691 Shares 6138 views

Guz Wilmsa: objawy, leczenie

Z ludzkiego ciała ma ciało, które zawsze i we wszystkich okolicznościach, aby zachować zdrowie. Niestety, wiele chorób i wad są zawarte nawet w życiu płodowym. Na jednym z nich będziemy rozmawiać w naszym artykule. Wiele osób nieznanych z guzem Wilmsa. Co się stało, niektórzy nawet nie wiem. W tym artykule postaram się do czynienia z objawów, przyczyn i taktyki leczenia tej choroby.

Pojęcie guza Wilmsa

guz Wilmsa, lub jak to nazywano, nerczak odnosi się do złośliwych chorób nerek, które powstają najczęściej w wieku dziecięcym. Jest to najczęściej diagnozowana w wieku 2-5 lat. guz Wilmsa u dorosłych to rzadko, tak mało badane.

K Niestety, dzieci, które cierpią z powodu tej choroby są najczęściej i inne nieprawidłowości w rozwoju. Uważa się, że powstawanie nowotworów może rozpocząć się w macicy, bo już w dwa tygodnie dziecko może go wykryć.

guz Wilmsa zwykle jest zlokalizowany po jednej stronie, ale w pewnych zmian i dwustronnych nerek. Jeśli spojrzeć na chorego ciała, można zauważyć, że jego powierzchnia jest nierówna, cięte widoczne obszary krwotoku i martwicy, w niektórych miejscach występują torbiele. W tym przypadku możemy powiedzieć, że pacjent ma torbielowaty guz Wilmsa.

Początkowo, guz jest zlokalizowany w obrębie nerki. Z późniejszym rozwojem ona rośnie do otaczających tkanek i narządów – w ten sposób rozprzestrzeniać się przerzutów.

stadium choroby

Ten złośliwy guz w jego rozwoju kilku krokach:

 1. Na początku nerczak jest tylko jedna nerka. Dzieci w tym okresie nie może wystąpić dyskomfort i żadnych skarg nie ma.
 2. Guz zaczyna się rozprzestrzeniać poza nerki, przerzuty, ale nie są jeszcze dostępne.
 3. Dalszy rozwój towarzyszy kapsułek kiełkowania i porażka wpływa pobliskich narządów i węzłów chłonnych.
 4. Znaleziono przerzuty w wątrobie, płucach, kościach.
 5. Na ostatnim etapie rozwoju guza Wilmsa u dzieci wpływa dwie nerki.

Prawdopodobnie nie powinien wyjaśnić, że im wcześniej nowotwór jest diagnozowany, perspektywy bardziej optymistyczne może dać pacjentowi.

Objawy choroby

Ponieważ rozpoznanie patologii mogą być w różnych stadiach, znaki i zależnie od niej mogą się różnić. Częściej niż nie, jeśli istnieje nowotworów Wilmsa, objawy są wykrywane w następujący sposób:

 • ból głowy;
 • osłabienie, a jeśli dziecko jest bardzo małe, jest stale czujny;
 • zmniejszenie łaknienia;
 • obserwowana utrata masy ciała;
 • W niektórych przypadkach nie jest wysoka gorączka;
 • Skóra staje się jasno;
 • może podnosić ciśnienie krwi;
 • Analiza krwi wykaże zwiększoną ESR i zmniejszone stężenie hemoglobiny;
 • jest krwi w moczu;
 • W ciężkich przypadkach może być obserwowane niedrożność jelit, jak nowotwór spręża je.

Jeśli jakakolwiek choroba zmienia zachowanie dziecka, a guz Wilmsa u dzieci nie jest wyjątkiem. Mama zawsze można od razu podejrzewać, że dziecko, że coś jest nie tak.

Gdy choroba odchodzi, a następnie guz jest namacalne dobrych rękach. W tym przypadku dziecko odczuwa ból, bo nie ma kompresji sąsiednich narządów, co uniemożliwia im normalnie funkcjonować. U niektórych pacjentów, zwiększa żołądek jeśli zdiagnozowano guza Wilmsa. Na zdjęciu poniżej jest dobry pokaz.

Kiedy duża liczba przerzutów, dziecko zaczyna szybko schudnąć. Najczęściej, śmierć następuje w wyniku niewydolności oddechowej i nadmiernego zmęczenia. Co ciekawe, występowanie przerzutów zależy raczej nie od wielkości guza, ale bardziej od wieku pacjenta. Okazuje się, że bardzo małe dzieci z tej diagnozy większe szanse na całkowite wyleczenie.

Ale nie częściej niż tylko zdiagnozowano guz Wilmsa, to zwykle towarzyszą inne zaburzenia rozwojowe.

choroby współistniejące

na tyle rzadko, że nowotwór jest diagnozowany jako jedyne odchylenia w rozwoju. Najczęściej towarzyszą choroby współistniejące:

 • spodziectwo, gdy cewka moczowa u chłopców jest otwarty gdzieś w środku penisa lub nawet w kroczu;
 • powiększenie narządów wewnętrznych, na przykład, duża język;
 • jedno ramię bardziej niż inne;
 • wnętrostwo;
 • brak tęczówki oka (wrażenie, że uczeń nie jest otoczony przez cokolwiek).

Rozpoznawaniu guza Wilmsa

Kiedy nerczak jest tylko na samym początku jego rozwoju, prawidłowa diagnoza jest trudna, ponieważ nie ma wyraźne objawy. Z tego względu, w większości przypadków już rozpocząć leczenie kiedy guz w 3 lub 4 etapy.

Rodzice muszą ściśle monitorować stan dziecka, a jeśli są bladość, wysokie ciśnienie krwi, obniżenie tonu, możliwe jest przetestowanie guz, należy natychmiast poddać się pełne badanie. Zwykle obejmuje następujące rodzaje diagnostyki:

 1. Analiza krwi i moczu. Znaleziono w moczu białkomocz, krwiomocz, a szybkość opadania krwinek we krwi wzrasta, jest niedokrwistość.
 2. Urografii umożliwia dokładną diagnozę w ponad 70% przypadków. Nie można zobaczyć kontury nerek, oraz w obecności guza widoczny jest najmniejsza zmiana kształtu i zaburzenia ciała.
 3. Korzystanie Badanie ultrasonograficzne jest również łatwo dostrzec wielkość guza i jego lokalizacji.
 4. guz Wilmsa w ultradźwięków wygląda nierównomiernym tworzeniem cyst wewnątrz.
 5. Przy użyciu rentgenowskiej tomografia komputerowa nie można zobaczyć nie tylko guz jednej nerki, ale także do analizy drugiego stanu oraz wyświetlać obecność przerzutów w sąsiadujących narządach.
 6. W przypadku dużych rozmiarów nowotworu jest zazwyczaj przepisywany angiografii. Odbywa się to w celu dalszego wyjaśnienia lokalizacji nerczak względem głównych naczyń krwionośnych, dzięki czemu w trakcie operacji chirurg miał wyobrażenie o sytuacji.
 7. USG i CT może określić stopień przerzutów w narządach i tkankach.

Obecnie medyczne metody badawcze są na takim poziomie rozwoju, które umożliwiają prawidłową diagnozę w prawie 95% przypadków. Ale 5% wszystkich te same błędy zdarzyć, na przykład, jeśli USG multilokulyarnuyu torbiel mylone z guzem Wilmsa, to tylko w trakcie pracy jest możliwe do wykrycia. Po ultradźwiękowym dokładność skanowania 97%, i nieco mniej w temperaturze pokojowej. Mimo, że istnieją przypadki, gdy guz Wilmsa łączy się z torbieli.

Dalsze badanie jest skierowane do wykrywania przerzutów, a następnie wybrać leczenie taktyki prawej choroby. Jeżeli rozwój guza Wilmsa u dzieci, leczenie podaje się w każdym przypadku, uwzględniając ciała i stopnia choroby.

Przyczyny nerczak

Z dokładnością powiedzieć, że przyczyną rozwoju nowotworu, to jest niemożliwe. Uważa się, że przyczyną tego jest mutacja w DNA komórek. W niewielkim odsetku przypadków, jest przekazywana z rodziców na dzieci. Częściej jednak naukowcy nie znaleźć zależność między dziedziczności i rozwoju guza Wilmsa.

Lekarze uważają, że istnieją pewne czynniki ryzyka, które prowadzą do powstania nerczak. Należą do nich:

 1. Samica. Według statystyk, dziewczęta często cierpią z powodu tej choroby niż chłopców.
 2. Dziedziczna sukcesja. Chociaż przypadki chorób rodzinnych są dość rzadkie.
 3. Należące do tej negroidalnej wyścigu. Wśród tego typu chorób populacji występuje 2 razy częściej.

Ogólnie rzecz biorąc, należy zauważyć, że do tej pory nie ustalono dokładnych przyczyn rozwoju guza Wilmsa.

leczenie nerczak

Z reguły leczenie każdej choroby można realizować różnymi kątami. Kiedy stwierdzono guz Wilmsa u dzieci, leczenie jest podana na podstawie wyników badania histologicznego. Eksperci uważają, że to dobry histologii daje bardziej korzystne rokowanie. Ale to nie znaczy, że złe Analizy służyć jako sygnał do zaprzestania leczenia.

Jeśli mówimy o nerczak następujące metody są stosowane ją leczyć:

 • chirurgia;
 • radioterapia.

otrzymując również wyniki pozytywne chemioterapii guza Wilmsa.

Taktyki leczenia wybiera się indywidualnie dla każdego małego pacjenta. To będzie zależało nie tylko od stadium rozwoju nowotworu, ale także od kondycji dziecka.

interwencja chirurgiczna

Usunięcie nerki – jest nefroektomiya. Jest kilka typów:

 1. Prosta. W tym przypadku, chirurg podczas operacji całkowicie usuwa uszkodzoną nerkę. Jeżeli drugie ciało jest zdrowe, to może dobrze pracować „dla dwojga”.
 2. Częściowa nefroektomiya. Podczas tego zabiegu, lekarz usuwa tylko guz nowotworowy w obrębie nerek i uszkodzenie tkanek otaczających. Najczęściej takie manipulacje trzeba wydać, jeśli druga nerka została usunięta lub zbyt chory.
 3. Radykalne usunięcie. To zajęte nie tylko nerkę do otaczających struktur, ale także moczowodu, nadnercza. węzłów chłonnych mogą być również usunięte, jeśli zawierają komórki nowotworowe występują.

Podczas operacji zawsze można znaleźć, że otaczająca tkanka jest uszkodzona, wtedy konieczne jest skupić się na sytuacji i usunąć wszelkie zanieczyszczenia. W ciężkich przypadkach, gdy nerczak (guz Wilmsa) wpływa zarówno na nerki u dziecka, konieczne jest, aby uratować życie dziecka w celu usunięcia dwóch ciał.

Po obustronnej nefrektomii dziecko przepisane dializy, aby oczyścić krew z toksyn. Uczynić życie po usunięciu obu nerek może być zakończona dopiero po transplantacji narządu od dawcy, który jest dość trudne do znalezienia. Tacy pacjenci czasami przez lata w kolejce na przeszczep.

Po zabiegu usunięcia jej guza zostaje wysłany do analizy, aby zbadać specyfikę komórek nowotworowych, ich agresywności, szybkość rozmnażania. Konieczne jest, aby wybrać najbardziej efektywny przebieg chemioterapii.

Chemioterapia w leczeniu nerczak

Jeżeli guz nie jest możliwe usunięcie obróbce zmniejsza się do innych sposobów, takich jak stosowanie w chemioterapii.

Podczas tej obróbki przepisane leki stosowane w chemioterapii, które przyczyniają się do niszczenia komórek nowotworowych. W praktyce klinicznej najczęściej przepisywany do tego celu:

 • „Winkrystyna”.
 • „Daktynomycyna”.
 • „Doksorubicyna”.

Takie leczenie jest bardzo trudne dla organizmu, zmiany zachodzą w pracy wielu narządów wewnętrznych, na przykład:

 • zaburzone procesem krwiotwórcze;
 • uszkodzone mieszki włosowe, a jest to spowodowane utratą włosów podczas chemioterapii;
 • cierpią komórki przewodu pokarmowego, które prowokuje utrata apetytu, wymioty, nudności;
 • obniżonej odporności, które sprawiają, że jest bardziej podatny na infekcje.

Rodzice powinni przed przyjęciem leków stosowanych w chemioterapii zapytać lekarza o możliwych skutków ubocznych i do podjęcia niezbędnych środków w celu wsparcia organizmu dziecka.

Jeśli dziecko jest zmuszony wyznaczyć wysokie dawki leku, lekarz musi ostrzec, że może to spowodować zniszczenie komórek szpiku kostnego, i oferować je zamrażać. Po zabiegu mogą być rozmrożone i wprowadzane do ciała dziecka, zaczynają swoje bezpośrednie obowiązki na produkcję krwinek. Ponieważ szpiku kostnego rannych w trakcie chemioterapii, przywrócone.

radioterapia

Jeżeli silnie guza Wilmsa postępu, leczenie musi zawierać więcej i radioterapii. To w połączeniu z chemioterapią, jeśli nerczak 3-4 stadium rozwoju. Radioterapia pomaga zabijania komórek nowotworowych, które „uciekły” przez chirurga podczas operacji.

W czasie tego zabiegu, to ważne jest, aby dziecko leżał nieruchomo, a bezpośrednio w obszarze guza są skierowane belki. Jeżeli pacjent jest bardzo mała, a jej unieruchomienie, aby problematyczna wówczas procedura przed nią podaje się małą dawkę środków uspokajających.

Napromieniowanie wymaga przestrzegania precyzyjnych zaleceń. Punkt na który zostanie wysłana promienie znakowane barwnikiem. Wszystko, co nie musi wchodzić do strefy napromieniania jest objęta specjalnymi osłonami.

Wszystkie środki ostrożności, jednak nie chroni przed skutkami ubocznymi, które następnie pojawiają się:

 • nudności;
 • słabość;
 • podrażnienia skóry w miejscu naświetlania;
 • biegunka.

Lekarz powinien powołać leki ułatwiające stan pacjenta a skutki uboczne zostaną usunięte.

Leczenie zgodnie ze stadium choroby

Dla każdego leczenia choroby jest zawsze dobierana indywidualnie. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do dzieci. Guz Wilmsa również wymaga dokładnej analizy i wybór odpowiedniej terapii. Uwzględnia stadium choroby, nie tylko rozwój, ale również od wieku dziecka, jego stanu zdrowia, zwłaszcza w organizmie.

 1. Pierwsze i drugie stadium rozwoju nowotworu, gdy proces obejmuje tylko jeden komórki raka nerki i nie różnią agresywność, leczenie zwykle obejmuje usunięcie narządu, a następnie chemioterapię. Być może trzeba więcej i radioterapii.
 2. 3 i 4, etap nerczak wymagają innego podejścia. Guz wykracza poza nerki, więc to nie jest już możliwa do usunięcia bez uderzania sąsiednie narządy. W tym przypadku oznaczenia na chirurgicznym usunięciu guza, a następnie chemioterapię i napromieniowanie.
 3. Etap 5 charakteryzuje się występowaniem choroby zarówno w nerkach. Przeprowadzenia częściowego usunięcia guza, a tym samym wpływa na pobliskie węzły chłonne. Po operacji, przeprowadza się w przebiegu radioterapii i chemioterapii. Jeśli trzeba usunąć obie nerki, pacjent może być dializowany, a następnie chcesz przeszczep zdrowych narządów.

Dzieci są różne, a każda jednostka reakcja organizmu na leczenie nowotworu. Przed zatwierdzeniem planu leczenia, rodzice muszą wszystkie kwestie omówione z lekarzem. Muszą wiedzieć, jaki wpływ leków na organizm, jak uniknąć lub złagodzić skutki uboczne podczas leczenia.

badania kliniczne

Każdego roku pojawiają się nowe techniki i metody stosowane w leczeniu niektórych chorób. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do raka, jak również śmiertelność z nich jest wysoka.

W wielu krajach nie tylko dorosłych, ale także dzieci mogą wziąć udział w badaniach klinicznych nad nowymi metodami leczenia opuchniętą Wilmsa. Rodzice mogą zwrócić się do lekarza, czy takie badania są przeprowadzane w naszym kraju, jest okazją do uczestniczenia w nich.

Jeśli prawdopodobieństwo jest tam, lekarz powinien dać pełną informację na temat bezpieczeństwa leczenia. Warto zauważyć, że często uczestniczą w takich badaniach eksperymentalnych daje dodatkową szansę w walce z chorobą.

Ale lekarz musi również ostrzec o tym, że w trakcie leczenia może mieć nieprzewidywalne skutki uboczne, które nie zostały spełnione przed, jak również 100% wyleczenie nikt nie może zagwarantować.

recydywa

Ważne jest nie tylko, aby poradzić sobie z chorobą, ale również w celu zapewnienia, że nie ma nawrotu choroby. Niestety, zdarza się nerczak zarówno w trakcie leczenia i po nim. Podjęcia analiz, a jeśli są one zadowalające, a następnie przypisać schemat tworzenia kopii zapasowych leki chemioterapeutyczne:

 • „Winkrystyna”.
 • „Doksorubicyna”.
 • „Cyklofosfamid” w połączeniu z „daktynomycyna” lub „ifosfamidu”.
 • "Carboplatin".

Każdy przypadek jest różne, a w przypadku niektórych pacjentów nawrót podawano wysokie dawki chemioterapii, a następnie przez przeszczep komórek macierzystych krwi. Najlepsze z tego wszystkiego jest to efekt, jeśli łączymy z radioterapii i chirurgii polichemioterapii.

guz Wilmsa to historia kobiety w ciąży

Nerki w organizmie człowieka do przeprowadzenia jednego z głównych funkcji – oczyszczanie krwi toksyn i produktów przemiany materii. W czasie ciąży, są one opatrzone podwójną odpowiedzialność nie tylko za stan matki, ale również dla życia nowego, rozwijającego się organizmu.

Jeśli przyszła mama przeszła operację dla usunięcia nerki długo przed ciążą, rokowanie może być bardzo korzystne. Wiele kobiet z powodzeniem nosić ciążę i urodzić zdrowe dzieci.

Ale są wyjątki, gdzie nowy stan może spowodować nawrót choroby. Wtedy masz aborcji uratować życie kobiety.

Czasami doświadczył w dzieciństwie guza Wilmsa może sprowokować rozwój odmiedniczkowe zapalenie nerek, a także może wpływać na rozwój funkcjonalny płodu. Nawet pomimo faktu, że większość z korzystnego wyniku ciąży, ryzyko przerzutów i sohraniyaetsya 10-20 lat po usunięciu nerki.

Rokowanie u chorych z nerczak

Aby podać konkretne prognozowania w obecności guza Wilmsa, że konieczne jest oszacowanie jego wielkości, stadium rozwoju i analizy histologicznej. Najbardziej niekorzystne jest obecność guza większą niż 500 g, a 3-4 stadium rozwoju ze słabą histologii.

Jeśli specjalizowanego układu scalonego odpowiedniej terapii, współczynnik przeżywalności wynosi około 60%. W początkowych stadiach guza jest podatny do skuteczniejszego leczenia odzyskiwania występuje w 80-90% osób.

Biorąc pod uwagę, że szczególne środki zapobiegania chorobie nie istnieje, to możemy tylko polecić poddawane regularnej kontroli, jeśli dziecko jest zagrożone. Im wcześniej nowotwór zostanie znaleziony, tym lepsze szanse na wyleczenie.