574 Shares 5645 views

Bitwa pod Hastings (krótka)

W październiku 1066 w pobliżu miasta angielskiej Hastings był to jeden z najkrwawszych bitew średniowiecza. To był kolejnym ogniwem w konfrontacji Normanów i Anglosasów. Ta walka, jego wynik wywarł ogromny wpływ na przyszły przebieg historii Europy, okazały katastrofalne dla Brytyjczyków i króla Harolda II. W pamięci potomnych został zachowany jako bitwa pod Hastings.


Wydarzenia prowadzące do bitwy

Ale zanim zaczniemy mówić o samej walce, powiedzieć kilka słów na temat wydarzeń, które poprzedziły to był powód. Fakt, że lider Norman książę William otrzymał od byłego króla Edwarda pod przysięgą obietnicę spowiednik że uczyni go dziedzicem korony angielskiej. Powodem tego był fakt, że jeszcze przed przystąpieniem do tronu, Edward, miała podstawy, by obawiać się o swoje życie, spędził 28 lat w Normandii pod patronatem księcia tego kraju.

Jednak, gdy niebezpieczeństwo minęło, a Edward powrócił do Anglii bezpiecznie prowadzona na tronie lat przydzielonych mu przez los, zapomniał swój ślub, a umierając nie zostawił żadnych wskazówek na rzecz oczekując obiecanego koronę Norman księcia Williama. Po jego śmierci wstąpił do angielskiego tronu kuzyna Edwarda – Nowy Anglii króla Harolda II. Jak każdy człowiek zwiedzeni William protestowali, a wynikiem jego gniewu zaczął lądowania siedem tysięcy Norman Army 28 września 1066 na wybrzeżu Anglii i stał się tragiczny dla Korony Brytyjskiej bitwie pod Hastings.

Inwazja Normanów

Pojawienie Normanów na brzegach Albionu wyglądała niezwykle imponujące. Według współczesnych, przekroczyli kanał La Manche na tysiąc statków. Nawet jeśli liczba ta jest nieco przesadzone, jest wciąż podobna flotylla była wypełnić wszystkie widoczne miejsca, aż do horyzontu.

Muszę powiedzieć, że książę William zdecydował się najechać bardzo dobry moment. Rok bitwy pod Hastings był bardzo trudny dla Brytyjczyków. Krótko przed tym, że walczą przeciwko innym najeźdźców – Norwegów. Angielska armia zdobyła zwycięstwo nad nimi, ale była zmęczona i potrzebuje odpoczynku, ponieważ jego przeciwnicy byli nieustraszeni i znani wojownicy – Wikingowie. Bitwa pod Hastings, była więc podwójnie trudne dla nich. Korol Garold otrzymał raport o Wilhelm inwazji, podczas gdy w Nowym Jorku, gdzie po prostu robi uzupełnienia rezerw i innych spraw związanych z wojskiem.

Dwie najsilniejsze armie Europy

Natychmiast zgromadził wszystkie dostępne siły do dyspozycji, monarcha pospieszył na spotkanie wroga, a już 13 października zbliżył się do obozu, podzielona przez Normanów w 11 kilometrów od miasta Hastings. Przed rozpoczęciem bitwy pozostał tylko jeden dzień – ostatni dzień króla Harolda II, a wielu z tych, którzy byli pod jego sztandarem.

Raw jesień rano na polu, został wycofany chłopów i dlatego goły i nieatrakcyjne, zgodził się dwie największe armie średniowiecznej Europy. Ich liczba była mniej więcej równa, ale jakościowo są one uderzająco różnią się od siebie. armia księcia Williama składała się głównie z żołnierzy zawodowych, dobrze uzbrojonych, wyszkolonych i miał za sobą bogate doświadczenie wojskowe.

Słabości armii króla Harolda

W przeciwieństwie do swoich przeciwników, Anglosasi przedstawia polu bitwy wojska, głównym elementem, który został obsadzony z bojówkami chłopskich, a tylko niewielka część jego wojskowych byli przedstawiciele szlachty i żołnierzy elitarnych – osobiste królewskiej świty. Kiedy byli w posiadaniu dwóch wydanych miecze, bitwy osiach i włócznie, a milicje uzbrojenie składało się z najbardziej przypadkowych obiektów – widłami chłopskich, osi, lub po prostu Dubin z kamieni z nimi związane.

I dwa ważniejsze brak anglosaskiej armii – nie miała kawalerii i łuczników. Trudno powiedzieć, dlaczego tak się stało, ale w tych dniach, w ruchu na koniu, brytyjski pre-walka zsiadł i poszedł do ataku tylko na piechotę. Ponadto, jest niejasny i brak cebuli, ten potężny i skuteczny broni średniowiecza. Na wszystkim należy zauważyć, że szybki marsz w całym kraju nie mogło być prześladowani i już zmęczone dawne siły bojowe.

Dzień, kiedy bitwa pod Hastings

Tak, wszystko jest gotowe do decydującej bitwy. O 9 rano na 14 października 1066 został on rozpoczął słynną bitwę pod Hastings. Krótko opisując położenie obu armii przed jego rozpoczęciem, musimy tylko pamiętać, że Brytyjczycy kolejce, pociągając do przodu dobrze uzbrojony, ale kilka elitarnych jednostek i ich zwarte tarcze były słabo uzbrojone, choć pełne ducha walki, milicji chłopskiej.

Normanowie zbudowany również trzy kolumny bojowych, co pozwoliło im wykonywanie manewrów w zależności od sytuacji. Ich lewica składała się z Bretonów, po prawej – z francuskich najemników, a także w centrum głównych sił były skoncentrowane – ciężki pancerz platerowane Norman rycerze prowadzeni przez księcia. Przed głównymi siłami byli łucznicy i kusznicy, uderzyć wroga przed wejściem w kontakt z nim.

Początek bitwy

Bitwa pod Hastings jest otoczony wieloma legendami, a teraz trudno odróżnić prawdziwe wydarzenia z fikcją. Tak więc, w pewnym literaturze mówi, że zaczęło się od tradycyjnego dla tej porze meczu. Potężny rycerz imieniem Norman Ivo nazywa pojedynku nie mniej chwalebną żołnierza z szeregów króla Harolda. Pokonując go w uczciwej walce, on, według zwyczajów epoki, Anglik wyciąć głowę i wziął ją jako trofeum. Tak niefortunne dla Anglosasów pod Hastings, bitwa rozpoczęła. Zabity został nie tylko jeden z żołnierzy zabity był tym, który uosabiał całą armię króla Harolda.

Zachęcony tym sukcesem Normanowie jako pierwsi do walki. Reporter te lata pokazują, że ich łucznicy i kusznicy obsypany szeregi Anglosasi chmurę strzał i kuszy, ale kryje się za osłonami zwartych stojących przed jednostkami elitarnymi, były one praktycznie niezniszczalne. A następnie Normanowie pokazał prawdziwe umiejętności strzeleckich. Są wysyłane strzały prawie pionowo w górę, a te opisane w powietrzu odpowiada trajektorii uderza wroga z góry, zadając znaczne szkody.

Atakują ciężką kawalerię z Normanów

Poniższy uderzający epizod bitwy był ciężki atak kawalerii Norman. Odziany w rycerzy pancernych rzucili się naprzód zmiatając wszystko na swojej drodze. Ale musimy oddać hołd odwadze Brytyjczyków: nie drgnął, zanim ten stał się lawina. Jak już zostało powiedziane swoje, ich pierwsze rzędy były dobrze uzbrojonych wojowników z osobistych strażników księcia.

Do ich dyspozycji były tzw duńskie osie. Jest to specjalnie wykonany topór z uchwytem i pół metra długości. Według relacji naocznych świadków, wpływ taki instrument i rozcięta rycerz odziany w zbroję i konia. Wskutek kawalerii Norman wycofał ponosząc znaczne straty.

fałszywe odlatujący Tactics

Ale w tym czasie na lewym skrzydle wydarzeń miało miejsce nieoczekiwane dla Brytyjczyków. Normanowie są bardzo umiejętnie stosować taktykę fałszywego odwrotu, pokazał wielką biegłość i spójności. Przekonująco naśladować w swoich szeregach paniki i odwrotu, Normanowie sprowokowany Anglosasów na nieprzygotowanym kontratak, zdenerwowany swoją pozycję i być katastrofalne.

Zwabiony od ogólnych wierszy walki o znacznej części wojowników, Normanowie nagle odwrócił się, objął swój gęsty pierścień i zniszczyć każdy ostatni. Niestety, żołnierze króla Harolda dokonały tego niepowodzenia, wszelkie wnioski, które pozwoliły przeciwników wielokrotnie powtarzać podobną sztuczkę.

Śmierć króla Harolda

Straty poniesione przez Brytyjczyków, oczywiście, osłabia ich zdolność bojową, ale mimo to w dalszym ciągu dostarczać poważny opór wroga, a kto wie, jaki będzie wynik miałby bitwę pod Hastings, gdyby nie wypadek pod wieloma względami spowodował tragiczny wynik bitwy o Anglii.

Historyczna kronika tamtych lat mówi nam, że nieustraszony Korol Garold II został poważnie zraniony przez losowej strzałką. To przebił mu prawe oko, ale według tych samych kronikarzy, odważny wojownik opuścił systemu – wyciągnął strzałę i ręce krwawienia, znowu wpadł w wir walki. Ale osłabiony przez uraz, że wkrótce będzie wyciąć rycerzy Norman. Niemal równocześnie z nim i jego brat zginął zarówno pod dowództwem wojsk.

Klęska i śmierć armii anglosaskiej

Więc król zginął w bitwie pod Hastings, wraz z braćmi. Anglosaski wojsko, pozostawiony bez polecenia, stracił najważniejsze – ducha walki. W rezultacie, w ciągu kilku minut od potężnych sił okazało się tłum zdemoralizowanych i ucieczki. Normanowie byli dogania oszalały z przerażenia ludzi i zabił je bezlitośnie.

Tak haniebnie do bitwy English korony zakończony w Hastings. King został zabity, a jego ciało zostało zabrane do cięcia przez Londyn do pochówku. Umarł i jego bracia, a wraz z nimi na polu bitwy pozostał leżącego kilka tysięcy żołnierzy, którzy zginęli za swego króla. Brytyjski troska o ich historii, w miejscu, gdzie wiele wieków temu, nie była to walka, klasztor został założony z jego głównym ołtarzu kościoła znajduje się dokładnie tam, gdzie zabił Harolda II.

Klęska, która dała impuls do rozwoju energetyki

Po wygraniu w Hastings, książę William wysłał swoją armię na Londyn i wziął go bez większych trudności. Anglosaski arystokracja został zmuszony do uznania jego prawa do tronu, aw grudniu 1066 został koronowany. Według współczesnych badaczy, zmiany te radykalnie zmieniły cały bieg historii europejskiej. Wraz z przystąpieniem do tronu, książę William wziął w historii starożytnej i przestarzały termin jego kraj anglosaskich zastąpiony przez scentralizowanej monarchii feudalnej, opartej na silnej władzy królewskiej.

To dało potężny impuls, który pozwalał Anglię w krótkim czasie stał się jednym z najbardziej rozwiniętych krajów europejskich. Pomimo faktu, że król został zabity w bitwie pod Hastings i jego armia została pokonana, porażka przekształcony niekwestionowaną korzyścią dla państwa. Był jeden z paradoksów, które są tak hojny historia. „Kto wygrał bitwę” Zadaj sobie pytanie, odpowiedź jest oczywista – Normanowie. I powiedz mi, kto ostatecznie otrzymał od tego historycznego korzyści? Anglicy. Tak, aby odpowiedzieć na pytanie, kto wygrał bitwę pod Hastings, nie spieszą.

Odbicie tego wydarzenia w kulturze współczesnej

Jest to historyczne wydarzenie, które miało dziewięć i pół wieku temu, wciąż wzbudza zainteresowanie wśród naukowców, ludzi sztuki, a po prostu dla tych, którzy lubią kopać w prochu minionych wieków. W literaturze, poświęcił swoją pracę Heine i AK Tołstoja. Włoski power metalowy zespół „Madzhesti” wydany w 2002 roku albumu poświęconego tej walce. Zawiera on 12 utworów. Brytyjskiego twórcy nakręcony dwa filmy, historie, które są oparte na słynnej bitwy.

W młodości stało się popularne gry komputerowe stworzone na podstawie tej historii tej imprezy. To tylko jego prawdziwe nazwisko jest często wymawiane nieprawidłowo, używając wyrażenia „Bitwa pod Hastings”. Jednak jest to tylko koszt subkultury młodzieżowej. Na ogół takie szerokie zainteresowanie historią i wydarzenia z minionych wieków jest, oczywiście, bardzo zachęcający fakt.