524 Shares 8816 views

Krajalnica do krojenia: typy

Jakościowe przetwarzanie surowców spożywczych stanowi podstawę sukcesu każdego przedsiębiorstwa w przemyśle spożywczym. Do wykonywania takich zadań stosuje się urządzenia elektromechaniczne różnych typów. Każda jednostka specjalizuje się w określonych funkcjach. Są też wielofunkcyjne urządzenia, ale ich niezawodność i wydajność nie są tak wysokie w porównaniu do specjalistycznych modeli. Więc, krajalnica przemysłowa jest używana do wykonywania ukierunkowanej operacji cięcia mięsa i ryb. Chociaż produkty mięsne są uważane za główne do cięcia na takich jednostkach, ich możliwości nie są ograniczone do tego.

Ogólne informacje o krajalnicach

Jednostką jest instalacja wielkości małej pralki, która jest utworzona: rama, panele do porządkowania prawidłowego mocowania i próbkowania produktu oraz mechanizmów tnących. Można powiedzieć, że jest to rodzaj linii krojenia, która może pracować w trybie automatycznym. Jeśli chodzi o materiały, przemysłowy krajalnica do cięcia produktów jest zazwyczaj wykonana z aluminium anodyzowanego. Jednocześnie w produkcji łopatek producenci stosują stopy na bazie stali hartowanej. Trzeba przyznać, że cechą wyróżniającą krajarki jest możliwość formowania cienkich plasterków, uzyskiwanych dzięki metalu chromowanego.

Ponadto, nowoczesne maszyny do krojenia praktycznie nie działają bez osłony, wbudowanej szlifierki i specjalnej żaluzji. Inna kwestia polega na tym, że w każdej modyfikacji krajalnica przemysłowa ma indywidualną konfigurację lokalizacji elementów funkcjonalnych.

Klasyfikacja według rodzaju produktu do cięcia

Znowu są wielofunkcyjne krajalnice, które są odpowiednie dla wielu różnych produktów. Ale duże wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, restauracje i stołówki wciąż skupiają się na modelach przeznaczonych do pracy z konkretnym produktem. Są w szczególności modyfikacje, które działają z kiełbasą. Cechą charakterystyczną tych modeli jest dostępność ostrych noży tnących z gładką powierzchnią. Popularny jest również krajalnica do krojenia ryb, wyposażona w specjalne noże z niewielkimi zębami. Istnieje jeszcze jedna wersja jednostek przeznaczonych do przetwarzania produktów rybnych. Raczej nie ciąć, ale łzy włókna. Krawędź ostrza z karbem jest również stosowana w modelach przeznaczonych do wyrobów piekarskich. Specjalne modyfikacje dotyczą również produktów serowych. W takich wykonaniach stosowane są noże pokryte teflonem, co eliminuje przyczepność produktu.

Maszyny automatyczne i nieautomatyczne

Większość nowoczesnych krajalników jest automatyczna. Jedynie najprostsze urządzenia gospodarstwa domowego w niektórych wersjach nie obsługują trybów automatycznych i półautomatycznych. Wynika to z faktu, że taki sprzęt działa z małymi ilościami produktów. Z kolei automatyczny krajalnica posiada również różne poziomy robotyzacji. Na przykład niektóre wersje są wyposażone w system, w którym stosowana jest folia celofanowa między poszczególnymi plasterkami produktu. Inne modyfikacje umożliwiają automatyczną regulację kąta cięcia, tworząc plasterki o określonych właściwościach.

Kryteria wyboru najlepszego krajarki

Gdy zakres wyposażenia i docelowego produktu zostaną określone, można kontynuować powstawanie kryteriów selekcji dla konkretnych cech. Więc polegać na wyborze powinno być napięcie elektryczne, napięcie znamionowe i parametry noży. Wydajność mocy wpływa nie tyle na jakość cięcia, ile szybkość operacji. Wysoka moc nadaje się do obsługi dużych przedsiębiorstw z produkcją on-line, a elektrownie niskonapięciowe optymalnie poradzą sobie z potrzebą małej restauracji lub kawiarni. Nie mniej znaczące są wymiary, które krajarka przemysłowa posiada w danej modyfikacji. Powinien on początkowo zapewnić jego instalację w miejscu pracy, wziąć pod uwagę dostęp do systemów ochrony i sposób połączenia. Urządzenia zabezpieczające znacznie zwiększają koszt sprzętu, ale minimalizują ryzyko awarii.

Producenci

W segmencie modeli domowych prezentowane są urządzenia producentów StarFood, GASTRORAG i rodziny Prima. Są to małe i średnie jednostki napędowe dostępne na rynku w cenach od 10 do 20 tysięcy rubli. Średni zasięg reprezentują rzeźbiarze Fimar i Convito. W tym przypadku możemy mówić o wystarczająco wysokim poziomie automatyzacji, funkcjonalności i niezawodności technologii. Wysokowydajny krajalnica do krojenia mięsa reprezentowana jest przez włoskiego producenta Amitec. Produkty te są sprzedawane po cenach powyżej 50 000. Indywidualnymi modyfikacjami tej linii są linie produkcyjne na skalę uniwersalną. Korzystając z różnych zestawów nożyków, możesz skutecznie służyć innym produktom na takich urządzeniach – od wyrobów piekarniczych i serowych po mięso.

Wnioski

Nie tylko krajalnice wykonują funkcję cięcia. Wielokomponentowy sprzęt przemysłowy wspiera również wdrożenie takich operacji. Potrzeba się dokładnie w plasterkach, jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości gładkie i cienkie cięcie. Ponadto niektóre modele umożliwiają dywersyfikację samego formatu przetwarzania. Na przykład istnieje przemysłowy krajalnica do krojenia mięsa z kawałkami, te same agregaty ryb z użyciem ostrych nożyków wykonują pęknięcie włókna. Jeśli potrzebujesz uniwersalnego urządzenia, powinno istnieć możliwość korzystania z różnych urządzeń na linii. Organy robocze są często dostarczane w jednym opakowaniu z krajarką i mogą dostarczać produkty o niestandardowych charakterystykach o kształcie i rozmiarze na wyjściu. To prawda, a koszt takiego sprzętu jest dużo wyższy w porównaniu do modeli.