736 Shares 5279 views

Płytki indukcyjne: zalety i wady. Jak działa kuchenka indukcyjna

Każdego roku urządzenia gospodarstwa domowego stają się coraz bardziej "inteligentne" i nowoczesne – istnieją nowe urządzenia i urządzenia elektroniczne, które mogą w jak najkrótszym czasie gotować zdrowe i smaczne potrawy. Jednym z takich urządzeń są kuchenki indukcyjne. Plusy i minusy tych urządzeń będziemy rozważać w naszym dzisiejszym artykule.


Wygląd na rynku światowym

Ta technika jest najmniejsza na tle swoich odpowiedników, ponieważ została wymyślona później niż wszystkie pozostałe. Kilka lat temu w sklepach można kupić tylko dwa rodzaje – gaz lub elektryczność. Jednak w ostatnich latach coraz więcej sprzedawców oferuje kuchenki indukcyjne. Zalety i wady tych urządzeń przyjrzymy się nieco później, ale teraz dowiedzmy się, jaka jest technika i jaka jest przydatna dla gospodyni domowej.

Funkcja

Aby dowiedzieć się więcej o tej płycie, porozmawiamy o algorytmie jego działania. Zasada płyty indukcyjnej jest następująca. Źródłem ciepła (co do zasady jest gorący palnik żelazny lub otwarty ogień) nagrzewa naczynia, które z kolei przenoszą energię na produkty znajdujące się na jego powierzchni. Jeśli jest to palenie ryb lub przygotowanie szaszłyk (przy okazji nawet kuchenka indukcyjna może obsługiwać tę pracę), proces przenikania ciepła odbywa się bez takiego pośrednika jako naczyń, tzn. Cała energia jest dostarczana bezpośrednio ze źródła do produktu. Jeśli chodzi o indukcję "ogrzewania", to tworzenie ciepła jest możliwe tylko wtedy, gdy praca wszystkich mechanizmów płyty i naczyń na niej są skoordynowane. Nawiasem mówiąc, kuchenka indukcyjna jest wykonywana ręką przez bardzo długi czas (w związku z kompleksowym projektem), a zatem, aby zaoszczędzić pieniądze, lepiej nie angażować się w niezależną działalność w tej dziedzinie.

Palniki

Odrębną uwagę należy zwrócić na palniki. Na zewnątrz mogą być określone tylko z konturów na szklanej powierzchni ceramicznej. W przeciwieństwie do kuchenek gazowych, te palniki nie zajmują "ekstra" przestrzeni i całkiem organicznie pasują do wnętrza kuchni. Zgoda, projekt tej płyty jest bardzo nowoczesny:

Głównym elementem przenoszącym ciepło na palniki jest cewka. Bez tego, kuchenka po prostu nie podgrzewa żywności (a nawet całkowicie przestanie pracować). Ten element znajduje się pod każdym palnikiem, który znajduje się na płycie kuchennej. Prąd o wysokiej częstotliwości 30-60 kHz przechodzi przez te kręgi. Ich konstrukcja przypomina pierwotne uzwojenie transformatora. Ale tutaj należy zauważyć jeden punkt. Aby wygenerować prądy indukcyjne, wystarczy tylko uzwojenie pierwotne.

Jak wtedy pojawia się ogrzewanie?

To bardzo proste – jeśli cewka pierwotna tutaj jest kręgiem, a drugorzędne są same naczynia. Oczywiście, do użycia zwykła ceramika nie będzie działać. W tym miejscu należy mieć pojemniki wykonane ze specjalnego materiału ferromagnetycznego – do tego należy używać naczyń indukcyjnych. Gdy tylko znajdzie się na załączonej płycie, na dnie będą indukowane prądy indukcyjne. Dzięki nim produkty będą podgrzewane wystarczająco do normalnej obróbki cieplnej. Warto zauważyć, że tylko dno naczyń może mieć właściwości ferromagnetyczne – wszystkie pozostałe części mogą być wykonane z prostych materiałów. To wystarcza, aby podgrzewać naczynia i podgrzewać potrawy. Z technicznymi częściami tych urządzeń zorientowaliśmy się całkowicie. Poniżej rozważamy, jakie płytki indukcyjne mają plusy i minusy.

Korzyści

Pierwsze plus płyty indukcyjne to wysoka sprawność. Jak pokazuje praktyka, prawie 90 procent ciepła, które występuje podczas ogrzewania, przechodzi bezpośrednio do gotowanej żywności. Pozostała pozostała energia, to jest 10 procent, idzie do ogrzewania ścian, dna naczyń i szklanej płytki ceramicznej. Jednocześnie wydajność pieców gazowych nie przekracza 50 procent całkowitego ciepła wytwarzanego przez nich. Ponadto, w analogach elektrycznych występują również straty ciepła (o około 30 procent więcej niż indukcyjne). Dzięki tej zasadzie działania żywność na kuchence indukcyjnej jest przygotowywana 1,5-2 razy szybciej, a koszty energii są minimalne.

O bezpieczeństwie

Kolejny interesujący fakt: nie można wypalić szklanej powierzchni ceramicznej pieca. Cały "fokus" jest specjalnym materiałem, z którego jest wykonana płyta kuchenna. Dzięki szklanej ceramiki zawsze będziesz bezpieczna, nawet jeśli przypadkowo dotkniesz powierzchni kuchenki indukcyjnej. Jednak nie wszystko na świecie jest idealne, więc istnieje ryzyko poparzeń (na przykład podczas gotowania smażonych ziemniaków o temperaturze oleju 150-200 stopni). Aby zmniejszyć je do niemal zera, producenci zainstalują specjalne wskaźniki – urządzenie powiadomi o tym, że powierzchnia została ochłodzona. Dlatego też z kuchenką indukcyjną zawsze będziesz bezpieczna.

Należy zauważyć, że powierzchnia szkła-ceramiki szybko się ochładza, więc zaraz po gotowaniu można spokojnie kontynuować czyszczenie płyty kuchennej. W przypadku gazu trzeba poczekać 30 minut lub więcej, aż metalowe kraty i płyty grzejne ostygną do temperatury normalnej. Oszczędność czasu jest oczywista.

Oprócz tego, że powierzchnia gotowania kuchenki indukcyjnej ma właściwość szybkiego schłodzenia, należy zauważyć jego szczególnie gwałtowne ogrzewanie. Natychmiastowe nagrzewanie płytki w większości przypadków spowodowane jest obecnością wzmacniacza mocy. Oznacza to, że płyta ma własne niezależne i niezależne (główne) palniki. Co to znaczy? Główne "odebrać" całą energię cieplną od osób zależnych przez kilka minut, a tym samym znacząco skrócić czas gotowania.

Funkcjonalność

Ponadto kuchenka indukcyjna wyposażona jest w wiele użytecznych funkcji, które sprawiają, że używanie płytki jest wygodniejsze i bezpieczniejsze. Wśród wielu "wzruszających" należy zauważyć:

  1. Automatyczne blokowanie trybów przełączania płyt.
  2. Funkcja podgrzewania płyty tylko wtedy, gdy na jego powierzchni są naczynia (znacznie oszczędza energię).
  3. Wymuszone wyłączenie ogrzewania, a także wskaźnik ciepła resztkowego.

Indukcja indukcyjności płytki

Wady tego kuchenki są, ale jest ich bardzo niewiele. Aby ujawnić cały obraz, przyjrzyjmy się każdemu brakowi osobno.

Cena – to chyba pierwsza bariera, odpierająca kupujących i zachęcająca ich do kupowania tanich analogów. Urządzenia indukcyjne stoją kilka razy więcej niż inne płyty, więc nie każdy decyduje się na takie drogie zakupy. W szczególności takie zawyżone ceny są spowodowane przez zestaw dodatkowych funkcji.

Co jeszcze induktory mają plusy i minusy? Drugą wadą jest niemożność ogrzewania i gotowania na zwykłych wyrobach szklanych. Do gotowania i gotowania są specjalne pojemniki. To, jak już wspomniano na początku artykułu, naczynia o właściwościach ferromagnetycznych. Jeśli tego nie masz, musisz kupić dobry zakup. Ale przecież płyta sama w sobie nie jest tania, więc zanim kupisz, uważnie rozważyć i zważyć wszystkie zalety i wady.