881 Shares 5134 views

Oksytocyna: hormon miłości i zrozumienia?

Emocje i działania człowieka są często kontrolowane właśnie hormony. Wśród nich jest zapewnienie oksytocynę – hormon szczęścia i miłości. Kontroluje on wiele funkcji w organizmie, a także zapewnia poczucie przywiązania do partnera i dziecka. Ponadto, zapewnia wierność. zaskakująco szeroki Zakres skutków dla jednej substancji. Jaka jest tajemnica?

Rozwój oksytocyny i jego funkcje fizjologiczne

Podobnie jak wielu innych, oksytocyna hormon jest produkowany przez podwzgórze mózgu – dział, który nadzoruje pracę narządów i gruczołów dokrewnych, oddziaływanie hormonów i nerwów. Ten dział – prawdziwym ośrodkiem regulacji procesów metabolicznych całego organizmu. Od podwzgórze hormonu oksytocyny jest wysyłany do przysadki, który reguluje cały układ hormonalny. W kolejnym etapie dystrybucji – krew. Pod wpływem oksytocyny zmniejsza gładkich narządów wewnętrznych mięśni, jego wpływ na psychikę jest bardzo szeroki. Ale kobiety i mężczyźni dotknięte przez nią na różne sposoby, więc najlepiej jest rozważyć procesy szczegółowo dla każdej płci oddzielnie.

Kobiece ciało i oksytocyna

Hormon, który redukuje mięśnie gładkie i działa na macicę. To dzięki oksytocyna idzie do pracy. Ponadto działanie hormonu w gruczole sutkowym promuje wydzielanie mleka. Oczywiście, to pozwala na produkcję innej substancji, prolaktyny, oksytocyny, ale przyczynia się do usunięcia piersi. W celu zatrzymania krwawienia po operacjach ginekologicznych, a także z użyciem oksytocyny. Przeciwdziała to efekty progesteronu. Jeśli progesteron nie jest wystarczająca, efekt skurczu oksytocyny na smyczy macicy do poronienia. Wpływ na psychikę jest związana ze zwiększoną skłonnością życzliwość, zaufanie do drugiej strony. W okresie poporodowym, relacja między matką a dzieckiem jest oksytocyna reguluje. Hormon zapewnia przywiązanie do matki dziecka, pomaga zrozumieć jego nastrój i zmniejsza uczucia strachu i niepokoju.

Męskie ciało i oksytocyna

Według niektórych raportów, hormon ten steruje erekcję. Jego wpływ na psychikę przejawia wygląd życzliwości dla innych, pragnienie, aby słuchać słów rozmówcy. Umiejętność komunikowania się z powodzeniem dostarcza dokładnie oksytocyna. Hormon gwarantuje zaufanie relacje między przyjaciółmi lub z rodziną. To był jego generacji zapewnia przywiązanie do dzieci i partnerów seksualnych. Naukowcy przeprowadzili eksperyment potwierdził, że mężczyźni z wysokim poziomem oksytocyny są bardziej podatne na monogamicznym związku , nie zmieniając jego ukochana.

Jak zwiększyć poziom oksytocyny?

Co jeśli organizm produkuje oksytocynę nie wystarczy? Hormon można poprawić medycznie, czy problem jest związany z pracą i innymi metodami odpowiednimi dla wygody stosunków rodzinnych. Na przykład, relaksujący masaż, dotykanie, głaskanie – wszystko to dostarcza organizmowi dodatkowej oksytocyny. Hormon produkowany jest również podczas orgazmu, tak że regularne życie seksualne również przyczynia się do harmonii w innych obszarach komunikacji rodzinnej.