735 Shares 4864 views

Łomonosowa Fabryka Porcelany: historia, produkty i napiętnowania. figurki porcelanowe z okresu sowieckiego

Historia przemysłu fajansu w Rosji ma ponad 250 lat. W tym czasie ona przeżywa wzloty i upadki. Łomonosowa Fabryka Porcelany jest najstarszą firmą w tej branży w kraju. On działa dzisiaj, ale pod inną nazwą.


Jaka jest historia Łomonosowa Fabryka Porcelany? Jakie produkty produkuje dzisiaj? To dowiesz się z tego artykułu.

Porcelana Rosja: historia rozwoju przemysłu

Trwałe, odporne na działanie różnych czynników i piękny wygląd materiału zwanego porcelana od dawna stosowane do produkcji zastawy stołowej i elementów wewnętrznych. Na serca – cztery elementy fizyczne: kaolin, kwarc, glinkę i skalenia. Pierwszy „formuła” przyniósł chińskiej porcelany jest jeszcze w VII wieku. Europejczyków receptą na jej wytwarzania stały się znane znacznie później – dopiero na początku XVIII wieku.

Pierwszy w Imperium Rosyjskiego do produkcji porcelany fabryka powstała w 1744 roku w Petersburgu. To jest właśnie Łomonosowa Fabryka Porcelany. Jednak dzisiaj ma inną nazwę – Imperial.

Osiągnął bezprecedensowy rozwój produkcji porcelany w Rosji w czasach sowieckich. W tym czasie w naszym kraju działało 80 przedsiębiorstw w przemyśle przetwórczym, który wytwarza produkty głównie w masowej konsumpcji. Niestety, dzisiaj tylko trzy fabryki porcelany w Rosji, aby w pełni działać.

Łomonosowa Fabryka Porcelany w Petersburgu: Historia i piętno

Najstarsza fabryka porcelany w Rosji znajduje się w mieście Petersburg. Rok jej powstania – w 1744-ty.

Początkowo firma została nazwana Newskiego manufakturze. Od połowy XVIII wieku do 1917 roku nazwano Imperial roślinę, a po rewolucji – państwo. W 1925 roku otrzymał nową nazwę: Leningrad Zakład Porcelany imienia M. V. Lomonosova. Skrócona wersja LPF sprostał naszym dni. W 2005 roku zakład stał się znany jako Imperial ponownie.

Pod koniec XIX wieku Muzeum powstało w fabryce. Postanowieniem cara Aleksandra III, każde zamówienie rodziny cesarskiej musiały być wykonane w dwóch egzemplarzach – jeden z nich pozostała w tym muzeum. Tak więc, jego kolekcja stale i regularnie aktualizowana o nowe prace. Rząd radziecki przechowywane w muzeum w LPF. Ponadto, w czasie II wojny światowej, wszystkie jego zbiory ewakuowano do miasta Irbit na Uralu.

W czasach sowieckich, fabryka porcelany Leningrad został przekierowują do produkcji masowych produktów średniej jakości. Ogromne liczby w zakładzie produkowane zastawy stołowe, zestawy do herbaty i figurki. W 20-30-tych w pracy fabryka słynnych radzieckich artystów: Ilya Chashnik, Nikolai Suetin i Kazimierza Malewicza.

Przez długi czas roślina używana marki w postaci trzech splecionych liter: LPF. Od 1991 roku pod akronimem pojawiła podpis: wykonane w Rosji. Obecnie zakład wykorzystuje nową markę, która przedstawia dwugłowego orła w kolorze niebieskim. Nad orłem ma Imperial Porcelain napis pod nim – rok bazie roślinnej (1744-S) oraz nazwę miasta w języku angielskim (St. Petersburg).

Nowoczesne produkty roślinne

Do tej pory, Imperial Fabryka Porcelany produkuje ponad 4 tysięcy sztuk różnych produktów. Spektrum produktów jest bardzo szeroki. Są to:

 • dania (kawy, sztućce i herbata);
 • rzeźby i figurki (zwierzęca, gatunku, pobudzenie);
 • wazony;
 • Płyty i gniazda;
 • Czajniki i dzbanki do kawy;
 • kubki;
 • okulary;
 • kubki i talerzyki;
 • popielniczki, i wiele innych.

Wszystkie produkty wykonane są z litego lub Bone China, ozdobiona malowidłami (pod- i glazury). Firma posiada własną stronę internetową, gdzie można przeczytać bardziej szczegółową listę produktów wytwarzanych przez Łomonosowa Fabryka Porcelany. Sklep w fabryce (firmy) jest otwarta codziennie od 10 do 20:00. Sklep Adres: Avenue Obukhov obrony, 151.

Rzeźba Łomonosowa Fabryka Porcelany

Bardzo popularne figurki porcelanowe, produkowane pod marką LFZ. I to nie tylko nowoczesny, ale również stare, radzieckie. Te ostatnie są szczególnie cenne dla kolekcjonerów.

Rzeźba, stworzony w warsztatach cesarskiej roślin, jest bogaty w obrazy, drobiazgowe badania, o wszystkich szczegółach, elegancję i indywidualność wydajności. Obecnie firma produkuje zarówno gatunek i zwierzęcą rzeźby. Ponadto, jego technologia produkcji nie uległa zmianie od ponad wieku: wszystkie figury mistrzów wykonać ręcznie.

Na początku XX wieku herbatniki roślin replikowane w kilku pracach słynny estoński rzeźbiarz Amandus Adamson (w szczególności „Narodziny Wenus”, „Demon”, „Krzyk duszy”). Nie mniej słynny cykl rzeźb powstała już w latach 1907-1917. Jest to seria o nazwie „Peoples Rosji”. Autor większości swoich figur był rzeźbiarz Pavel Kamensky. 2007, Imperial porcelanowe fabryczne odtworzył 36 (z 74) rzeźby serii.

LPF: top 5 najdroższych figurki

W chwili obecnej, Rosjanie (podobnie jak mieszkańcy innych krajów poradzieckich) obudziła wielkie zainteresowanie radzieckiego porcelany. W szczególności, do figurek. Na różnych stronach i forach kolektorów można sprzedać lub kupić figurkę zakładu Leningrad.

Przeanalizowaliśmy kilka takich wyspecjalizowanych zasobów Internetu, a zidentyfikowano pięć najdroższych koszty figurek ponownie przyjęła czasach Związku Radzieckiego:

 • "Stepan Razina", 1960 (w przybliżeniu cenę – 85 000 rubli).
 • "Huligana w balalaika", 1970 (75 000 rubli).
 • "Spawanie", 1970 (67 000 rubli).
 • "Chłopiec z alfabetu", 1950 (65 000 rubli).
 • "Vakula na linii", 1950 (56 000 rb).