią i kobiet w ciąży. Dlatego jego zastosowanie jest możliwe tylko w tych przypadkach, gdy oczekiwane korzyści dla matki znacznie przekraczają potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka.

Specjalne instrukcje dotyczące stosowania leku

Co musisz wiedzieć, aby bezpiecznie używać leku "Hexoral Tabs" (klasyczny)? Opinie ekspertów dotyczące tego narzędzia są mieszane: jeśli są stosowane niewłaściwie, benzokaina może powodować methemoglobinemię. Podobnym warunkom towarzyszą takie oznaki, jak zmiana koloru ust, skóry i paznokci. Stają się blady lub nabierają niebieskiego, szarawego odcienia. Ponadto u pacjenta może wystąpić stan omdlenia, ból głowy, zmęczenie, duszność i częstoskurcz. Wygląd tych objawów wskazuje na obecność methaemoglobiny w dużej lub umiarkowanej ilości, a także znaczne zmniejszenie funkcji transportu tlenu we krwi.

Starsze i małe pacjenci są najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia methaemoglobinemii. Dzieci tego leku mogą brać pod nadzorem dorosłych.

Lek zawiera taki pomocniczy składnik jak aspartam. Jest pochodną fenyloalaniny, która jest wyraźnym zagrożeniem dla pacjentów z fenyloketonurią.

Stosowanie leku jest surowo zabronione w obecności owrzodzeń i ran o zmianach gardła i jamy ustnej. Należy zachować szczególną ostrożność podczas przepisywania leku małym dzieciom (od 4 roku życia) oraz osobom z zaburzeniami połykania lub aspiracji, ponieważ może to spowodować uduszenie.

Jeśli lek "Karta Geksoral" wygasł , nie należy go wyrzucać do kanalizacji ani do ulicy. Zaleca się umieszczenie leku w worku i wysłaniu go do pojemnika na śmieci. Środki te pomogą chronić i zachować środowisko.

Medycyna, którą rozważamy, nie ma wpływu na zdolność prowadzenia maszyny, ani też prowadzić innej działalności.

Inne formy uwalniania

Oprócz tabletek, lek "Geksoral" jest produkowany w innych formach. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

 • 0,1% roztwór do stosowania miejscowego. Lek ten zawiera heksetydynę, jak również substancje pomocnicze, takie jak olej anyżowy i eukaliptusowy, etanol, monohydrat kwasu cytrynowego, olej ząbek, lewomentol, polisorbat 60, salicylan metylu, olej z mięty pieprzowej, woda oczyszczona, sól sodowa sacharyny i azorubina. Obecny środek stosuje się wyłącznie do płukania gardła i jamy ustnej.
 • Aerozol "Geksoral" (spray). Użycie tego leku jest pokazane w tych samych przypadkach co tabletki. Spray powinien być opryskiwany w miejscach dotkniętych przez nie więcej niż 2 sekundy. Z reguły jest to przepisane dwa razy dziennie (po śniadaniu i kolacji). W ciężkich przypadkach aerozol używany jest częściej.

Opinie o narkotykach

Według opinii pacjentów, lek "Geksoral" dobrze radzi sobie z tym zadaniem. Dzięki nim dławica i zapalenie gardła, jak również inne choroby zapalne gardła, są przenoszone dużo łatwiej i szybko przechodzą. Jeśli chodzi o negatywne recenzje, najczęściej są one pozostawione przez tych, którzy źle stosowali lek.