256 Shares 9946 views

Edge LED lub Direct LED? Bezpośrednie diody LED lub Edge: gdzie jakość obrazu jest lepsza

Do tej pory podświetlenie LED dla wielu rewolucyjnych osiągnięć w produkcji telewizorów ostatecznie przekształciło się w dodatkową cechę, która często komplikuje wybór urządzenia, ponieważ musisz wziąć pod uwagę zalety poszczególnych opcji w celu podjęcia ważonej decyzji.


Rzeczywiście, kupując telewizor, nie chcesz popełnić błędu w końcu, kupując coś, co w rzeczywistości jest technologią wczoraj, co nie ma sensu używać w nowoczesnych realiach. Na szczęście nie ma poważnych trudności w tej kwestii, a jej znaczenie jest znacznie przesadzone.

Zalety i wady LED jako takich

Każdy wariant technologii LED ma swoje zalety, a mianowicie:

 • Wyższy poziom gospodarki.
 • Możliwość tworzenia telewizorów z dość cienkimi ekranami.
 • Całkowity brak rtęci w diodach LED.

Te zalety są rozważane w odniesieniu do innych technologii wykonania oświetlenia, które były wcześniej stosowane w innych typach telewizorów.

Warto zauważyć kilka wad, które są typowe dla wszystkich typów podświetlenia LED:

 • Początkowo ten rodzaj oświetlenia nie zapewnia poprawy kątów widzenia wyświetlacza LCD.
 • Rozcieńczalniki, które mają boczne oświetlenie, mogą powodować nierównomierne oświetlenie ekranu.
 • Podświetlenie LED może spowodować niepożądane lokalne zaciemnienie obrazu na ekranie.

Oczywiście, takie braki w większości przypadków są eliminowane w różnych modelach monitorów i telewizorów, ponieważ technologia jest stale ulepszana. Jednocześnie konieczne jest prawidłowe zrozumienie, że nie tylko jedna z nich wpływa na jakość obrazu w telewizorze.

Wysoka jakość obrazu, który pozwala na oglądanie nowoczesnych telewizorów, pojawił się w dużym stopniu z uwagi na fakt, że programiści zaczęli używać technologii podświetlania diodami LED. W tym samym czasie pojawienie się telewizorów LED było w stanie dokonać prawdziwej rewolucji na rynku, ponieważ nowe oświetlenie zapewniało znaczną poprawę jakości reprodukcji kolorów i znacznie zwiększyło jasność obrazu. Jednak wiele osób ma uzasadnione pytanie, co lepiej wybrać – Edge LED lub Direct LED. W końcu każda z opcji ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę w procesie selekcji.

Jakie są ich główne różnice?

Do tej pory wszyscy obecni najwięksi producenci telewizorów korzystają tylko z dwóch typów wyróżnień: Edge LED lub Direct LED. Między nimi różnią się one ilością, a także geometrycznym układem diod LED. W zależności od tego, jak te ostatnie są zlokalizowane, charakterystyka matrycy może się zmieniać, przy czym każdy rodzaj oświetlenia ma własne cechy charakterystyczne i zalety. Z tego powodu przy wyborze telewizora w każdym indywidualnym przypadku warto zważyć wszystkie te chwile i zastanowić się nad tym, co najlepiej wybrać – Edge LED lub Direct LED. Następnie rozważamy cechy każdej z opcji.

Edge

Użycie tego światła zapewnia dystrybucję diod LED po bokach ekranu. W związku z tym technologia ta jest często nazywana oświetleniem bocznym.

Zalety Edge

Ta technologia ma kilka zalet:

 • Bardzo cienka matryca, w związku z tym – i sam telewizor.
 • Stosunkowo duża jasność.
 • Dopuszczalny poziom kontrastu.

Główną zaletą tej technologii jest to, że telewizor może stać się bardzo cienki, co często decyduje o wyborze takich urządzeń. Do tej pory istniała wyraźna tendencja do tego, że wybierając pomiędzy Edge LED lub Direct LED, często preferują one pierwszą opcję, ponieważ nowocześni producenci wytwarzają ultra cienkie ekrany z tą technologią.

Warto też zauważyć fakt, że boczna dystrybucja diod LED zapewnia wysoki stopień efektywności energetycznej.

Wady Edge

Ponadto technologia ma pewne wady:

 • Najważniejsze punkty na krawędziach ekranu.
 • Problemy związane z jednorodnością oświetlenia w niektórych modelach.

Jeśli wybierzesz Edge LED, powinieneś być przygotowany na to, że koszt takiego telewizora będzie nieco większy, ponieważ wykorzystują wyspecjalizowaną powierzchnię odbijającą, która jest konieczna dla bardzo jednorodnego rozkładu oświetlenia, a także do wyeliminowania zauważalnych różnic jasności. Jeśli mówimy o wadach tej technologii, powinniśmy również podkreślić obecność pewnego światła na krawędziach ekranu, a podczas gry, na przykład jasny, śniegowy krajobraz w pobliżu krawędzi ekranu, śnieg będzie dużo jaśniejszy w porównaniu do obrazu w centrum.

W ciemnych scenach często można zwracać uwagę na efekt świetlny, w szczególności jest to spowodowane faktem, że diody LED są umieszczone na obwodzie ekranu, a jasność w tym obszarze jest logiczna. Warto zauważyć, że różne telewizory różnią się od siebie, ponieważ zawsze istnieje możliwość, że będzie można znaleźć urządzenie, które ma najmniejsze różnice w obrazie. Jeśli w telewizorze jest taka funkcja w lokalnym zaciemnieniu, wtedy w takim przypadku można całkowicie zapomnieć o tym, jakie są światła, i że mogą zepsuć nastrój z oglądania pewnych momentów.

Bezpośrednie

Typ bezpośredniego podświetlenia LED zapewnia dystrybucję diod LED w całym obszarze za macierzą.

W tym przypadku technologia lokalnego ściemniania może być stosowana bardzo skutecznie i wygodnie, gdy procesor ustawia poziom jasności niektórych grup diod LED, zwiększając tym samym poziom kontrastu, zapewniając tym samym wyjątkowo równomierne oświetlenie.

Zalety bezpośrednie

Biorąc pod uwagę zalety technologii Direct LED, warto podkreślić:

 • Jednolite oświetlenie.
 • Wystarczająco wysoki poziom kontrastu.
 • Brak światła na krawędziach.
 • Dopuszczalny poziom jasności.

Wady bezpośrednie

Również bezpośrednie oświetlenie LED ma pewne wady w porównaniu do analogu:

 • Wyższe zużycie energii.
 • Nie taka cienka grubość matrycy.
 • Stosunkowo duża wartość opóźnienia wejściowego.

Co wybrać?

Jak wspomniano powyżej, nie ma dokładnej definicji, która z opcji jest bardziej istotna w danej sytuacji. Możesz zwrócić uwagę na wiele czynników, wybierając optymalną opcję – bezpośrednia dioda LED lub dioda Edge: gdzie jakość obrazu jest lepsza, gdzie zużywa się energia, w końcu telewizor ma bardziej atrakcyjny wygląd.

Tak więc, jeśli grubość urządzenia nie ma znaczenia, a jednak nie zamierzasz używać go jako monitora do różnych gier komputerowych, technologia bezpośredniego oświetlenia będzie stosowna, ale jeśli jesteś fanem bardzo cienkich urządzeń, W takim przypadku Edge jest najlepszym wyborem. Lepiej jest niezależnie porównywać pracę poszczególnych punktów w sklepie, aby można było zadecydować o tym, która konkretna opcja jest bardziej akceptowalna. Zdaniem użytkowników takich telewizorów w ostatecznym rozrachunku wybór oświetlenia jest pod wieloma względami wyłącznie kwestią smaku każdej osoby.