214 Shares 3202 views

Co się dzieje wewnątrz twojej klawiatury?

Pomimo niewiarygodnego postępu technologicznego (zwłaszcza w dziedzinie komputerów), istnieje jeden aspekt, który pozostawał niezmieniony. Jest to kluczowy aspekt przyszłości, który w 1987 r. Był znacznie lepszy niż w 2017 r. Chodzi o klawiaturę.


Historia klawiatury

Klawisze, z którymi korzystają ludzie, coraz gorsze i gorsze od lat, pomimo tego, że komputery, z którymi się łączyli, coraz lepiej i lepiej. Jednak pojawienie się kluczy mechanicznych, które można znaleźć zarówno na klawiaturach do gier, jak i na laptopach, daje nadzieję, że zapomniana technologia w końcu powróci na rynek masowy. Klawiatury, z którymi ludzie korzystają teraz, są niemal tak dobre, jak kiedy używali ich rodzice. Teraz tylko masz coś do wyboru. Jednak znalezienie odpowiedniej klawiatury tego typu jest znacznie trudniejsze niż się spodziewano.

Dwa główne typy klawiatur

Do tej pory istnieją dwa główne typy klawiatur, wszędzie stosowane: mechaniczne i membranowe. Pierwsze są wyposażone w przyciski z mechanizmami sprężynowymi, natomiast w drugiej znajdują się poduszki wrażliwe na nacisk, które znajdują się na plastikowej membranie. Klawisze membranowe zyskały popularność we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, ponieważ są bardziej odporne na wycieki cieczy na nich, są znacznie tańsze w produkcji, a także rzekomo bardziej wytrzymałe niż mechaniczne klawiatury, ponieważ mają mniejsze ruchome elementy. Mniejsza liczba elementów oznacza, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo problemów. Klawiatury membranowe mogą być również znacznie mniejsze, dlatego też prawie wszyscy producenci notebooków preferują je. Przyciski membranowe można znaleźć w praktycznie każdej nowoczesnej klawiaturze komputera osobistego, w joystickach konsoli do gier, a nawet w pilocie telewizora.

Nowe życie mechanicznych kluczy

Klawisze membranowe nie generują takich kliknięć, które są typowe dla klawiatury mechanicznej, więc entuzjaści zaczęli stopniowo przełączać się na dobre stare mechaniczne klawiatury. Początkowo byli tylko obsesyjni fanatycy – ludzie, którzy śledzili najstarsze modele klawiatur w internecie i wydali na nie ogromne sumy pieniędzy. Wtedy ruch dołączył do graczy. Gracze kochają mechaniczne klawiatury zapewniające ich wytrzymałość i zdolność radzenia sobie z najbardziej agresywnymi. A kiedy gracze weszli do gry, co się stało na początku 2010 roku, jedna firma wyróżniała się przeciwko innym, starając się zaspokoić rosnący popyt. To jest kluczowy producent Cherry – firma, która została zorganizowana w 1953 roku w stanie Illinois.

Najpopularniejsze klucze mechaniczne

  • Czereśniowe klucze zostały wyprodukowane od 1984 roku. Jeśli kiedykolwiek zadzwonisz do kogoś z telefonu w jednym ze sklepów, istnieje duże prawdopodobieństwo użycia tych klawiszy. Jednak gracze nie cieszyli się dużą odpornością na naciśnięcie takich czarnych klawiszy w latach osiemdziesiątych. Dla nich trzy inne gatunki były znacznie bardziej atrakcyjne, które stały się tak popularne, że były używane do produkcji praktycznie wszystkich klawiatur.
  • Mechanizm liniowy. Klawisze Cherry Red posiadają liniowy mechanizm i są idealne do częstego i szybkiego naciskania, które gracze często używają. Te klucze są identyczne z czarnymi modelami, ale wymagają dużo mniejszego wysiłku, aby w pełni nacisnąć.
  • Mechanizm dotykowy bez kliknięcia. Klucze Cherry Brown są idealne dla "machinistów". Po naciśnięciu jest odczuwalny rodzaj nacisku, więc jeśli wpiszesz taką klawiaturę, dokładnie wiesz dokładnie, w jakim momencie klawiatura została odczytana.
  • Mechanizm dotykowy za pomocą jednego kliknięcia. Klawisze Cherry Blues są bardzo podobne do poprzedniego modelu i są również idealne dla "machinistów", ale są też niezwykle głośne. Jeśli pracujesz na takiej klawiaturze, masz poczucie, że zanim będziesz naprawdę starą maszyną do pisania.

Problemy z zaspokojeniem popytu

Niestety, Cherry nie mogła sobie poradzić z wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na takie klucze, więc do roku 2015 firmy produkujące klawiatury mechaniczne musiały uruchomić mniej produktów na rynku, podnieść ceny i szukać kluczy alternatywnych. To wtedy pojawiły się klony. Są to klucze, które są odczuwane zupełnie jak produkty wiśniowe, ale mogą się złamać, jeśli są używane zbyt często i aktywnie. Oczywiście, nie jest to zdecydowanie najlepszy wybór dla tych, którzy naciśnie ten sam klucz kilka tysięcy razy dziennie. Firma Das Keyboard została poddana surowej krytyce, gdy okazało się, że skrycie przełącza się z kluczy Cherry na inne, tańsze i bardziej przystępne modyfikacje.

Nowy początek

Firma Razer wybrała inne podejście do rozwiązania problemu braku kluczy. Zamiast kupować klony, firma zdecydowała się na produkcję własnych kluczy. W 2015 r. Pojawiły się pierwsze zielone klucze, które były alternatywą dla Cherry Brown. W 2016 r. Pojawiły się klucze Razer Orange, które były identyczne z Cherry Blues, a w lutym 2017 roku firma ogłosiła wydanie kluczy linii telefonicznej Razer Yellow, które, jak przypuszczałeś, zastąpi Cherry Red. Są jednak identyczne z technicznego punktu widzenia. Mogą nawet brzmieć tak samo, ale użytkownicy na całym świecie donoszą, że różnica między klawiszami Cherry i Razer jest znacząca. Dlatego też, jeśli chcesz klawiatury mechaniczne, musisz trochę eksperymentować z różnymi modelami, aby znaleźć ten, który najlepiej Ci odpowiada.