148 Shares 6746 views

Autonomiczny układ nerwowy reguluje funkcjonowanie wszystkich narządów człowieka. Funkcja, wartość i rola autonomicznego układu nerwowego

Autonomiczny układ nerwowy człowieka ma bezpośredni wpływ na pracę wielu narządów i układów wewnętrznych. Dzięki niej wykonane oddychanie, krążenie, przepływ i inne funkcje organizmu człowieka. Interesujące jest to, że mimo jej znacznego wpływu, autonomiczny układ nerwowy jest bardzo „tajemniczy”, tj. E., Nikt nie może czuć się wyraźnie zmiany w niej. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy zwracać należytą uwagę na rolę ANS w organizmie człowieka.


Ludzki układ nerwowy: jej działy

Głównym zadaniem człowieka Zgromadzenia Narodowego – jest stworzenie urządzenia, które będzie łączyć wszystkie narządy i układy organizmu ludzkiego razem. Z tego powodu, będzie mógł istnieć i funkcjonować. Podstawą działania ludzkiego układu nerwowego jest rodzajem konstrukcji, które nazywane jest neuronem (one kontaktu za pomocą impulsów nerwowych z siebie). Ważne jest, aby wiedzieć, że ludzka anatomia NA jest połączenie dwóch wydziałów: zwierzęcia (somatycznych) i autonomiczny (wegetatywny) układ nerwowy. Pierwszy stworzony głównie dla ludzkiego ciała mogła kontaktować się z otoczeniem zewnętrznym. Dlatego system ma drugą na swoją nazwę – zwierzę (.. tzn zwierząt), wykonując te czynności, które są nieodłączne w nich. Wartość autonomicznego układu nerwowego u ludzi nie jest tak ważne, ale istotą jego pracy jest zupełnie inna – kontrola nad tymi funkcjami, które są odpowiedzialne za oddychanie, trawienie i innych ról, najczęściej występującego w roślinach (stąd drugi system name – autonomiczny).

Jaki jest autonomiczny układ nerwowy osoby?

ANS działa za pomocą neuronów (zestaw komórek nerwowych i ich przydatków). Oni z kolei, że działa poprzez wysyłanie sygnałów do konkretnych różnych narządów, gruczołów i systemów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Co ciekawe, neuronów część autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialny za funkcjonowanie serca (w celu redukcji), funkcjonowanie przewodu pokarmowego (perystaltyki), aktywność gruczołów ślinowych. Faktycznie zatem powiedzieć, że autonomiczny układ nerwowy organizuje pracę narządów i układów nieświadomie, ponieważ początkowo funkcje te były właściwe dla roślin, a następnie zwierząt i ludzi. Neurony, które tworzą podstawę VNS, zdolne do tworzenia pewne zatory, znajdujący się w mózgu i rdzeniu kręgowym. Otrzymały one nazwę „autonomiczne jąder”. Również w pobliżu narządów i kręgosłupa wegetatywnej dział NA jest w stanie tworzyć zwoje. Zatem wegetatywny jądro – stanowi główną część układu zwierząt i zwoje – obwodowej. W istocie, ANS jest podzielona na dwie części: współczulnych i przywspółczulnych.

Jaka jest rola VNS w organizmie człowieka?

Często ludzie nie potrafią odpowiedzieć na proste pytanie: „Autonomiczny układ nerwowy reguluje funkcję, która: mięśnie, narządy lub systemy”
W rzeczywistości, to jest w rzeczywistości, to jest pewien rodzaj „odpowiedź” ludzkiego ciała na bodźce z zewnątrz i wewnątrz. Ważne jest, aby zrozumieć, że autonomiczny układ nerwowy działa w organizmie każdej sekundzie, ale jego działanie jest niezauważalne. Na przykład, regulacja stanu normalnego człowieka wewnętrznego (krążenia, oddychania, izolacja, poziom hormonów, itp …) – jest podstawową rolą autonomicznego układu nerwowego. Ponadto, jest ona w stanie wywierać bezpośredni wpływ na inne składniki w organizmie człowieka, na przykład mięśni gładkich (serca, szkieletowe), różne narządy (na przykład, rozszerzenie lub zwężenie źrenicy), raka układu wydzielania wewnętrznego, i wiele innych. Autonomiczny układ nerwowy reguluje pracę organizmu ludzkiego przez różne skutki dla narządów, które mogą być konwencjonalnie reprezentowanych przez trzy rodzaje:

– kontrola metabolizmu komórki z różnych organów, tak zwane sterowanie na troficzne;

– nieodzowny wpływ na funkcję narządów, na przykład, praca mięśnia sercowego – kontroli funkcjonalnej;

– wpływ na narządy ze względu na zwiększenie lub zmniejszenie przepływu krwi – sterowania naczynioruchowego.

Skład ludzkiego VNS

Ważne jest, aby pamiętać, główne rzeczy: ANS jest podzielony na dwie części: współczulnego i przywspółczulnego. Ten ostatni jest zazwyczaj w takich procesach, jak zapasy, biegania, t. E. wzmocnić działanie różnych organów.

W tym przypadku są następujące procesy: zwiększenie skurczu mięśnia sercowego (i, w konsekwencji, wzrost ciśnienia powyżej normy), nadmierne pocenie się, zwiększenie źrenicy, słaba perystaltyki jelit pracy. Przywspółczulnego układu nerwowego, działa zupełnie inaczej, tj. E. odwrotnie. Ona charakteryzuje takie działania w organizmie człowieka, w której spoczywa i uczy wszystkich. Kiedy zacznie aktywować mechanizm jego działania, następujące procesy zachodzą: zwężenie źrenic, zmniejszone pocenie się, mięsień sercowy działa słabiej (czyli zmniejsza liczbę cięć ..), perystaltykę jelit aktywna, zmniejsza ciśnienie krwi. VNS robi to działa vysheizuchennyh swoje wydziały. Ich działania powiązane ze sobą utrzymuje ludzkie ciało w równowadze. W kilku prostych słowach, elementy danych z SNC musi istnieć w kompleksie, stale uzupełniając się wzajemnie. System ten działa tylko dlatego przywspółczulne i współczulnego układu nerwowego są zdolne do uwalniania neuroprzekaźników, które wiążą i organów i układów za pomocą sygnałów nerwowych.

Monitorowanie i weryfikacja autonomicznego układu nerwowego – co to jest?

Funkcje autonomicznego układu nerwowego są pod ciągłą kontrolą kilku głównych ośrodków:

  1. Rdzeń kręgowy. Współczulny układ nerwowy (SNS) tworzy elementy, które znajdują się w bezpośredniej bliskości rdzenia trzonu kręgowego i jego elementów zewnętrznych reprezentowane przywspółczulnego podział ANS.
  2. Mózg. On ma najbardziej bezpośredni wpływ na pracę z przywspółczulnego i współczulnego układu nerwowego, poprawiając równowagę w całym organizmie.
  3. Pnia mózgu. Ten rodzaj relacji, która istnieje między mózgu i rdzeniu kręgowym. Jest w stanie kontrolować funkcje ANS, a mianowicie jego przywspółczulnego (ciśnienie krwi, oddychanie, bicie serca, itd.).
  4. Podwzgórze – część międzymózgowia. Wpływa pocenie, trawienie, częstość akcji serca, i tak dalej. D.
  5. Układ limbiczny (w rzeczywistości jest to ludzkie emocje). Znajduje się pod korą mózgową. To ma wpływ na pracę obu działów VNS.

Biorąc pod uwagę powyżej, gdy istotną rolę autonomicznego układu nerwowego, gdyż jego działanie jest sterowane tak ważnych składników ludzkiego ciała.

Funkcje realizowane przez ANS

Wywodzą tysiące lat temu, gdy ludzie nauczyli się przetrwać w trudnych warunkach. Funkcje autonomicznego układu nerwowego jest bezpośrednio związane z pracą swoich dwóch głównych działów. Tak, system przywspółczulnego jest w stanie znormalizować funkcjonowanie organizmu ludzkiego po cierpienie stres (aktywacja układu współczulnego Departamentu ANS). W ten sposób zrównoważony stan emocjonalny. Oczywiście, ta część SPA jest również odpowiedzialny za innych ważnych ról, takich jak odpoczynku i snu, trawienia i reprodukcji. Wszystko to odbywa się przez acetylocholinę (substancji, która przepuszcza impulsów nerwowych z jednego włókna nerwowe do drugiego). Prace współczulnego podziału ANS stara się wzmocnić wszystkie procesy życiowe organizmu ludzkiego: zwiększa przepływ krwi do wielu narządów i układów, przyspieszone bicie serca, zwiększone pocenie się, i więcej. Procesy te pomóc człowiekowi doświadczyć sytuacji stresowej. Możemy zatem stwierdzić, że autonomiczny układ nerwowy reguluje funkcjonowanie organizmu ludzkiego jako całości, lub w inny sposób wpływające na to.

Współczulny układ nerwowy (SNS)

Ta część ludzkiego SNC związane z walką lub reakcji organizmu na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Jego funkcje są następujące:

– spowolnienie perystaltyki jelit () przez zmniejszenie dopływu krwi do niego;

– zwiększone pocenie;

– jeśli osoba nie jest na tyle powietrza, to Vns pomocą odpowiednich impulsów nerwowych rozciąga oskrzelików;

– ze względu na zwężenie naczyń wzrost ciśnienia krwi;

– normalizuje poziom glukozy we krwi ze względu na jego redukcję w wątrobie.

Wiadomo również, że autonomiczny układ nerwowy reguluje funkcję mięśni szkieletowych – osoby bezpośrednio zaangażowane w jego sympatycznego sekcji. Na przykład, gdy organizm znajduje się pod obciążeniem, w wysokiej temperaturze, sympatyczny VNS niezwłocznie oddzielone działa w następujący sposób: przesyła odpowiednie sygnały do mózgu, a to z kolei, za pomocą impulsów nerwowych pocenia zwiększa się lub rozszerza porów skóry. Zatem, temperatura jest znacznie zmniejszona.

Przywspółczulnego układu nerwowego (PNS)

Ten składnik SPA ma na celu stworzenie w ludzkiej kondycji odprężenia, spokoju, asymilacji wszystkich procesów życiowych. Jego praca jest zmniejszona bezpośrednio na następujące kwestie:

– wzmacnia działanie całego przewodu pokarmowego, zwiększając przepływ krwi do nich;

– działa bezpośrednio na ślinianki do stymulowania wydzielanie śliny, co przyspieszenie perystaltyki;

– zmniejszenie rozmiaru źrenicy;

– sprawowania ścisłej kontroli nad pracą serca i wszystkich jego działów;

– zmniejsza rozmiar oskrzelików, gdy poziom tlenu we krwi na normalnym.

Ważne jest, aby wiedzieć, że autonomiczny układ nerwowy reguluje mięśnie różnych narządach – kwestia, w tym zaangażowane i jego przywspółczulnego dzielenie. Na przykład, skurcze macicy podczas wzbudzenia i po porodzie jest połączony z działaniem układu. A mężczyzn erekcja podlega jedynie jego wpływem. Po tym wszystkim, za pomocą impulsów nerwowych krwi do narządów płciowych mężczyzn na który reaguje mięśnie penisa.

Jak stresujące wpływ na ANS?

Chciałbym powiedzieć od razu, że to był stres może spowodować niewłaściwe działanie VNS.
Funkcje autonomicznego układu nerwowego są w stanie całkowicie sparaliżowany, jeśli taka sytuacja. Na przykład, nie było zagrożenia dla życia ludzkiego (ogromny kamień spada na nim lub przed nim nagle pojawił się dzikie zwierzę). Ktoś natychmiast ucieka, a drugi po prostu zamrozić w miejscu bez możliwości uzyskania toczenia piłki. To nie zależy od osoby, więc zareagował na nieświadomym poziomie jej VNS. A wszystko to z powodu zakończeń nerwowych znajdujących się w mózgu, rdzeniu przedłużonym, układu limbicznego (odpowiedzialny za emocje). Wszakże stało się jasne, że autonomiczny układ nerwowy reguluje działanie wielu organów i układów: pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, urządzenia do odtwarzania, aktywność płuc i dróg oddechowych. Dlatego organizm ludzki ma wiele ośrodków, które mogą reagować na stres poprzez pracach ANS. Ale nie martw się zbytnio, gdyż większość swojego życia, nie występują silne wstrząsy, więc występowanie takich warunkach za osobę – rzadkość.

Nieprawidłowości w zdrowia ludzkiego spowodowanych przez niewłaściwą eksploatację ANS

Oczywiście, z powyższego, stało się jasne, że autonomiczny układ nerwowy reguluje funkcjonowanie wielu narządów i układów w organizmie człowieka. Dlatego każda funkcjonalne upośledzenie w swojej pracy może znacznie zakłócić pracę. Nawiasem mówiąc, przyczyny tych zaburzeń mogą być dziedziczone lub choroba nabyta podczas życia. Często pracują VNS osoba jest „niewidzialny” charakter, ale problemy w tej działalności są już widoczne na podstawie następujących objawów:

– Układ nerwowy: niezdolność organizmu bez większej pomocy obniżyć temperaturę ciała;

– GIT: wymioty, zaparcie lub biegunkę, niezdolność do samodzielnego połykania pokarmu, nietrzymania moczu, i inne;

– problemy skórne (swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie), łamliwe paznokcie i włosy, zwiększone lub zmniejszone pocenie się;

– Vision: niewyraźne obrazy, brak łez, trudności w skupienie;

– układu oddechowego: niewłaściwe reakcje na zawartość tlenu niskiej lub wysokiej krwi;

– System serca i naczyń: omdlenia, kołatanie serca, duszność, zawroty głowy, dzwonienie w uszach;

– układ moczowy: problemy w dziedzinie (nietrzymanie moczu, częste oddawanie moczu);

– układ rozrodczy: niezdolność do osiągnięcia orgazmu, przedwczesne erekcji.

Osoby cierpiące ANS rastrojstvah (neuropatia autonomiczna), często są w stanie kontrolować jej rozwój. Często jest postępującą dysfunkcji autonomicznego pochodzi z cukrzycą. I w tym przypadku będzie to wystarczająco ściśle kontrolować poziom cukru we krwi. Jeśli przyczyna jest inna, można po prostu przejąć kontrolę tych objawów, które w pewnym stopniu prowadzić do neuropatii autonomicznej:

– układ pokarmowy: oszczędność leki na zaparcia i biegunki; różne ćwiczenia, aby zwiększyć mobilność; zachowaniu pewnej diety;

– skóra: i zróżnicowanych maści i kremy, odreagować podrażnienia; przeciwhistaminowe zmniejszenie świądu;

– układ sercowo-naczyniowy: zwiększenie przyjmowania płynów; nosić specjalne ubrania; leki kontrolujące ciśnienie krwi.

Można stwierdzić, że autonomiczny układ nerwowy reguluje aktywność funkcjonalną prawie cały organizm człowieka. Dlatego wszelkie problemy napotykane w pracy, trzeba być postrzegane i badane przez wysoko wykwalifikowany personel medyczny. Po VNS ludzkiemu ogromna – to dzięki niej nauczył się „przeżyć” w sytuacjach stresowych.