487 Shares 4285 views

Jezioro Ładoga: opis, głębokość, topografia, ryby

Jezioro Ładoga – jeden z największych zbiorników słodkowodnych w Europie. W tym artykule chcemy rozmawiać o tym, gdzie jest jezioro Ładoga, których charakter i klimat jego wybrzeża. Ma wystarczająco dużo ciekawych funkcji. Natura jest tutaj szczególnie piękna.

Lokalizacja Lake lokalizacja

Gdzie jest Jezioro Ładoga? Część z nich znajduje się w Karelii (wybrzeże wschodnie i północne) oraz w regionie leningradzkim (północny wschód, południowy wschód, południowy zachód). Na jego brzegach są miasta takie jak Nowy Ładoga, Priozersk, Shlisselburg, Sortavala, Lahdenpohja Pitkyaranta.

Ładoga jeziora znajduje się na mapie w tym samym czasie iw tym regionie leningradzkim i Karelii. Jest to dość duży. Ponadto, istnieje również wyspy. Powierzchnia jeziora Ładoga jest 17,9 km kwadratowych, z wyłączeniem obszarów wyspiarskich. Rozciąga się z północy na południe na dwóch dziewiętnaście kilometrów. Jego bardzo szerokim łukiem sto trzydzieści osiem kilometrów. Zgadzam imponujące rozmiary. Według tych parametrów, można oszacować, jaki obszar jeziora Ładoga.

Głębokość stawu w północnym regionie waha się od siedemdziesięciu do dwustu trzydziestu metrów, aw południowej części dwudziestu do siedemdziesięciu metrów. Jak widać, głębokość jeziora Ładoga jest bardzo niejednorodna, a najważniejsze jest w północnej części zbiornika. Objętość masy wody jest dziewięć do ośmiu metrów sześciennych.

Rzek i wysp jeziora Ładoga

Staw wpada do trzydziestu pięciu rzek. Ale to trwa od początku tylko jedna – Neva. Na południowym brzegu jeziora znajdują się trzy duże zatoki: Wołchow, Svir i Schliesselburg warga.

Największe rzeki płynącej do jeziora Ładoga – Svir. Ona przynosi mu wodę z jeziora Onega. Nawet w rzekach przepływów Zbiornik takich jak Avloga, Maurier, burzliwe, Ayrayoki, Vidlitsa, Obzhanka, Sjas, Olonka i innych.

Muszę powiedzieć, że poziom wody w jeziorze Ładoga nie jest stała. On stale się zmienia, i to jest zadziwiające zobaczyć w białe pasy na skałach, pozostawiając wodę.

Wyspy jeziora Ładoga są wystarczająco liczne. Istnieje około 660. Ich łączna powierzchnia wynosi czterysta trzydzieści pięć kilometrów kwadratowych. Trzeba powiedzieć, że ponad pięćset wysp znajduje się w północnej części zbiornika. Jest to skalisty teren.

Największe wyspy:

  1. Riekkalansari – 55,3 km. kw.
  2. Mantsinsaari Wyspa – 39,4 km. kw.
  3. Kilpola – 32,1 km. kw.
  4. Tulolansari – 30,3 km. kw.
  5. Baal – 27,8 km. kw.

Najbardziej znanym na jeziorze to wyspa Valaam. Są to archipelag wysp pięćdziesięciu o łącznej powierzchni około trzydzieści sześć kilometrów kwadratowych. Oni stał się sławny z powodu klasztoru Valaam, znajduje się na głównej wyspie i Narodzenia Matki klasztor na wyspie Konevets.

Historia jeziorze

Ładoga jest umieszczony w zbiorniku, który ma lodowatego tektoniczne pochodzenie. Trzy lub czterysta milionów lat temu, cały obszar jeziora i jej dorzecze została pokryta przez morze.

Nowoczesny ulga została utworzona w wyniku działalności lodowca. Głównym czynnikiem była zmiana poziomu morza, nastąpił wzrost w kraju. Po ustąpieniu lodowiec utworzona Bałtyckie słodką lodowatego jeziora. Później to zbiornik wodny w lewo na terytorium współczesnej Szwajcarii. I tam powstał Yoldiowe Morze.

Dziewięć i pół tysiąca lat temu ze względu na odzyskanie ziemi pojawił Jezioro Ancylusowe. Karelski, jest on podłączony przez cieśninę od jeziora Ładoga. Ale osiem i pół tysiąca lat temu, trwające procesy tektoniczne otworzyły cieśnin duńskich, a utworzone Morze Litorynowe. To z kolei doprowadziło do powstania Przesmyk Karelski, aw rzeczywistości, tworzenie jeziora Ładoga. W ciągu ostatnich dwóch i pół tysiąca lat ulgi w tych obszarach nie uległa zmianie.

W północnej części jeziora znajduje się na tarczy bałtyckiej, południowa – na Wschodnim platformie Europejskiej. Jest na przecięciu tych powierzchni jest maksymalna głębokość jeziora Ładoga.

warunki klimatyczne

Jezioro Ładoga ma klimat umiarkowany, aby utworzyć przejście od morza do umiarkowanie umiarkowany kontynentalny. Te warunki klimatyczne są wyjaśnione bardzo prosto. Położenie geograficzne jeziora Ładoga i cyrkulacji atmosferycznej w regionie doprowadziły do klimatu.

Muszę powiedzieć, że te miejsca nie są tak wiele słonecznych dni w roku. A więc ilość ciepła słonecznego wejściem do ziemi nie jest tak duża. Dlatego wilgoć wyparowuje wolno. Przez 12 miesięcy nie może być tak mała jak sześćdziesiąt dwa słoneczne dni. Większość roku w tym regionie jest zdominowany przez dni z okresami Zachmurzenie, rozproszone oświetlenie.

Odpoczynek nad jeziorem Ładoga lepszy plan na okres od dnia dwudziestego piątego maja w dniu 17 lipca, to tutaj można oglądać słońce o północy. Te dni, słońce nigdy nie spada poniżej horyzontu, rano i wieczorem zmierzch połączone w jednym urządzeniu. W ogóle, słońce o północy trwa około pięćdziesiąt dni.

Należy zauważyć, że Jezioro Ładoga Sam również ma wpływ na klimat lokalny, ekstremalnych właściwościach wygładzających. Przez cały rok, tutaj dominują wiatry południowo-zachodnim i zachodnim. Cicha i spokojna pogoda jest bardzo rzadkie. Czasami burzy wiatr są wskaźniki.

Na wybrzeżu występują podmuchy w letnie dni i noce. Zaczynają się o dziewiątej rano i kontynuować aż do ósmej wieczorem. Breezes wnikają w głąb lądu do piętnastu kilometrów. Mgły obserwowane są najczęściej na wiosnę, jesienią i latem.

Brzegową jeziora

Linii brzegowej jeziora Ładoga jest ponad tysiąc kilometrów. Północne brzegi – rock, chropowaty, tworząc liczne półwyspy i wąskie zatoki i wysepki, oddzielone przez Cieśninę.

Południe linia brzegowa jest niska. Jest mniej wcięte i często podgrzać trochę wody. Wybrzeże jest całkowicie skaliste rafy i mielizny, banki. Wołchow, Svir i Schliesselburg usta – największe zatokach jeziora Ładoga.

Wschodnie wybrzeże bardzo mało urozmaiconej linii. Istnieją dwa Bay: Uksunlahti i Lunkulanlahti. W tej części znajdują się szerokie plaże z drobnym piaskiem.

Zachodnim brzegu zbiornika nawet mniej wcięte. Jest całkowicie świnie gęste lasy mieszane i krzewów, które jest ściśle otoczone wodą. Brzeg jest pełno głazów plasujących. Stone Ridge niekiedy daleko od Przylądka jeziorze, tworząc niebezpieczne mielizny.

Ulga z dna jeziora

Jak już wspomniano wcześniej, ulgę dnie jeziora i ma niejednorodną głębokości pozornego wzrostu z południa na północ. Można powiedzieć, że średnia głębokość zbiornika wynosi około pięćdziesiąt metrów, a najwyższa – dwieście trzydzieści trzy metr (w kierunku północnej części wyspy Valaam). Jezioro Ładoga w północnej części ma bardzo nierówne dno. To jest całkowicie zasypane doliny. Oraz w południowej części dolnej gładsza, bardziej nawet. Jezioro Ładoga jest na ósmym miejscu z najgłębszych jezior w Rosji.

wody jeziora jasność jest różna w różnych bankach. Najniższe stawki są obserwowane w Gulf Wołchow wargi, a najwyższy – w zachodniej części wyspy Valaam.

Podczas silnej burzy wody w jeziorze, jak mówią, czyraki i czyraki, jest całkowicie pokryty pianą.

Lód może być pokryty tylko centralną część zbiornika, a tylko w bardzo ostrej zimy. Przedłużony okres zimno prowadzi do silnej wody chłodzącej, dlatego woda w jeziorze jest zimno nawet w lecie. Ona może ogrzać się jedynie w cienkiej warstwie górnej i wąski pasek przybrzeżnych. Maksymalna temperatura wód powierzchniowych w sierpniu, kiedy to dwadzieścia cztery stopnie. Woda w jeziorze jest świeże, i, w zasadzie, dość czyste, z wyjątkiem tych obszarach, w których musimy być Grafika zanieczyszczenia przemysłowe.

Wartość ekonomiczna jeziora

Miejsce, w którym znajduje się jezioro Ładoga, spowodował mu poważne znaczenie gospodarcze dla kraju. Fakt, że jezioro jest żeglowna, ważne dla regionu jest. Jest uważany za jedną część głównej linii wody, część ścieżki Volga-Bałtyckiego, jak i Morza Białego i kanału Bałtyckiego.

Najbardziej wysyłka jest południowa część jeziora Ładoga do Newy i Svir. Ponieważ zbiornik ma poważne rozmiary, to nie są często burze, szczególnie jesienią. W takich chwilach wszyscy wysyłki zatrzymuje dla bezpieczeństwa statków pasażerskich.

Ponieważ podstawą Petersburg jeziora stał się częścią jednolitego systemu transportu wody w północnej Rosji. Do bezpiecznej żeglugi wzdłuż południowego wybrzeża położono Ladoga Canal. Raz to było za mało, a nawet utorowały długości kanału Ladoga sto sześćdziesiąt dziewięć kilometrów.

Ładoga Kanał jest już prawie całkowicie wyschły i zarośnięty. Drugi kanał, i do dnia dzisiejszego jest żeglowna. W ciągu roku jezioro jest transportowany do ośmiu milionów ton ładunków. Na Bałtyku z produktami ropopochodnymi Volga transportu, surowców chemicznych, materiałów budowlanych, drewna. Poza tym, dziesiątki Ładoga tysięcy pasażerów przewiezionych rocznie.

Z Moskwy, Petersburga i innych miast zaangażowanych rejsów turystycznych () na wyspie Valaam i Konevets. Statki zadzwonić na archipelagu Valaam, są w środku wód jeziora, które nie jest widoczne u wybrzeży. A gdy silne wiatry mogą być odczuwalne dużo pitching.

Zaplanowany ruch pasażerski na Ładoga tam. Jednak dwa razy dziennie w niektórych obszarach podczas okresu nawigacja prowadzonych łodzi celu podróży.

Ryby żyjące w wodach jeziora

Ryby Jezioro Ładoga ma wartość handlową. Złapany dziesięć gatunków, wśród których najbardziej popularne sieja, stynka, ripus. Sporo w jeziorze jest sandacz i sieja.

Odpoczynek nad jeziorem Ładoga

Pomimo faktu, że woda w jeziorze Ładoga pozostaje chłodne nawet w lecie, to przyciąga wielu turystów. Jak powiedzieliśmy wcześniej, na wybrzeżu znajdują się piękne piaszczyste plaże. Wśród turystów są szczególnie popularne na północ od wyspy. Najlepszy czas na chodzenie na kajak na jeziorze – w czerwcu i lipcu. Nieco bliżej początku upadku burzy, gdzie emocje jak woda w morzu.

Tutaj w jeziorze tam Nizhnesvirsky Nature Reserve. Znajduje się na prawym brzegu rzeki Svir. strefa buforowa – bagniste tereny podmokłe o znaczeniu międzynarodowym. Są interesujące, że są one gniazdowania ptaków wodnych i wędrownych. W tym obszarze rejestrowane 256 różnych gatunków ptaków.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył przez turystów wyspie Valaam. Był całkowicie pokryte lasem sosnowym. Na wyspie znajduje się stary klasztor, który został założony w wiekach IX XI.

Również turyści lubią odwiedzać Konevsky wyspę, gdzie znajduje się klasztor. Nazwa ta wyspa była przez konia kamienny głaz, który znajduje się tutaj. Do końca XIX wieku, ten kamień był miejscem ofiary. Główną atrakcją jest kościół Narodzenia Najświętszej Panny, na terenie klasztoru.

tło historyczne

Nowogród przez kilka stuleci miał na Jezioro Ładoga wojska i marynarki handlowej. Informacja geograficzna dostał się zachodnich kartografów iw tych dniach. Jezioro Ładoga na mapie Moscow State pojawił się w 1544 roku. Wykonana niemieckiego uczonego Sebastian Münster.

Rysunek Rosja Fedorom Godunovym został zredagowany w 1600 roku. Było jezioro pokryte dość dużą dokładnością. W połowie XVIII wieku została wykonana karta nie tylko jeziora Ładoga, ale sztuczny kanał.

Nowa Ładoga

Nowa Ładoga – jednej z wiosek na brzegu jeziora Ładoga. Znajduje się na lewym brzegu rzeki Wołchow w miejscu, gdzie wpada do jeziora. Miasto zostało założone w 1704 roku przez cesarza Piotra Wielkiego. Pozostało wiele zabytków, które mogą być interesujące dla odwiedzających i turystów.

Shlisselburg

Miasto znajduje się na brzegu jeziora Ładoga. Została założona przez księcia Nowogrodu Yuri Danilovich w 1323 roku, który znajduje się na wyspie orzechów położył drewnianej twierdzy. Później został zdobyty przez Szwedów, zmień jego nazwę Noteburg. A w 1702 roku twierdza została zdobyta przez Piotra Wielkiego. Potem dał mu swoją obecną nazwę. Miasto ma też swoje atrakcji Ladoga Kanał, Oreshek twierdza Piotr Wielki pomnik, Katedra Zwiastowania, Cerkiew św.

priozersk

W tym momencie Karelski osada żył w XII wieku. W 1310 Nowogród przy ujściu rzeki Vuoksi zbudowano fortecę należnych Korela. Później została podbita Szwedów. Ale w 1710 roku, ponownie udał się do Imperium Rosyjskiego.

Jezioro Ładoga i okolic – bardzo ciekawe miejsce dla turystów. Nie tylko można podziwiać piękno przyrody, wziąć wycieczki statkiem do odwiedzenia wyspy, ale także, aby zobaczyć zabytki zachowały się do naszych czasów.