849 Shares 8517 views

Wzór chemiczny mydło. Wytwarzanie mydła

Co mydło jest nie tylko dzisiaj! Kolorowe, jasne, piękne. Są przezroczyste, w którym można zobaczyć wzory lub kuszące fruktiki, różne obrazy. Bardzo popularne typy dla dzieci, które są w postaci ulubionych bohaterów kreskówek, cute zwierząt i innych znaków. Na ogół producenci mydła starają się jak najlepiej. Ale co to jest ten produkt od wewnątrz? Co jest jego skład chemiczny, jeśli chodzi i jak to jest produkowany? Spróbuj zrozumieć.

Podstawa chemiczny mydło

Z naukowego punktu widzenia, produkt ten jest wynikiem hydrolizy alkalicznej tłuszczów lub olejów. Pierwszy raz, mydła i oleje składają się z rzeczy wspólne, domyślił Michel Chevreul, francuski chemik. Prawie całe swoje życie poświęcił na badanie wyższych kwasów karboksylowych. W związku z tym, co posiadał zalety teoretycznego wyjaśnienia składzie tłuszczów i stąd mydła.

Chevrela, że jeśli wyżej alkoholu trójwodorotlenowego glicerol zawierająca trzy grupy hydroksy, poddaje się reakcji z kwasem, w których wzorze ogólnym R-COOH, to wynikiem będzie tworzyć trójglicerydów – estrów kwasów. Będą tłuszczu. Jeśli reakcję prowadzi się w warunkach zasadowych, a następnie otrzymany produkt poddaje się reakcji z NaOH (KOH), w celu wytworzenia mydła.

Później te wnioski teoretyczne poparte eksperymentów w laboratorium Berthelotowi. Typowo, różne mydła zawiera następujące składniki:

 • woda;
 • kwasu oleinowego ;
 • kwasu naftenowego;
 • stearynowy;
 • palmitynowy;
 • kalafonii;
 • wodorotlenek sodu lub wodorotlenek potasu.

W związku z tym wzór chemiczny mydła klasycznie napisany w następujący sposób: R-COOMe, w którym R – oznacza rodnik zawierający od 8 do 20 atomów węgla i wyższych. JA – metal alkaliczny lub ziem alkalicznych.

Jeśli mówimy o zwykłego produktu ekonomicznego stosowania do prania, wzór mydła będzie wyglądać następująco: C 17 H 35 -COONa. Obejmuje on:

 • kwas stearynowy;
 • sody kaustycznej;
 • kalafonii;
 • woda;
 • czasami stosowanie oleju kokosowego.

W różnych krajach, produkcja tego typu produktu jest w różny sposób, więc często jest to wynikiem różnym składzie, kolor, jakość prania. W ten sposób, staje się jasne dla wzoru mydła. Chemiczną otrzymuje się następujące definicje produktu: sole wyższych kwasów karboksylowych, kompozycja zawierająca metali alkalicznych lub metali ziem alkalicznych.

Należy podkreślić, że stan skupienia, przejrzystości, zapachu i innych parametrów organoleptycznych produktów są bardzo różne. Wszystko zależy od sposobu wytwarzania i składu chemicznego.

Wzór Mydło

Bardzo popularne ostatnio opcja produkty detergentowe są płynne. Jest to wygodne, wydaje się być bardziej delikatny dla skóry rąk i estetycznie do półek łazienkowych. W związku z tym, mydło w płynie – jedną z najbardziej powszechnych rodzajów tych soli. Niż oni różnią się od stałych i dlaczego taka różnica w stanie skupienia?

Okazuje się, że cały sens kationu metalu, który tworzy połączenie, jak i technologii produkcji. Wzór mydło, które jest cieczą, względnie wygląda następująco: R-gotowania. Oznacza to, że w koniecznie zawierać jony potasu. W związku z powyższym, do wytwarzania udział wodorotlenku potasu.

Główne cechy tych produktów:

 • lepkość;
 • higroskopijny;
 • plastyczność;
 • przejrzystość;
 • lepsza rozpuszczalność.

stałe mydło

Aby otrzymać produkt bardziej tradycyjnych stanie skupienia, to konieczne jest użycie przy wytwarzaniu wapna sodowego lub wodorotlenku sodowego. Należy podkreślić, że jeżeli składa się z jonów Na, produkt okazuje stałe i nic więcej. jony litowe są często zbyt podobny do wytworzenia mydła.

W ten sposób, wzór mydła zajmuje nieco inną postać: R, R-COONa COOLi. Z chemicznego punktu widzenia składu ilościowego i struktury substancji nie zmienia się – mydło odpowiada charakterowi, jako sole kwasów karboksylowych. cechy fizyczne, właściwości organoleptyczne, zewnętrzna konstrukcja – to ulec zmianie samego człowieka niż ludzi aktywnych i zaangażowanych.

klasyfikacja

dwie podstawy może być przeznaczony do oddzielania substancji opisanych w tej kategorii. Pierwszy znak klasyfikacji – podstawy chemicznej podczas wytwarzania. Według tego kryterium jest izolowany:

 • mydła dźwiękowe – kwasy tłuszczowe, jest nie mniejsza niż 60% wagowych kompozycji;
 • poluyadrovoe – o 30%;
 • Klej – nie większa niż 47%.

Wybrana podstawa może dać mydła całkowicie różne wersje projektu zewnętrznego. Można zrobić to marmur, przezroczyste, z wbudowanymi wewnątrz i elementów dekoracji, kolor i matowe, i tak dalej. Wzór mydła również wyrazić skład ogólny R-COOMe, a sam produkt często zawiera więcej kalafonii i kwasów naftenowych i sorbitol, sól, aromaty, barwniki, środki konserwujące, środki pianotwórcze i innych związków.

Druga klasyfikacja cecha – przechowuje. Tak więc, istnieją trzy odmiany produktu.

 1. WC – stosowany do celów kosmetycznych do mycia, płyny do mycia ciała. Musi mieć dobrą zdolność spieniania, być delikatny i nie powoduje podrażnienie i wysuszenie. W tym celu kwas tłuszczowy nie powinien zejść poza limit 72% w kompozycji.
 2. Specjalna – stosowane w przemyśle skórzanym, przemyśle włókienniczym, medycynie i tak dalej. Zawiera on konkretne dodatki techniczne.
 3. Business – przeznaczony jest do mycia przedmiotów domowych, pranie, sprzątanie i inne potrzeby gospodarstwa domowego.

Formuła mydła tego rodzaju poprzednie inaczej, mogą być również przezroczyste, nieprzezroczyste, barwione i tak dalej. Proporcje mieszania różni się w zależności od miejsca przeznaczenia.

Przemysł wytwórczy

Wytwarzanie mydła w skalę masową jest prowadzone w specjalnym młynów mydła. Jest zaplanowane i pokryte technologia i konstrukcja umieszczona produkcja ogromnej liczby kopii produktu w postaci ciała stałego, cieczy i planu. Główne przepływy pracy są:

 • Reakcja zobojętniania pomiędzy sody i produktów hydrolizy tłuszczowych (kwasy karboksylowe);
 • Interakcja z ługiem sodowym lub wodorotlenkiem sodu;
 • alkaliczną hydrolizę triglicerydów.

W każdym razie, można uzyskać różne mydła na właściwości fizyczne i chemiczne.

Historia produkcji mydła

Wiadomo, że ludzie gotowanie mydła wiedział więcej niż 6000 lat temu, czyli przed rokiem. Starożytnego Egipt ogrzewanym popiołu z dodatkiem tłuszczu, w wyniku czego otrzymano żądany produkt. Więc nadal działać i przyszłe pokolenia na kilka stuleci.

W Europie produkcja mydła z niską intensywnością, jak nikt nie dbał o czystość swojego ciała, to jest uważany za haniebne. I dopiero od XVIII wieku, mydło podejmowania jest na jej szczyt. Wynalazł nowy uproszczony technologia produkcji, mydło obejmują aromatyczne oleje i dodatki zmiękczające, staje się coraz bardziej zróżnicowana i przyjemny w użyciu.

Tworzenie własnych rąk

Jak zrobić mydło z rękami? Czy to możliwe? Odpowiedź jest oczywista: tak, może. Dziś wielu ludzi sprawiły, że ich działalność w domu i zarabiać bardzo dobre pieniądze.

Jeśli masz twórczą wyobraźnię, kreatywność i oryginalność myśli, zręcznych rąk, pożądania i przestrzeni do pracy, a następnie angażują się w produkcji mydła na ogół nie jest trudne.

Technologia wytwarzania mydła w domu

Istnieją trzy podstawowe sposoby przygotowania produktu, bez wychodzenia z domu.

 1. Gotowy kupić specjalną podstawę do produkcji. Jest to wygodne, niedrogie i szybkie w wariancie wykonania, jak zrobić mydło z ich rąk. Ramy te wymagają tylko swoją wyobraźnię i niezbędne dodatki zapachowe i barwiące. Ona z tworzywa sztucznego i jest łatwy w obsłudze, że można nadać dowolny kształt. Można również uzyskać klarowny produkt w razie potrzeby.
 2. Zakup zakończeniu mydła bez perfum, barwników i aromatów. Na przykład, dziecko. Następnie szlifowanie, topi się w łaźni wodnej, a następnie działać jak w pierwszym przypadku.
 3. Gotowania od zera. Najbardziej niebezpieczne pod względem bezpieczeństwa i czasochłonny proces. Może to być przeprowadzone przez jednego z metodami przemysłowymi. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest bardzo starannie pracować z zasadami. A nie w domu, w specjalnym pomieszczeniu.