175 Shares 5111 views

Żółciowy wspólny kanał – co to jest? Fizjologiczne i patologiczne procesy

Ktoś wie gdzie wątroba, o jej roli w fizjologii organizmu żywego. Ale gdzie jest choledoch że to? To nie każdy wie. organy pomocnicze trawienia jest pęcherzyk żółciowy. Najwęższa część (szyja) przekształca się w kanale torbielowate i łączy z wątroby. Utworzone kanały choledochus wspólnego przewodu żółciowego, lub po prostu mówiąc choledoch.


Rozciąga się wzdłuż zewnętrznej krawędzi wątroby pomiędzy arkuszami w otrzewnej więzadła wątrobowo, opadając w dół między głową trzustki i dwunastnicy (12PK). Następnie rozciąga się od wewnętrznej strony, przez ścianki tylnej 12PK i wlewa się do prześwitu w brodawce Vatera.

Parametry fizjologiczne i struktura zwykłego przewodu żółciowego

Pewne standardy mają fizjologicznych i choledoch. Norma jest przedstawiony za pomocą następujących wskaźników: długość powinna być 2-12 cm obserwowano zależność charakterystyki ujścia przewodu pęcherzykowego .. Jeżeli kanał wątroby wydłużona, to jest krótszy choledoch. Co to znaczy? Tylko fakt, że długość pojedynczego przepływu. Średnica waha się od większej do mniejszej postać w trakcie powtarzania. Na początku jest on 5-8 mm. Potem następuje zmiana na kanał oraz wejście do przewodu jelita zwęża się do 3 mm. Grubość ścianki od 0,5 do 1,5 mm. W stanach patologicznych z powodu proliferacji tkanki łącznej choledoch można zagęścić do 3-4 mm.

Całkowita żółciowych składa się z 4 części.

  1. Supraduodenal. Długość -. Przechodzi 4 cm wzdłuż zewnętrznej krawędzi wątroby dwunastnicy więzadła części przewodu pęcherzykowego do górnej krawędzi 12PK.
  2. Retroduodenalny. Długość -. Przekazuje 1-2 cm dla zaotrzewnowej 12PK aż dotknie trzustkę.
  3. Trzustki. Długość -. 3 cm w kontakcie z głowy trzustki i jest otoczony przez nią.
  4. Dwunastnicy. Długość. – 12 cm Usytuowany w 12PK ściennego.

zmiany patologiczne

Istnieje kilka zmian patologicznych wspólnego przewodu żółciowego. Jednym z nich jest poszerzenie przewodu żółciowego wspólnego. Rozszerzanie dylatacji Łacińskiej – rozszerzenie prześwitu przewodu. Wynika to z mechanicznego ograniczenia dalszego część narządu.

Powoduje rozszerzenie:

  1. Wrodzone i nabyte wady (niedorozwój, torbiele).
  2. Łagodne choroby pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa, zwężenia dróg żółciowych).
  3. Procesy zapalne (zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie dróg żółciowych, zapalenie trzustki).

Istnieje wiele uzasadnionych pytań. Jak to zmienia choledoch? Że może to pociągać za sobą? W takich przypadkach, przypisany numer badań klinicznych w celu określenia przyczyny zmian strumienia świetlnego, a wybór metody dalszego leczenia.

metody badań

Najczęstszym i niezawodna metoda badania wątroby jest SPL. Nowoczesne urządzenia pozwalają USG, aby uzyskać jasny obraz przewodów wątrobowych. Niestety, mała wielkość złogów w kanale ogólnym ultradźwięków często nie mogą być widoczne. W takich przypadkach konieczne jest uciekanie się do innych metod diagnozowania, aby zbadać całą choledoch. Jakie są te metody?

  1. Kontrast zdjęć rentgenowskich.
  2. Sposoby bezpośredniego barwienia (duodenoscopy cewnika nakłucie wspólnym przewodzie żółciowym pomocą ultradźwięków).

Metody te pozwalają ustalić przyczynę niedrożności przewodu wspólnego dokładniej i w trudno dostępnych miejscach.

Należy zauważyć znaczenie ogólne i biochemiczne badania krwi. Badania te sugerują obecność procesów zapalnych.

Przyczyny choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych wspólnego

Zmiany we wspólnym przewodzie żółciowym wykazać istnienie procesów patologicznych w wątroby i pęcherzyka żółciowego. Z którego powstają choroby wątroby? Przyczyną zawsze jest sposób życia i odżywiania, częstego spożywania alkoholu, palenia tytoniu. Miłość do tłustych, smażonych potraw, również odgrywa pewną rolę, jak i niekontrolowanego, nieuzasadnionego użycia leków. Czasami są problemy z powodu wrodzonych cech człowieka. Prędzej czy później prowadzi do stanów zapalnych, powstawania kamieni. Zablokowanie zaczyna się i rozszerzanie wspólnego przewodu żółciowego. Jeśli patologiczne procesy są bezobjawowe, sytuacja pogarsza i prowadzi do poważnych konsekwencji, do martwicy trzustki.

terapie

Leczenie powinno być niepełna. Jeśli przyczyną jest obecność kamieni żółciowych wspólnego kanału, ostrość leczenie często sprowadza się do operacji. Możliwości współczesnej medycyny sprawiają, że można użyć metody rekonstrukcji uszkodzeń przewodu żółciowego wspólnego, mniej chirurgii urazowej.

W przypadku choroby pasożytnicze i zapalne leczenie antybiotykami i dwunastnicy intubacji celu uwolnienia wspólnego przewodu żółciowego stagnacji. Najskuteczniejszą metodą jest zapobieganie. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna jest rozsądne, terminowe profilaktyczne badania lekarskie pomóc na wiele lat kondycję.