273 Shares 4867 views

Olej opałowy Palnik: cechy konstrukcyjne, eksploatacja i kontrola

Zastosowanie oleju opałowego jako źródło energii dla systemów grzewczych nie zawsze jest uzasadnione, ale w niektórych sytuacjach po prostu nie ma innego sposobu. W takim przypadku, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu przestrzeni, w istniejący kocioł jest zainstalowany palnik olej opałowy, który jest używany jako materiał palny olej, masło, olej napędowy, nafta i mieszaniny tych materiałów.


cechy wyróżniające

Aby kupić spełnił oczekiwań, trwać długo i regularnie, trzeba odpowiedzialne podejście do wyboru sprzętu, jak również zbadać niuanse pracy i wymagań. Kompozycja ciekłego palnika paliwowego ogólnie składa się z trzech elementów – wentylator powietrza do komory grzewczej, a dysza do zapalania mieszanki elektrod. Ponadto w konstrukcji pompy paliwa i rurociągu, bezprzerwowe prostowniki mocy i napięcia urządzenie może być włączone.

Ponieważ palnik olejowy stosuje paliwa, lepkich materiałów, które są izolowane w trakcie spalania znaczna ilość tlenku węgla, dymu i sadzy, jest przedstawiony szereg wymagań.

wymagania

Po pierwsze, paliwo przed doprowadzeniem do dyszy musi mieć pewną spójność. Z tego celu radzenia sobie komorę grzewczą. W niektórych przypadkach, ta funkcja jest przypisany do pompy paliwowej, która krąży mieszaniny pomiędzy komorą spalania i zbiornika paliwa. Po drugie, w komorze spalania, powinna być utrzymywana na stałym nadciśnienie dla wymuszonego obiegu powietrza i – inaczej stracił przyczepność i płomień zgaśnie. Aby rozwiązać ten problem, palnik ciekłego paliwa jest wyposażony w dmuchawę powietrza.

Charakterystyka funkcjonowania

Zasada działania urządzenia jest prosta. Paliwo z pompy paliwowej wchodzi do komory grzewczej, w którym nabywa pożądaną lepkość, a następnie doprowadza się do dyszy. Równocześnie łopatki wentylatora „dogonić” do powietrza do komory spalania, przez oczyszczenie go. Wir powietrza określa kształt płomienia, jego intensywność. Tlenek węgla, a produkty spalania są odprowadzane na zewnątrz przez komin, a otrzymaną energię podgrzewa płyn chłodzący. Funkcja działa jednostki jest to, że zbiornik paliwa i palnik olejowy sama może być umieszczony oddzielnie od siebie lub nawet w osobnych pomieszczeniach. Odległość między tymi dwoma elementami wpływa na moc pompy paliwa.

Proces spalania palnej mieszanki towarzyszy silne zakłócenia. Dlatego niektórzy właściciele domów kraju wolą zainstalować system w oddzielnym pomieszczeniu lub nawet w oddzielnym budynku.

cechy konstrukcyjne

Zgodnie z konstrukcją, urządzenia mogą być bloku i monoblok. Olej paliwowy palnika blok jest oddzielnym elementem, to pompa paliwa, komora grzewcza, wentylator oraz zbiornik paliwa dostarczane oddzielnie od siebie. Daje to szerokie możliwości łączenia różnych typów elementów. Z reguły taki sprzęt jest używany, gdzie wysoka moc musi być płomień, często w zakładach przemysłowych. Monoblok palnik jest urządzenie gotowe do użycia. W ramach jednej obudowie umieszczone zarówno pompę paliwa i wentylatorem i dyszę. Wszystko, co jest potrzebne, aby zacząć – to jest do instalowania i konfigurowania sprzętu.

Struktura Monoblock nazywany tylko jako niska moc palnika olejowego. Są one wykorzystywane do ogrzewania domów prywatnych, organów mieszkaniowych do ogrzewania budynków mieszkalnych, gdzie wymagane jest ustawienie niskiej mocy.

Sposoby kontroli

Inną cechą jest system kontroli spalania. W zależności od zainstalowanego automatyzacji i cech strukturalnych palników olejowych kotłów mogą być:

  • Jednostopniowe – pracować tylko przy 100% wydajności konieczne jest okresowe włączanie / wyłączanie kotła do regulacji temperatury ogrzewania.
  • Dwustopniowy – pracować w dwóch podstawowych trybów: 100% i 30-40% mocy maksymalnej. Gdy maksymalna temperatura automatyki zmniejsza intensywność spalania do pewnego poziomu i utrzymuje w płomieniu do kotła ostygnięcia.
  • Gładko etap – zasada działania jest podobny do poprzedniego, ale zmiana trybu pracy nie nagle, lecz w miarę jak układy do chłodzenie / ogrzewania chłodziwa.
  • Modulowany – część takich układów obejmują mikroprocesor, w którym bada się temperaturę otoczenia i lepkości poziomu paliwa, w zależności od tych parametrów zwiększa lub zmniejsza siłę płomienia.

I monoblok i paliwowe blok palnika może mieć w swojej strukturze reprezentowanego przez jeden z systemów sterowania. Wpływa to na swój koszt, zużycie paliwa, trwałość, niezawodność i łatwość konserwacji. Wybór najlepszej opcji, można zaoszczędzić na ogrzewaniu domów.