325 Shares 6273 views

Podsumowanie opery „Don Carlos” Verdiego Dzhuzeppe

Opera Verdiego „Don Carlos” – jeden z największych dzieł kompozytora, epicką opowieść o miłości, zazdrości, wojny, zdrady i śmierci. Polityczny, miłość i przywiązanie rodzina badaniu wytrzymałości w różnych procesach życiowych. Dzhuzeppe Verdi opera ukazuje życie silnych osobowości, które są zmuszone do podjęcia roli w tragiczne koleje losu. Król tyran, zrozpaczony książę i niewinna dziewczyna udział w tej historii. Podsumowanie opery „Don Carlos”, w którym omówimy szczegółowo w niniejszym artykule będą pomocne dla poznania uczniów, studentów i wszystkich osób zainteresowanych muzyką klasyczną. Zacznijmy od ogólnych faktów.


Krótki esej

Historia „Don Carlos” przeszedł kilka poprawek, i pojawił się w kilku wersjach nawet w trakcie jego trwania. W 1867 roku w Paryżu premiera. Opera została przeprowadzona w języku francuskim. Później został przetłumaczony na język włoski. Często uważane za największe stworzenie jest stworzenie Dzhuzeppe Verdiego, pomimo kilku ponurym charakterem. Wielu ekspertów sztuki umieścić nawet wyższy niż w wielu innych wielkiego kompozytora oper, takich jak „Rigoletto”, gdzie autor tworzy bardziej złożone wizerunki bohaterów. Chociaż fabuła tej historii jest w dużej mierze fikcyjne, prototypy aktorów wybranych są prawdziwi ludzie: Don Carlos, król Hiszpanii Filip i księżniczka Eboli. Opera ma 5 działanie i trwa około 4 godzin (pełna wersja). Ale został stworzony przez krótszych wersjach nawet w trakcie jego trwania i po jego śmierci.

Akcja opery „Don Carlos”

Jak już wspomniano, opera składa się z 5 działań. Libretto – Zhozef Meri wraz z Camille de Locle. Aby uzbroić potrzebne oprócz prowadząc sopran, tenor, bas, jeszcze baryton, alt, sopran. Zatrzymajmy się na każdej akcji i oznaczenia zawartości krótkim opery „Don Carlos”.

działanie 1

Francja i Hiszpania są w stanie wojny ze sobą. Don Carlos, syn króla Hiszpanii, ale nie tronu, potajemnie przybywa do Francji. Przez przypadek spotyka Elizabeth, jego narzeczonej, którego nigdy nie widział, a oni natychmiast zakochują. Ich szczęście rośnie jeszcze bardziej, gdy dowiadują się prawdziwą tożsamość siebie. W pewnej odległości od tych wydarzeń dać salwy artyleryjskie i zasygnalizować koniec wojny. Jednak aby zabezpieczyć świat chce poślubić Elizabeth od Dona Karlosa ojca. Wieść potwierdził ambasador Hiszpanii, hrabia de Lerma. Elizabeth w smutku, ale postanowił zgodzić się na wszystkie warunki, aby zabezpieczyć rozejm. Don Carlos obok siebie z żalu.

działanie 2

Transportowane do Hiszpanii. Don Carlos niestety siedzi wewnątrz kościoła, gdzie wiele lat temu, jego dziadek został mnichem aby uciec od obowiązków i odpowiedzialności związanych z tronu. Zastanawia się na utratę swojej prawdziwej miłości, że jego narzeczona była żoną swojego ojca. On zbliżył przez niejakiego Rodrigo. Jest to markiz de Posa, który pochodził z Flandrii w narzędzie do wyszukiwania, które mogą położyć kres tyranii hiszpańskim. Don Carlos mówi, że jest zakochany w żonie swojego ojca. Rodrigo nakłonić go, by o nim zapomnieć, a wraz z nim rozpocznie się walka o niepodległość Flandrii. Don Carlos zgadza, mężczyźni Przysięgam na siebie w przyjaźni i wierności.

W ogrodzie przy kościele księżniczki Eboli śpiewa miłosną piosenkę Maurów króla. Kiedy Koroleva Elizaveta przybywa Rodrigo wysyła wiadomość z Francji – tajne notatki zaprojektowany Queen, napisany przez Don Carlos. Po pewnych wątpliwości, w końcu postanawia zgodzić się na spotkanie z nim prywatnie. Don Carlos poprosił królową Elżbietę przekonać ojca, by pozwolił mu iść do Flandrii, a ona od razu się zgodził. Choć nadal w szoku po zerwaniu, wyznaje miłość do Elżbiety ponownie. Mówi mu, że sytuacja jest taka, że nie może wrócić do swojej miłości. Młody człowiek idzie ze złamanym sercem. Jakiś czas później Korol Filipp, ojciec Dona Karlosa zauważyć, że królowa pozostawiony bez apartamentów. Odrzuca druhna. Elizabeth opłakuje odejście. Rodrigo zbliża się do króla i zażądał kres hiszpańskiej tyranii. Pomimo faktu, że król niczym charakteru młodego człowieka, mówi, że to niemożliwe, ale obiecuje się nim opiekować. Po odejściu Rodrigo ogrodzie króla nakazał jego asystenta do naśladowania królową, too.

działanie 3

Elizabeth nie chciała jechać na wakacje poświęconej koronacji i prosi księżniczka Eboli umieścić na masce i udawać, że jest królową. Ona zgadza się, i bez trudu zmieszczą się do świętowania. Don Carlos, otrzymał zaproszenie na spotkanie w ogrodzie, jest na wakacjach. Notatka napisana przez księżniczki Eboli, ale Don Carlos uważa, że z Elizabeth. Spotyka przebrany za kobietę i deklaracją miłości. Podejrzewając coś było nie tak, księżniczka Eboli zdejmuje maskę i Don Carlos z przerażeniem uświadamia sobie, że jego sekret jest obecnie. Rodrigo pojawia się tylko, gdy grozi powiedzieć królowi wszystko. On zastrasza ją, a ona ucieka. Rodrigo, zaniepokojony losem Dona Karlosa, niszcząc wszystkie dowody.

Ogromny tłum ludzi zgromadzonych przed kościołem obserwować pochód heretyków wyruszeniem na miejsce egzekucji. Zamykał pochód Don Karlos i grupę przedstawicieli flamandzkich. Kiedy proszą o litość, Korol Filipp odrzuca żądanie. Don Carlos złością rzuca klątwę ojca. Rodrigo rozbraja swojego przyjaciela, choć armia królewska nie odważą się zaatakować go w tej chwili. Król Rodrigo zachwyceni akt i podnosi go do Duke. Niebiosa otwarte i anielski głos śpiewa o tym, co dusza heretyków, skazany na śmierć i znaleźć spokój.

działanie 4

Korol Filipp siedzi sam w swoim pokoju, myśląc, że jego żona zaczęła wydawać obojętny wobec niego. Nazywa Wielki Inkwizytor, który wygląda po Rodrigo i Elizabeth i mówi królowi, że Rodrigo i Don Carlos – buntownicy i powinny one zostać uśmiercony. Po opuszczeniu Inkwizytor Elizabeth biegnie do pokoju i krzyknął, że jej pudełko z biżuterii został skradziony. Król powraca stratę, którą wcześniej znalazł. Kiedy Philip otwiera okno, aby zapytać, co jest w środku, mały portret Dona Karlosa spada bezpośrednio na podłodze. Król oskarża żonę o cudzołóstwo. Królowa mylić mdleje, ale księżniczka Eboli wyznaje, że ukradła pudełko, i mówi, że jest jej portret. Przepełniony żalem, król prosi o przebaczenie z żoną. Eboli skrapia przeprosiny, ale królowa czuje się zdradzona i wysyła dziewczynę do klasztoru. Brzmi „Moja piękna – pomysłowy prezent!” – słynna aria z opery „Don Carlos”, wykonywanej przez księżniczkę.

Rodrigo odwiedza przyjaciela w więzieniu i mówi, że popełnił błąd: papier, potwierdzając winę zostały znalezione. Jednak Rodrigo wziął winę za rebelii. On chce iść, ale ludzie go Inkwizytor strzelać i zabijać. Korol Filipp przebaczył syna w czasie, kiedy wściekły tłum włamuje się do więzienia. Na szczęście, Wielki Inkwizytor i jego ludzie uda się pokryć króla i prowadzić dalej.

działanie 5

Podczas spotkania, w pobliżu klasztoru Elizabeth postanawia pomóc Don Carlos, aby przejść do Flandrii. Dwoje kochanków pożegnać się wzajemnie i przysięgam, że będą one spotkają się ponownie w niebie. Rendezvous przerywa Korol Filipp i Inkwizytora. Groził, że dwóch młodych ludzi stają się ofiarami dzisiejszej nocy. Don Carlos wyciągnął miecz przeciwko wspólników Inkwizytora. Ale nawet przed walką ukończenie głos zmarłego dziadka Dona Karlosa. Nagle całe sklepienie otwiera, wydaje się od ręki względny brak chłopca za ramię i pociągnął do grobu.

Podsumowanie opery „Don Carlos”: cechy wersji rosyjskiej

Spotkaliśmy się z oryginalnej wersji produktu. Pamiętajmy, że istnieje kilka opcji. Streszczenie „Don Carlos” opera dla rosyjskiej publiczności będzie wyglądać trochę inaczej. Zmienił zakończenie. Krypta jest uszczelniony, nie tajemniczy ksiądz nie pojawił. Korol Filipp wydał rozkaz, aby wykorzystać chłopca. Don Carlos i Elizabeth otoczeniu, że mdleje. Przeklinając decyzję króla i Inkwizycji, bohater przebija się mieczem.

Opera "Don Carlos" Teatro bierze preparat

W Rosji, praca raz pierwszy została wykonana w Petersburgu włoskiej firmy w 1868 roku. W Moskwie w 1917 roku premierą opery „Don Carlos”. Teatr Bolszoj otwarty do niej. Widzowie mogli posłuchać wspaniałej pracy wykonanej przez Chaliapin, Labinsk, Mineeva, Feliksa Dzierżyńskiego, Petrov i Pavlova. Najlepsi aktorzy zostali zaproszeni. A treść opery „Don Carlos”, a jego produkcja jest bardzo zadowolona publiczność.

Kilka słów o wielkiej śpiewaczki

Od 1868 roku opera Bolszoj brzmiało bardziej niż kiedyś. W czasach sowieckich, Artysta Ludowej Zurab Andzhaparidze wzięło w nim udział. Wydajność zbierania ogromne hale. Zurab Andzhaparidze – wielki śpiewak operowy z liryczny tenor dramatyczny, grał rolę Dona Karlosa.

Teatru Maryjskiego

W Petersburgu, w sztuce nie było dość skomplikowane losy pierwszych przedstawień. Praca jest zabronione ze względów politycznych, ponieważ okazał się zbyt silny, według władz, a także motywów antyklerykalnych tiranoborcheskie. Jednakże opera „Don Carlos” w Teatrze Maryjskim jest umieszczona tak daleko. I choć produkcja, według niektórych, stały się raczej ospały, powolny, pozbawiony namiętności, w tym wykonaniu, ma też swój urok. Obsada – Kira Bulycheva Jewgienij Nikitin, Viktor Lutsyuk, Victoria Yastrebova Sergei Aleksashkin i Alexander Gergalov. Sceneria jest bardzo prosta, można nawet powiedzieć, surowy. Ustawienie uzupełnia film.

Podsumowując, chciałbym przypomnieć czytelnikom, że jest dramat „Don Carlosa” Schillera. W jej przyczyn i powstał wielki kompozycję muzyczną Dzhuzeppe Verdiego. Ta dramatyczna praca wyszła na jaw w latach 1783-1787 i opowiada o wojnie osiemdziesięcioletniej, walka o niezależność od Hiszpanii i intryg dworze króla Filipa II. Istnieją dwie opcje działa: proza i wiersz. Opera oparta na dziełach Schillera są dość popularne w dzisiejszych czasach. Najbardziej znanym z nich: "Don Carlos", "Maria Stuart", "Wilhelm Tell", "złodzieje", "Maid of Orleans", "Luisa Miller" i "Bride of Messina".