200 Shares 4351 views

Elena Równy Apostołom: życie, kościół kult. St Konstantyn i Elena

Wśród bogatej panteonu chrześcijańskiego świętego wśród najbardziej czczonych są St Konstantyn i Helena. Ich rola w szerzeniu prawdziwej wiary jest bezcenne. Dlatego oni otrzymali taki wielki zaszczyt być dostarczone na równi z apostołami – najbliższych uczniów i wyznawców Chrystusa.


Służąca urodziła cesarza

Pełna nazwa cesarzowa Helena – Flavia Julia Helena Augusta. Wiadomym jest, że urodziła się w połowie III wieku w Drepano, w Azji Mniejszej, ale dokładna data jej urodzin nie jest zainstalowany. Dzieciństwo przyszłej królowej był bardzo skromny – czekała na jej ojciec posiadał stację konnej. Tam, wśród innych podróżnych, poznała swojego przyszłego męża Konstancjusz Chlorus, późniejszy cesarz rzymski.

Owocem ich miłości był syn, urodził się 27 lutego 272, a otrzymane przy urodzeniu dość długie nazwy – Flaviy Valery Avreliy Konstantin. W historii świata, że dziecko weszło jako cesarza Konstantego Veliky, polecenia z których chrześcijaństwo stało się oficjalną religią państwa rzymskiego.

Cesarska korona, sprowadzony do Rzymu na wolności wyznania

Kiedy jego syn miał zaledwie piętnaście lat, życie rodziny Elena zdenerwowany. Konstancjusz był dość wietrznie i mąż razosholsya z nią, preferując młodego pasierbicę, którzy rządzili w czasie cesarza Maksymiliana. Jednak, jak to często bywa, jest zły mąż był dobrym ojcem, i wstąpił na tron rzymski, zabezpieczyć przyszłość swojego syna, czyniąc go władcą dużej części kraju. Jego rezydencja była miastem Trevira (nowoczesny niemiecki miasta Trier), oraz Elena Równy Apostołom przeniósł się żyć bliżej syna.

W 306, był ważnym wydarzeniem – cesarz umarł, a Konstanty udało mu ogłosił rzymską armię tysięcy. Wiadomym jest, że jeden z jego pierwszych decyzji było ustalenie, w Rzymie iw krajach objętych nim do wolności religijnej i zakończenia wszystkich religijnych prześladowań. W związku z tym prześladowania, Chrześcijaństwo po trohvekovyh wreszcie wyszedł z katakumb.

Finest godzin Elena

Dane historyczne wskazują, że Elena równy apostołom przez całe życie wielkiego szacunku dla tych, którzy, mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa, wyznawanej Chrystus, ale został ochrzczony, gdy była przeszłość sześćdziesiąt. W tym czasie była ogłoszona „August”, czyli królewski, i osiadł w ogromnej rzymskiej rezydencji znajduje się obok Pałacu Laterańskim, który później stał się rezydencją papieży.

Już pod koniec swego życia Heleny Równego robione główną działalność swego życia – pielgrzymkę do Jerozolimy, gdzie wykopaliska podjętym bezpośrednio na Kalwarii. Jej celem było, jak daleko, jak to możliwe, że miała miejsce tam trzy wieki temu, aby odnaleźć namacalny dowód tego wydarzenia.

Odpowiedź na pytanie, które skłoniły kobietę do takiego sędziwego wieku, aby przejść w poszukiwaniu Świętego Krzyża i innych miejsc świętych, święty tradycja mówi. Opowiada o tym, jak w wizji nocy usłyszałem głos Heleny, który rozkazał jej iść do Jerozolimy i tam, usuwając witryny gruntowych ukrzyżowania i pochówku Jezusa Chrystusa, aby pokazać światu, mu-found bezcenne skarby. Następnego dnia rano, Konstantyn i Helena długo modlił się do Pana objawił Jego łaskę, aby spełnić tak ważną misję.

nie jest łatwym zadaniem

Jak głosi legenda, w stolicy starożytni Żydzi pobożnej królowej oczekiwać wielkich trudności. Faktem jest, że przez tak długi czas miejsce egzekucji i późniejsze zmartwychwstanie Chrystusa było ukryte pod grubą warstwą ziemi i gruzu, celowo svozimyh do przestępców, a nie można było znaleźć. Wreszcie, po wielu kwestionowania mieszkańców ze starego Żyda był w stanie zobaczyć dokładną lokalizację Golgocie. Po tej świętej Elena Równy Apostołom kazał zacząć kopać.

Gdy górne warstwy ziemi zostały usunięte i narażony szczyt góry, na oczach obecnych ukazał się nie do przekroczenia jeden, ale trzy, ponieważ w dniu wykonania, jak wiadomo, razem z Chrystusem i krzyżowano dwóch złodziei. W obliczu trudnego zadania – aby określić, która z nich podjęło tę Jezusa cierpiącego.

kapliczki sprawdzić na prawdzie

Co następuje dalej, stało się kolejnym potwierdzeniem mądrości, który miał Królową Helenę. Kiedy wszyscy zdezorientowani spodziewać się go rozwiązać z wykopalisk na bieżąco pogrzebowej procesji, przed którym prowadzone trumnę z ciałem martwej kobiety. Wiedząc, że tylko jeden z trzech krzyży ma boską moc, Elena poprosiła matkę zmarłego, aby zatrzymać i nakazał sługom przemian dotykać martwego ciała każdego z trzech krzyży. Tak szybko, jak doszło do tego, co było prawdziwą świątynię, a on został oskarżony o rękę zmarłego, ona reaktywowana na raz, co spowodowało powszechną radość i radość.

Znalezienie Świętego Grobu

W uzupełnieniu do Krzyża, Wielki Elena Równych Apostołom, o czym świadczą legendy odkrył cztery gwoździe, które zostały przybite ciało Zbawiciela i bardzo tablet – TITLEY, gdzie Poncjusz Piłat „Jezus z Nazaretu, Król Żydowski” osobiście wpisane Stwierdzono, i jaskinia, która umieścić zdjęcie z krzyża ciało Jezusa. To dzięki pracy Heleny chrześcijan na całym świecie są teraz w stanie doświadczyć na własnej skórze, jak Edicule okno, wzniesiony nad Grobu jest światło spadł z okazji Wielkanocy Świętego Ognia.

W pamięci tego wielkiego wydarzenia została ustawiona święto, zwane „Podwyższenia Krzyża Świętego”. Każdego roku w dniu 27 września Kościół prawosławny w rocznicę dnia, kiedy w 326 cesarzowa Helena Równe otwarto największy na świecie sanktuariów chrześcijaństwa.

Zakończenie wielkiej misji

Stwierdziwszy Prawdziwego Krzyża, cesarzową uporządkowaną podzielić ją na dwie równe części, z których jedna, umieszczonych w srebrnej sanktuarium, zostawiła w Jerozolimie, miejscowy biskup Makary Ja, który zaproponował jej znaczną pomoc podczas wykopu. Druga część krzyża, a wraz z nią i paznokci, udał się do Rzymu, aby jego syn. Jest to fragment Krzyża został zainstalowany w rzeźbie cesarza Konstantyna, zamontowane na jednym z placów w stolicy.

Po zakończeniu swojej misji, równego apostołom Święty cesarzowa Helena wróciła do Rzymu, założył ścieżkę kilka, które istnieją do dziś, i klasztorów. Najbardziej znanym z nich jest Stavrovouni, Cypr. Dar, który zostawiła klasztory cząstki kapliczki-okazało się, że w Jerozolimie.

Losy relikwiami św Helena

Po dokonaniu więc głównej działalności swego życia, królowa Elena Równy Apostołom wrócił do Rzymu, gdzie wkrótce spokojnie zasnął w Panu. Dokładna data jej śmierci i miejsce pochówku nie są ustawione. Według niektórych źródeł, została pochowana w Trewirze, gdzie należał do bogatej posiadłości, az drugiej – w Rzymie. Niektórzy historycy twierdzą, że jej szczątki zostały przeniesione do Palestyny.

Ogólnie rzecz biorąc, historia związana z jego relikwiami, dość długa i skomplikowana. Według niektórych źródeł, cesarz Konstantyn umieścić swoje ciało w grobie złożony przez niego stracił matkę też własne sarkofag. Następnie, istnieją dowody, że relikwie zostały przeniesione do Francji, gdzie od wieków przechowywane w regionie Szampanii, a stamtąd w czasach Komuny Paryskiej był w Paryżu, gdzie nadal trzymane w kościele Saint-Leu-Saint-Gilles.

Święty równy apostołom

Za wybitne osiągnięcia w promowaniu chrześcijaństwa Konstantyna i Heleny zostało kanonizowanych świętych św. Należy zauważyć, że w historii świata, chrześcijaństwo, to zaszczyt przyznano tylko pięć kobiet. Kult nią na Wschodzie rozpoczął wkrótce po śmierci, na Zachodzie Kościół, nie był wcześniej zainstalowany IX wieku. Dzisiaj Kościół prawosławny hołd pamięci znalezienie jej Święty Krzyż w dniu 19 marca. Ponadto, w dniu 3 czerwca w kościołach przypomnieć St Konstantyn i Elena.

Pośmiertny kult matki i syna

Ci święci, przejmują się niewiędnącego chwałę, stały się jednym z najbardziej szanowanych w świecie chrześcijańskim. Równy apostołom nazwa Helen nazwany jeden z limitów Grobu Świętego, wzniesionego przez krzyżowców w połowie XII wieku w miejscu, gdzie w 326 spędzała kopanie. Ponadto, na różnych kontynentach są zbudowane na jej cześć, a na cześć swojego syna wielu świątyń. Jeden z nich – kościół SS Konstantyn i Helena została zbudowana w Kokand, ale po rewolucji październikowej i ustanowienia władzy radzieckiej w republikach Azji Środkowej, został zamknięty na stałe. Teraz w jego miejscu znajduje się meczet.

Jest też niedawno powstała parafia św świętych w Moskwie, dzielnicy Mitino. Pomimo faktu, że został konsekrowany dopiero w 2004 roku, zdobył już dobrą reputację jednego z duchowych centrów nowo utworzonego kapitału. Jego przybytek jest ikona „Elena Równy Apostołom”, przed którym zawsze można zobaczyć tych, którzy są w modlitwach wyznaje jego najbardziej intymne.