516 Shares 7765 views

Wojny o Falklandy: historia konfliktu i jego konsekwencje

W tym artykule omówimy kolejny konflikt XX wieku, a to jest o wojnie o Falklandy. Ta wojna toczyła się między Argentyną a Wielką Brytanią w 1982 roku trwało mniej niż trzy miesiące. Dlaczego to się stało i co było przyczyną tych krajów do prowadzenia ze sobą walczyć? Czytaj więcej na.

prehistoria

Pod koniec XVII wieku Falklandy, archipelag zostały odkryte przez nawigatorów europejskich, ale ze względu na bliskie położenie do Argentyny, kraj ten zawsze uważała je częścią swojego terytorium. Archipelag składa się z dwóch dużych i ponad siedmiuset małych wysp i skał, nie było rdzenna ludność, a na przestrzeni lat wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. W XVIII-wiecznej angielskiej osady, ale w tym czasie powstało tu amerykańskiej wojny , Wielkiej Brytanii został zmuszony do opuszczenia kraju. W 1820 argentyńskie osadnicy przybyli na Falklandy. Wielka Brytania przejęła kontrolę nad wyspami w 1833, potwierdzając swoje prawa do tych ziem.

W drugiej połowie XX wieku, Argentyna podjęła szereg kroków dyplomatycznych w celu wyeliminowania status kolonialny z Falklandów. Ten kraj miał pretensje do tych ziem i życzył, aby rozszerzyć swoją władzę do nich. Kwestia dekolonizacji uznano na posiedzeniach ONZ, ale nie został rozwiązany. Wojny o Falklandy w 1982 roku akurat z tego powodu nierozwiązanego sporu.

Kto powinien należeć do wyspy?

Sytuacja pogorszyła się na początku 1982 roku, kiedy szef junty wojskowej w 1979 roku doszedł do władzy w Argentynie, zdecydowaliśmy się inwazji na Falklandy. Wojna rozpoczęła się w momencie, gdy Argentyna została przeżywa nie najlepsze czasy. W związku z tym, reżim wojskowy generała Leopoldo Galtieri próbował zawładnąć wysp, aby odciągnąć uwagę ludzi od problemów wewnętrznych kraju, jak również w celu wzmocnienia dumy narodowej i jedności ludu przeciwko wspólnemu wrogowi, w tym przypadku Wielkiej Brytanii.

Zdobycie wyspy przez Argentynę

Od 2 kwietnia, wojska argentyńskie wylądowały na Falklandach, tym samym uwalniając konfliktów wynikających. Zdobycie wysp, które chronią około osiemdziesięciu brytyjskich marines stacjonujących w Port Stanley, nie było rozlewu krwi. Brytyjczycy poddali i Falklandy utworzyła nowy rząd, kierowany przez argentyński generał Menendosom. W tym względzie, a tam była wojna o Falklandy, których przyczyny leżą w tym, że obie strony konfliktu roszczenia do terytorium.

Następnego dnia, po wylądowaniu jednostek Argentyńskiej w Falklandy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą stron konfliktu do pokojowego rozwiązania. Brytania zerwała z Argentyną wszystkie rodzaje stosunków dyplomatycznych w regionie i wysłał wojska, których zadaniem było odzyskać kontrolę nad Falklandy. Argentyna z kolei wysłała więcej żołnierzy i ogłosił nabór rezerwistów. Kraje nałożyły sankcje na siebie. Falklandy wojna wisi.

Eskalacja konfliktu

Brytania natychmiast zorganizował grupę specjalnego przeznaczenia, otrzymał zadanie, aby powrócić na wyspę. W dniu 25 kwietnia, siły brytyjskie wylądowały przyszedł na ratunek z okrętów wojennych, zajęły wyspy Georgia Południowa, znajduje się mniej niż 1300 km na wschód od Falklandów. Następnego dnia, Sekretarz Generalny ONZ wezwał Wielkiej Brytanii do zaprzestania prowadzenia działań wojennych, ale kraj odrzucił rekomendację. Falklandy Wojna nadal wybuchają, związał się strony konfliktu w regionie dodatkowych sił.

30 kwietnia Wielka Brytania rozpoczęła kompletne wysp blokady przez okręty podwodne i samoloty. Brytania oznaczono strefę wojenną o średnicy 200 mil, która nie pochodzi zalecanej nawet cywilnych statków i samolotów. Według argentyńskich pozycjach wbija, powodując znaczne szkody spowodowane było do samolotów, lotnisk i innych elementów infrastruktury.

Dalszy przebieg wojny. porażka Argentyny

02 maja Brytanii został zatopiony przez argentyńskiego krążownika General Belgrano, który spowodował śmierć 323 członków załogi. Społeczność międzynarodowa była bardzo oburzeni tym aktem, tym bardziej, że w czasie, gdy brytyjski okręt podwodny storpedowanego krążownik był poza swoją pozycję jako brytyjskiego promieniu 200 mil. Argentyńczyk Navy został odwołany do swoich baz i nie są już zaangażowane w konflikt.

W przyszłości główny przebieg wojny o Falklandy przeniósł się do przestrzeni powietrznej. W dniu 12 czerwca, Wielka Brytania podjęła zmasowanego ataku na Port Stanley, która skupiła swoje główne siły Argentynie. Falkland War została sfinalizowana. Operacja ta obejmowała marines i brytyjskich spadochroniarzy, jak potężne bombardowanie miasta została przeprowadzona, co doprowadziło do ofiar cywilnych.

Po Stanley został ostatecznie otoczony brytyjskich sił między stronami konfliktu podpisały porozumienie w sprawie zawieszenia broni. Tak więc, 14 czerwca wojska argentyńskie poddał i Brytyjczycy zajęli miasto. W tym konflikcie skończyła, Falklandów powrotem pod panowaniem brytyjskim.

Konsekwencje i efekty

W wyniku wojny o Falklandy, Wielkiej Brytanii straciła 258 ludzi zginęło, 700 zostało rannych. Argentyńczycy zginęło 649 osób, ponad 1000 zostało rannych, a ponad 11 tys. Do niewoli.

Wojna o Falklandy w 1982 roku, w którym Argentyna doznał upokarzającej porażki w przyszłości było przyczyną obalenia junty wojskowej, Leopoldo Galtieri. Ale w Wielkiej Brytanii, ta mała zwycięska wojna skorzystało poprzez zwiększenie zaufania obywateli krajowych w rządzie i pozwolić kraj dochodzić swoją pozycję w społeczności międzynarodowej.

Obecna sytuacja

Argentyna i relacje pogorszyły się w Wielkiej Brytanii w 2010 roku, po tym jak rozpoczął produkcję ropy naftowej na szelfie Falklandów. Ponadto, Anglia umieścił na Wyspach dodatkowych żołnierzy w związku z którymi Argentyna skrytykował go, oskarżając militaryzacji regionu. Wojny o Falklandy i nierozwiązany spór nadal jest przyczyną napiętych stosunków między oboma krajami.

W 2013 roku, Falklandy, odbyło się referendum, w którym pojawiło się pytanie co do ich statusu. Wiadomym jest, że 98% respondentów chciałoby głosować na wyspie pozostać brytyjskim terytorium zamorskim. Jednak populacja wyspy około 3000. Ludzie, w większości pochodzenia brytyjskiego. Argentyna z kolei powiedział, że nie uzna wyników referendum, tak jak to zostało przeprowadzone bez zgody ONZ. W związku z tym krajem i do dnia dzisiejszego nadal pretendować do tych terytoriów, w tym własnego.

Niestety, nawet w dzisiejszym świecie istnieje takie konflikty, jak wojny o Falklandy. Tylko o wielu z nich niewiele wiemy. Nawiasem mówiąc, w Argentynie, Falklandy, nazywane są Malvinas.