616 Shares 9424 views

Mossberg 500: recenzje, zdjęcia, niedopasowanie na mrozie

Amerykańskie wojsko z dwudziestego wieku prowadziło wszystkie wojny z aktywnym użyciem strzelb. Wiele historycznych książek, dokumentów i dokumentów zawiera informacje, które świadczą o aktywnym użyciu Amerykanów w wielu starciach wojskowych i konfliktach strzelb.


Warunki środowiskowe, charakterystyczna gęstość wietnamskiej dżungli, w której musiała walczyć z wojskami USA, którzy musieli opanować sztukę bliskiej walki, ich zmienione żądania, bogate doświadczenie w walce z użyciem strzelby, stały się czynnikami, które doprowadziły do stworzenia nowego, bardziej zaawansowanego pistoletu do pompowania, znanego jako Mossberg 500 ".

Jak powstała broń: historia

Pistolet "Mossberg 500" to alternatywna wersja Remington 870, aktywnie używana przez armię i policję.

W 1960 roku postanowiono stworzyć podobny karabin Remington 870 – bardziej przystępne, nadające się do polowania zarówno na ptactwo wodne, jak i na niedźwiedzie.

Na półkach sklepów z bronią pojawiła się nowa strzelba typu "pump-shot", z tą różnicą, że materiały były używane w celu obniżenia kosztów. Nie wpłynęło to jednak na jakość broni, skuteczność strzelania i jej dokładność. Natomiast produkcja taniego surowca sprawiła, że pistolet "Mossberg 500" był bardziej przystępny dla różnych segmentów populacji. Pozwoliło mu to stać się poważnym konkurentem sławnego Remingtona 870.

Prezentacja pierwszej kopii miała miejsce 21 sierpnia 1961 roku. Zwycięstwa w wielu wystawach z bronią, nagród i pochlebnych ocenach kompetentnych koneserów sprawiły, że pistolet maszynowy Mossberg 500 był jednym z najbardziej popularnych typów niedrogich shotgunów pompowych.

Produkcja

Produkcja broni rozpoczęła się w 1961 roku. Od tamtej pory strzelbę Mossberg 500 produkowano na taśmie transportowej, montując ją ze standardowych części zamiennych. Metoda ta nazywana była selektywnością. W przypadku, gdy szczegóły ujawniają niedociągnięcia, są natychmiast wysyłane do sklepu do ponownego smażenia.

Producentem tej broni jest znana firma Mossberg & Sons, której przewodził emigrant z Szwecji Oscar Frederick Mossberg. Jego firma specjalizująca się w produkcji broni, omijała ochronę patentową Remington, zastępując mechanizm wyzwalania uderzeniem, dzięki któremu pojawiła się wizytówka strzelby shotgun Mossberg – słynnego bezpiecznika Mossberga.

Stal jest wykorzystywana do produkcji pnia, bram i elementów mechanizmów udarowych. Skrzynia bagażnika wykonana jest ze stopów aluminium. W celu zapewnienia jego wytrzymałości, stosuje się metal o dużej grubości.

Plastik jest stosowany w produkcji podstawy mechanizmów wyzwalających uderzenia i uchwytów pistoletowych. Również z tworzywa sztucznego produkować tyłek i przedramienia strzelby, ale przede wszystkim dla preferencji butts jest dany do drzewa.

Przed montażem karabinu "Mossberg 500" powierzchnie wszystkich widocznych elementów poddawane są gruntownej obróbce, składającej się z niebieskiego poliwęglanu, niklowania i parowania.

Bezpiecznik

Obecność bezpiecznika w projekcie pompującego typu "Mossberg 500" uważa się za jego charakterystyczną cechę. Znajduje się bezpiecznik na górze odbiornika, który umożliwia wygodne przełączanie go podczas fotografowania z obu prawych i lewych ramion. Bezpiecznik jest przedstawiony przez przycisk umieszczony na spustu, który jest wygodny do sterowania za pomocą palca wskazującego.

Wygoda używania bezpiecznika jest możliwa tylko wtedy, gdy znajduje się na zdjęciach strzelby. Na uchwycie pistoletu proces używania bezpiecznika jest znacznie trudniejszy. Dlatego też, dla pistoletów pompowych firmy "Mossberg" specjalnie produkowane uchwyty polupistoletnogo próbki, które są bardzo podobne do cięć uchwytów.

Wskaźniki techniczne

"Mossberg 500" odnosi się do typu strzelb. Zgodnie z zasadą działania jest to pistolet pompy. Waga bez wkładów wynosi 3,3 kg. Długość lufy waha się od 350 do 700 mm. Zasięg widzenia wynosi 40 m. W przypadku nabojów amunicji strzelbowej stosuje się 12 x 70, 12 x 76, 12 x 89, 20 x 70, 20 x 76, 410 x 70, 410 x 76.

Zasada działania

Mossberg 500 to typowy pistolet do pompowania. Beczka ma cztery otwory, które są przeznaczone do zamocowań pod punktami – dioptrycznymi i optycznymi. Broń strzelecka zawiera magazyn o kształcie cylindrycznym, mający od 5 do 9 nabojów. Ładowanie odbywa się przez przesuwanie czoła w tył do przodu.

Ponieważ w trakcie wykonywania strzału gromadzi się duża ilość proszku w pniu strzelby, przy obecnym niewielkim ciężarze broni, znacznie zwiększa odrzut i rzuca beczkę w górę. Dlatego w pniach strzelb "Mossberg 500" są rzędy małych otworów, które wykonują funkcję kompensacyjną. Podczas strzału część tych gazów wypływa przez te otwory, tworząc odwrotną siłę, opuszczając baryłkę broni w dół. Obecność kompensatorów umożliwia szybką realizację kolejnych zdjęć, oszczędza czas, co jest szczególnie ważne podczas polowania.

Projekt

Zewnętrznie "Mossberg 500", którego zdjęcie jest przedstawione poniżej, ma wyglądzie lekką, wypolerowaną broń, jak gdyby była przetwarzana metodą chromowania i niklowania. Ale tak nie jest. Wszystkie metalowe części, które stykają się z powietrzem, są poddawane działaniu specjalnej substancji zapewniającej ochronę przed korozją. Broń ma działanie przeciwblasujące. Pokryte widoczne części mają matowy odcień, nie świecą.

Urządzenie wewnętrzne

Pistolet "Mossberg 500", w przeciwieństwie do innych pomp typu, ma kilka funkcji. W tym modelu szczególną cechą jest zamknięcie kanału lufowego, który jest wykonywany przez zamocowanie blokiem zamkowym ruchomą bramą z bezwładnym młotkiem sprężynowym i dwoma dyszami. Są odpowiedzialne za wydobycie nabojów nabojowych, produkowanych podczas przesuwania czoła do tyłu.

Ruchomy przedramię jest połączony z bolcem za pomocą dwóch prętów. Podnoszą larwę migawki i otwórz lufę lufy. Podczas naprężania spustu w wyniku przesunięcia śruby w tylnej pozycji kasety są zwalniane z ogranicznika. Podczas przesuwania czołowego przodu są one usuwane z magazynu.

Nacinarka steruje, że tylko jeden wkład jest wyprowadzany, a przez tacę podajnika staje się na linii przesyłania. Po tym, jak sworzeń osiągnie stoper w bagażniku klockowym, jego przyczepność ma miejsce w beczce.

Korpus z tworzywa sztucznego zawiera mechanizm wyzwalający uderzenia, który jest usuwany podczas demontażu broni. Obecność haka ręcznego wyzwalania uniemożliwia wykonywanie zdjęć, gdy spust nie jest naciskany. Bezpiecznik ma postać dźwigni, którą można łatwo kontrolować palcem. Aby wyłączyć bezpiecznik, po prostu przesuń go do przodu. Jednocześnie na ciele powinna pojawić się czerwona kropka, co pozwala na monitorowanie stanu strzelby.

Oddzielenie żaluzji od części zatrzaskowej odbywa się również za pomocą specjalnej pętli przewodowej przechodzącej przez odbiornik przez boczne i dolne otwory. Opcja z pętlą bezpieczeństwa jest przeznaczona dla warunków marszu.

Pod działaniem podajnika i sprężyny śrubowej, naboje umieszczone pod cylindrem są podawane przez jego ścięgna. Jeden ze składników magazynu – stop – zapobiega utracie nabojów.

Czasem konieczne jest ponowne naładowanie strzelby bez robienia zdjęć. Najczęściej tak się dzieje, gdy trzeba wymienić naboje – nakręcone na kartę lub odwrotnie. W tym celu w mechanizmie strzelnicy znajduje się odłącznik – specjalny przycisk umieszczony po lewej stronie, za osłoną spustu. Naciśnięcie i przytrzymanie przycisku rozłącznika umożliwia włożenie wkładu przez dolne okno. Po wytrząsnięciu migawki po tym, możliwe jest osiągnięcie, że wyładowany pojemnik zostanie usunięty, a nowy zastąpi go. Dopiero po tym można zwolnić przycisk uncouplera.

Zalety modelu Mossberg 500

  • Użycie materiałów strzelbowych w lekkich materiałach miało dobry wpływ na cenę broni, na jej dostępność.
  • Aluminium i tworzywo sztuczne wykorzystywane do produkcji pnia, znacznie ułatwiały masę broni.
  • Wysoka niezawodność strzelby zapewniona jest dzięki różnicy w utwardzaniu komory i beczki, która w próbce Mossberg 500 w celu obniżenia ceny to osobne szczegóły.
  • Obecność luk pomiędzy poszczególnymi częściami strzelby nie wpływa na jego niezawodność, nawet jeśli jest bardzo zabrudzona.

Wady

  • Dźwignia bezpiecznika, która znajduje się w tylnej części odbiornika, generuje charakterystyczny trzask podczas ładowania. Strzelba gwałtownie grzeje z jakimkolwiek ruchem. Ze względu na te właściwości "Mossberg 500" nazywa się również "grzechotką".
  • Lekka waga strzelnicy ze strzałem daje duży powrót.
  • Wady są również trudne do dostrojenia.

Użyj na polowaniu

Karabin myśliwski "Mossberg 500" jest idealnym rozwiązaniem do polowania, szczególnie dla początkujących. W celu zapewnienia bardziej niezawodnego działania mechanizmu ładowania w przypadku poważnego zanieczyszczenia, specjalnie wykonana jest duża lufa przeciwna z prętami stalowymi prowadzącymi do śruby i ramy śruby. Również właściciele są zadowoleni z możliwości łatwego czyszczenia i demontażu pistoletu. Prosta konstrukcja strzelby, niezawodność i niezawodność mechanizmu, a także bezpretensjonalność broni sprawiają, że jest ona niezbędna w ekstremalnych warunkach – pod wpływem czynników klimatycznych, wilgotności, zanieczyszczenia, działań bojowych.

Najbardziej nieprzyjemnymi momentami, z którymi spotyka się wielu myśliwych przy użyciu różnych próbek strzelb, są amortyzacja i niewłaściwe zapachy, których natura jest inna, począwszy od wad kapsułek wkładów do spadków temperatury. Amortyzacja jest w dużej mierze charakterystyczna dla broni myśliwskiej "Mossberg 500".

Opinie właścicieli tych strzelb są dowodem, że pomimo idealnego mechanizmu do polowania, nie wyklucza się zestalania smaru pistoletu. To jest nieprzyjemna chwila. W strzelbach "Mossberg 500" nie występuje w mrozie w przypadkach, gdy wewnątrz mechanizmu znajduje się woda. Może się tam dostać ze względu na moczenie z deszczu lub śniegu, a także jeśli podczas polowania ramiona zostały wrzucone do śniegu.

Kto jest używany?

Zakres stosowania pompującego typu "Mossberg 500" jest bardzo szeroki. Wcześniej był przeznaczony wyłącznie dla myśliwych i broni jednostek policyjnych. Ale dalsze obniżenie ceny strzelby sprawiło, że było to przystępne dla szerokich kręgów ludności.

Dzięki dużej sile śmiertelnej "Mossberg 500" stała się niezbędna w prowadzeniu mafii. W tej chwili broń tej marki stale się poprawia. Jest używany przez siły zbrojne armii Stanów Zjednoczonych, Tajlandii.