463 Shares 3133 views

Związek silikonowy do tworzenia formy: Dane techniczne

Związek silikonowy idealny materiał do wytwarzania formy skamieniałości Lifecasting i innych ciężkich przedmiotów. Jako ciekły lateks, daje prosty i elastyczny, o wysokiej wierności kształtu. Również ma dodatkowe zalety – dłuższą żywotność i odporność na chemikalia i rozkładu. Jest to zalecany materiał do produkcji trwałych form próbek krytycznych. Formy silikonowe do gipsu mogą być wykonane w czasie krótszym niż formy lateksowej, jeśli używasz „szybko” katalizatory. Jedyną wadą jest to, że jest on droższy niż lateks, a nie tak elastyczna, co prowadzi do pęknięcia i uszkodzenia.

Skład materiału silikonowego

Materiał ten składa się z pasty silikonowej , jako zasady i katalizatora platynowego, co przyspiesza utwardzanie.

Przy tworzeniu form przy użyciu związku silikonowego jasne, czerwony, żółty, koloru białego i innych kolorów. Utwardzacz może mieć również inny palety lub być bezbarwny.

Po zmieszaniu tych dwóch składników w temperaturze pokojowej kompozycja Silikon twardnieje i staje się gumowaty wygląd. Średni czas utwardzania większości – pomiędzy 18-24 godzin, ale czas utwardzania może być znacznie zmniejszone przez zastosowanie katalizatorów o wysokiej wydajności.

Typu związków silikonowych

Najczęstszymi Mieszanki gumowe stosowane do wytwarzania form – to RTV RTV-2 i HIV. W przeciwieństwie do kauczuku w temperaturze pokojowej (RTV) wulkanizującego silikonowy HIV wymaga warunków temperatury krzepnięcia przekraczającej 100 ° C,

Wśród tych, którzy produkują związek silikonowy, każdy stara się zrobić dużo silikonów i katalizatorów o różnej lepkości, koloru i innych funkcji.

Istnieją dwie główne klasy RTV-silikonów

1. katalizowany cyną silikony.

2. Silikony na katalizatorach platynowych.

Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Cyny katalizowanego silikony są tańsze i łatwiejsze w użyciu. Mają lepkość od niskiego do średniego, więc przepływ materiału wokół otworu. W przeciwieństwie do tego, wiele związków platyny tłumione występujące w naturze, w szczególności siarki, cyny, aminy, nowo wyprodukowany poliestrowych, żywic epoksydowych lub kauczuku uretanowego artykułów. Nawet po poddaniu wyrobu z powłoką lakieru akrylowego związku silikonowego w celu utworzenia platynę twardnieje w obecności siarki i reakcji z tinny powierzchni. To sprawia, że nadają się do wielu obiektów przyrodniczych. Niemniej jednak, po utwardzeniu mają najwyższą mikrobiologiczne i zdolność odporną na ciepło, i na ogół pozostają elastyczne przez wiele lat. W przeciwieństwie do tego, silikony cyny katalizowane stają się kruche po kilku latach użytkowania i zaczynają dzielić lub rozdarcie. Z tych powodów, grupa silikonów cyny są często wykorzystywane do pracy odlewania małą objętość. I platyny jest używany do ważnej pracy, zwłaszcza w dużych ilościach.

czas przechowywania

Wiele silikony mogą być z powodzeniem wykorzystywane do 5 lat od daty zakupu, jeśli prawidłowo przechowywany w szczelnie zamkniętych pojemnikach w chłodnym i suchym miejscu. Jednak katalizatory szybko tracą skuteczność, nawet gdy są prawidłowo przechowywane, są one najlepiej wykorzystywane w ciągu roku.

gdzie stosuje

Silikonowy RTV-2 związek stosowany do wytwarzania wielu kopii figurek. Również sztuka produkty z poliestru, żywice epoksydowe, wosk, gips, świece, zabawki, mydła itp

Silikonowy związek „Pentelast” to żywność i bezpieczne. Zaletą tego materiału jest to, że jest bardzo giętkie i nie powoduje uszkodzenia produktu podczas usuwania, takie formy gumowe mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Biorąc pod uwagę, że ta żywność klasy silikon z katalizatorem platynowym, z nim można zrobić formy silikonowe dla form gipsowych do ciast i babeczek, ciast i innych wyrobów cukierniczych.

Bezpieczeństwo Note

Związek silikonowy względnie zapachu bezpieczny produkt stosowane prawidłowo, jednak katalizatory i środki zagęszczające mogą być toksyczne dla skóry i oczu, jednak te części ciała, które mają być chronione.

Procedura tworzenia form

  • Powierzchnia kopiowane próbka jest oczyszczone i odtłuszczone. Jeśli to konieczne, środek poślizgowy stosuje się wosk, roztwór mydła lub wazelina.

  • Materiał miesza się dokładnie, ponieważ osad mogą powstawać podczas przechowywania.

  • Wstępnie przygotowany pojemnik, do którego podstawą wrażenie. W ten sposób pojemnik może być z tworzywa sztucznego filiżanka, butelkę lub pudełko. powinna być stosunkowo prosto dno i boki, bez szczelin i otworów.

  • Czystą podstawie utwardzaczem pojemnika rozcieńcza się do uzyskania jednorodnej masy.

  • W celu oszacowania ilości silikonu wymagane, trzeba obliczyć objętość wylewa, tak, że produkt został całkowicie pokryte. Inna opcja – można po prostu pokrycie powierzchni produktu, wraz z otworami i wnękami, po utwardzeniu silikonu wypełnić drugą część, w tym przypadku silikonu i zaoszczędzone pieniądze. W celu równomiernego pokrycia próbki pożądane jest wylać z silikonu lub stosuje się dwa lub więcej stron. Druga partia kładzie się na szczycie zestalony pierwszy, ale wciąż lepki. Można również wykorzystywać gazy i inne materiały wzmacniające być osadzony pomiędzy warstwami, co pozwala wytworzyć stałą postać.

  • Katalizatory zmieszano w proporcjach, w zależności od typu silikonu. Niektóre z nich stosuje się podstawę do katalizator wynoszącego 50:50. Mieszać można mechanicznie lub ręcznie przy użyciu łyżki lub pamięci. One nie mogą angażować się w długi proces ten nie jest większa niż 2 minuty, tak długo, jak proces produkuje dużo pęcherzyków powietrza w mieszaninie. W celu upewnienia się czy jednolita konsystencja spowodowało, lepiej wziąć utwardzacz kolorów.

  • Po mieszaniu mieszaninę wylewa się tak szybko, jak to możliwe. Utwardzanie w stan gumowaty w ciągu 24 godzin. W temperaturze poniżej + 23 ° C, ustawienia czasu jest dłuższy.

Co należy wziąć pod uwagę

pęcherzyki powietrza może być zredukowana do zera, jeśli na rozpoczęcie mix małych porcji mieszanki i przy pomocy pędzla, próbka na pokrycie go. Zatem rezygnacja osiągnąć nie tylko pęcherzyki ale również klarowność kształtu konturu. Po osadzaniu cienkiej warstwy produktu pozostawić w spoczynku w temperaturze pokojowej aż do momentu, gdy mieszanina jest wolna od powietrza i nie twardnieje. Następnie mieszać pozostałą część utwardzacza z podstawą i osadzone w warstwach o produktach do gotowego kształtu. W warunkach laboratoryjnych, ułatwia ten proces, tak jak to odbywa się za pomocą urządzeń, które wstrząsnąć formy wlewa i wypuszczenie powietrza. W warunkach podziemnych może być wstrząśnięty, samo dotknięcie powierzchni.

Jeśli próbka nie ma naturalnych granic w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się silikonu podczas odlewania, konieczne będzie zbudowanie ściany oporowej wokół próbki. Może to być wykonane za pomocą dowolnego obojętnego materiału, takiego jak deski z drewna, płyty, kartonu, itp Konsolidacja i uszczelnienia ścianki puszki za pomocą taśmy klejącej do silikonu nie wycieka przez szczelinę.

Ostrzeżenie! Niektóre rodzaje silikonowe mogą być lekko odbarwione, niektóre rodzaje kamieni, z której formy następuje. Przed rozpoczęciem prac proponuje się testować i eksperymentować ze znikomym próbki przed ich użyciem cennych przedmiotów.