146 Shares 4948 views

Timur ruch: historia pochodzenia, ideologii i ciekawostki

Ogólnie rzecz biorąc, Timurovtsev byli prawie wszyscy studenci ZSRR. Chęć pomocy potrzebującym była zupełnie normalna reakcja do żadnego konkretnego wydarzenia. Może to moralność, być może, jest edukacja. Ale dzięki tej relacji do świata, te dzieci timurovtsi końcu stać się realne i pomocni ludzie. Oni zachowali tradycje ruchu Timur zawsze. I to jest chyba najważniejsze …


Książka, która nie może być

Timur ruch pojawił się w 1940 roku. Oznacza to, że gdy tylko A. Gajdar opublikował swoją ostatnią książkę o organizacji niektórych dzieci, pomaganie ludziom. Praca nazywa się oczywiście „Timur i jego drużyna”.

Tydzień później, jeden z fragmentów został już wydrukowany. Ponadto, odpowiednie audycje radiowe zaczęły. Sukces tej książki był po prostu ogromny.

W rok później, produkt okazał się całkiem w dużych ilościach. Pomimo tego, że musiał wydrukować kilka razy.

Chociaż książka ta nigdy nie będzie na sklepowych półkach. Fakt, że idea dzieci stowarzyszenia Gaidar że dbać o seniorów, wyglądała bardzo podejrzanie. Przypomnijmy kilka ostatnich lat były 30s.

Na szczęście, odpowiedzialny za publikację pracy zabrał sekretarz Komsomołu Michajłow. Kiedy książka została wydana, nie było też obraz ruchu o tej samej nazwie. Niesamowita popularność taśmy wyjaśnione witalność wizerunku bohatera. Timur był przykładem i ideałem młodego pokolenia tamtej epoki.

Trylogia o Timur

Jeszcze przed publikacją pracy Gajdar był zainteresowany problemami studentów szkół wojskowych. W każdym razie, ślady tych zainteresowań znalazły odzwierciedlenie w swoim dzienniku i wszystkich dzieł Timur. O pierwszej książce mamy tylko wspomniano. Ale trochę później, autor scenariusza i drugi produkt. Nazwano to „Komendant twierdzy śniegu.” Postacie już zaangażowany w rodzaju gry wojennej. Cóż, na samym początku wojny Gajdar udało się napisać scenariusz i „Przysięga Timur”. Ze stron, mówił o potrzebie organizacji dziecięcej w warunkach wojennych. Członkowie tej społeczności będzie na służbie podczas zamroczenia i bombardowań. Będą strzec terytorium sabotażystów i szpiegów pomoże żołnierzy i rodzin rolników w ich pracach rolniczych. Właściwie, to co się stało. Inną kwestią jest to, czy autor naprawdę chciał, aby jego dzieła Timur stworzyć pewną alternatywę Organization Pioneer … Niestety, to na pewno się nie znamy.

Pomysł Gajdar

Mówi się, że Gajdar w księgach Timur opisał doświadczenia z organizacji harcerskich w 10-s XX wieku. Ponadto, w czasie, gdy prowadził amatorskie zespoły. I potajemnie, jak jego charakter Timur, czynienie dobra, nie prosząc o jakiejkolwiek nagrody. Ogólnie rzecz biorąc, młodzieży, aby pomóc potrzebującym, teraz jest ochotnicy.

Mówiąc o organizacji takich dzieci pisał w swoim czasie tak znanych postaci jak Anton Makarenko i Konstantin Paustowski. Ale tylko jeden Gajdar, świadomie lub nieświadomie, udało się doprowadzić ten pomysł do życia.

początek

Jakie wydarzenie było początkiem ruchu Timur? Odpowiedź wydaje się oczywista. Jest po ukazaniu się książki o Timur Barat rozpoczął nieformalny ruch. Były też poszczególne jednostki.

Timurovtsi się stać w rzeczywistości częścią systemu ideologicznego Związku Radzieckiego. Jednocześnie udało się zachować ducha wolontariatu.

nastolatki Timurovtsi były wzorowe. Oni bezinteresownie czynić dobre uczynki, wspomagana w podeszłym wieku, pomogły kołchozów, przedszkola, i wiele więcej. Krótko mówiąc, nie było teraz ruch masa studentów.

Kto był założycielem ruch Timur? Pierwszy oddział pojawił się w 1940 roku w Klina, że w rejonie Moskwy. Nawiasem mówiąc, tu Gajdar napisał jego „niezniszczalny” o Timur i jego zespół. Ten oddział był tylko sześć nastolatków. Udali się do tej samej szkoły Klin. Po nich takie grupy które pojawiły się i całe terytorium Związku Radzieckiego. A czasami w jednej z małych wiosek były takie zespoły 2-3. Ze względu na to miejsce, i osobliwości. Na przykład, nastolatki wielokrotnie posiekane drewno na osoby w podeszłym wieku i trzy razy zamiatanie podwórka …

Era wielkiej wojny

Podczas wojny ruch Timur w ZSRR rosła w postępie arytmetycznym. W 1945 roku Związek Radziecki był już około 3 mln timurovtsev. Te nastolatki faktycznie były niezbędne.

Takie jednostki funkcjonowały w domach dziecka, w szkołach, w Pałacu Pionierów i instytucji szkolnych. Nastolatki mają patronatem rodzin oficerów i żołnierzy nadal pomagać żniwo.

Siły przeprowadzono również wielką pracę w szpitalach. Więc, region Timurovtsev Gorky udało się zorganizować dla rannych prawie 10.000 zgłoszeń amatorskich. Są one stale na służbie w szpitalach, w imieniu żołnierzy pisał listy, przeprowadzono szereg różnych pracach.

Innym przykładem ruchu Timur doszło latem 1943 roku. Parowiec "Puszkin" off "Kazan – trasy. Stalingrad" Na pokładzie jako ładunek – prezenty, które zostały zgromadzone Timurovtsev republikę.

A w oblężonej przez Niemców Leningradzie ruchu timurovtsev uzyskała szczególne znaczenie. W 753 północne kapitałowe Timur oddziały działał dwanaście tysięcy nastolatków. Pomogli rodzinom weteranów, osób niepełnosprawnych i emerytów. Musieli zdobyć je za paliwo, sprzątanie mieszkania i dostać kartkowy żywności.

Nawiasem mówiąc, na początku 1942 roku na całym terytorium ZSRR odbywały się pierwsze rajdy timurovtsev. W tych wydarzeniach, powiedziano im o wynikach swojej udanej operacji.

Również w tym czasie nie są pierwszymi piosenki ruchowe Timur, wśród nich „Cztery przyjazne dla dzieci”, „Jak wysoko nad nami naszym niebie” i, oczywiście, „Pieśń timurovtsev” Blanter. Później powstały takie popularne utwory jak „Gaydar idzie do przodu”, „Song of Red harcerstwa”, „Orliki nauczyć się latać”, „Timurovtsev” i tak dalej.

Ural squad

Wracając do okresu wojny, jeden z najbardziej znanych zespołów Timur było oderwanie od górniczego miasta Plast w regionie Czelabińska. To wzięło udział dwustu nastolatków. I prowadził 73-letniego Aleksandra Rychkova.

Oddział powstał w sierpniu 1941 roku. Na pierwszym zebraniu Rychkova powiedział, że praca będzie musiał dosłownie łza. Jednocześnie nie będzie dodatek do życia. Zapowiedziała, że jeśli ktoś zmieni zdanie, może natychmiast opuścić. Ale nikt nie wyszedł. Młodzież podzielono na grupy i przypisać klucz.

Codziennie Rychkova Plan dystrybuowane dzieło. Pomogli potrzebujących, Mieszczanie powiedziano na froncie z sytuacji, przeprowadziliśmy koncerty dla rannych w szpitalu. Ponadto, są one zbierane rośliny lecznicze, złomu, drewna pozyskanego, pracował w polu, mają patronatem rodzin weteranów. zaufany też i poważna sprawa: timurovtsi czołganie pod stertami kopalni i skał zebrano.

Należy zauważyć, pomimo pracy, młodzież nadal iść do lekcji szkolnych.

W rezultacie, w okresie sześciu miesięcy od zespołu formacji był w stanie wygrać naprawdę doskonałą reputacją. Nawet urzędnicy zidentyfikowali pokój dziecięcy dla swojego personelu. O Timurovtsev tego górniczego miasta wielokrotnie napisane w czasopismach. Nawiasem mówiąc, ten oddział jest wymienione w Encyklopedii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Proces scalania Pionierów timurovtsev

W 1942 roku nauczyciele byli w pewnym nieładzie. Fakt, że jednostki Timur, w rzeczywistości, zaczęły wypierać oddziały Pioneer. Przypomnijmy książkę o Timur mówi nam o „samodistsipliniruyuschemsya” zespołu. To wszystkie należności nastolatków biorąc na siebie wszystkie problemy rozwiązać bez opieki osoby dorosłej.

W rezultacie, przywódcy Komunistycznego Związku Młodzieży podjął decyzję związaną z pionierów związkowych i timurovtsev. Po pewnym czasie członkowie Komsomołu mógł wziąć je pod jego kontrolą.

Ogólnie rzecz biorąc, w tej sytuacji ma swoje oczywiste zalety i wielkie wady. Inne timurovtsev uznano za bardziej Pionierzy forma pracy.

okresu powojennego

Zaraz po zwycięstwie nad faszystowskimi najeźdźcami timurovtsi kontynuowanej pomóc weteranów, osób niepełnosprawnych i starszych. Próbowali także zadbać o groby żołnierzy Armii Czerwonej.

Ale w tym samym czasie ruch zaczął zanikać. Być może powodem było to, że timurovtsi mają niewielką chęć „join” w szeregi organizacji Pioneer. Stracili wolność wyboru.

Ożywienie ruchu tylko zaczęło się „odwilży” Chruszczowa …

60-80

Historia ruch Timur w Rosji kontynuowane. W tym czasie młodzi ludzie nadal angażować się społecznie użytecznych działań. Najlepszym przyznano nagrody. Na przykład, jedenastoletnia uczennica M. Nahangovoy Tadżykistan udało się przekroczyć prędkość dla osoby dorosłej wynosi siedem razy zbiorów bawełny. Odznaczona Orderem Lenina.

Timurovtsi i zaczął angażować się w pracach wyszukiwania. Więc zaczęli badać życie A. Gajdar i, w rezultacie przyczyniło się do otwarcia muzeum pisarza w wielu miastach. Dobrze zorganizowane biblioteki nazwany muzeum pisarza w Kanev.

A w latach 70., kiedy sowiecka wersja słynnego magazynu «Pioneer» został utworzony przez tzw siedzibie Związku Timur. Punktualnie i opłaty były timurovtsev. Aktywnego były złożone i odmawia wiersze o ruchu Timur. W 1973 roku, w obozie "Artek", pierwszego rajdu All-Union. W imprezie wzięło udział przez trzy i pół tysiąca osób. Potem udało się podjąć nawet program Timur ruch mający na celu jego aktywnego rozwoju.

Zauważ, że instrukcje te powstały w Bułgarii, Polsce, na Węgrzech, w Czechosłowacji i NRD.

Ruch upadek i odrodzenie

We wczesnych latach 90-tych rola Komunistycznego Związku Młodzieży i Młodych Pionierów został uznany za rozstrzygnięty. Organizacje te zostały oficjalnie przestała istnieć. Zgodnie z tym, taki los spotkał i ruch Timur.

Ale niemal w tym samym czasie stworzył „Federacja Organizacji dzieci”, niezależnej od żadnej partii politycznej. Po kilku latach, rosyjski prezydent ogłosił powstanie Ruchu rosyjskich uczniów. Należy zauważyć, że pomysł i obsługiwanych nauczycieli.

Tuż zanim został oficjalnie utworzony i nowy Timur (ochotnik) ruch, który ma na celu pomóc najsłabszych grup.

nowy czas

Tak więc, w naszych czasach tradycja ruchu przeżył Timur. Takie grupy występują w wielu regionach. Na przykład, w Ulu, że prowincja Iwanow działa ruch młodzieżowy timurovtsev. Tak jak poprzednio, nie tylko pomoże ci w potrzebie, ale także starają się być użyteczne dla społeczeństwa.

Cieszę się, że ten ruch jest znowu rozprzestrzenia wszędzie …