234 Shares 9572 views

Krwawienie z żołądka – groźne powikłania choroby wrzodowej

Krwawienie – najbardziej powszechne i niebezpieczne powikłanie choroby wrzodowej. Najczęściej krwawienie żołądka rozwija się w ostrej chorobie wrzodowej, jednak u niektórych pacjentów mogą być pierwszym objawem zaostrzenia. Occult blood zawsze towarzyszy rozwój ostrej choroby wrzodowej żołądka. Zazwyczaj taki objaw choroby pozostaje niewykryty i nie uważa się za powikłania.

Zdiagnozowana głównie tylko masywny, tzw obfite krwawienie z żołądka hematemesis i smoliste stolce melena (), które występują niemal jednocześnie. Objawy te pozwalają przypuszczać znaczne krwawienie z górnej części przewodu pokarmowego. Gdy krwawe wymioty często źródłem krwawienia w żołądku i dwunastnicy rzadko w ścianie dwunastnicy ale powyżej krotnie. Wymiociny w tym przypadku przypomina fusy. Jednak krwawienie z wrzodów dwunastnicy i żołądka nawet nie zawsze towarzyszy rozwój krwawe wymioty. Często wykrywane tylko melena. Około 90%, miejscowe owrzodzenie dwunastnicy, następuje tylko melena, natomiast wrzód żołądka często obserwuje hematemesis.

obraz kliniczny

Jeśli rosły krwawienia żołądka, objawy są określone przez natężenie i objętości utraty krwi. Łagodne objętość nie przekracza 300-400 ml. W tym przypadku, subiektywne objawy nie może być ograniczona lub są one łatwo, szybko znikające nudności oraz zwiększona suchość w ustach, ogólne osłabienie. Pacjent w większości przypadków, może nawet nie zwrócić uwagę na pojawienie się tych objawów, jeżeli nie są one towarzyszyć wymioty z krwią. Bardziej trwałe objawy – chęć opróżnienia czarne i smoliste stolce. Krwawienia żołądka, która nie przekracza 10% krwi krążącej, korpus przemieszcza się łatwo. Jest to spowodowane pracą mechanizmów kompensacyjnych i samoregulacji.

Przy dużej utraty krwi lub ponownego krwawienia, istnieją oznaki ostrej niedokrwistości post-krwotocznego. Przejawia poważne osłabienie, nudności, szum w uszach, kołatanie serca, zawroty głowy, zaburzenia widzenia w postaci migającym „gwiazdy” lub siatki przed oczami. U pacjenta rozwija się nagły bladość skóra pokryta zimne poty, impuls przyspiesza i skurczowe ciśnienie krwi zmniejsza się. Należy pamiętać, że te objawy mogą pojawić się wcześniej niż rozwijać hematemesis i smoliste stolce. Stan pacjenta jest w dużej mierze zależy nie tylko od wielkości utraty krwi, ale również od szybkości jej rozwoju. Pod wpływem mechanizmów kompensacyjnych w ciągu kilku godzin od objętości krążącej krwi ponownie, ale tworzy anemii, którą określa nasilenia krwawienia. Z jednym niedokrwistości krwawienie jest najbardziej widoczny na koniec pierwszego dnia. Brak dodatnia dynamika w stan pacjenta w ciągu następnych dwóch dni trzy oznacza przedłużonego krwawienia lub jego powtarzalność.

Krwawienie z żołądka – jak zatrzymać

Gdy krwawienie jest konieczne w celu zapewnienia opieki w nagłych wypadkach. Metody krwawienia mogą być różne. Przedszpitalnej pacjentów przypisano położenie ściśle poziome, ochłodzenie żołądka, pozajelitowego hemostatyczne leków. leki nasercowe i zwężające naczynia są przeciwwskazane. Pacjent został przyjęty do szpitala chirurgicznego, gdzie nadal trzymać terapii krzepnięcia i przywracania objętości krwi. W ciężkich przypadkach nieskuteczność leczenia przedstawiono operację. Kryterium nieskuteczności leczenia terapeutycznego nadal krwawienia po transfuzji 2 litrów krwi lub jej przedłużenie, po krótkiej przerwie.