538 Shares 1915 views

Historia miasta Omsk: data powstania, położenie geograficzne, herb, ulice

Omsk jest ósmym największym miastem w naszym kraju. Jest to główny węzeł komunikacyjny, przez który przebiegają trasy żeglugowe wzdłuż rzeki Irtysh i Transsib. Bardzo interesujące jest historia miasta Omsk, zwłaszcza że pierwsze ślady pobytu osoby na jego terytorium sięgają 6 tysiąclecia pne.

Lokalizacja geograficzna

Omsk znajduje się w południowej części Równiny Zachodniej Syberii, u zbiegu rzeki Om w Irtysh. Odległość do Moskwy w linii prostej wynosi 2242 km, a do granicy z Kazachstanem – około 150 km. Miasto leży w strefie 4 godziny i zajmuje powierzchnię 572 metrów kwadratowych. Km.

Tytuł

Eksperci wciąż twierdzą, czy słowo "Omsk" jest skrótem. Historia nazwy miasta jest dość niejasna. Jest wersja, na którą składa się pierwsze litery słów w zdaniu "Daleki wygnanie więźniów". Jednak większość badaczy widzi związek z nazwą rzeki Om. Za drugą wersją mówi się, że ten toponik pojawił się na długo przed tym, jak Omsk miał więzienia dla skazańców.

Pradzieje powstania Omsk

Jak już wspomniano, pierwsze osoby osiedliły się w tych miejscach w czasach kamiennych. Dowodem na to jest wiele artefaktów znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych na terenie parkingu w Omsk. Zostały one zastąpione przez przedstawicieli innej rozwiniętej kultury w epoce neolitu, która posiadała ceramiki, a potem osiedliły tam plemienne plemiona, tak zwane Andronovowie. Ich cmentarze zostały odkryte w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się twierdza Omsk i na terenie nowoczesnej ulicy muzeum. Wtedy, 12 km od ujścia Omi, Irmenijczycy założyli starożytną osadę, która istniała od około 10 do 8 wieku pne. E. Następnymi mieszkańcami tych miejsc byli Kulays, a później zostali zastąpieni przez Hunów, którzy przeprowadzili się z Transbaikalia.

Fundacja twierdzy Omsk

Pod koniec XVI wieku mieszkańcy Oirat, z którymi Rosja miały stosunki dyplomatyczne, poprosili o założenie miasta na Omi w celu ochrony przed atakami Khotoigot Khanate. Jednak w latach 1620-1630 sytuacja uległa zmianie. W szczególności Oiraves, którzy byli częścią dżungarskiego Chanate, zaczęli martwić mieszkańców Tarski Uyezd. Było to powodem, że w 1627 roku miejscowy wojewód wysłał posłańców do stolicy z prośbą o znalezienie więzienia w ustach Omi. Chociaż każdy rozumiał potrzebę takiego kroku, okoliczności przez długi czas uniemożliwiały jego wdrożenie. Pod Piotrem Wielkim, pod dowództwem pułkownika Iwana Buchholza, wyposażona była ekspedycja, która zbudowała twierdzę nad jeziorem Yamyshiv. Wygląd był wrogo nastawiony do Dzhungarów, którzy oblężili rosyjski fort i po tym, jak członkowie wyprawy wyjechali, zostali zniszczeni na ziemię. Niemniej jednak, Iwan Buchholz nie poddał się i, gdy poszedł do ujścia Omi, założył tu nową twierdzę. Naukowcy uważają, że to wydarzenie miało miejsce 4-5 maja 1716 roku w starym stylu, co oznacza datę założenia Omsk – 16 maja. Pomimo tego od kilkudziesięciu lat obchodzony jest Dzień Miasta w pierwszą niedzielę sierpnia.

XVIII wiek

Głównym wydarzeniem tego okresu była budowa kamiennej twierdzy w latach pięćdziesiątych. Początkowo struktura ta była postrzegana jako najbardziej znacząca umocnienie fortyfikacji na wschodzie Imperium Rosyjskiego. Z powodu częstych pożarów miasto wokół niego zostało wielokrotnie przebudowane, często niesystematycznie. W 1785 r. Dekret cesarzowej Katarzyny II zatwierdził herbu miasta Omsk, który z pewnymi zmianami jest obecnie używany.

XIX wiek

Historia miasta Omsk od początku jest ściśle związana z wygnanymi i skazanymi. W szczególności decembrists N. Basargin, N. Chizhov, V. Shteingel i wielu innych.

W 19 wieku Omsk stał się centrum administracyjnym pierwszego gubernatora zachodniego syberyjskiego, a potem Stepnogo. W latach 1850-1854. Lokalne więzienie zostało uwięzione przez wielkiego rosyjskiego pisarza FM Dostojewskiego. W jego historii pozostawił w swojej historii nieocenione dowody na życie w mieście, które można znaleźć na stronach książki "Notatki z martwego domu".

W latach 1894-1895. Transsib przeszedł przez miasto. To wydarzenie miało ogromny wpływ na rozwój Omsk. Przeobraził się w główny węzeł transportowy na południu Syberii, a handel i przemysł zaczął się tam rozwijać.

Początek XX wieku

Pojawienie się przedsiębiorstw przemysłowych i dużych magazynów kolejowych doprowadziło do powstania środowisk rewolucyjnych. W 1905 r. Omsk wziął udział w masowych rajdach wspierających proletariat stolicy.

Pod koniec 1914 roku rozpoczęto budowę administracji kolejowej w mieście przez siły węgierskich jeńców wojennych, a kilka miesięcy później otwarto rurociąg wodny Omsk.

Wydarzenia rewolucyjne w Petrograd szybko znalazły odpowiedź ze strony robotników miasta. Natychmiast powstały nowe władze i Czerwona Straż. Jednocześnie podjęto próby zbuntowania się w mieście, podczas których ulice Omsk stały się miejscami walki. Jednym z najtrudniejszych okresów w historii miasta była druga połowa roku 1918. Już w połowie lata Omsk został porzucony przez bolszewików, a tam utworzony został tzw. Rząd Tymczasowy, w którym wkroczył AV Korchak. W czasie wojny domowej miasto stało się stolicą białej Rosji.

W okresie radzieckim

W 1921 r. Zdarzyło się zdarzenie, które nie odzwierciedla lepszego rozwoju miasta: funkcje administracyjne centrum Syberii zostały przeniesione do Nowonikołajewska, który później został przemianowany na Nowosybirsk. Sytuacja zmieniła się dopiero po wojnie. W 1947 r. Omsk został przydzielony do niezależnego centrum administracyjnego i ekonomicznego ze swoim własnym budżetem i został sklasyfikowany jako miasto podporządkowania republikańskiemu. Przeobrażenie miasta w wielki przemysłowy megabolik ułatwiło także fakt, że w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej ewakuowano wiele olbrzymów przemysłowych z europejskiej części kraju. W rezultacie powstało zakłady kauczuk syntetyczne i rafinerie. Z biegiem czasu granice miasta rozrosły się stopniowo, pojawiły się nowe ulice Omska: Herzek z Bogdana, Chmielnickiego i innych, a także takie dzielnice jak miasto Neftyanikov.

Historia Omska: XXI wiek

Początek nowego tysiąclecia charakteryzował się trudnościami gospodarczymi, których korzenie były w tak zwanych latach dziewięćdziesiątych. Jednak miasto z powodzeniem pokonuje większość z nich i dziś wykazuje pozytywną dynamikę rozwoju w wielu dziedzinach.

W 2002 r. Zatwierdzono nowoczesną herbatę miasta Omsk. Jak już powiedziano, przypomina o Katarzynie, ale stary herb został uzupełniony ramkami w formie złotych gałęzi dębowych połączonych wstążką aleksandra.

Teraz znasz historię miasta Omsk. Warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z licznymi zabytkami, wśród których znajdują się obiekty objęte ochroną UNESCO.