281 Shares 8054 views

Adolf Shapiro: kreatywność i dyrektor życie osobiste

Adolf Yakovlevich Shapiro – reżyser, którego imię rozbrzmiewały we wszystkich zakątków byłego Związku Radzieckiego i Europy, dzięki odważnych przedstawień teatralnych, łamie wszelkie stereotypy. Jego twórczość i biografię temat tego artykułu.


dzieciństwo

Adolf Yakovlevich Shapiro urodził się w 1939 roku w Charkowie. O swoim dzieciństwie kierowany przez ogół społeczeństwa nie jest znana, ale jest mało prawdopodobne w wojnie w żadnej z radzieckich dzieci byli zadowoleni i nie jest przysłonięte przez trudności i strat. Shapiro miał szczególnie trudne ze względu na imię Adolf, co spowodowało nieprzyjemne skojarzenia, a nawet nienawiść do innych.

Następnie reżyser wielokrotnie mówił, że był wdzięczny losowi, który pozwolił mu urodzić się w tym samym domu przy ul. Chernyshevskogo, 15, gdzie mieszkał, a jednocześnie dość młody, a później stał się sławny krytyk literacki Lew Władimirowicz Lifshits.

W 1949 roku naukowiec został wysłany do „obozów” pod zarzutem kosmopolityzmu. Adolf Shapiro, którego rodzina zrobiła wszystko, aby uratować resztę dawnego luksusu w potomkowie słynnego Ryga tarcicy, przez długi czas nie mógł odzyskać. Co to była jego radość, gdy po rehabilitacji Lifshitz wziął do „dokręcić” Sąsiad Boy-Losers i zaszczepił w nim miłość do literatury. On również poradził mu, aby wejść do Instytutu Teatralnego.

nauka

Pod koniec lat 50-tych A. Ya. Shapiro wszedł do Instytutu Teatralnego w Charkowie. Tam dał się poznać jako nie najbardziej zdyscyplinowany studenta. W szczególności, że wielokrotnie widział chodzenia w pełnym stroju i makijażu teatralnego V. I. Lenina w parku w pobliżu Lustro jet, przed udaniem się próba znany Pogodin odgrywa. Równolegle do studiów postanowił zaangażować się w kierowaniu praktyki. W tym celu, Shapiro stworzył własne studio teatru, gdzie wystawiano „Gleb Kosmachev” Shatrova i „zobaczyć czas” Zorin.

Pierwsze kroki w Rydze

W 1962 roku, po ukończeniu Charków Instytutu Teatralnego A. Ya. Shapiro przeniósł się do Rygi. W tym czasie początkujący filmowiec trudno podejrzewać, że jest następne 30 lat będzie połączyć swój los z miastem.

W stolicy Łotwy, Adolf Shapiro rozpoczął pracę w Rydze Teatru Młodych Widzów. Od czasu jego przyjazdu teatr uzyskał Wszystkie zawodowych reputacji i do głosu nie tylko we wszystkich częściach Związku Radzieckiego, ale także w Jugosławii, Włoszech, Francji, Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

W 1964 roku, Adolf Yakovlevich czele Teatr dla ludzi młodych, i wystawił „20 lat później” i „Człowiek, jak on sam”, która opiera się na pracach Mihaila Svetlova. Te dwie produkcje określane swoją przyszłą karierę jako reżyser zdolny do tworzenia poważne teatr dla publiczności dzieci i młodzieży zorientowanych i ich rodziców.

Dalsze prace w Rydze Teatru Młodzieżowego

Ważne teatralny Shapiro podczas pracy na Łotwie możliwe jest, aby pamiętać „Chukokkala” (w proizedeniyu K. I. Chukovskogo), „Książę Homburg” (G. Kleista) i „Jutro była wojna” (B. L. Vasilev).

Ponadto, publiczność pamiętne występy RTYuZa 1960-1980-ych na sztuce A. Arbuzov ( „Miasto o świcie” i „Zwycięzca”), a także wspaniały produkcja „Peer Gynt” w języku łotewskim G. Ibsena. W oryginalnym języku Shapiro przedstawiony publiczności i „Złotego Konia” Raina, „Snow Mountain” Gunars Priede, „wody żywej” Mary Zālīte i innych.

Wraz z jego pracą w teatrze Adolph Shapiro wykładał w Konserwatorium łotewskiej. W tej uczelni, wydał 3 aktorów i pole golfowe 1 reżysera.

Najnowszym ceniona praca na scenie Ryga Shapiro był luz „Domokratiya”, stworzony na podstawie twórczości I. Brodsky.

w Rosji

W 1992 roku, znany i ukochany kompozytor Raimonds Pauls, który był w tym czasie jako szef Ministerstwa Kultury Łotewskiej, podpisał dekret w sprawie reorganizacji młodego widza. Tak więc, Ryga Teatr dla Młodzieży, która została uznana za jedną z najlepszych w krajach byłego Związku Radzieckiego przestały istnieć, a Adolf Shapiro, który nagle stracił ukochaną tworzenie i możliwość tworzenia, zdecydował się opuścić kraj.

W Moskwie Wachtangowa Theatre w 1994 roku powierzono przeprowadzenie produkcję „Sweet Liar” autorstwa George. Kilt. Został on bardzo dobrze przyjęty przez publiczność kapitałowym. Nawet po upływie 4 lat od jej wykonania „Bumbarash”, wydanego w Samara Youth Theatre, nominowany do prestiżowej nagrody „Złota Maska”. Udana była jego współpraca z Teatrem. Majakowski. Tam, reżyser wystawił „baru Hotel Tokyo” (Tennessee Williamsa).

inne prace

W 2000 roku, Adolf Shapiro przeprowadziła pionierskie inscenizacji Maksima Gorkiego „Lower głębokościach” na scenie Teatru Studio Oleg Tabakov. W 2001 Samara publiczności odbyła się premiera spektaklu „Matka Courage” przez produkt Bertolt Brecht. Ponadto, w 2004 roku, miał wielki sukces wystawił Adolfa Shapiro „Wiśniowy sad” w Moskiewskim Teatrze Artystycznym z nieporównywalnym Renata Litvinova jako Ranevskaya.

W 2007 roku reżyser został szefem projektów artystycznych Widzów A. A. Bryantseva i zaprezentował publiczności spektakl „Fahrenheit 451” Bradbury.

Adolf Shapiro: miłość życia

Reżyser był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa miał córkę Rosa, aw 2001 roku obecna żona reżysera urodziła mu syna Arseniusz. Różnica wieku między bratem i siostrą, która mieszka w Kanadzie wynosi 38 lat.

Drugie małżeństwo z reżyserem tchnął nowe siły i wierzy, że dostał drugą szansę, aby rozpocząć życie na nowo.

Teraz, gdy wiesz jakąś ciekawą pracę dla ponad pięćdziesięciu lat swojej kariery artystycznej przedstawienia widz Adolph Shapiro (reżyser). Dzisiaj, wciąż zachwycają fanów teatru nowych przedstawień, które zaskoczą nowość czytania, wydaje się, od dawna wiadomo, że cały materiał literacki.

Chociaż Adolf Shapiro nigdy nie doświadczył brak ofert z czołowych teatrach Rosji, wierzy, że jego jedyną miłością – Ryga Teatr dla młodzieży. Jednak dyrektor stolicy Łotwy nie wróci. Choć raz uczestniczył w premierze swojego ulubionego TYuZe. To był show jednego aktora, w którym wygnanie Michaił Barysznikow czytać wiersze łotrzyk poeta Brodski, i dla tych wszystkich, oglądanie z publicznością Adolf Shapiro, raz ekskomunikowany z bliskiej teatru.