818 Shares 1798 views

Węglowodany w żywności

Organiczne połączenie węgla z tlenem i wodorem nazywa się węglowodanem. Osoba dostaje węglowodany w żywności, ponieważ organizm nie potrafi ich syntetyzować. Bez węglowodanów prawidłowa wymiana białek i tłuszczów jest niemożliwa, normalna praca serca, wątroby i układu nerwowego. Służy do wytwarzania energii i jest potrzebna przez mięśnie. W ludzkim ciele zawsze istnieją rezerwy glikogenu, które rozkładają się na cząsteczki glukozy, poziomy we krwi między regularnymi posiłkami. Jego źródłami są mięso zwierząt, ptaki, wątroba i ryba. Jedna trzecia wszystkich glikogenów jest przechowywana w wątrobie, reszta jest w mięśniach, łącznie wynosi około 500 gramów. Kiedy wyczerpuje się magazyn glikogenu, ciało wydobywa go z produktów rozkładu białek. Potwierdza to znaczenie węglowodanów dla ludzi, ponieważ od ich nieobecności cierpi na mózg, nigdzie indziej nie brakuje energii do procesów utleniania. Mózg osoby ważącej około 70 kg potrzebuje 100 gramów glukozy dziennie, kolejne 30 gramów potrzebnych do produkcji krwinek czerwonych i 35 gramów zużywa mięśnie prążkowane. Przewlekły brak glikogenu wpływa niekorzystnie na wątrobę, tworząc w niej złogi tłuszczowe. Ważne jest, aby organizm otrzymywał wymaganą ilość węglowodanów, ich nadmiar spożycia prowadzi do otyłości i jest niewystarczający – zakłóca proces metabolizmu białka.
Słodkie węglowodany takie jak glukoza i sacharoza należą do podgrupy prostych węglowodanów, skrobi, błonnika, pektyny do podgrupy złożonych węglowodanów . Musisz wiedzieć, w jakiej żywności wiele węglowodanów? Proste związki organiczne są bogate w jagody i owoce, cukier (burak, winogron, trzcina) o 90% – 100% składa się z sacharozy. Takie węglowodany szybko rozpuszczają się w wodzie i są dobrze wchłaniane. Kompleksowe związki zawierają warzywa i ziarna. Węglowodany w żywności mają inną wartość odżywczą. Bardziej użyteczne z nich są uważane za nierafinowane złożone, ponieważ proces rozkładu prostych cukrów w nich jest powolny, nie prowadzi to do gwałtownych zmian poziomu glukozy. Produkty takie obejmują zboża z pełnego ziarna, makaron, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy. Węglowodany, w których żywność nie jest uważana za przydatną? Są to wszystkie rafinowane węglowodany, które są częścią ciast, ciast, słodyczy i alkoholu.
Indeks glikemiczny produktu wskazuje szybkość, z jaką węglowodan tworzy glukozę w organizmie. Więc, najszybszym sposobem na tworzenie cząsteczek glukozy są takie produkty, jak piwo, daty, bułki francuskie, ziemniaki pieczone, dżemy, makaron ryżowy, chipsy. Nadmiar glukozy, która weszła do organizmu gromadzi się w postaci zapasów tłuszczu. Węglowodany w żywności o niskim indeksie glikemicznym trawione są powoli, przez co wydłużają poczucie sytości, a więc dla zdrowej diety konieczne jest ich preferowanie. Sałatki są liściaste, pomidory, kapusta, cebula, grzyby, soja, fasola, soczewica, jęczmień perłowy, nasiona słonecznika.
Jaka jest udział węglowodanów w żywności przeciętnego człowieka o średniej masie statystycznej? Co do zasady, nie więcej niż 500 gramów dla zdrowej osoby dziennie, a zatem łatwo ulegające strawieniu cukry w całej masie powinny wynosić nie więcej niż jedną czwartą. Osoby z cukrzycą powinny wyłączyć proste cukry z menu. Ci, którzy zajmują się sportem lub ciężką pracą fizyczną, konieczne jest podwójne spożycie węglowodanów w organizmie, w podeszłym wieku, wręcz przeciwnie, potrzeba węglowodanów zmniejsza się do 350 gramów, a dla otyłych ludzi do 200 gramów dziennie.

Łatwo obliczyć odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów do codziennego użytku, aby uzyskać wszystko, co organizm potrzebuje na całe życie. Najważniejszą rzeczą nie jest zbłądzenie, a nie dygresja na rzecz strawnych węglowodanów.