728 Shares 2123 views

"Zniszczyć wodę": znaczenie i pochodzenie frazeologii

Niektóre wyrażenia odporne pojawiają się przez rytuały niektórych osób, prowadzone w celu osiągnięcia pewnych celów. Ktoś musi zabłocić wodę w dosłownym znaczeniu tych słów. Potem pojawia się ta sama wypowiedź, ale w znaczeniu graficznym.

Ten artykuł poświęcony jest frazeologii "mętnej wody". Wyjaśnimy to i powiedz, jak się pojawiło w naszym leksykonie.

Znaczenie stałego wyrażenia

Aby zinterpretować wyrażenie, przejdźmy do dużego słownika frazeologicznego pod redakcją Rozy T. V. Autor tego wydania przedstawia następujące znaczenie stabilnego wyrażenia, który rozważamy: "mylące, wprowadzające w błąd". Jest to definicja wyrażenia "muddy woda". Frazeologiczny oznacza złą rzecz, dlatego ma odrzucający kolor. Charakteryzują się "błotnistymi" ludźmi, którzy poprzez przebiegły, oszustwo, splątanie innych, korzystają, osiągają własne egoistyczne cele.

Historia pochodzenia tego wyrażenia jest zadziwiająca, a zarazem prosta. Zastanówmy się nad tym.

Historia pochodzenia

Co rybacy nie wymyślili dla większego sukcesu wędkarskiego! Dawno, dawno temu, przed rybolem ćwiczono następujący rytuał. Woda, gdzie się poławiały, okaleczono. To nie było przypadkowe. Rybacy wierzyli, że w ten sposób ryby nie dostrzegą sieci i wpadają do nich. Taka była ryba połowowa, przebiegły. Czy ta metoda naprawdę działa, może tylko zgadywać.

Stopniowo wyrażenie "mętna woda" zaczęło nabierać innego, negatywnego znaczenia. Być może jest to spowodowane bajeczką starożytnego greckiego poety Aesop. Opisał, jak jeden rybak celowo muddied wodę, aby zirytować bliźniego. Od tego czasu wyrażenie, które rozważamy charakteryzuje ludzi, którzy nieuczciwie realizują cele, splątają innych, ukrywając ważne punkty, kłamiąc.

Wykorzystanie ekspresji

Ta fraza jest często używana zarówno w mowie literackiej, jak i potocznej. Pisarze lubią charakteryzować "boleści" bohaterów tym wyrazem. Można go znaleźć w mediach.

W dziennikarstwie najczęściej używana jest fraza "mudy woda". W szczególności w publikacjach dotyczących polityki, banków, oszustw, ta frazeologia jest doskonałym narzędziem do opisywania nieczystych przypadków i wyrażania niezadowolenia takiego stanu rzeczy. Wykorzystuje się do wezwania, aby zapobiec zwodzeniu innych, przynosząc ludziom złe osobiste korzyści.