293 Shares 5377 views

Jak wyregulować gaźnik na VAZ 2109? Schemat VAZ 2109. Gaźnik VAZ

Jeśli silnik jest sercem samochodu, gaźnikiem jest zawór serca. I jak poprawnie zostanie to skorygowane, wiele funkcji roboczych maszyny zależy. Obejmuje to zużycie paliwa, moc, dynamikę przyspieszenia, a nawet poziom toksyczności spalin. Od czasu do czasu trzeba dostosować tę część. Dziś rozważymy, jak dostosować gaźnik do VAZ 2109 własnymi rękami.


Pomimo tego, że Zakład Produkcji Samochodów Wołgogradowych wprowadził kilka modyfikacji "dziewięciu" o różnych charakterystykach, gaźnik miał jedną markę – krajowy Solex. Jaki jest schemat tej części? VAZ 2109 został dostarczony od dziesięcioleci przez gaźnik węglowy Solex, a jego konstrukcja również nie zmieniała się od lat. I można zobaczyć diagram na drugim zdjęciu.

Etap przygotowawczy

Przed przystąpieniem do regulacji gaźnika na VAZ 2109, należy go dokładnie wyczyścić. Ale nie jest to konieczne (chociaż, pod warunkiem, że nie ma na nim różnych depozytów). Jeśli jest to rdza lub osad węglowy, ten element należy myć silnym środkiem zaradczym. Inaczej jednak poprawnie próbujesz wyregulować gaźnik, wynik tego będzie minimalny.

Co trzeba zrobić przy czyszczeniu?

W trakcie tej operacji potrzebujemy następujących zestawów narzędzi i materiałów:

  1. Podręcznik do samochodu VAZ 2109 (na przykład, na zdjęciu po prawej stronie znajduje się schemat "Solex" gaźnika).
  2. Rękawice gładkie.
  3. Kilka cienkich lasek (zwyczajny wykałek). Alternatywnie można wziąć szczoteczkę do zębów. Wyczyścimy gaźnik VAZ.
  4. Para rękawiczek gumowych (lepiej nosić dwie pary naraz, tak aby silny rozpuszczalnik nie dostał się na powierzchnię skóry).
  5. Zestaw kluczy i śrubokręt.
  6. Balon z sprężonym powietrzem. Alternatywnie, można przyjmować regularny aerozol, taki jak odświeżacz powietrza.

Dodatkowo można używać okularów ochronnych. Jeśli nie masz tego, zachowaj maksymalną odległość między gaźnikiem i delikatnie nakładaj środek czyszczący na jego powierzchnię.

Które narzędzie powinienem wybrać?

W tej chwili można kupić wiele różnych substancji do czyszczenia gaźników. Dziesiątki z nich robią. Reguły wyboru są tu proste. W sklepie należy zwrócić się do sprzedawcy o specjalistyczny płyn, zaprojektowany specjalnie do gaźników (do czyszczenia). Pamiętaj, że WD 40 nie nadaje się do tego z powodu dużej zawartości oleju! Najczęściej specjalistyczne środki czyszczące są sprzedawane w puszkach – należy je kupić w sklepach.

Jeśli przez dłuższy czas nie robisz czyszczenia gaźnika, jego czyszczenie powierzchni nie wystarczy. Jeśli zawartość depozytów jest wysoka, konieczne jest jej rozmontowanie w częściach i traktowanie każdej części oddzielnie puszką.

O małych szczegółach

Podczas demontażu należy zwrócić szczególną uwagę na sprężyny i małe zęby. Spróbuj umieścić je w osobnym pudełku lub numerze, tak aby później nie było problemów podczas montażu gaźnika na końcu. Poprzez analizowanie tego elementu konieczne jest przetwarzanie każdego szczegółu, nawet najmniejszego, z puszki. Jednocześnie wszystkie części gumowe muszą zostać usunięte z gaźnika. Jeśli dostaną się do nich, rozpuszczalnik może ich zdeformować i utracić właściwości uszczelniające. Nie zaleca się stosowania elementów czyszczących do plastików. Powinny być izolowane od tej cieczy.

Po przetworzeniu wszystkich mechanizmów należy poczekać około 10-15 minut, aby rdza i osady częściowo rozpuszczały się. Następnie elementy są myte pod bieżącą wodą. W razie potrzeby można użyć wykałaczki lub szczoteczki do zębów.

Używając pędzla lub pałeczki, nie próbuj wybierać na zawory i otwory gaźnika. Przez nich powietrze i paliwo dostają, więc brudu, który tam dostanie, może znacznie pogłębić silnik i prowokować zwiększone zużycie paliwa. Takie otwory są czyszczone sprężonym powietrzem lub aerozolem. Nawiasem mówiąc, resztki używanego środka czyszczącego mogą być ponownie użyte – ta substancja ma bardzo długą żywotność i praktycznie nie traci właściwości przez długi czas. Dalej gaźnik jest dokładnie wysuszony, a następnie przechodzimy do drugiej części naszej naprawy.

Jak wyregulować gaźnik na VAZ 2109 własnymi rękami?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to komora pływająca, która kontroluje poziom zaopatrzenia w paliwo.

Nie próbuj dobierać się do wylotów gaźnika i zaworów. Te otwory dostarczają paliwa i powietrza, które są bardzo ważne dla sprawnego działania silnika. Takie otwory są czyszczone aerozolem lub sprężonym powietrzem. Płynny środek czyszczący może być ponownie użyty. Niektórzy oszczędni kierowcy wielokrotnie korzystają z urządzenia czyszczącego.

Po dokładnym oczyszczeniu gaźnika, dokładnie osuszyć, a następnie przystąpić do regulacji. Ta procedura jest bardzo długa i skomplikowana, ale całkiem możliwe, aby sobie z tym poradzić. Najpierw uruchamiamy silnik i dajemy mu okazję pracować przez kilka minut. Następnie wyłącz go i wyjmij filtr powietrza. Następnie zdejmij przewód zasilający. Ostrożnie wyjąć kilka śrub i wyjąć pokrywę gaźnika. Pamiętaj, że z jednym błędnym ruchem pływaków może być uszkodzony, więc robimy wszystko z najwyższą ostrożnością. Następnie pobieramy zaciski i zmierzyć odstęp od poziomu paliwa do krawędzi korpusu.
Idealnie, ta wartość powinna wynosić 25,5 milimetra (dozwolony jest dopływ 1-2 milimetra). Jeśli ta różnica nie odpowiada normie, należy zagiąć kartę wspornika pływaka. Dla większej dokładności wykonujemy tę procedurę kilkakrotnie. Ponieważ wieczko jest już skierowane do góry nogami, musimy upewnić się, że kołnierze powierzchni pływaka są równoległe.

Urządzenie startowe

Ale to nie wszystko. Jak dostosować gaźnik na VAZ 2109? Po tej pracy przystąpimy do konfiguracji wyrzutni. Przede wszystkim upewnij się, że membrana jest odpowiednia do dalszej pracy. To bardzo proste – odkręcić cztery śruby i zdejmować pokrywę mechanizmu. Jeśli jest zdeformowany lub ma pęknięcia, należy go wymienić na nowe. Następnie przejdź do procesu dostosowywania rozrusznika. Przede wszystkim przekręć dźwignię przepustnicy powietrza tak, aby została ona przeniesiona do pozycji zamkniętej. Następnie podgrzewamy pręt śrubokrętem.

Następnie mierzymy lukę utworzoną między ścianą komory a klapą. Musi być sprawdzony pod wskazanym w dokumentacji Solex. Aby zmienić luz, należy poluzować nakrętkę zabezpieczającą i obrócić śrubę regulacyjną zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara śrubokrętem. Następnie zmierzyć luz zaworu dławiącego, który znajduje się na pierwszej komorze. Otrzymane dane powinny w jak największym stopniu pokrywać się z normatywnym, znajdującym się w dokumentacji technicznej. Jeśli ta różnica nie odpowiada normie, dostosowujemy ją obracając śrubę przepustnicy.

Dostosowanie XX

Wszystko, teraz sprawa jest niewielka. Musimy zrobić ostatni etap – idling. Przed rozpoczęciem tej czynności należy ponownie podgrzać silnik VAZ 2109 do temperatury roboczej . Gaz powinien być zainstalowany w normalnym miejscu. Więc wyłącz silnik i sprawdź stan śruby na jakość mieszanki. Powinien być owinięty, a następnie odwrócony do 4 obrotów. Następnie zrestartuj silnik, zdejmij ssanie i włącz wysoką belkę z wentylatorem. Jednocześnie należy wyregulować ilość śruby mieszaniny paliwa i powietrza.
Musi być umieszczony w takiej pozycji, aby prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym nie przekraczała 800 i nie mniej niż 750 obrotów na minutę. Po jakości śruby osiągamy maksymalną prędkość.

Co zrobić po?

Następnie ponownie obróć prędkość śruby liczby do 900 obr./min. Ustawiamy śrubę jakości przy 800 rpm. Po tym ostatni element jest skręcony do punktu niestabilności. Po ponownym odkręceniu go o pół obrotu. Jak widać, wymiana gaźnika (VAZ 2109 Samara) nie jest konieczna. Musimy jednak znać całą serię prac nad ustaleniem właściwych wartości na śrubach jakości i ilości paliwa, które zostały przedstawione w tym artykule.

Wnioski

Wszystko, na tym etapie pytanie "jak wyregulować gaźnik na VAZ 2109" można uznać za zamknięte.

Na koniec zauważymy, że prawidłowe ustawienie obrotów biegu jałowego jest możliwe tylko przy stabilnym działaniu silnika. W przeciwnym razie cała praca będzie bezużyteczna.