350 Shares 4134 views

Jaki jest system smarowania?

W celu zmniejszenia tarcia między różnymi częściami sprzęgła samochodu, w szczególności części silnika, przedłużenia ich trwałości i poprawy wydajności, potrzebny jest system smarowania.


Poza powyższymi funkcjami usuwa również zużycie, chłodzi części silnika, chroni je przed korozją.

Układ smarowania silnika w pojeździe zawiera następujące części i urządzenia: czujnik ciśnienia oleju, filtr oleju, chłodnica oleju, pompa oleju, zbiornik oleju silnikowego (w tym wypełniacz oleju), zawór nadmiarowy ciśnienia, kanały oleju i przewód.

Wszystkie powyższe elementy układu smarowania silników spełniają określone funkcje i mają swój własny cel. W celu zaopatrzenia się w olej, używa się szalki skrzyni korbowej. Przy pomocy czujnika poziomu oleju monitoruje się poziom oleju w silniku, z wyjątkiem czujnika poziomu oleju i czujnika temperatury oleju.

W celu napełnienia olejem do systemu potrzebna jest pompa olejowa. Jest uruchamiana przez wał korbowy silnika, wałek rozrządu lub za pomocą dodatkowego wału napędowego. Bardziej popularne są pompy olejowe mające typ przekładni.

Oczywiście, system smarowania nie może być bez filtra: czyści olej zanieczyszczeń oraz zużywa i szlamuje produkty. Element filtrujący jest zmieniany z taką samą częstotliwością co olej. W celu chłodzenia oleju w silniku, stosuje się chłodnicę oleju.

Aby monitorować ciśnienie oleju, zainstalowane są specjalne czujniki, które znajdują się w linii oleju. Czujnik emituje sygnał elektryczny, po którym zapala się odpowiednie światło na desce rozdzielczej.

W niektórych modelach czujnik ciśnienia może wskazywać poziom oleju silnikowego, a przy niebezpiecznym ciśnieniu roboczym nie uwzględnia się silnika samochodu. Aby utrzymać ciśnienie oleju na stałym poziomie, system smarowania jest wyposażony w jedno lub dwa zawory obejściowe. Ich instalacja odbywa się zazwyczaj w pompie olejowej lub w filtrze.

W nowoczesnych silnikach system smarowania jest najczęściej stosowany łącznie, tzn. Część części smaruje się pod ciśnieniem, a reszta – grawitacyjnie lub rozpylając.

Cały proces jest cykliczny. Podczas pracy silnika pompa pompuje olej do systemu. Następnie pod ciśnieniem olej dostanie się do filtra. Po oczyszczeniu zanieczyszczeń kanał przejdzie do wału korbowego i wału korbowego wału korbowego, do wsporników wałka rozrządu, przy czym górny wspornik samego korbowodu. Pozostałe części mogą być smarowane przez rozpylanie lub grawitację, tworząc tzw. Następnie, pod wpływem ciężaru, olej spływa z powrotem do miski zbiorczej i cykl powtarza się ponownie.

Konserwacja układu smarowania jest zaprojektowana, aby zapobiec możliwym wadom i awariom. Może to obejmować następujące rodzaje pracy:

– sprawdzenie poziomu oleju w skrzyni korbowej, sprawdzenie wycieków;

– przestrzeganie zasad przy uruchamianiu zimnego silnika;

– weryfikacja zapięć, czyszczenie zanieczyszczeń filtrów i zbiorników osadowych;

– wymiana oleju i mycie całego systemu.

Konserwacja, wymagająca systemu smarowania, może być dokonana zarówno przez właściciela samochodu, jak i przez specjalistów w stacji obsługi.