185 Shares 5157 views

Zwięźle – to jak? Co oznacza, ciekawe fakty z historii

Często spotykamy się w rozmowie słowa „zwięzłe”, „zwięzłość”. Doceniamy komunikowania się z innymi swoją zdolność do przekazywania informacji zwięźle, ponieważ oszczędza nasz czas. Termin ten jest znany nam od dzieciństwa – stanowią one zwięzłe, ale smyslosoderzhaschie mowy. Jednak nie każdy jest specjalnie zainteresowany tego terminu, a tym bardziej o jego historii. Ten ostatni, nawiasem mówiąc, słowo „lakoniczny” bardzo interesujące.


W tym artykule weźmiemy pod uwagę znaczenie słowa „lakoniczny” i pochodzenie przymiotnika. Ciekawe fakty z historii spadnie na drodze, jak ilustrują szczyt zwięzłości.

Znaczenie

Słowniki zinterpretować wartość przysłówek „w krótkiej” z powodu słowa, z której to się stało – „zwięzłość”. Zacznijmy od tego i będziemy.

Tak, zwięzłość – wyrażanie myśli w formie mowy, w których wykorzystywać minimalną liczbę słów. „Zwartość”, „zwięzłość prezentacji”, można przeczytać najbliższy znaczeniowo synonimami.

Stąd mamy, że logicznie „lakoniczny” – to zwięzłe, krótkie, lakoniczne wyrażać swoje myśli.

Pochodzenie słowa

Jak zaczniemy mówić na początku, pochodzenie słowa „lakoniczny” jest interesująca sama w sobie. Jest zakorzeniona w historii starożytnej Grecji i wpływ takiego słynnego miasta jak Sparta.

Słowo „lakoniczny” ma wspólne korzenie z nazwą jednego z regionów starożytnej Grecji – Lakonii. To jest, gdy Sparta, a nawet Sokrates, wielki starożytny myśliciel, zwrócił uwagę przyszłych pokoleń do zaskakującego komunikacji Spartans sposób. Ostrzegł, że prawdziwa niespodzianka czeka rozmówcę, gdy słyszy Spartan mowy.

Prostota i dokładność wyrażeń Spartanie Socrates porównaniu z wypowiedzi dziecka, tylko w sposób praktyczny. Oni są tak samo ostre i wskazał prosto do celu, jak to czasami można dostrzec w wywiadzie z niedorozwiniętym dzieckiem – nie zniekształcony konwencjonalne elementy świeckie, i odnoszą się tylko do sprawy. Spartanie byli w stanie wykazać, że oznacza „zwięzły”.

Ciekawostki z historii

O spartańskich lakoniczne wypowiedzi usłyszeliśmy legendę. Jednym z nich jest związana z wydarzeniami pod Termopilami, król Leonidas nierównej walce z Persami. Z dumnego deklaracji perskiego króla Kserksesa , że Spartanie z liczby swoich wojsk powinna ustanowić swoje włócznie i podporządkować, aby pozostać przy życiu, Leonid odpowiedział: „Chodź i weź”.

Valor i genialna prostota mowy Leonid uwiecznił w swoim dialogu z żoną. Że przed bitwą pod Termopilami poprosił żonę, jak to zrobić, gdyby umarł. „Była żoną przyzwoitym człowiekiem i rodzić zdrowe dzieci” – odpowiedź, według legendy, była.

Błyskotliwa, dowcipna odpowiedź Spartan dostał Filipp Makedonsky na drodze do murów miasta Sparta, który jest przeznaczony do przechwytywania. Oślepiony przez swoich poprzednich zwycięstwach, Philip powiedział Spartans, że jeśli są one naruszone bramy, ściany Sparta zostanie zgnieciony i podjęta przez oddziały zdobywcy, a także wszystkich Grecji przed. Zwięzłość Spartans uderzył Wielki: „If” – to była ich reakcja. Wynik można przewidzieć nawet fakt, że syn Filipa, Aleksander, nie odważył się pójść na wojnę ze Spartą.

wniosek

Teraz wiemy na pewno, że zwięźle – to krótko, ale nie tylko maloslovno. Zwięzłość zakłada doskonale przemyślane odpowiedzi, może zastąpić długą mowę.

O myśli zachowania zwięzłości mądrość ludowa mówi świadomie „Zwięzłość – siostrą talentu.” I rzeczywiście, aby dotrzeć na szczyt zdjęciach krótkich wyrażeń Znani Grecy muszą mieć talent. Zwięźle – to również Spartan, jak mówi historia.

Pozostaje nam trenować, rozwijać się intelektualnie i duchowo poprzez doświadczenie poprzednich pokoleń i własnych prób. Może to znaczy krótko – to twój talent?