146 Shares 3922 views

Bizancjum: kapitał. Nazwa stolicy Bizancjum

Nazwa stolicy Bizancjum – przedmiotem niekończącej się debaty kilku pokoleń historyków. Jedna z najpiękniejszych i największych miast na świecie nosiła kilka nazw. Czasami były one używane razem, czasami – oddzielnie. Starożytna nazwa stolicy Bizancjum nie ma nic wspólnego z nowoczesną nazwą miasta. Jak przekształcić nazwę jednego z największych miast europejskich na przestrzeni wieków? Spróbuj zrozumieć.

Pierwszymi mieszkańcami

Pierwsze znane mieszkańcom historii Bizancjum były Megara. W 658 pne. e. założyli osadę w najwęższym punkcie Bosforu i nazwał go Chalcedon. Niemal w tym samym czasie po drugiej stronie Cieśniny Bizancjum róża miasto. Po kilkuset latach, zarówno wioski zebrali się i dał nazwę nowego miasta.

Kroki do dobrobytu

Wyjątkowe położenie geograficzne miasta mogą kontrolować przepływ towarów do Morza Czarnego – do brzegów Kaukazu i Anatolii w Taurydzie. W związku z tym miasto szybko dorobił i stał się jednym z największych centrów handlowych w Starym Świecie. Miasto zmieniło się kilku właścicieli – to było rządzone przez Persów Ateńczycy, Macedończyków, Spartan. W '74 roku pne. e. Moc Vizantiume schwytany Rzym. Dla miasta to oznaczało początek czasu odpoczynku i dobrobytu – pod ochroną legionistów rzymskich miasto zaczęło się szybko rozwijać.

Vizantium Rzym

Na początku nowego tysiąclecia Vizantium obliczu realnego zagrożenia. Odwieczna rywalizacja między rzymskiej arystokracji za prawo być nazywany cesarz doprowadziło do fatalnego błędu. Bizantyjczycy stanął po stronie Pistseniya Niger, której cesarz i nie. W Rzymie, uwieńczone szkarłatny płaszcz Septimus północno – rufy wojownika, wielkiego przywódcę wojskowego i dziedzicznej arystokracji. Rozwścieczone szmerów Bizantyjczycy, nowy władca cesarstwa rzymskiego wziął Bizancjum do długotrwałego zastoju. Po długiej konfrontacji między Bizancjum oblegany poddał. Długoterminowe działania wojskowe przyniósł miastu katastrofy i zniszczenia. Być może miasto i nie będę się odrodzić z popiołów, gdyby nie cesarz Konstantyn.

nowa nazwa

Ambitny nowy cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego rozpoczęła swoją karierę w wielu kampaniach wojskowych, co zaowocowało zwycięstwem wojsk rzymskich. Staje mistrza bezkresnych terenach cesarstwa rzymskiego, Konstantyn został w obliczu faktu, że wschodnie ziemie kontrolowane przez rzymskiego namiestnika w trybie pół-autonomicznym. Było to konieczne, aby zmniejszyć dystans pomiędzy centrum i obszarów peryferyjnych. I Konstantyn postanowił położyć na wschodnich ziemiach drugiego co do wielkości miasta Rzymu. Zatrzymał się przy zniszczonym Vizantiume i skierował swoje wysiłki na przekształcenie tego zaścianka wioskę w błyskotliwej stolicy Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego.

Przemienienie rozpoczęła się w roku 324. Cesarz Konstantyn własny włócznia nakreślono granicę po mieście. Później na tej linii zostały zainstalowane mur miejski z nowych metropolii. Ogromne kwoty pieniędzy i osobistego zaangażowania cesarza dokonał cudu możliwe – zaledwie sześć lat, miasto stało się stolicą godną tytułu. Uroczyste otwarcie odbyło się w dniu 11 maja 330. W tym dniu, miasto otrzymało nowy impuls do rozwoju. Reaktywowana, był aktywnie wypełniane przez osadników z innych regionów imperium, to nabył przepychu i blichtru godny nowego kapitału. Ponieważ miasto ma swoją nową nazwę – Konstantynopol i stał się godnym ucieleśnieniem wszystkiego, co było reprezentowane przez Bizancjum. Stolica tego stanu jest często nazywany drugim Rzym – wschodniej siostra wielkości i przepychu w niczym nie ustępował jej zachodniej brata.

Konstantynopol i chrześcijaństwo

Po rozpadzie wielkiego Imperium Rzymskiego, Konstantynopol stał się centrum nowego państwa – wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego. Wkrótce kraj został wezwany przez imię własnego kapitału, a w podręcznikach historii otrzymała sootvetstvkyuschee nazwę – Bizancjum. Stolicą tego państwa odegrały ogromną rolę w rozwoju prawosławia.

Bizantyjski kościół wyznawał prawosławie. Przedstawiciele innych nurtów bizantyjskich chrześcijan uznano za heretyków. Cesarz był uosobieniem i świeckie, a życie religijne w kraju, ale nie było to moc Boga, jak to często we wschodnich tyranów. Tradycja religijna była dość rozcieńczyć świeckie ceremonie i rytuały. Cesarz został obdarzony boską władzę, ale mimo to został wybrany wśród zwykłych śmiertelników. Nie było instytut sukcesja – ani pokrewieństwo ani więzi osobiste nie gwarantuje bizantyjską tron. W tym kraju każdy może stać cesarz … i niemal bogiem. A Pan, a miasto było pełne mocy i wielkości, zarówno świeckie i religijne.

W związku z tym pewna niejednoznaczność w definicji Konstantynopolu miasta, w którym cała Bizancjum zatężono. wielka stolica kraju, jest miejscem pielgrzymek dla wielu pokoleń chrześcijan – wspaniałych katedr i kościołów po prostu niesamowite.

Rus i Bizancjum

W połowie pierwszego tysiąclecia stanu edukacji Słowian Wschodnich rozpoczął jako znaczące, że zaczęła przyciągać uwagę swoich bogatszych sąsiadów. Rusichi regularnie poszedł turystyka, przynosząc do domu bogatych darów odległych krain. Wycieczki do Konstantynopola jako boggle wyobraźni naszych przodków, który szybko rozprzestrzenił się do nowej rosyjskiej nazwy stolicy Bizancjum. Nasi przodkowie nazywa miasto Konstantynopol, podkreślając jego bogactwo i władzę.

Upadek imperium

Wszystko na świecie ma swój koniec. Nie uniknął tego losu i Imperium Bizantyjskie. Stolicą stanu niegdyś potężnego został zdobyty i splądrowany przez żołnierzy Imperium Osmańskiego. Po ustanowieniu tureckiej dominacji miasto utracone i jej nazwisko. Nowi właściciele woleli nazywać stanbul (Istanbul). Językoznawcy twierdzą, że nazwa jest skręcona kopia starożytnego greckiego imienia polityki – miasta. To właśnie pod tą nazwą, a miasto jest znane w tym czasie.

Jak widać, kwestia jakiej stolicy Bizancjum, i jak to się nazywa, nie ma jednej odpowiedzi. Konieczne jest, aby zwrócić uwagę na ciekawy okres historyczny.