897 Shares 8682 views

Tkanki mięśniowej gładkiej: cechy strukturalne. Właściwości tkankę mięśni gładkich

Tkanki zwierzęce wykonać bardzo ważną funkcję w organizmie żywych istot – formę i linię wszystkich narządów i układów. Szczególne znaczenie wśród tych mięśni ma mianowicie jego wagę w tworzeniu zewnętrznej i wewnętrznej wnęce części konstrukcyjnych priorytetu ciała. Ten artykuł będzie spojrzeć na to, co gładkiej tkanki mięśniowej, szczególnie struktury jego właściwości.

Odmiany tych tkankach

Organizm zwierzęcia niewiele rodzajów mięśniowe:

 • poprzeczne paski;
 • tkanki mięśniowej gładkiej.

Obaj mają swoje własne cechy charakterystyczne struktury, funkcji i wykazuje właściwości. Ponadto, nie jest łatwo ich odróżnić. Mimo wszystko, i mają, unikalny wzór, który jest utworzony przez formowanie części składowych białek komórek.

Prążkowanych dobrze jest podzielona na dwa główne rodzaje:

 • szkielet;
 • serce.

Sama nazwa odzwierciedla główne obszary położenia ciała. Jego cechy są bardzo ważne, ponieważ jest to muskulatura zapewnia skurcz serca, ruch kończyn i wszystkie inne ruchome części ciała. Jednak mięśnie gładkie i nie mniej ważne. Jakie są jej cechy, należy rozważyć dalsze.

Ogólnie rzecz biorąc, można zauważyć, że tylko w skoordynowany pracy wykonaniu płynne i mięśni prążkowanych, dzięki czemu całe ciało jest skuteczna. Dlatego, aby ustalić mniej lub bardziej znaczące z nich jest niemożliwe.

Gładka tkanki mięśniowej: cechy strukturalne

Podstawowe niezwykłe cechy tej struktury znajdują się w strukturze i składzie jej komórek – komórek mięśniowych. Podobnie jak każdy inny, to materiał jest utworzony przez grupę komórek, które mają podobne właściwości, struktury, składu i funkcji ruchu. Wspólne cechy struktury można opisać w kilku punktach.

 1. Każda komórka otoczona jest gęstą plątaninę włókien tkanki łącznej, która wygląda jak kapsułki.
 2. Każda jednostka strukturalna mocno do drugiego przestrzeniach międzykomórkowych są praktycznie nieobecne. Dzięki temu cała tkanina być pakowane, zorganizowany i stały.
 3. W przeciwieństwie prążkowanych odpowiedniki, struktura ta może składać się z komórek o różnej formie.

To, oczywiście, nie wszystkie cechy, które mają gładką tkankę mięśniową. Charakterystyka struktury, jak już określono leży w miocytów siebie, ich funkcjonowania i składu. Dlatego poniżej kwestii to zostanie omówione bardziej szczegółowo.

Smooth muscle miocyty

Miocytów mają różny kształt. W zależności od lokalizacji w danym narządzie, mogą być:

 • owalne;
 • wrzecionowate wydłużone;
 • zaokrąglone;
 • Proces.

Jednak w każdym przypadku ogólny skład jest podobny do nich. Zawierają one organelli, takich jak:

 • oraz ekspresji i funkcjonowania mitochondriów;
 • kompleksu Golgiego;
 • Rdzeń, bardziej wydłużony kształt;
 • retikulum endoplazmatyczne;
 • lizosomy.

Oczywiście, konwencjonalne i cytoplazmatyczne wtrącenia obecne. Co ciekawe, smooth muscle miocyty zewnątrz pokryte nie tylko plasmolemma ale membranę (podstawową). To zapewnia im dodatkową możliwość kontaktowania się ze sobą.

Te cechy sprawiają, że kontakt umieszcza gładkiej tkanki mięśniowej. Skontaktuj się z miejsca zwanego Nexus. Przez nie, a także przez pory, które w tych miejscach są dostępne w błonie, impuls jest przekazywany między komórkami, wymianę informacji, cząsteczki wody i innych związków.

Jest to kolejny niezwykły cechą, która ma gładką tkankę mięśniową. Charakterystyka struktury jego miocytów, że nie wszystkie z nich mają zakończeń nerwowych. Dlaczego tak ważne jest, nexus. Cokolwiek jedna komórka nie pozostaje bez unerwienia, a tempo może być przenoszony przez następnego struktury na tkaninie.

Istnieją dwa podstawowe typy komórek mięśniowych.

 1. Wydzielnicze. Ich główną funkcją jest wytwarzanie i akumulację granulek glikogenu, utrzymywanie wielu polisomów mitochondriach i jednostek rybosomów. Nazwa struktura pochodzi od białek w nich zawartych. Ten skurczu filamenty aktyny i nici fibryny. Komórki te często są zlokalizowane na obwodzie tkanki.
 2. Gładkie włókien mięśniowych. Mają postać podłużnych wrzecionowych struktur zawierających owalne jądro przesunięte w środku klatki. Inna nazwa leyomiotsity. Charakteryzuje się tym, że mają większy rozmiar. Niektóre trzonu macicy cząstek do 500 mikronów! Jest to dość znacząca postać w tle wszystkich innych komórek w organizmie dłużej z wyjątkiem jaj.

Funkcja mięśni gładkich jest również fakt, że syntetyzują one następujące związki:

 • glikoproteiny;
 • prokolagenu;
 • elastany;
 • substancji międzykomórkowej;
 • proteoglikanów.

Wspólna praca i skoordynowane rodzaje interakcji wyznaczony miocytów i ich struktura organizacyjna zapewnia gładką tkankę mięśniową.

Pochodzenie tego mięśnia

Formacja źródłem tego typu w mięśniach ciała niż jeden. istnieją trzy główne opcje dotyczące pochodzenia. To wyjaśnia różnice, które ma strukturę tkanki mięśni gładkich.

 1. mezenchymalnych. Jest to duża część gładkich włókien. To właśnie z powodu mezenhimi tworzą prawie wszystkich tkanek wyściełających wnętrze narządów pustych.
 2. pochodzenia nabłonkowego. Sama nazwa mówi o lokalizacji miejsc – wszystkich gruczołów skórnych i ich kanałach. Powstają one przez włókien gładkich mających taki wariant przybywa. Pot, ślina, mleko, na rozdarcie – te gruczoły wydzielania tajemnicy ze względu na podrażnienie myoepitheliocytes komórek – cząstek strukturalnych badanego organizmu.
 3. pochodzenie neuronowych. Włókna te są zlokalizowane w jednym określonym miejscu – Iris jest błon ocznych. Zmniejszenie lub rozszerzenie źrenicy unerwiona i kontrolowane przez te komórki mięśni gładkich.

Pomimo różnych środowisk, struktura wewnętrzna i właściwości wszystkich przeprowadzonych typów komórek w tkance pod uwagę pozostaje w przybliżeniu taka sama.

Główne właściwości tkanek

Właściwości mięśni gładkich, które odpowiadają za prążkowanych. W tym są zjednoczeni. Są to:

 • przewodność;
 • pobudliwość;
 • labilność;
 • kurczliwość.

Jednocześnie istnieje również dość specyficzna cecha. Jeśli mięśnie prążkowane szkieletowe mogą szybko kurczyć (ten dobrze ilustruje drżenia w ciele człowieka), można wygładzić przez długi czas utrzymywany w stanie ściśniętym. Co więcej, jego działalność nie podlega woli i umysłu człowieka. Ponieważ dostarcza autonomiczny układ nerwowy.

Bardzo ważną cechą jest zdolność do spowolnienia przedłużenie długoterminowego (redukcja) i ten sam relaks. Tak, to jest oparte na pracy pęcherza. Pod działaniem płynu biologicznego (zawartość) jest w stanie się rozciągać i kurczyć. Jej ściany są wyłożone mięśni gładkich nim.

białka komórkowe

Miocyty uważane tkanki zawiera wiele różnych związków. Jednak najważniejszą z nich, zapewnia funkcje skurczu i relaksacji, są tylko cząsteczki białkowe. Wśród nich znaleźć tutaj:

 • filamenty miozyny;
 • aktyny;
 • nebulina;
 • czeniem;
 • tropomiozyna.

Elementy te są zwykle znajduje się w cytoplazmie komórki oddzielone od siebie, bez tworzenia agregatów. Jednak w niektórych narządów u zwierząt w kształcie wiązek lub splotów, zwanych miofibryli.

Położenie w tkankach tych belek głównie w kierunku wzdłużnym. Oba filamenty miozyny i aktyny. Wynikiem tego jest to sieć, w której końce są tkane krawędzie kilka innych cząsteczek białkowych. Jest to ważne dla szybkiej i właściwej redukcji całej tkaninie.

redukcja nie trzeba się następująco: jako część wewnętrznej środowiska komórki mają pinocytic pęcherzyki, które koniecznie zawierają jony wapniowe. Gdy impuls nerwowy przybywa, mówi o konieczności zmniejszenia tej bańki zbliża się włókienek. W rezultacie, jon wapnia irytujące aktyny, który przesuwa głębiej między włóknami miozyny. Prowadzi to do obejmującą z błoną komórkową i wskutek miocycie jest zmniejszona.

Tkanki mięśniowej gładkiej: rysunek

Jeśli mówimy o tkance prążkowanych, jest łatwo rozpoznawalny przez prążki. Ale tu rozważamy strukturę, to nie zdarza. Dlaczego mięsień gładki wzór jest zupełnie inna niż jej najbliższego sąsiada? Wynika to z obecności i lokalizacji składników białkowych w miocytów. W ramach mięśni gładkich miofibryle przędz o różnym charakterze zlokalizowane chaotyczny, bez stałego uporządkowanym stanie.

Dlatego wzór tkaniny po prostu nie jest dostępny. W prążkowanych aktyny włókna stopniowo zastępowane przez przekroju miozyny. Rezultatem jest obraz – prążkowania, dzięki czemu tkanina staje się jego nazwa.

Pod mikroskopem, gładki materiał wygląda bardzo gładka i uproszczone dzięki ściśle przylegające do siebie wzdłużnie ułożone wzdłużne miocytów.

Przestrzenne położenie w organizmie

Tkanki mięśniowej gładkiej tworzy dość dużą liczbę ważnych narządów wewnętrznych w organizmie zwierząt. Tak, że tworzą:

 • jelita;
 • genitalia;
 • wszystkie rodzaje naczyń krwionośnych;
 • rak;
 • wydalniczy narządów układu;
 • dróg oddechowych;
 • część analizatora wzrokowego;
 • narządów układu pokarmowego.

Oczywiście, lokalizacja tkanki pod uwagę są niezwykle zróżnicowane i ważne. Ponadto, należy zauważyć, że takie formy w mięśniach głównie te podmioty, które podlegają automatyzmu w zarządzaniu.

Metody odzysku

Tkanki mięśniowej gładkiej tworzy dość ważnych struktur, które mają zdolność do regeneracji. W związku z tym, że charakteryzuje się dwoma głównymi alejami w urazach różnego rodzaju.

 1. Miocytów mitotyczny podział do wytworzenia wymaganej ilości tkanki. Najczęstszym prosty i szybki sposób na odzyskanie. Istnieje zatem przywrócenie wewnątrz każdego organu utworzoną przez mięśnie gładkie.
 2. Miofibroblastów stanie przekształcić komórki mięśniowe gładkie tkanki, jeśli to konieczne. To jest trudniejsze i rzadkie ścieżka regeneracji tkanki.

Unerwienie mięśni gładkich

Tkanki mięśniowej gładkiej wykonuje swoje funkcje niezależnie od chęci lub niechęci żywej istoty. Jest tak, ponieważ jego nerwu prowadzi autonomicznego układu nerwowego, jak również procesy zwojach nerwowych (rdzenia).

A przykładem tego dowodu może przyczynić się do zmniejszenia lub zwiększenia rozmiaru żołądka, wątroby, śledziony, rozciąganie i skurcz pęcherza moczowego.

Funkcje tkankę mięśni gładkich

Jakie jest znaczenie tej struktury? Dlaczego jest płynna tkanka mięśniowa? Funkcjonowała ona następująco:

 • długoterminowego obniżenia ciał ścienne;
 • tajemnice produkcyjne;
 • zdolność do reagowania na bodźce oraz wpływu pobudliwości.