635 Shares 5934 views

Zatoki szczękowej: struktura, funkcja. Przyczyny zapalenia zatok

Zatok szczękowych wgłębienia rozmieszczone są w szczęki z obu stron nosa i należą licznych zatok przynosowych. Jego nazwa zatok szczękowych są zobowiązani do brytyjskiego lekarza Nathaniela zapalenia zatok – pierwszy lekarz opisane zatok.


Struktura zatok szczękowych.

Suma zatok są cztery pary: szczękowej podstawowe (klina) i kraty czołowej. Zatok szczękowych, lub jak są one nazywane szczękowej, mają duże rozmiary – każdy około 30 cm3. W tomie zatokowego jest znacznie ograniczona przez grubość jego ścian. Kształcie czworoboczną piramidę o czołową (przód), górną (orbitalnej) i wewnętrznej ściany tylnej. Często występuje asymetria zatok. Wraz z wiekiem, wielkość i kształt zatok szczękowych są znacznie wzrosła.

W stanie normalnym zdrowych zatoki szczękowej połączony z jamy nosowej i napełniony powietrzem. Dna zatoki ściany są bardzo cienkie, wrażliwe i dość łatwe do zapalenie obecność procesów zapalnych występujących w jamie ustnej i zębów. Ponadto dno zatok jest bardzo blisko do korzeni górnych tylnych zębów, czasem korzenie siódmym i ósmym górnych zębów swobodnie stanąć prosto w jego łonie.

Główną funkcją zatok jest tworzenie oddychania nosa, tworząc rezonans w tworzeniu głosu, a tworzenie zapachu. Wewnętrzna powierzchnia zatoki szczękowej wyłożony jest cienką błoną śluzową, która jest bardzo mało zakończeń nerwowych, co tłumaczy ich niską czułość. To właśnie z powodu niewrażliwości śluzowej, wiele chorób może być długi czas bez powodowania odczucia i niezauważony.

Zapalenie zatoki szczękowej nazywa się zapalenie zatok, w którym błona śluzowa tajemnicy ze względu na brak odwodnienia zaczyna budować się w zatoce. Ten towarzyszy nieprzyjemne uczucie pełności i bólu, aw przypadku zawartości ropienie zatok objawy te dostosowania gorączkę i zatrucie.

Główne objawy zapalenia zatoki szczękowej są: ból w czole, jednego lub dwóch zatok, katar przewlekły, dreszcze, zaburzenia węchu, trudności z oddychaniem nosa i gorączki. Jednak do ostatecznego rozpoznania wymaga rentgenowskie zatok. W ostrej fazy zapalenia zatok procesu głównie chwyta warstwę komórek nabłonkowych, oraz tkanki i naczyń krwionośnych, są umieszczone pod spodem. Przewlekłe zapalenie zatok charakteryzuje rozprzestrzeniania się procesu zapalnego w kostnej ściany zatok i podśluzówki. Zapalenie zatok może zachorować w każdym wieku, a częstość występowania wzrasta gwałtownie w wilgotnej i chłodnej porze roku.

Głównymi przyczynami zapalenia zatok.

Zapalenie zatoki szczękowej może być wywołane przez wiele czynników. Ważną rolę w jego rozwoju odgrywają procesy patologiczne jamy ustnej, nosa i gardła, zakażenia dróg oddechowych. Dość często pojawia się podczas grypy zapalenie zatok, ostrego nieżytu nosa, gorączka szkarłat i odrze, a także z powodu różnych chorób tylnych czterech górnych zębów i ich korzeni.

Podstawową przyczyną zapalenia zatok infekcji. Wirusy lub bakterie wprowadzić zatoki szczękowej przez jamę nosową, powodując proces zapalny. Ponadto predysponują do wystąpienia stanów zapalenie zatok, które zakłócają normalnego oddychania donosowej naczynioruchowy nieżyt nosa, odchylenie przegrody nosa, choroby alergiczne nosa, przerostu błony śluzowej nosa i migdałki. Błędne lub nie w porę leczenie ostrych zakażeń układu oddechowego, zapalenie śluzówki nosa i przeziębienia przyczynia się również do rozwoju zapalenia zatok.