309 Shares 3850 views

Scleroplastyka oczu u dzieci: plusy i minusy

Problem krótkowzroczności w naszych czasach jest pilniejszy niż kiedykolwiek. Ogromna liczba dzieci dociera do specjalistów z powodu narzekania na upośledzenie wzroku. Szczególnie niebezpiecznym jest stan, w którym możliwe są zmiany w strukturze oka. U dzieci w wieku od 8 do 15 lat aktywna jest choroba. Jeśli czas nie powstrzymuje przepływu, komplikacje mogą prowadzić nawet do ślepoty. Skleroplastyka oczu u dzieci jest jednym ze sposobów na powstrzymanie krótkowzroczności. Jednakże przy pomocy tej operacji nie można przywrócić ostrości wzroku.


Jak rozwijać problemy z oczami

Krótkowzroczność jest chorobą oka, w której obiekty blisko siebie są wyraźnie widoczne. Jeśli są dalej, obraz staje się rozmyty. Wynika to z przedłużenia gałki ocznej. Promienie światła wychodzące z obiektów, w normalnym stanie, zbliżają się do siatkówki. Z krótkowzrocznością łączą się z nim. Na siatkówce pojawia się rozmazany obraz tego obiektu. Inną nazwą choroby jest krótkowzroczność. Wśród przyczyn, które mają wpływ na rozwój krótkowzroczności, czynnik dziedziczny, osłabienie tkanki kostnej, mięśni, nadmierne wyeksponowanie oczu z niekorzystnych warunków życia.

Scleroplastyka oczu u dzieci. Wskazania

Wskazania do tego typu interwencji chirurgicznych jest aktywnie rozwijająca się krótkowzroczność (wizja spada o więcej niż jeden diopter w ciągu roku). Krótkowzroczność jest dość poważną chorobą. Powoduje ona niepełnosprawność u ponad 40% pacjentów. Ponadto komplikacje, które mogą się pojawić, są dość niebezpieczne. To jest zarówno odwarstwienie siatkówki, jak i krwotok. Ponadto krótkowzroczność może powodować dystroficzne zmiany w siatkówce lub chrząstce. Podobne problemy powodują zmianę wielkości gałki ocznej, mianowicie jej wzrost. Wszystkie te czynniki wskazują na działanie, takie jak skleroplastyka oczu, u dzieci. Opinie lekarzy okulistów sugerują, że rozwój krótkowzroczności zatrzymuje się jednocześnie.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Podobnie jak wszystkie procedury, które wymagają interwencji chirurgicznej, scleroplastyka ma pewne przeciwwskazania. Po pierwsze specjaliści nie zalecają tej procedury dzieciom poniżej 8 roku życia. Jeśli ciało jest w stanie zapalnym, występuje przewlekła infekcja, operacja jest niemożliwa. Choroby oczu, rozrzedzenie twardówki zapewniają również odmowę wykonania zabiegu. Nieprawidłowa scleroplastyka oczu u dzieci nie występuje, jeśli występują bliznowice w tkankach narządów widzenia.

Techniki prowadzenia

Istotą tej operacji jest wzmocnienie twardówki oka. Jest to bardzo ważna operacja. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Wybór środków znieczulenia zależy od wieku dziecka i jego temperamentu. Starsze dzieci mają wystarczająco dużo kropli, które znieczulają. Skleroplastyka oczu u dzieci występuje w następujący sposób: chirurg wkłada do gałki ocznej specjalną substancję wzmacniającą. To jest szkielet dla twardówki. W ten sposób zatrzymanie gałki ocznej zostaje zatrzymane. Produkowane są mikroelementy. Ta operacja poprawia krążenie krwi. Główne pozytywne punkty to mechaniczne wzmocnienie twardówki oraz stymulacja procesów metabolicznych w narządach widzenia.

Rodzaje scleroplastyki

Istnieje kilka podgrup tej procedury. Uproszczona scleroplastyka oczu u dzieci jest następująca: poprzez nacięcia za pomocą strzykawki wprowadza się kompozycję, która zamarza po pewnym czasie. Może to być syntetyczny polimer lub naturalny materiał na bazie krwi lub chrząstki. Następnym typem jest prosta scleroplastyka. Z tyłu gałki ocznej jest wstrzykiwany pas specjalnego materiału. Są to silikon, metal-plastik, naturalne (z powłoki mózgu, derma dawcy). Te paski, jak bandaże, podpierają gałkę oczne. Trzecim typem jest złożona scleroplastyka oczu u dzieci. Obejmuje rozcięcie mięśni w celu przytrzymania pasków. Także ta metoda wykorzystuje dużą liczbę środków wiążących.

Możliwe powikłania

Ta procedura ma niski uraz. Jednak scleroplastyka oczu u dzieci może powodować powikłania. Po pierwsze jest to spowodowane wprowadzeniem obcych materiałów. Może być rozdarta przez ciało, mimo bezwładności. W takim przypadku większość ekspertów usunie ten składnik i zastąpi go innym. Ze względu na niewystarczające mocowanie na tylnej ścianie materiał spoiwa może być przemieszczony. Obrzęk. W tym przypadku wykonana jest druga operacja. Możliwe są także reakcje alergiczne na kompozyt.

Okres odzysku

Scleroplastyka odnosi się do tych operacji, które nie są szczególnie bolesne i traumatyczne. Dlatego okres odbudowy jest raczej krótki. Oczywiście będzie inaczej w zależności od wieku dziecka, stadium choroby i rodzaju wykonywanej operacji. Po około 2 tygodniach możesz wrócić do normalnego życia, a nawet uprawiać sport. Po miesiącu dozwolone są zajęcia w basenie. A jednak lekarze zdecydowanie zaleca, aby od dwóch lat nie narażać oczu na działanie ciężkich ładunków.

Skleroplastyka jest skuteczna u dzieci? Plusy i minusy

Głównym argumentem użytym przez fanów tej procedury jest powstrzymanie postępującej krótkowzroczności. Przecież każdy wie, jakie są poważne konsekwencje, jakie może prowadzić krótkowzroczność. Całkowita utrata wzroku jest czynnikiem, który obawia się dzieci i ich rodziców. Jednak nie każdy ma taki punkt widzenia. Wielu ludzi sprzeciwia się jakiejkolwiek interwencji chirurgicznej, do której scleroplastyka oczu należy u dzieci. Obróbka sprzętu, okulary, soczewki kontaktowe – większość rodziców decyduje się na taki rodzaj konserwatywnej terapii. Argumentem jest fakt, że w Europie ta interwencja pozostaje w przeszłości, ponieważ nie ma wiarygodnych danych na temat jego skuteczności. W każdym razie ważne jest, aby obserwować rozwój krótkowzroczności. Jeśli spadek ostrości wzroku jest w zakresie -0.5 dioptrii, to jest to całkowicie akceptowalne. Jeśli pogorszenie jest większe niż 1 diopter, warto posłuchać zaleceń lekarzy i wybrać odpowiednią metodę zatrzymania postępu choroby.

Zapobieganie problemom oczu

W celu uniknięcia konieczności wyboru interwencji chirurgicznej i leczenia zachowawczego w przyszłości, warto teraz zaszczepić zasady dotyczące dzieci, które pomogą zachować jego wizję. Po pierwsze, czas spędzony przed komputerem musi być ściśle kontrolowany. Co pół godziny oczy potrzebują przerwy. Czas trwania powinien wynosić co najmniej 5 minut. W tym momencie dobrze jest wykonać kilka ćwiczeń dla oczu, na przykład naprzemiennie patrzeć na odległe obiekty, a następnie na te, które są bliskie. To gimnastyka doskonale wzmacnia mięśnie oczu. Odległość do monitora powinna wynosić co najmniej 50 cm, a książeczki powinny być przechowywane w odległości 30 cm. W żadnym wypadku nie można odczytać leżącego lub poruszającego się pojazdu. Ważne jest, aby pamiętać o prawidłowej postawie i dostatecznym oświetleniu miejsca pracy. Powinieneś oglądać telewizor, gdy światło jest włączone. Pełne odpoczynek jest również ważne dla oczu. Sen przez co najmniej 8 godzin daje im szanse na odpoczynek. Odpowiednie zrównoważone odżywianie, świeże powietrze, aktywne gry zamiast monitora komputerowego również pomogą utrzymać ostrość wzroku.