467 Shares 3182 views

Symbole Medycyna – odbiciem sposobów uzdrawiania starożytne ludy

Każdy wie, że symbol medycyny – kielich z wężem, a ludzie mu żartobliwie nazywany „toscha jeść lody.” Ale co to jest godło, on nie wie każdy. Co jeszcze są symbole oznaczające medycynę, skąd pochodzą i jaka jest ich prawdziwe znaczenie? To, co będziemy omawiać w tym artykule.

Gdzie nie było medycznych symboli

W różnych okresach, różne kultury wziął swoje symbole i emblematy medycyny, które odzwierciedlają zrozumienie i postrzeganie życia i śmierci, wskaż obraz uzdrowiciela i zabiegów. Mówiąc o różnych symboli medycznych, warto przypomnieć słynne bogów – patronów medycynie starożytnych metod leczenia i innych funkcji.

Najbardziej podstawowym i najstarszym symbolem medycyny – wąż. Jest ich wizerunek w różnych formach zostało użyte w odniesieniu do uzdrowienia. Historia używania znaku sięga starożytnych cywilizacji Wschodu, Grecji i Egipcie. Na przykład, jest to wąż owinięty wokół ciała Isis, egipskie patronki uzdrowienia. Wąż jest również towarzyszy napis na słupie Sesostrisa I w Karnaku, gdzie jest powiedziane: „Przyznaję życie, długowieczność i zdrowie … króla Dolnego i Górnego Egiptu” Co ciekawe, nowoczesny symbol medycyny również nie jest bez obrazem węża. Tutaj gad owija wokół kubka, a każda z części tego godła jest szczególnie godne uwagi.

Wraz z rozwojem społeczeństwa, podniesienie poziomu wiedzy na temat natury i świata bohaterów, odzwierciedlając różne zjawiska zmieniły i reinterpretacji. Obecnie leczenie żyjący symbol uzdrowienia mają dość zróżnicowane. Istnieje około pięćdziesięciu różnych Symbole oznaczające medycynę, ale rozważymy tylko najbardziej powszechne.

Publiczne i prywatne logo uzdrowienie

Dla kompleksowego studium na pytanie, wraz z wielu metod badawczych stosowanych w badaniach medycznych i symboli rzeczywistego i historyczne metody.

Do najcenniejszych źródeł do badania emisji są numizmaty i Bonistics. Pierwszy analizuje monety, żetony, medale i rozkazy, a drugi uważa, że pieniądz papierowy w historycznym, gospodarczym i artystycznym aspekcie. Jest na monety i banknoty z różnych epok można znaleźć największą liczbę symboli i emblematów medycznych uzdrawiania, aw niektórych przypadkach – jest zazwyczaj jedynym źródłem potwierdzenia ich fizycznego istnienia.

Eksperci badający emblematy i symbole medycyny mają tendencję do stosowania specjalnej klasyfikacji, zgodnie z którym wszystkie istniejące nazwy można podzielić na prywatne i wspólne. Do prywatnego koncernu:

 • kropla krwi – znak profilu chirurgicznym;
 • lilia obrazu doliny;
 • enema (lewatywa);
 • strony, wyczuwalnego tętna – symbolem lekarza;
 • Obraz Florencja dziecka;
 • Instrumenty chirurgiczne pentagram, takie jak skalpel;
 • nietrzymanie;
 • moździerzu lub bez – emblematy są wykorzystywane farmaceutów lub towarzystw medycznych;
 • wojskowe znaki medyczne (logo).

Ogólne medycznych symboli jest dużo bardziej znany. Należą do nich:

 • wąż;
 • Asklepius pręt (Aesculapius) – Wąż kij;
 • wąż wokół miski;
 • Dwa węże owinięte dookoła pręta Hermes (rtęć);
 • jajko;
 • wąż statyw Apolla;
 • lampy;
 • ANC Impoteha;
 • węże oplatają lustro;
 • kogut;
 • jeden lub dwa węże nawija się świeca lub światło;
 • Wąż Delphi omfalos pępka
 • Latarka lub świeca;
 • serce w dłoniach, i inne.

Tak więc, możemy stwierdzić, że ogólne symbole uzdrawiania myśli w ogóle, i mają na celu oddzielenie medycyny prywatnej dla kierunków.

Dlaczego wąż – symbol medycyny

U zarania cywilizacji, tylko rodzącym prymitywnym społeczeństwie, gdy pierwsze totemy odzwierciedlenia bezradność człowieka wobec przyrody i środowiska, wąż był jednym z głównych bohaterów. Wraz z pojawieniem się węży kultu przypisywanych podwójnej naturze dobra i zła. Z jednej strony stanowią one oszustwa i przebiegłość, az drugiej – były symbolem mądrości, wiedzy i nieśmiertelności.

To ciekawe, ale w dawnych wierzeniach symbolem medycyny byli non-jadowite węże, a szczerymi tak cicho. Że były one nazywane „Eskulapovy wąż”. Te gady były honorowymi obywatelami kultowe centra medycyny w Rzymie i Grecji. Węże swobodnie poruszać się po domu, a zachorował traktowane – lizać rany. Rzymianie i Grecy byli bardzo lubi swoich węży, przechowywać je w swoich domach, w łaźni i kąpieli.

W wielu kulturach wąż symbolizuje dobry start, przynosi do domu opieki społecznej, zdrowia i szczęścia życia w nim. Ponadto, zgodnie z legendą, wąż leczyć rany i są w stanie nauczyć mądrości uzdrawiania.

W mitologii, wąż wiązała się również ze zdrowiem ludzi i ich leczenia, jak iw krajach afrykańskich urzeczywistnił leku. Być może jest to jedyny przypadek, w którym możliwe jest prześledzenie łańcuch skojarzeń. Faktem jest, że w Afryce ludzie leczenie trwa tylko czarownicy, i są one również zaklinacze węży jadowitych. I był tam łańcuch skojarzeń: Kreator – wąż – leczenie. Później jednak czarodzieje zniknął, ale wąż i zostać uzdrowiony i pozostawały w silnej więzadła.

W krajach europejskich, w przeciwieństwie do Afryki, wąż nie jest związany z wiedźmami i mądrości i wiedzy w ogóle. Jest to symbol wiecznej młodości – odmłodzenie w tym przypadku oznacza roczną linienia, zmiany skórne. zdolność tego węża dosłownie „wyjść z siebie” jakieś ciekawe odbicie w egipskich legend. O północy, wielki bóg słońca Ra ze swoją świtą z świetlnego łodzi i dostaje się do organizmu ogromnego węża. Rankiem wszystkie jego wnętrzności się dzieci znowu siedzieć w świętej łodzi i kontynuować swoją podróż po niebie. To prawda, według starożytnych Egipcjan, dzień ustępuje nocy.

Takie mity odmłodzenie i nieśmiertelność istnieje w opowieści afrykańskich, sumeryjskich legend i mitów greckich. Jako starożytny symbol medycyny, wąż został przedstawiony bez żadnych dodatków i atrybutów. Dopiero znacznie później, zaczął do przyłączenia się do pracowników, statyw, lustro lub słynny puchar.

Co kielich

Jako symbol medycyny – miskę z węża, a potem następną rzeczą, będziemy dokładnie to. Najczęstszym interpretacja faktu, że stał się symbolem kielicha coś dobrego i zbawiennego, że jest lek, ze względu na postrzeganie świeżej wody w suchych regionach globu. Jak deszcze w tych obszarach były rzadko, woda stała się wybawieniem. Zapisz prezent rajskie bogowie mogli z założonymi rękami, w misce lub kamieni z rowkami, glinianych lub metalowych naczyń. Ponieważ susza otarła się całe wsie ludzi, modlitwy o deszcz towarzyszyły wniosków dotyczących zdrowia i ochrony życia. Na starożytnego Egiptu stele i murali chorymi, odnosząc się do bogów z prośbą o odzysku, trzymając filiżankę niego.

Leczenie wodą stał tradycyjny w krajach starożytnego Wschodu i Indii. Alchemikami koniecznie stosowane wody lub rosy wytwarzania leków. O uzdrowienie Używane kubki z wygrawerowanym czarów i znaków. Na przykład, w leczeniu lęku ( „choroba strachu”) muzułmanie stosować specjalny „strach” – kubek miedziany kubek, wykonany specjalnie urządzone w Mekce i powiedzeń świętego Koranu.

Opowieści ludowe do naszych czasów zachowały ekspresję związaną z miski rytualnych „kielich cierpienia” „Niech dom będzie pełen kubek”, „pić kielich do dna”, „kielich cierpliwości” i inne. W tych wypowiedzi leży podwójny charakter obrazu – dvudonny Cup, stworzenie nieba i ziemi. Jeśli dana osoba pił z kielicha ziemskiego stworzenia, jego wnętrzności odnosi się do ziemskich namiętności. Przez picie z kielicha nieba, człowiek kieruje myśli ku niebu, wzniosłych ideałów, uwolnione od ziemskich grzechów i namiętności. Nie na darmo jeden z symboli chrześcijaństwa jest komunia kubek – kubek wybawienie od grzechu.

personel

Biorąc pod uwagę charakter medycyny, nie można zapomnieć o personelu – wiązane wokół bieguna które zwykle otoczone węża. Pozycja ta stanowi drążek drogowego, czyli wędrówki uzdrowicieli. Pracownicy nie tylko pomaga w pewnym sensie, ale także zwiększa poziom zaufania. traktaty medyczne Indii wezwała lekarza do przewozu pracowników, ponieważ pacjenci mają więcej zaufania do ludzi podświadomie doświadczonych, w średnim wieku, z powiązaniami z ziemi.

Jest to przedmiotem i stał się prototypem doktora trzcinowego, szczególnie popularny w Anglii w średniowieczu. Czasami personel był przedstawiany jako symbol medycznej z gałęzi i liści. To symbolizuje początek nowego życia, odmłodzenia.

Niektóre plakaty nie trzymać tam, a laska Merkurego albo Hermesa. Ten bóg był postrzegany jako mediator między królestwa zmarłych i żywych, między ludźmi i bogami. Według legendy, Hermes dostał laskę jako dar od Apollo. Była to nagroda za to, że wynalazł instrument muzyczny, jak liry i wirtuozem, aby go odtworzyć. Grecy nazywali ten magiczny kij kirekiyonom, jak Rzymianie nazywali kaduceusz.

Pentagram i statyw

Dość popularne są również symbole medycyny, pentagramu i statywu Apolla.

Pierwszy z nich – pięcioramienna gwiazda, sporządzony przez pojedynczą linię. Znak ten ma swoje korzenie w Mezopotamii i Egipcie. Uważa się, że w ten sposób zostały połączone pięciu znanych wówczas planet: Mars, Wenus, Saturn, Merkury i Jowisz. Symbol ten jest często stosowany jako talizman i amulet przeciwko duchów i istot, które powodują cierpienie i choroby. Nieco później, w czasie powszechnego rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa stało się znakiem heretyków pentagram i został zastąpiony przez obraz dłoni z palcami rozprzestrzeniania.

Drugi znak – statyw Apolla. Zgodnie z tradycją, u stóp góry Parnas Apollon zabity Pythonie – złego potwora, strzeżonego dolinę. Na miejscu bitwy został zbudowany świątynię Delphi, świątyni Apollina. Jedna ze ścian świątyni była skała, z której płynęła rozszczep mocny aromat. Pod złotym trójnogu siedzi Pytia – kapłanka, komunikować się z bogami i nauczyć się tak będą. A ponieważ Apollo był patronem medycyny i uzdrawiania, statyw z jego sanktuarium był specjalny symbol, który łączy w sobie trzy zasady medycyny:

 • własna obserwacja;
 • Analiza obserwacji cudzych;
 • zawarcie przez analogię.

Laska Eskulapa

Więc, co jest symbolem medycyny, przedstawiających kij, który skrada się węża? Na początek warto zauważyć, że znak ten jest najbardziej rozpoznawalny od około VIII wieku przed naszą erą. Historia tego znaku sięga do mitologii greckiej. Według legendy, Asklepios (Rzymianie nazywali ją Eskulap) dowiedział działalność, sztuka uzdrawiania, centaur Chiron nazwie. Zdobyta wiedza, on z powodzeniem stosowany w praktyce i został wykwalifikowanym uzdrowicielem. On traktuje ludzi tak dobrze, że Zeus bał się, że dzięki jego staraniom, a ludzie stają się nieśmiertelni. Więc zabił Asklepiosa z piorunem.

Istnieje legenda, według której jedna z Asklepiosa został zaproszony na dwór króla Minosa, aby wskrzesić zmarłego syna. W drodze do pałacu na patyku, które Asclepius oparła się na spacery, nagle wszedł węża. Lekarz przestraszony i zabił ją. Jak tylko on pozbawiony życia gadów, znikąd nie było innego węża, który niesie trawy w ustach. Z pomocą pęczek zaskrońca wskrzesił swoją dziewczynę i razem odpełzło. Asklepios poprawnie rozumieć znak bogów, odnalazł trawę, który odbywa się w ustach węża, i był w stanie wskrzesić syn króla Minosa.

Od tego czasu obraz personelu Asklepiosa była używana jako symbol uzdrawiania i sam lekarz został czczony jako bóg uzdrawiania.

Miska z wężem

Niemniej jednak znacznie bardziej powszechne symbol medycyny – miska wąż. Pierwsze obrazy są symbolem 600-800 lat. BC. Warto zauważyć, że pierwsza część obrazu oddzielnie i były atrybuty Hygeia, córką Asklepiosa – wąż trzymała w jednej ręce i filiżanki – w drugiej. Dopiero znacznie później obrazy połączone w jeden podmiot.

Prawdziwe znaczenie tego znaku jest dyskusyjna. Ktoś traktuje go dobrze, ale ktoś inny. W większości przypadków, kubek jest związana ze zdolnością do przechowywania jad węża, powszechnie znaną substancję leczniczą, a wąż reprezentuje mądrość. Istnieje jednak inna interpretacja. Według niego godło przypomina lekarza o konieczności być mądry, i mądrości, aby wyciągnąć z kielicha na świecie wiedzy o ludzkim umyśle, ogarniając cały świat.

Najbardziej zabawa interpretacja znaku wynalazł studentów medycyny. Według nich, symbol oznacza, że lekarz „chytry jak wąż i uwielbia pić.”

Dziś to logo jest najczęściej używany w odniesieniu do aktywności farmaceutycznej.

Kaduceusz

Wartość Medicine symbol przedstawiający skrzydlaty pręt, wokół której dwa węże skręcony, nie zbyt jasno.

Fakt, że oryginał był symbol Kaduceusz tajemnicy, to znak, że chroni korespondencji handlowej lub polityczny. Dopiero znacznie później stał się symbolem medycyny.

Dla wygody, logo powinno być podzielone na kilka części:

 • berło symbolizujący Drzewo Życia, związek między niebem a ziemią;
 • Podwójna spirala utworzona przez przeplatanie ciał wężowych – symbol energii kosmicznej jedność przeciwieństw dualizmu zjawisk;
 • gady siebie – aktywność zmusza ziemię i inne światy.

Najprawdopodobniej przemiana charakteru komercyjnego (polityczny) w Medical było spowodowane obecnością węży, dając zarówno terapeutyczny lek i trucizna.

Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Jeśli weźmiemy pod uwagę symbole medycyny, popularny na całym świecie, nie powinniśmy zapominać o czerwonego krzyża i półksiężyca. Co dziwne, ale taki symbol nie oznacza „coś medyczną”, jak się powszechnie uważa się w naszym kraju. Został on zaprojektowany w celu ochrony lekarzy, rannych, szpitale i kliniki w czasie konfliktu zbrojnego. Jest zatem niedopuszczalne, aby używać takiego symbolu na aptekach, zestawy samochodowe pierwszej pomocy, fartuchy i czapki personelu medycznego i innych miejscach. Zgodnie z planem, powinien mieć wartość „ekstra” i będą używane tylko w skrajnych przypadkach.

Podobne znaczenie:

 • Czerwonego Krzyża;
 • Czerwonego Półksiężyca (w krajach islamskich);
 • słońce i czerwony lew (w Iranie);
 • Czerwona Gwiazda Dawida (Izrael).

W chwili obecnej, Ruch Czerwonego Krzyża zajęty projektując nowe symbole, pozbawione cech etnicznych i religijnych.

Życie gwiazd

Symbol medycyny, którego zdjęcie jest przedstawiony poniżej, nie jest bardzo popularny w Rosji. Jest to „Star of Life” – symbol medycyny, który urodził się w Stanach Zjednoczonych. Każdy z płatki śniegu belki symbolizuje konkretną funkcję służby ratownictwa medycznego:

 • wykrywanie;
 • zawiadomienia;
 • odpowiedź;
 • pomoc na miejscu zdarzenia;
 • pomoc przy organizowaniu transportu;
 • Transport do dalszej pomocy.

wniosek

Studiuje medycynę, to jest niemożliwe, aby nie znają lub nie rozumieją symbole, oznaczające uzdrowienie. Odsetki w przeszłości, jak wiemy, tworzy jasną przyszłość. Jaśniejszy niż możemy sobie wyobrazić treść i znaczenie batutą kulturowego, przekazywane nam przez poprzednie pokolenia, tym bardziej wartościowe i ważniejsze staje się obecny dla nas. Rzeczywiście, w każdej postaci nasi przodkowie umieścić specjalne znaczenie, mające na celu przynieść jej wartości dla przyszłych pokoleń.