130 Shares 3493 views

Rzeżucha: Szkód i korzyści, wartość odżywcza, kaloryczny

Na pozytywne właściwości rzeżuchy był znany już w starożytności. Roślina z pikantnym smaku i aromatu została wykorzystana nie tylko w kuchni, ale również jako środek do pielęgnacji skóry i włosów. Rzeżucha jest skromny dbać, i to jest łatwe do uprawy w domu. W smaku przypomina liści chrzanu roślinnych lub rzodkiewki.

Wartość odżywcza i zawartość kalorii

Rzeżucha ma wysoką wartość odżywczą i niskokaloryczne. Jeśli wartość tej liczby indeksowej 32 kcal na 100 g białka, 2,6 g tłuszczu, – mniej niż 1 g, a węglowodanów – 4,5 prawie 90% wody zawartej w świeżej rzeżuchy roślin (zdjęcie).

Korzyści i szkód dla organizmu zależy od jego składu. W rzeżucha zawiera witaminy A, C i E, PP i grupy B i choliny. Jest w nim wiele makro- i mikroelementów. Należą wapnia, sodu, magnezu, potasu, fosforu, żelaza, cynku i innych. W liściach roślin są nasycone kwasy tłuszczowe i olejki eteryczne.

Rzeżucha jest powszechnie stosowany w kuchni. Dodaje się go do świeżych sałatek warzywnych, zimnych zup, podawane jako dodatek do ryb i mięsa.

Przydatne właściwości rzeżuchy

Bogaty skład chemiczny i wysoka wartość odżywcza to kluczowe czynniki przyczyniające się do pełnych korzyści z rzeżuchy zdrowiu. Liście tej rośliny zawierają substancje, które zapobiegają powstawaniu komórek nowotworowych w organizmie człowieka. W tym celu, świeże rzeżucha zaleca się jeść codziennie. Ponadto, jako substancję części rośliny:

 • normalizować jelit i narządów trawiennych;
 • pomaga pozbyć się toksyn i żużlowania;
 • przyczynia się do skutecznej utraty wagi;
 • zwiększyć koncentrację, poprawia pamięć i myślenie;
 • dostarczenie odmładzająco na komórki w organizmie i spowalnia starzenie się skóry;
 • są profilaktyki choroby tarczycy;
 • pozytywny wpływ na wątrobę;
 • przyczyni się do poprawy wzroku i profilaktyce chorób oczu są;
 • środkami moczopędnymi;
 • normalizacji ciśnienia krwi;
 • obsługiwać funkcję przeciwbakteryjną;
 • poprawić sen i apetyt;
 • dźwięk ciała, poprawiają nastrój i samopoczucie.

Rzeżucha, szkody i korzyści jest zawsze brane pod uwagę przy stosowaniu w żywności, ma właściwości afrodyzjaku. Kobiety roślina poprawia funkcję reprodukcyjną i zwiększa potencję u mężczyzn i testosteronu we krwi.

Rzeżucha: szkody lub korzyści dla utraty wagi

W ramach rzeżuchy zawiera błonnik. Odgrywają one ważną rolę w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Jest to pierwszy krok do osiągnięcia idealnej wagi. narządy trawienne są stabilne, jelito jest wyczyszczone, bez zaparcia, a więc waga nie będzie długo.

Ale nie tylko to ludzie odchudzające jak rzeżucha. Korzyści i szkodzi jego wartości określonej niskiej kaloryczności. Przy codziennym korzystaniu z surówką będzie powolny, ale stały spadek masy ciała. W tym przypadku również uczucie głodu pojawia się bardzo krótko.

Dla wszystkich jego przydatności do odchudzania rzeżucha również pomaga usunąć nadmiar płynu z organizmu i pozbyć się opuchlizny. To z kolei ma pozytywny wpływ na kształt i stan zdrowia.

Kto poleca rzeżucha: korzyści i szkodzi zdrowiu

Zastosowanie tego zielone rośliny jest szczególnie zalecane w przypadku osób cierpiących na choroby płuc i pęcherza moczowego, zaburzenia czynności tarczycy, nadciśnienie, anemia, SARS i problemów skórnych.

Rzeżucha, szkody i korzyści jest bezpośrednio związane z jej składu, powinny być ograniczone do uwzględnienia w diecie kobiet w ciąży i matek karmiących. Nie jest zalecane, aby dać dzieciom liści rośliny do trzech lat.

Harm i przeciwwskazania do stosowania

Jest udowodnione, że korzystne właściwości posiada tylko rzeżucha świeża. Suszonych roślin żadnej wartości odżywczej i nawet nie zaczynają zapach nieprzyjemny. Jego wykorzystanie w postaci suchej jest bezużyteczny.

Wśród przeciwwskazań do stosowania sałaty kilka z najważniejszych.

 • Nie zaleca się jeść ludzi rzeżucha z zamiłowaniem do manifestacji reakcji alergicznych. W tym przypadku, wysypka i podrażnienie mogą pojawić się na skórze.
 • Ograniczyć stosowanie sałata potrzeby gipotonikam jako substancje zawarte w roślinie, przyczynia się do spadku ciśnienia.
 • Rzeżucha, szkody i korzyści jest oczywiste dla układu trawiennego, nie powinny być zawarte w diecie osób z zapaleniem błony śluzowej żołądka, wrzody i inne choroby żołądka i jelit.

Rzeżucha ma zdolność absorbowania toksyn. Dlatego nie powinny być zbierane wzdłuż drogi i tory kolejowe. Przestrzeganie zaleceń, aby uniknąć negatywnych skutków dla zdrowia i dostać sałatki dobre tylko dla ciała.