206 Shares 1361 views

Systemy operacyjne obejmują następujące programy i pakiety … (lista)

Nie jest tajemnicą, że zarządzanie systemem operacyjnym odbywa się przy użyciu programów i aplikacji, które mają konkretne praktyczne podejście i posiadają własną funkcjonalność. W końcu czysta powłoka nie może służyć użytkownikowi do rozwiązywania codziennych zadań, w których potrzebny jest komputer osobisty. Teraz musimy dowiedzieć się, jaki jest system operacyjny, jakie są rodzaje, jakie programy są potrzebne do współpracy z nim.


Co to jest system operacyjny?

System operacyjny to zestaw wzajemnie powiązanych programów, za pomocą których komputer jest sterowany, a użytkownik współdziała z komputerem elektronicznym. W rzeczywistości miejsce systemu operacyjnego w ogólnej architekturze komputera osobistego (w rzeczywistości, podobnie jak w smartfonach, gadżetach i innych nowoczesnych urządzeniach) znajduje się pomiędzy urządzeniami, na których jest procesor, RAM, karta graficzna i podobne. W nowoczesnych komputerach składa się on z tak zwanych pakietów, z których każda odpowiada za interakcję z konkretnym urządzeniem i pełni określoną funkcję.

Wiele pomyłek pakietów oprogramowania systemu operacyjnego i pakietów aplikacji. Przetwarzanie plików graficznych, tworzenie i formatowanie informacji tekstowych, nagrywanie i przetwarzanie plików dźwiękowych, wymiana informacji w odległości między użytkownikami, programowanie i wiele więcej … Wszystko to nie może być wykonane przy użyciu czystego systemu operacyjnego. W przypadku pełnoprawnej pracy potrzebujesz pewnych aplikacji i aplikacji. Pakiety systemu operacyjnego umożliwiają jedynie obsługę graficznego interfejsu komputera, dostarczają urządzeń komunikacyjnych i innych programów. Ale to samo, sam system operacyjny jest uporządkowanym zestawem wzajemnie powiązanych programów, które zapewniają przetwarzanie informacji, aw konsekwencji pracę użytkownika z komputerem osobistym.

Jakie są systemy operacyjne?

Obecnie pomimo obfitości firm specjalizujących się w tworzeniu oprogramowania, systemów i aplikacji, rozwój systemów operacyjnych zajmuje się ograniczoną liczbą firm. Ogólnie rzecz biorąc, cały rynek zajmuje dwa giganty sfery IT: Microsoft i Apple. Systemy operacyjne obejmują Microsoft Windows i Apple Mac OS. Wcześniej były inne projekty (a nawet radzieckie), ale z jakiegoś powodu przestały istnieć.

Ogromną zaletą jest strona Bill Gates: system operacyjny Microsoft Windows obsługuje ponad 90% komputerów osobistych na całym świecie. Pod wieloma względami było to spowodowane stosunkowo swobodnym rozproszeniem powłoki (może być używane przez producentów komputerów, ale tylko z licencjonowaną wersją). System operacyjny Windows 10 jest najnowszą wersją firmy Microsoft. Reszta rynku spada na Mac OS, który rozciąga się tylko na produkty firmy Apple, w wyniku czego traci główny konkurent.

Co nie dotyczy systemów operacyjnych?

Kompletne zestawy programów, które zapewniają użytkownikom interakcję z komputerem, w żadnym wypadku nie można uznać powłoki i środowiska do tworzenia oprogramowania. Na przykład LPT, SDK i wiele innych.

Wielu uważa, że Linux nie jest systemem operacyjnym Linux, ponieważ jest swobodnie rozwijaną powłoką. To prawda, czy nie, trudno powiedzieć. Wszystko zależy od tego, która strona podejść do tej kwestii. Jeśli mówimy o systemie Linux jako podstawie dla systemów operacyjnych, takich jak Android, Bada czy BlackBerry, niemożliwe jest omówienie tego jako niezależnego pakietu oprogramowania. Jeśli połączymy wiele rozwiniętych na tej podstawie niezależnych systemów pod słowem Linux, logiczne byłoby uznanie go za system operacyjny.

Nadal istnieje wiele kontrowersyjnych pytań dotyczących przynależności określonego pakietu programów do kategorii, którą rozważamy. Przede wszystkim chodzi o system operacyjny DOS-disk. Odnosząc się do faktu, że tytuł zawiera te cenne dwa słowa, wiele osób uważa tę powłokę za niezależny system operacyjny. Ale to iluzja. DOS – interfejs, który pozwala na zainstalowanie systemu Windows, nie więcej. Nie dotyczy to systemów operacyjnych.

Co to jest oprogramowanie?

Oprogramowanie jest specjalnym programem lub pakietem programów, za pomocą którego wykonana jest pewna funkcja, dla której został zaprojektowany system operacyjny. Ta kategoria jest podstawowa, ponieważ bez niej nie ma sensu używać komputera osobistego. Oprogramowanie może składać się z dwóch typów: systemu i aplikacji. Aby opisać i znaleźć różnice między nimi, będziemy używać przykładu najbardziej popularnego systemu operacyjnego – Microsoft Windows.

Oprogramowanie systemowe

Biorąc pod uwagę zarządzanie samym systemem Windows, należy porozmawiać o oprogramowaniu systemowym, ponieważ jest to system operacyjny, który go tworzy. Ta kategoria jest najważniejsza, ponieważ takie oprogramowanie jest używane do interakcji między ludźmi a komputerem, czyli współpracuje z systemem Windows. Zestaw takich programów zależy od specyfikacji komputera osobistego, a jakie składniki wchodzą w skład obudowy. Oprogramowanie systemowe jest podzielone na dwa typy: podstawowy, serwisowy lub serwisowy.

Podstawowe oprogramowanie zapewnia zasadniczo działanie komputera. Kategoria ta obejmuje system operacyjny jako taki (to znaczy zestaw programów potrzebnych do uruchomienia maszyny) oraz powłokę operacyjną (umożliwia wyświetlanie interfejsu systemu). Programy serwisowe służą do pracy bezpośrednio z systemem w trybie pełnoprawnym. W tym zakresie systemy operacyjne obejmują następujące programy:

1. Sterowniki kart graficznych. Jest to pakiet programów niezbędnych do zapewnienia, że karta graficzna znajdująca się w komputerze realizuje transfer obrazu procesów kontrolowanych przez system na ekran. Głównymi producentami kart graficznych są Nvidia i AMD, które odpowiednio angażują się w rozwój sterowników dla swoich produktów.

2. Sterowniki kart dźwiękowych. Takie programy są niezbędne do uzyskania dźwięku powstałego podczas pracy systemu operacyjnego. Być może, jedynym głównym dostawcą takich kart, a zatem oprogramowaniem do nich jest Realtek.

3. Narzędzia sieciowe. Jak widać z tytułu, są one niezbędne do działania systemu operacyjnego z sieciami, z którymi jest podłączony komputer. Programy sieciowe są zazwyczaj wbudowane przez dewelopera i służą do łączenia, konfiguracji i pracy z sieciami. Zapewnia dostęp do sieci w programie narzędziowym Windows firmy Microsoft.

4. Program instalacyjny i dezinstalacyjny. Takie narzędzie służy głównie do zarządzania aplikacjami. Dzięki niej można usuwać, modyfikować i instalować programy i aktualizacje dla swojego komputera.

5. Programy bezpieczeństwa. Ta kategoria może być najbardziej rozbudowana wśród wszystkich oprogramowania systemu usług. Wyjaśnia się to następująco. Po pierwsze, istnieje wiele różnych programów chroniących użytkownika przed wirusami i kradzieżą. Obejmują one zaporę (zabezpieczenie przed atakami sieciowymi i przenikaniem wirusów przez sieci) oraz programami szyfrującymi dane (kodującymi informacje na temat dalszego składowania i ochrony).

6. Programy do diagnozowania działania procesora i systemu operacyjnego. Aby monitorować stan pamięci systemu operacyjnego, częstotliwość i wydajność procesora, dostępność tych programów jest po prostu konieczna.

Programy aplikacyjne

Na początku naszej dyskusji nieco się dotykały funkcje, dla których przeznaczone jest oprogramowanie dla aplikacji. Ale to nie był żaden wyczerpujący wykaz, który, być może, jest niemożliwy do skompilowania. Programy takie są tworzone dla różnych celów: od pracy z bazami danych do rozrywki. Będziemy rozważać najbardziej niezbędne do codziennej pracy.

Praca z informacjami tekstowymi

Wprowadzanie, usuwanie, zmiana, formatowanie, przesyłanie, szyfrowanie, zapisywanie jest dalekie od pełnej listy operacji wykonywanych przez użytkownika przy użyciu takich programów. Najpopularniejszym, wygodnym i znanym kompletem programów do obsługi informacji tekstowych jest pakiet Microsoft Office. Przez długi czas konieczne było zakupienie tego pakietu oddzielnie od samego komputera. Teraz programy, które są stosowane bezpośrednio do systemów operacyjnych, obejmują Word (klasyczny edytor tekstu), Excel (praca z arkuszami kalkulacyjnymi), PowerPoint (tekst i pliki multimedialne w prezentacjach) i OneNote (edytor tekstowy w formie notatek). Ponadto wśród standardowych programów we wszystkich wersjach systemu Windows są "Notatnik" i WordPad (uproszczone słowo).

Praca z informacjami multimedialnymi

Pliki graficzne, audio i wideo, inne pliki multimedialne są tworzone, edytowane i przetwarzane przy użyciu dodatkowego oprogramowania. W przeciwieństwie do poprzedniej kategorii lider wśród programistów takich programów nie jest Microsoft, ale Adobe. Pakiety o wspólnej nazwie Creative Suite zawierają dość szeroki zakres produktów do pracy z multimediami. Wśród nich jest oczywiście Photoshop, który jest najpopularniejszym edytorem graficznym. Ponadto firma Adobe oferuje nam program Illustrator (edytor grafiki wektorowej), After Effects (edytor wideo), Acrobat (dokumenty elektroniczne w formacie .pdf), Audition (edytor audio). Nie jest dołączony do pakietu, ale także dystrybuowany przez firmę Adobe do odtwarzania aplikacji internetowych Flash Player.

Jeśli chodzi o poszczególne tego typu programy, istnieje wiele różnorodnych produktów, które umożliwiają pracę z plikami multimedialnymi. Na przykład wbudowany edytor grafiki Windows Paint oraz odtwarzacz multimedialny lub dowolny odtwarzacz audio AIMP.

Sieciowanie

Jest mało prawdopodobne, aby w naszych czasach nieliczni ludzie nie wiedzieli o internecie ani nie używali go raz w życiu. Aby uzyskać dostęp, nie wystarczy tylko karta sieciowa, narzędzia sieciowe i łączność. Uruchomienie pracy w sieci w zdecydowanej większości przypadków polega na przeglądarce internetowej, której jest niezliczone. System operacyjny Windows 10 jako domyślna przeglądarka oferuje Microsoft Edge, a jego poprzednik we wcześniejszych wersjach to Internet Explorer. Ale nie używają go nie ze względu na wygodny interfejs, a słaba stabilność pracy nie jest zbyt chętna. Większość użytkowników Internetu preferuje "Yandex.Browser", Opera, Google Chrome lub Mozilla Firefox. Tu już, jak mówią, smak i kolor.

Ponadto magazyn chmury jest popularny, dzięki któremu ludzie mogą uzyskać dostęp do swoich plików z różnych miejsc i różnych urządzeń. Standardową usługą firmy Microsoft jest system OneDrive, wbudowany w system Windows 8, Windows 8.1 i Windows 10. Istnieją jednak inne usługi, na przykład Dropbox, "Yandex.Disk" i Dysk Google.

Ochrona przed wirusami

Prosty firewall i system szyfrowania danych nie wystarczy, aby chronić Twoje informacje przed atakiem intruzów. Wirusy penetrujące system operacyjny przez różne źródła (Internet, zarażone karty flash) mogą nie tylko kraść dane, ale także wyłączyć cały komputer. Korzyść z programów antywirusowych w naszych czasach jest wystarczająca. Firmy, które opracowują programy bezpieczeństwa dla systemów operacyjnych to Norton, Kaspersky, Dr.Web, Avast, Avira i dziesiątki innych. Standardowy obrońca systemu Windows oczywiście chroni system całkiem nieźle, ale programy antywirusowe innych producentów mają jeszcze większą funkcjonalność.

Aplikacje w języku projektowania

W systemach operacyjnych, takich jak Microsoft Windows 8, Windows 8.1 i Windows 10, które są opracowywane w nowym stylu zwanym Design Language, nową kategorią oprogramowania – aplikacją. Praca z nimi odbywa się w innym interfejsie graficznym (taflowy), chociaż w "pierwszej dziesiątce" użytkownik miał możliwość łączenia zwykłych programów i nowych. Aplikacje mogą być aplikacją lub systemem. Ten ostatni, niestety, nie jest jeszcze w pełni opracowany przez specjalistów z firmy Microsoft. Na przykład jeśli porównamy "Pasek narzędzi" i "Opcje", widać pewne różnice w korzystaniu ze starego panelu ustawień, gdzie funkcje są jeszcze większe. Niemniej jednak możemy spokojnie powiedzieć, że aplikacje dotyczą również systemów operacyjnych.

Pomijając linię pod myślą

Działanie systemów operacyjnych zależy od dostępności programów i pakietów niezbędnych do pełnego funkcjonowania komputera osobistego. Pakiety aplikacji systemowych umożliwiają mu interakcję z użytkownikiem, wykonywanie prostych operacji, odbieranie i wyświetlanie informacji na ekranie przy użyciu powłoki operacyjnej. Aby system operacyjny działał, konieczne jest posiadanie pakietu programów, które są wzajemnie powiązanymi procesami, które zapewniają jego obsługę i zarządzanie. Aby jednak bardziej skomplikować działania, pracować z informacjami, musisz używać programów aplikacyjnych. Jest ich sporo, dlatego każdy użytkownik może znaleźć program lub pakiet, który umożliwi mu realizację zaplanowanych działań.

System operacyjny Microsoft Windows jest ciągle ulepszany i aktualizowany, dzięki czemu coraz więcej sposobów pracy z informacjami. Uniwersalne aplikacje napisane w stylu Design Language i działające zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach przenośnych zaczynają być używane nie mniej niż w zwykłych programach, a na dłuższą metę zastąpią poprzednie oprogramowanie. Jest to logiczne, ponieważ świat stopniowo przemieszcza się z komputerów stacjonarnych i laptopów na smartfony i tablety. Nie musimy się mylić w tym złożonym świecie nowoczesnych technologii informacyjnych.