859 Shares 5523 views

Abul Khair Khana i jego epoka

W 1718 roku nastąpiło zdarzenie, które stało się pierwszym krokiem w kierunku łączenia ziemie Kazachstanu do Rosji – zmarł Tauke Khan, najwyższy władca zjednoczonego i potężnego niegdyś państwa. W efekcie kandydaci walczą o władzę kraj został podzielony na trzy niezależne edukacji plemiennej, zwany najwyższą, środkową i młodzieży zhuzami. To był szef Małej Ordy – Abul Khair Khana – odegrał ważną rolę w ustanowieniu rosyjskim protektoratem.


Problemy spowodowane przez separatyzm

Natychmiast po upadku Chanatu nadeszły trudne czasy. Osłabienie, co było wynikiem separatyzmu, natychmiast skorzystał z agresywnymi sąsiadami stepowych. Junior Horde, ziemia, który rozciąga się w zachodniej części dzisiejszego Kazachstanu, został zaatakowany przez plemiona djungars zawarł pokój z Rosją, ale nie zatrzymać drapieżnych naloty na swoich sąsiadów. Sytuacja stała się krytyczna.

W 1730 roku, po kolejnej serii nalotów, a następnie pierwszego odwołania Khan Abulhair do władz rosyjskich o pomoc w odparciu agresji. Jako znak wdzięczności obiecał Anne Ioannovne zawarcia sojuszu wojskowego, zapewnienie bezpieczeństwa granic rosyjskich. Jednak od Petersburg powiedział, że pomóc w walce przeciwko Dzhungars zgodzić, ale tylko wtedy, gdy wejścia służalczych terytoriów Abulhair pod rosyjskim protektoratem.

Objęcie ochroną Rosyjskiej

Abul Khair Khan zaakceptował te warunki, pomimo faktu, że ich realizacja pozbawionego niepodległości swego ludu. W tym przypadku, rola odgrywana przez jego wygórowanych ambicji i żalu za to, że po śmierci najwyższego chana Tauken on został wybrany na jego następcę. Zgadzając się rezygnować z suwerenności, to przebiegły polityk oczekiwanych obywatelstwa uzyskanego z rosyjskiego transmisji gwarantuje Chanat jego bezpośrednich następców.

Nie odbiegają od niego, a Pan z Bliskiego Hordy – Khan Abulmambet. Udało mu się uzyskać obywatelstwo dwóch mocarstw – Rosji i Chin. Jego polityka lawirowania między dwoma krajami jest nazywany „między lwa i tygrysa.” Elder Horde w tym czasie nic nie może zrobić jako całkowicie pod wpływem Kokand chanatu został pozbawiony własnego głosu.

Misją rosyjskiej dyplomacji

W 1731 roku, kiedy rządzący Kazachowie są pogrążone w intrygi polityczne i poszukiwania sposobów na osiągnięcie osobistej próżności, przybyły z Petersburga ambasadora – hrabia AI Tevkelov. Wykonując misję powierzoną mu złość Ioannovnoy, zebrał 10 października najbardziej wpływowych przedstawicieli średnich i mniejszych zhuzes i wspierane Abulhair Khan, reprezentujący Młodzieżowy Hordy, przekonał ich o korzyściach, które obiecał im wjazdu pod rosyjskim protektoratem.

Jego dyplomacja była sukcesem, a pod koniec tego chanów Kongresu, stał na zhuzes głowy, a nawet dwadzieścia siedem władcy mniejszym rangi przysiągł na Koran wierność Anne Ioannovne. Ten akt prawny był uzasadnienia dla łączenia ziemie Kazachstanu do Rosji, choć było jeszcze daleko od ostatecznego wejścia schronu z dwugłowym orłem.

Sojusz z Rosją pomógł Kazachowie Dzhungarian oprzeć najeźdźców. W okresie zwiększania ich naloty w latach 1738-1741, wojsko, utworzony z przedstawicieli średnich i mniejszych zhuzes, przy wsparciu ze strony Rosjan rozpatrywane przeciwnikowi kilka porażek zgniecenie. W tych kampanii, doprowadziła połączone siły był brat chana Bliskiego juz – Abylai. W 1741 roku, w jednej z walk dostał się do niewoli i tylko interwencja administracji Orenburg, aby utrzymać go przy życiu i powrócił do wolności.

Koniec słynnego władcy życia

Abul Khair Khan nie udało się podporządkować wszystkie trzy kazachskiej Hordy, choć walczył o dominację na wiele lat. W połacie rozległych stepów rozproszyć jego sławę jako nieustraszonego dowódcy i kolega z nie mniej słynnego Khan Abylai. Jednak taka popularność wśród ludzi stworzył zazdrość wielu władców kazachskich. Jeden z nich – Barack Sultan – włożył wiele wysiłku, aby obalić jego przeciwnik. Oba z nich, mając jasne charyzmatyczne cechy, rozrywkę wzajemnej nienawiści. To było powodem tragicznej finał.

zachowanych dokumentów wiadomo, że w sierpniu 1748 Abul Khair Khan towarzystwie małej straży wracał z Orsk Fortress. Po drodze czekał na zasadzkę ustalonym przez Barak i jego współpracowników.

W kolejnych nierównej walce szef Małej Ordy zginął. Abulhair pochowany w pobliżu zbiegu rzek Kabyrga i Olkeyka. To miejsce znajduje się osiemdziesiąt kilometrów od Turgai – jedno z miast regionu Aktobe.

pamięć ludowa

Dziś miejsce to stało się jednym z pomników historii Kazachstanu. U ludzi jest nazywany Han Molas, co w tłumaczeniu oznacza „grób chana”. We wrześniu 2011 roku Komisja Nauki w rządzie kraju w ramach programu, który studiuje panowania Khan Abulhair, inicjatorem ekshumacji jego szczątków. Przeprowadzone badania genetyczne potwierdziły ich autentyczności, co jest bardzo ważne, ponieważ jest to jeden z bohaterów, cześć pamięci, która rośnie z każdym rokiem.

Potomkowie Khan

Po śmierci jego syna Abulhair Nuraly stał Khan Juz Younger, i, podobnie jak jego ojciec szukał sojuszu z potężnego i wpływowego sąsiada – Rosji. Liczne, jak jego wnuków również objęte zakresem Izby Wyższej chanatu.

Ciekawy szczegół: jeden z odległych potomków Abulhair, Gubaydulla, stał się znaczącą postacią w rosyjskim wojsku za panowania Aleksandra II. Żyjąc aż do 1909 roku, zmarł kawalerii ogólną i uznaną przodka krajowej Signal Corps. Sam Abul Khair Khan, którego biografia nadal wymaga pogłębionej analizy, pozostał na zawsze w pamięci jej mieszkańców.