163 Shares 3409 views

Teodozjusz, Genueńczyków twierdzy. Atrakcje Teodozja

Twierdza Genueńczyków – kompleks budowli ochronnych, wybudowana w średniowieczu na terenie miasta jak Feodosia (Krym). Powstał w XIV wieku.


Twierdza została zbudowana w celu ochrony Republiki Genui Kafa – najbardziej dużego portu na Krymie. Obecnie na tym terenie znajduje się rezerwat historyczny i architektoniczny.

Wielu turystów przybywa tutaj, aby cieszyć się niesamowite widoki zabytkowych murów i wież, zapach starożytności, panujące tu i poczuć atmosferę średniowiecza. Zapoznajmy się z historią tej majestatycznej twierdzy.

Starożytnego miasta Teodozja. Headwaters

Teodozja (Krym) – miasto z historią, która obejmuje ponad dwadzieścia pięć wieków. Został on zbudowany w VI wieku przed naszą erą. e. Greckich osadników. Na początku IV wieku pne stała się częścią państwa Bosfor. Następnie Teodozjusz i uzyskała obecną nazwę. Jest to tłumaczone jako „od Boga”.

Pragnienie, aby zdobyć miasto było ze względu na jego korzystne położenie geograficzne oraz obecności na Krymie różnych handlu surowców: wełny, ryby, sól, miód i innych drogich towarów. Bardzo szybko Teodozjusz przekształciła kwitnącej osady targowej, a jednym z głównych ośrodków niewolnika na Krymie.

Kiedy Grecja niszczał, miasto wielokrotnie przechodziło pod kontrolą Imperium Rzymskiego, Chazarów, Bizancjum. Aż do X wieku Teodozjusz był w złym stanie. Było to spowodowane faktem, że Rzymianie mają swoje porty handlowe, bardziej dogodne według lokalizacji niż na Krymie. Spadek Teodozjusz doprowadziły naloty i niektóre koczownicze hordy. W XIII wieku miasto było pod kontrolą Złotej Ordy, a następnie kupiony przez Genueńczyków kupców.

Okres Genueńczyków. Tworzenie twierdzy

Obecnie jest uważany za najbardziej prosperującym miastem w historii Kafa (Feodosia). Twierdza Genueńczyków, nawiasem mówiąc, został zbudowany w czasie.

Początek kwitnienia można przypisać w przybliżeniu do połowy XIII wieku. Genueńczycy kupcy, wszedł do Morza Czarnego, widać wyraźne korzyści miejscowej zatoki. Na miejscu starożytnego miasta zrobili osady targowej, który został nazwany Kafa. A dzięki potężnych umocnień Konstantynopola przejął kontrolę wszystkich szlaków morskich prowadzących od Morza Śródziemnego do Wschodu.

Wkrótce Teodozja była głównym kolonia Genueńczyków na Krymie. To było ważnym ośrodkiem handlu tranzytowym. Przez Teodozjusza w krajach Europy sprowadzono z futer Wschodu i pszenicy, złota i szlachetnych kamieni, porcelany i przypraw. Ale głównym i najbardziej zyskowny produkt, jak poprzednio, niestety, pozostało wiele niewolników.

W ogóle w tym okresie Teodozjusza było kwitnącym miastem. Populacja wtedy liczyła około 70.000 dusz. Miasto ma teatru i oddział banku, wybite własne monety.

Stworzenie twierdzy Genueńczyków

W połowie XIV twierdzy Genueńczyków został zbudowany w celu ochrony Kafa. Jest to nie tylko jasny punkt zainteresowania, ale także prawdziwa duma miasta Kaffy (Feodosia). Genueńczycy twierdza była drugim największym i najpotężniejszym w Europie. Jest położony w południowej części miasta, na wybrzeżu Feodosia Bay. Miała dwie linie wyposażenia obronnego: Cytadela – serce fortecy – a część zewnętrzna.

Jego obwód liczyła ponad pięciu tysięcy metrów. Składał się on z ponad trzydziestu wieżami. Co ciekawe, każdy z nich miał swoją własną nazwę. Pod murami twierdzy znajdował się głęboki rów, który służył nie tylko do obrony miasta, ale także, aby odprowadzać wodę do morza.

Cytadela została zbudowana na stromych zboczach, które odgrywały rolę podstawowych struktur ochronnych. Materiał do jej powstania służył wapień, wydobywa się z dna morskiego lub z pobliskich gór. Całkowita długość ściany przekraczać 700 m ich wielkość była więcej niż 11 m, a szerokość -. Około dwa. Cytadela została położona Consul Palace, lokalnego skarbowych, sąd, jak również zapasy ze szczególnie drogich towarów – futra, jedwab, biżuterię.

I chociaż większość budynków przez wiele wieków została zniszczona, każdy mieszkaniec półwyspu z dumą można powiedzieć, gdzie twierdzy Genueńczyków, gdyż został stworzony.

Oblężenie twierdzy wojska Złotej Ordy

Z siłą w kawiarni związany z jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w Europie. Mówimy o epidemii dżumy, która wybuchła w 1347 – 1351 lat. Wszystko zaczęło się od tego, że Golden Horde armii, który kierował Khan Dzhanibek, próbuje wykorzystać bogate i zamożne miasto Kafa (Teodozja). Twierdza Genueńczyków, notatka została zaprojektowana tak, aby mogła wytrzymać każdy atak. Tatar kawaleria po prostu nie był w stanie pokonać wysokie i mocne mury i wspinać się głęboki rów wykopał przed nimi. W Djanibek pozostała jedna nadzieja – podjęcie mieszkańców do poddania się. Oblężenie Mongołów Genueńczyków może trwać przez wiele miesięcy na Krymie, gdyby nie tragiczne.

upał i niezastosowanie się do najbardziej podstawowych wymogów higienicznych, a także gromadzenie ogromnej liczby żołnierzy wywołała wybuch zarazy wśród oblegających. Następnie, aby mogli zdobyć twierdzę Dzhanibek kazał przenieść ciało zmarłego przez ściany. W mieście zaczyna się epidemia. Zdając sobie sprawę, co się dzieje, bogaci kupcy Genui (było w mieście około tysiąca) potajemnie opuścił Cafu i poszedł do domu.

Pozostali mieszkańcy, starając się szybko opuścić zagrożoną strefę rzucili się do otwarcia bramy i poddania się. Jednak Khan Dzhanibek aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii w jego armii, nie wejść do miasta, i zostawiła go, nawet zamknięte. Tymczasem Genueńczyków przyszedł do domu, w lewo straszną chorobę we wszystkich miastach, gdzie tylko przystanek. Wynik był straszny dla całej historii Europy epidemia, która trwała ponad trzy lata i którym zginęło, według różnych szacunków, od jednej czwartej do połowy ogólnej populacji kontynentu.

Niektóre z kraju i miasta całkowicie opuszczony. Epidemia ta jest opisana w wielu dziełach literackich, w tym „Dekameronu” przez Boccaccio.

Genueńczyków twierdzy w XV – XIX w

Pod koniec XV wieku Teodozjusz został zdobyty przez wojska Osmańskiego. Turcy zniszczyli miasto, a potem przebudowano go i zmieniona. Teraz był nazywany KEF. Miasto stało się ważnym portem handlowym turecku. Tu znajdowała się najsłynniejszy rynek niewolników na całym północnym wybrzeżu Morza Czarnego.

W 1616 roku twierdza została szturmem Zaporoże Kozaków pod wodzą Petra Sagaydachnogo. Szybko pokonał silny garnizon i uwolnił więźniów.

Od końca XVIII wieku Teodozjusz należała do Cesarstwa Rosyjskiego.

W XIX wieku zamek został niemal całkowicie zniszczony. I, co dziwne, powodem tego nie była wojna i oblężenie. Faktem jest, że w tym czasie brakowało materiałów do budowy domów i innych struktur. Mieszkańcy musieli demontować średniowiecznej twierdzy do korzystania z tego kamienia.

Twierdza w XX wieku

W 1920 roku został ostatecznie ustalony władzy radzieckiej w mieście. Teodozjusz (Genueńczyków twierdzy wraz z nim), pomimo zniszczeń, nadal zachować ślady dawnej potęgi.

Podczas II wojny światowej znaczna część miasta, a wraz z nim – i dawnych murów obronnych, został zniszczony przez wojska niemieckie.

Po wojennych Teodozjusz uzyskała status ośrodka. Ruiny przyciągają turystów z całego kraju.

Twierdza Genueńczyków dzisiaj

Dziś twierdza jest niemal nie przeżył. Wszystko, co z niej zostało – a południowa część zachodniej ściany cytadeli, kilka wież rozrzuconych po całym mieście. Również w centralnej części zachowanych niektórych kościołach, łaźnie tureckie i mostu.

Pomimo faktu, że twierdza Genueńczyków w Teodozja nie tak sławny jak Sudak, dziś jest popularnym miejscem turystycznym. Być może ze względu na fakt, że urządzenia nie są poddawane renowacji, i udało się zachować prawdziwe, nieporównywalne ducha starożytności i średniowiecza. I dlaczego jest tak atrakcyjny Genueńczyków twierdzy. Opinie podróżnych wskazują, że jest niesamowity i wyjątkowy obszar, w którym chcesz się ponownie i ponownie.

Jak się tam dostać?

Dzisiaj, być może, wszyscy w mieście można łatwo powiedzieć, gdzie twierdzy Genueńczyków. Tour można uruchomić bezpośrednio z terenu stacji kolejowej, patrząc na wieży Konstantyna znajduje tam. Aby znaleźć pozostałości starożytnej cytadeli jest bardzo proste – wystarczy zapytać dowolnego przechodnia, gdzie twierdzy Genueńczyków.

Jak dostać się do ruchu? Można się tam dostać autobusem №1 na rynek. Można też wybrać się na spacer – to zajmuje mniej niż pół godziny, ale pozostanie najbardziej przyjemne doświadczenie. Aby przejść na ulicy Gorkiego. Po włączeniu w lewo i już będzie widoczna dla twierdzy Genueńczyków. Zaloguj się lub raczej, bramy zostały zachowane dobrze, ale inspekcja najlepiej jest zacząć od wspaniałego mostu, ze wspaniałym widokiem na dolinę.

Twierdza w Teodozja i sztuce

Oślepiające słońce Teodozja przyciągnęła wiele znanych osób. Ale chwalił jego światowej sławy malarz, malarz morskie Iwan Ajwazowski. Tutaj Wolę odpocząć Czechowa. W Teodozja żył Osip Mandelsztam i Aleksandr uśmiechu. Nawiasem mówiąc, tu został napisany przez jego „Running on Waves”.

Inne zachowana forteca Krym

Fortyfikacje w Teodozja – to nie tylko twierdzy Genueńczyków na Krymie. Jak już wspomniano powyżej, kupcy, starając się w pełni uchwycić szlaków morskich, wzmocnienie różnych miastach. Jednym z takich struktur ochronnych przeżył bardzo dobrze, a to przyciąga wielu turystów dzisiaj. Jaka jest nazwa miasta, w którym Genueńczyków twierdzy? Sudak.

cena biletu w rublach wynosi około 150-160. Chociaż od jego centralnej części znajduje się prawie nic, konstrukcja ściany i są teraz uderzyć swoją wielkość i niedostępność, stały się wyraźnie na tle zatoki. Twierdza w Sudak, lub, jak to wówczas nazywano, w Sughd powstał nieco później niż w Teodozja. Obecnie jest to rezerwat przyrody. Jest to najlepiej udać się tam w sierpniu – w określonym czasie w twierdzy, rozległej pojedynku, trwające dłużej niż tydzień.

Co jeszcze warto zobaczyć w Teodozja?

Medieval Citadel – to niewątpliwie najstarszym, ale nie tylko duma Teodozja. Wśród innych równie piękne możliwe jest, aby pamiętać, niepowtarzalną galerię malarstwa Aivazovsky, prezentując rodzinnego miasta artysty.

Innym znanym miejscem – dom-muzeum Green, gdzie pisarz mieszkał i pracował. Wspaniały świat fantastyki działa odtworzone w formie statku. I, oczywiście, nie należy zapominać o liczne pomniki i fontanny, muzea i ogrody, które zdobią oblicze tego wspaniałego miasta.

Teodozjusz jest piękny, jak również zachowane pozostałości dawnej twierdzy Genueńczyków. starożytny niewyrażalne atmosfera sprawia, że serce bije szybciej i powoduje nieodpartą chęć powrotu do tego fascynującego miasta.