813 Shares 9102 views

Artiom Mikojan (samolot): biografia, zdjęcia

Radzieckie myśliwce MiG są znane na całym świecie. Dlaczego są one nazywane, a kto jest projektantem samolotu, który wynalazł samolot? Artiom Mikojan (1905-1970) – radziecki samolot, brat znanym politykiem Anastas Mikojan, Związku Radzieckiego – a inżynier Michaił Guriewicz samolotów są twórcami tych myśliwców. Ich nazwa pochodzi z połączenia pierwszych liter nazwisk autorów ze słowem „i”. Ten artykuł będzie mówić o życiu i twórczości tego pierwszego. Czytelnicy będą zainteresowani wiedzieć, jak stać się projektant samolotów Artem Iwanowicz Mikojan.


Historia życia: dzieciństwo

W 1905 roku, w odległej górskiej miejscowości Sanahin, który był w dzielnicy Borchali prowincji Tiflis, część imperium rosyjskiego (dzisiaj Sanahin – powiat Alaverdi, Armenia), urodził się chłopiec, który został nazwany Anushavan. Jego rodzina miała wiele dzieci, był najmłodszym dzieckiem stolarz Hovhannes Nersesovich Mikojan, który pracował w miejscowej hucie i Talidy Otarovna – gospodyni. W wychowaniu dziecka uczestniczącego i starszych dzieci, zwłaszcza brat Anastasem – przyszłość znanych politycznych, partyjnych i państwowych przywódców ZSRR. Tak, Mikojan Artem Iwanowicz – samolot – jego dzieciństwo spędził w górach, gdzie uwielbiał obserwować lot orłów, parzona w niebo. Gdzieś w 5 lat pomógł starszych kozy hodowlane i towarzyszą stada w górach.

formacja

Wykształcenie podstawowe Artiom Mikojan otrzymał w wiejskiej szkole Sanahin, który znajdował się w tytułowego starożytnego chrześcijańskiego klasztoru – ormiański centrum kultury w regionie. Po nagłej śmierci ojca Talida Otarovna postanowił zidentyfikować najmłodszy syn parafialnej szkoły ormiańskiej w Tbilisi. Ukończył go w 1918 roku. Potem wrócił do rodzinnej wsi i, podobnie jak starszy brat, zainteresował się działalności rewolucyjnej, wstąpił do Komunistycznego Związku Młodzieży i został nawet mianowany szefem lokalnego Komsomołu. Po kilku latach Anastas Mikojan został mianowany sekretarzem Komitetu Centralnego Biura Południowo-Wschodniej CP. Niezwłocznie po jego powołaniu nazywa swojego młodszego brata do jego Rostowa.

Doświadczenie zawodowe

Przybywając w Rosji, Artiom Mikojan wszedł do szkoły fabrycznej „Krasny Aksay”, gdzie rozpoczął studia na tokarz, a następnie podjął pracę w lokalnej fabryce. Następnie był w warsztatach kolejowych. Przez pewien czas, on szlifował swoje umiejętności, ale uświadomić sobie, że nie może być jego powołaniem.

Jednym słowem, Artiom Mikojan, którego biografia jest przedstawiona w tym artykule, pragnął wiedzy i do nich dostać, postanowił udać się do Moskwy. Tu dostał fabrykę „Dinamo” – to pierwsza w firmie elektrycznej ZSRR. To właśnie tu, że zmienił swoją nazwę na Artem Anushavan i przydomkiem Ovanesovich – do Ivanovic.

Był tak pochłonięty pracą, że nie znalazł czasu na dopuszczenie do każdej uczelni. Ale roślina, otrzymał kolejną naukę życia i zdobyć cenne doświadczenie we wszystkich aspektach. W Moskwie kąt Artem strzela z dozorcy i spał dosłownie pod umywalką.

Tymczasem jego starszy brat Anastas już zajmował wysokie stanowiska w rządzie, ale młodszy nie pozwolił sobie zwrócić się do niego z prośbą o dostarczenie mu mieszkania. W ich rodzinie nie została przyjęta: każdy chciał być niezależny i nie drażnić wniosek innego. Artem Anastas tylko napisał, że był w Moskwie, dostał pracę, a on jest w porządku.

Służąc w wojsku

Pod koniec 1928 roku A. Mikojan został wcielony do Armii Czerwonej i został wysłany do miasta Livny, a potem, ku jego zadowoleniu, został przydzielony do Szkoły Wojskowej Iwanowski Ascension w miejscowości Orle. Po ukończeniu służby wojskowej, był oferowany do pozostania w szkole i przeszkolenie wojskowe, ale odmówił i wrócił do swoich wcześniejszych działań. Ale tym razem w „Kompresor”.

powołanie

Z tej rośliny, był w stanie wejść do Akademii Sił Powietrznych nazwany N. Żukowski. Wreszcie doszedł do snu swego dzieciństwa. W czasie pierwszej wojny światowej, francuski dokonał awaryjne lądowanie samolotu w jego rodzinnej miejscowości. chłopcy wsi, wśród których był Anushavan, pobiegł szukać w gigantycznej maszynie ptaków. Trochę anuś (jak go nazywano krótko zamknij) fascynacją obserwował Francuz mechaniczna zagłębił maszyny latającej, a nawet odważył się zbliżyć. I widział świecące oczy chłopca, nazwał go zamknąć i pozwolić, aby zobaczyć „wewnątrz” cud ptak.

Aż był w Akademii Sił Powietrznych, marzenie nigdy nie opuścił samolotu. A teraz był jedynym uczniem w kraju instytucji, gdzie można nauczyć się zawodu inżynierów lotnictwa. Jako student trzeciego roku Akademii, po raz kolejny potwierdził w swoim pragnieniu Artiom Mikojan: samolotów – jest to zawód, który chce robić przez całe życie. W 1935 roku zdał staż na Uniwersytecie w Charkowie. Tutaj po raz pierwszy ujęte w biurze projektowym, a on był w stanie uczestniczyć w budowie samolotu, model eksperymentalny HAI-1.

Niezależna praca: debiut jako projektant

Po powrocie z Charkowa Artiom Mikojan miał wielkie pragnienie, aby zrobić swój własny projekt – produkcję nowego samolotu, używając starego silnika samolotu, który dał mu inżynier Shitikov. Wraz ze swoimi przyjaciółmi i Pawłowa Samarinym Artem zaprojektowany model sportu latające maszyny. Ale poza tym nie mogli iść, bo nie było pieniędzy, nie sprzęt. Ale one prezentowane rysunki samolotu na Osoaviahima odbył się konkurs ogólnopolski. Ku uciesze dzieci, ich projekt został uznany za najlepszy, a w związku z tym, członkowie jury, zdecydowano się okazją dla młodych projektantów zbudować kopie Wykazanie tej latającej maszyny.

życie osobiste

Koniec lat 30-tych była sukcesem dla Mikojan, nie tylko jeśli chodzi o karierę, ale także na osobiste przodu. Poznał piękną dziewczynę Zoe Lisitsina na imprezie urodzinowej swojego przyjaciela Gevorg Avetisyan. Wywiązała się między nimi sympatii, która później przerodziła się miłości. Po jego wybór zatwierdzonym rodziną Artem H. żonaty Zoya Iwanowna, a następnie młode rodziny został przydzielony pokój w komunalnym mieszkaniu na ulicy Kirowa. Tam i przeniósł je do życia Talida Otarovna. Później, w swoich wspomnieniach, Anastas Mikojan pisał o córce, że ona doskonale dopasowana do ich ormiańskiej rodziny był bardzo miły i przychylne, drodzy ormiańskie zwyczaje. Nawiasem mówiąc, była pracownikiem TASS.

dalsze działania

A. Mikojan, po ukończeniu studiów, został wysłany jako asystent w Biurze Projektowania. Jego szef był słynny projektant samolotów Nikolai Polikarpow. Był już zaznajomieni z symulowanego samolotu Mikojan, który w tym czasie był już zbudowany, zwany „Octobrist” i był używany do celów szkoleniowych w Osoaviahima. Wyglądał jak obiecującego Artem samolotów i włączyła ją do pracy w grupie myśliwsko-15.

Polikarpow wkrótce sobie sprawę, że Mikojan można powierzyć nie tylko do procesu poprawy istniejących modeli, ale także rozwój nowych. To właśnie w tej grupie, Artem Iwanowicz spotkał się z Gurevich, który później stać się współautorem słynnego na całym świecie MiGi. Jednak prace nad nim rozpoczęły się dopiero po A. Mikojan został mianowany szefem biura konstrukcyjnego liczby roślin 1 Osoaviahima. To tutaj, że może mu się najlepszą pracę na realizację swoich planów.

Artiom Mikojan MiG – najlepszy z najlepszych

Fakt, że udało mu się stworzyć prawdziwy przełom w historii radzieckiego lotnictwa. Mig-1 był pierwszy samolot kiedykolwiek badane w pełnym rozmiarze w tunelu aerodynamicznym. Oznaczało to, że czas testu lotu może być znacznie zmniejszona, a dynamika Aircraft – znacznie się poprawiła. A wszystko to zostało stwierdzone w czasie pierwszego lotu. Wszystkie testery doszli do wspólnego wniosku, że samolot, którego wydajność przewyższa wszystkie poprzednie. Jednak Artiom Mikojan – samoloty (zdjęcia można zobaczyć go w artykule) – nie były ograniczone do już ustalone i wkrótce opracowane bardziej zaawansowany model, który został nazwany MiG-3. To właśnie on stał się najpopularniejszym samolotów w radzieckim lotnictwie.

Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

Niemniej jednak, w czasie wojny stało się jasne, że nasze MiG pod pewnymi względami gorsze do niemieckich samolotów. Potem zaczął Mikojan dla poprawy samolotu wynalezionego przez niego. W 1942 roku, już oferuje mocniejszy model samolotu z silnikiem AM-29. Pomimo faktu, że uznany najlepszym, Mikojan on zrozumiał, że samolot tłok nie ma przyszłości i trzeba wymyślić coś zupełnie nowego. I wtedy stało się faktem, że radziecki samolot potrzebuje samolot z silników odrzutowych. Jednak, aby wdrożyć ten plan Dopiero po wojnie, chociaż ich rozwój został wykonany w trudnych dniach wojny. W 1946 roku zbudowano MiG-9 był pierwszym masowo produkowane myśliwca ZSRR.

W czasie pokoju,

W 1947 roku, Mikojan powstał kolejny model – MiG-15. Jej testy zostały wykonane w Korei podczas walk w latach 1950-1953. Został uznany za najlepszy myśliwiec z 40s. I to nie tylko ulepszony silnik, ale również w kształcie strzałek skrzydeł. Jest to niewątpliwa zaleta tego samolotu był również wyrzut fotel pilota. Przez długi czas, samolot MiG-15 pozostał główny radziecki Air Force. To stało się znane jako „samolot-żołnierza.”

Konkludując

A. Mikoyan kolejnych latach nowe i bardziej zaawansowane modele samolotów zostały opracowane. Jego nazwisko stało się znane na całym świecie. Najnowszy model, opracowany przez niego, był MiG-21, mimo że stworzony na podstawie jego rozwoju MiG-25 w 1975 roku ustanowił rekord świata, który wciąż nie udało się pokonać. Artiom Mikojan emeryturę w randze pułkownika generalnego. Dwukrotnie otrzymał tytuł Bohatera Pracy Socjalistycznej. Zmarł wybitny samolotu w grudniu 1970 r. Na ścianie domu, w którym mieszkał, został zainstalowany tablicę pamiątkową.