812 Shares 5721 views

„Lepiej jest głodować niż jeść straszne.” Czy lepiej być samotnym? Czy praw O. Chajjam?

Przez wiele tysięcy lat ludzkiej egzystencji na ziemi uniwersalnej kultury zgromadził bogatą wiedzę w zakresie cech relacji między członkami społeczeństwa. Jako jeden z wschodnich mędrców „Lepiej jest głodować niż jeść straszne”, to lepiej być samemu niż komunikować się z niegodnych.


Rozważmy dzisiaj sam ten aforyzm, a los jego autora.

Kto powiedział te słowa?

Słowa „Lepiej jest głodować niż jeść straszne”, „lepiej być samemu niż wśród osób, które nierównych” zostały napisane przez znanego poety Omara Chajjama Wschodniej.

Urodził się w Persji, żyłem prawie tysiąc lat temu, wyróżnił się jako słynny matematyk i astronom. Przez całe swoje życie, Omar Khayyam pisał krótkie czterowierszy, zwane Rubaiyat.

W tych wierszach, wyraził swoją filozofię życia. Jako poeta kultury muzułmańskiej, nie dzielić doktrynalne część przepisów tej religii był sceptyczny co do boskiego planu Bożego, oddał się do pesymizmu, patrząc na przykłady niesprawiedliwości i występku.

filozofia wschodnia poeta

Przez ich pozycję w życiu, jest on prawdopodobnie do zamknięcia figury renesansu, który również szukał przez całe życie, aby udowodnić człowiekowi prawo do wybudowania własnego losu i zmieniać świat wokół nas.

W rzeczywistości, znaki Omar Khayyam dostał rodzajem „drugie narodziny” jest w świecie zachodnim, gdy wiek zanim zaczęli tłumaczyć na język angielski western poetów. Ze względu na zainteresowanie osobowości odległej perskiego autora, został odnaleziony i jego matematycznych i astronomicznych osiągnięć, tak teraz nazwisko osoby jest znana każdej wykształconej miłośnika literatury.

„Lepiej jest głodować niż jeść straszne” jest lepiej, jak się okazuje jeden? Co oznacza to wyrażenie?

Małe Rubai O. Chajjam, co oznacza, że trzeba starannie wybrać swój własny krąg przyjaciół, była przedmiotem kontrowersji od dłuższego czasu. Wszakże ludzie – istotą społeczną, żyje w komunii z jego towarzyszy, więc często samotność jest nie do zniesienia dla niego.

Dlaczego poeta starożytności oferuje prywatność, jak oszczędność resztę wyspy dla każdego z nas?

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zauważ, że jest to wiersz (jako iloczyn prawdziwego filozofa) zawiera logiczny dylemat: „być z kimś”, czy „być sam” (Cytat ostatnią linię poematu: „Lepiej być samemu niż z byle kim”).

Oczywiście alternatywą godną: niż do komunikowania się z ludźmi, którzy nigdy nie zrozumie albo cenią, czy nie lepiej pozostać w ciszy i medytacji? Wszakże taka opcja byłaby najlepsza dla wszystkich, prawda?

Czasami O. Khayyam oskarżeni o nadmierną arogancję, za jego zdaniu: „Lepiej jest głodować niż jeść straszne” lepiej niż ktokolwiek robi. Co? Czy poeta wzywa nas do powstrzymania się od jedzenia?

Nie będzie on prawdopodobnie nauczyć nas zrozumiałość w żywności (co w ogóle jest bardzo ważne dla nas, ludzi 21 wieku). Lepiej jest głodować niż jeść żywności z GMO, to lepiej powstrzymać się od jedzenia, co jeść produkty z „McDonalda”.

Jedzenie i wybór przyjaciół do czegoś przyczepić, to nie będzie czekać na ciężką chorobę i ludzi, którzy są blisko was, nie zdradzają trudny moment.

Poeta jest jeszcze w porządku. I ta mądrość pochodząca z głębi wieków.

Jak dzisiaj mądrości Eastern istotne?

Mądre cytaty i wypowiedzi są zawsze istotne – a 1000 lat temu, a dziś, w dobie technologii komputerowej. Człowiek jest człowiekiem, tak cicho Rubai O. Khayyam zawsze znajdzie swoich czytelników. A w naszych czasach, gdy krótkie uwagi postrzegana znacznie lepiej niż obszernych pism Tołstoja i Dostojewskiego, nawet jeszcze bardziej.

Więc czytaj nieśmiertelny poeta perski i czerpać przyjemność ze to działa! A co najważniejsze – szukać gronie prawdziwych przyjaciół, którzy byłoby zrozumiane i docenione!