524 Shares 3145 views

Słynne chrześcijańskie kapliczki: Ogród Getsemani

Wśród wyznawców wiary chrześcijańskiej i ogółu wykształceni, wykształceni ludzie całego świata, miejsca związane z życiem, duchowe i edukacyjne działania Jezusa uważane są za szczególnie docenione i posiadające niewątpliwą wartość historyczną i kulturową.

Ogród w Gethsemane

Ogród Gethsemane jest jednym z takich sanktuariów. Sama nazwa "Gethsemane" oznacza "prasy na uprawy ropy naftowej", "prasa naftowa". Jest to miejsce w Izraelu w pobliżu Wschodniej Jerozolimy, położone w pobliżu Góry Eleon. Dolina Kidron, która leży u jej stóp, obejmuje tę samą ziemię, w której kiedyś dorasta legendarny Ogród Gethsemane. Obecnie niewielki fragment o łącznej powierzchni 47×50 m pozostaje.

Związek z wydarzeniami biblijnymi

W tamtych czasach, o czym opowiada Nowy Testament, tak zwana cała dolina. Ogród Gethsemane przylega teraz do grobowca Matki Bożej. Zgodnie z Ewangelią, tu było, że Chrystus spędził ostatnie godziny przed aresztowaniem. Tutaj modlił się do Niebiańskiego Ojca, prosząc go, aby odciągnął od niego ciężki kielich cierpienia, a równocześnie pokornie przyjmując Jego wolę i przygotowane przez niego procesy. Apostołowie-uczniowie wiedzieli, że Jezus kocha Ogrój z Getsemani, a często w nim odosobniony, aby zastanowić się nad sobą, odpocząć od zgiełku miasta, zanurzyć się w wysokim wspólnoty z Bogiem. Dlatego Judasz wskazał strażników dokładnie to miejsce, gdzie można znaleźć Chrystusa i bez problemów, zbędny hałas do aresztowania. Nowoczesne studia potrafiły nawet dość dokładnie wskazać rogatę ogrodu, gdzie miały miejsce legendarne wydarzenia. Znajduje się wśród najstarszych drzew oliwnych, których wiek jest dłuższy niż sto lat.

Ogród Gethsemane i tradycje chrześcijańskie

W Biblii wiele stron poświęconych jest narracji tego, co Chrystus uczynił w Ogrodzie Getsemani. Dla wierzących wszystkich krajów wyznań chrześcijańskich to miejsce związane jest z Pasją Pana. Co roku pielgrzymów z całego świata przyjeżdżają tutaj. Ta tradycja jest praktykowana odkąd Jezus został ukrzyżowany. W XIV wieku, w miejscu stałych modlitw Chrystusa, zbudowano pierwszą niewielką świątynię – z Bizantyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Nowy dom Boży został tam zbudowany w stuleciu, kiedy poprzedni został zniszczony. W XVII wieku przedstawiciele katolickiego zakonu św. Franciszka (Franciszkanów) ustanowili nadzór nad terenem. I narożnik, w którym Jezus modlił się w ogrodzie Getsemani, od połowy XIX wieku został ogrodzony wysoką ścianą, zamykając wejście do niego wszystkim.

Świątynie Gethsemane

W Świętym Getsemani, trzy duże kościoły są teraz otwarte i funkcjonują, mają ogromne znaczenie chrześcijańskie.

  • Przede wszystkim jest to tak zwany Kościół Wszystkich Narodów. Należy do franciszkanów i został wzniesiony w pierwszym kwartale XX wieku. Głównym reliktem świątyni jest kamień, na którym, jak mówią legendy, Chrystus modlił się płaczliwie przed jego aresztowaniem. Nazwa kościoła jest związana z faktem, że darowizny od wierzących z wielu krajów europejskich i obywateli Kanady zostały zebrane na jego budowę. Przed kościołem znajduje się ołtarz. Zabytki świątyni są obrazami mozaiki na tematy wczesnych dni Jezusa.
  • W pobliżu grobowca, w którym pochowana jest Dziewica, powstaje kościół Wniebowstąpienia. Są też miejsca ostatniego spokoju rodziców Matki Boskiej i św. Józef. Zbudował ją w XII wieku. Elena. Należy do kościoła prawosławnego Kościoła Jerozolimskiego i ortodoksyjnej ormiańskiej.
  • I jeszcze jeden prawosławny świątynia, tym razem Rosjanin jest kościołem św. Maria Magdalena, zbudowana przez cesarza Aleksandra III w drugiej połowie XIX wieku. Jest ozdobiona ikonami słynnego artysty Vereshchagina. Świątynia koronowana jest tradycyjną kopułą dla architektury rosyjskiej z krzyżami. W świątyni znajduje się klasztor.

Jak widzimy, świątynie przez cały czas pozostają święte dla ludzi.