648 Shares 3559 views

Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie o pochodzenie ikon klinowych

Co to jest kształcie kleszczy, dziś mało kto z reguły wiedzą, że są wąskimi specjalistami w dziedzinie kultury i historii filologii. W międzyczasie dzięki pisowni w kształcie pięter, możemy pisać nasze myśli i słowa na papierze. W związku z tym, w tym artykule, postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co oznacza początek ikon klinowych.


Co to jest pisanie piszczelowe?

Cuneiform nazywa się starożytną formą pisania, w której niektóre znaki były stosowane do glinianych tabletek za pomocą specjalnie zaostrzonej różdżki.

Jako forma pisania pisarskiego pisano w kulturze sumeryjskiej. Pozwoliło to na przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie i przyczyniło się do tego, że kraj ten zajmował dominującą pozycję w starożytnym świecie.

Również archeolodzy odkryli kilka starożytnych form pisania, podobnie jak kleszczy. Jest to persoński klinik, tak zwany list Ugaritic, a także list Kipro-Minoana.

Najsłynniejszy kraj stożkowy

Odpowiadając na pytanie o pochodzenie ikon klinowych, zbadamy stan pisania w najsłynniejszej i dobrze zbadanej kulturze sumeryjsko-babilońskiej.

Pierwsze tabletki klinowe tego kraju, znane współczesnym naukowcom, pochodzą z 3500 pne. E.

Pomiędzy rzekami Tygrys i Eufratatem dobrze osiadło królestwo sumeryjskie. Było to państwo z zaludnionymi miastami, posiadającymi ciało swoich praw, o bogatej tradycji książkowej, składającej się z tych glinianych tabletek.

Na tych tabletkach rejestrowano różne informacje: od prekursora prawa do obliczeń domowych.

Same ikony były najbardziej zbliżone do hieroglifów. Jednak już wskazali pewne kombinacje słowne i były bardziej warunkowe niż hieroglify starożytnego Egiptu.

Hipoteza o wyglądzie pisanych ikon klinowych

Pochodzenie ikon klinicznych w Mezopotamii ma kilka hipotez. Zgodnie z jednym z najczęstszych z nich, ikona kruka pojawiła się w następujący sposób.

Właściciele dużych działek rolniczych i hodowli bydła zmuszeni byli prowadzić rejestr własności. W tym celu z gliny, która była wspólnie w tych częściach, wykonano specjalne figurki, które nazywano tokensami. Tokeny formowano w formie zwierząt lub domowych ptaków, a także w postaci zboża, jaj itp.

Tokeny uformowały się w naczyniu ziemnym, zapieczętowanym osobistym pieczęcią kapitana, ponieważ tylko on miał dostęp do tej wiedzy.

Co więcej, wraz z rozwojem postępu ludzkiego zwyczajowo narysowano zwykły napis o tych żetonach na pokrywie samego naczynia glinianego, a sam statek również zmienił się i przekształcił w prostą tabletkę gliniastą.

Zarys piktogramów również się zmienił. Jeśli wcześniej miały charakter imitatywny i wyglądały jak te zwierzęta, które oznaczały, teraz zaczęły być oznaczane warunkowo i schematycznie, wycisnąwszy je na świeżą glinę lub nawet używając specjalnej farby z pałąkiem do pisania.

Więc możemy zrozumieć, co oznacza początek ikon klinowych, ponieważ są to poprzednie piktogramy.

Połączenie dwóch różnych piktogramów dało nowe słowo. W ten sposób pojawiła się idea, używająca symboli. Na przykład, jeśli dwa znaki oznaczały jajko i ptak, oznaczało to "płodność i dobre samopoczucie". Starożytne rysownice dość wyraźnie pozwalają nam rozważyć takie cechy.

Nawiasem mówiąc, pisanie pieczęciowe, powstałe w kulturze sumeryjskiej, szybko się rozprzestrzeniło na Bliskim Wschodzie, w przeciwieństwie do hieroglifów chińskich i egipskich. Znaki ostrego kształtu były bardziej zrozumiałe, łatwiej było ich zapamiętać i pisać. Dlatego dzisiaj możesz zapoznać się z dość dużą liczbą tabletek glinowych z tymi dokumentami.

Współcześni uczeni uważają, że Sumeryjski pseudonim miał zdecydowany wpływ na litera fenickiego, co z kolei wpłynęło na stworzenie starożytnego alfabetu greckiego, który jest swego rodzaju przodkiem alfabetów całego świata.

Jednak później ten typ listu został utracony. Przez długi czas gliniane tabletki byłyby pochowane na ziemi, gdyby europejscy naukowcy nie zwracali na nich uwagi w ostatnim wieku.

Historia odcyfrowania oznaczeń stożkowych

Studiując pytanie o to, jakie jest początek ikon klinowych, nie można pominąć problemu odcyfrowania ich.

Próby odcyfrowania tych oznaczeń zostały wykonane przez naukowców w XIX wieku. Materiały służące jako napisy na tablicach późnej epoki, wymieniające tytuły władców i ich zasługi.

Podczas wykopalisk archeologicznych na terytorium starożytnego Babilonu znaleziono nie tylko liczne próbki klinowe, ale także oryginalne słowniki, według których studiowały wyższe klasy tego kraju.

Dzięki tym odkryciu odczytywano większość tabletek gliniastych. Historycy otrzymali nieocenione dane o życiu w starożytnych Sumerach. Do tej pory tylko najstarsza próbka forma stożkowego, tak zwanego litera proto-sumeryjskiego, pozostaje niezauważona.