259 Shares 4452 views

prosta odmiana. Rodzaje, właściwości i znaczenie najprostszych

zwierzęta są uważane za najbardziej prymitywne organizmy jednokomórkowe są członkami królestwa. Tworzą one szeroki rodzaj pierwotniaków, różnorodne które będziemy rozważać dzisiaj. Łacińska nazwa tego typu – Protozoa. Ponieważ organizmy jednokomórkowe są trudne do oddzielenia (pierwotniaki), zwierząt i roślin (Protophyta), często są połączone w grupy pierwotniaków. Różnorodność prostych uderzeń. Ich liczba wynosi ponad 30 000 gatunków, z których większość jest niewidoczne gołym okiem, ponieważ rozmiar nie są one już końcówka igły. Spróbujmy pokrótce opisać różnorodności pierwotniaków.


Krótki opis najprostszych

Wszystkie organizmy te są podzielone na 4 klasy w zależności od środka transportu. Sarkodovyh (Sarcodina) ruchu przez nibynóżki; są to głównie wolno żyjące organizmy chwytania zdobyczy. Wiciowce (Mastigophora) są przemieszczane za pomocą jednego lub więcej wici. Sporozoa (Sporozoa), i zawierającej Plasmodium sp., – pasożytnicze formy pozbawione lokomocji specjalnych zmian. Orzęski (ciliata) łączy się głównie z wolnej formy, które są przemieszczane przez rzęski. Podobny miniaturowym rury orzęsków Stenior, karmienia, roślin wodnych, jest przymocowany do powierzchni.

Podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, pierwotniaków, zwykle komórkowego żywią różnych chemicznie złożonych żywności. Ich ciało jest podzielona, zapewniając jej energii. Cały szereg prostych potrzeb w środowisku wodnym. Choć większość gatunków żyje w morskiej lub słodkiej wody, wiele z nich to pasożytniczy tryb życia w wyższych zwierząt, w tym ludzi, gdzie są one często przyczyną różnych chorób. Różnorodność patogennym pierwotniakom duże.

wiciowce

Przez wici są dwa rodzaje – Euglena i Chlamydomonas, których przedstawiciele zawierają chlorofil i dlatego są zdolne do fotosyntezy. Obejmuje on również i wiciowce opancerzonych (Dinoflagellata), ubranego w kapsułce celulozy i są częścią planktonu. Człowiek mieszka, co powoduje śpiączkę niepożądana postać Trypanosoma (jak pokazano poniżej).

sarkodovyh

Sarkodovyh – inną grupę, do której należy wiele gatunków. Wszystko to różnorodność jest po prostu trudne do opisania, więc powiedzmy kilka słów o najbardziej znanym. Wszyscy jesteśmy zaznajomieni z tej reprezentatywnej sarkodovyh ze szkoły jako wolno żyjących Proteus Amoeba (na zdjęciu poniżej). Ameba – celled zwierzęcia należącego do szerokiego rodzaju pierwotniaków, które rozwijać wszędzie dość wilgotno.

Ich wymiary w zakresie od mikroskopowej pasożyta Babesia krwi na dużą otwornic, których powłoki 5 cm długości.

Pod, Dory i sporozoans

Pod (promienice) i Dory (słonecznice) mają szkielet krzemionki. Dlatego też są one często zbiera się i stosuje jako materiał ścierny. Upuszczenie całkowitych zasad wahań Sporozoa wykazuje wysoki stopień jednorodności, które nie różnią się pierwotniaków różnorodność. Pasożytnicze pierwotniaki – wszystkie rodzaje nich. Dlatego sporozoans brak organelli niezbędnych do ruchu i mocy: nie muszą się poruszać, a ich metabolizowania jedzenia już strawione. Łączy ich cykl życiowy etap, hodowla zarówno bezpłciowo i płciowo, co powoduje tworzenie się zarodników, które mogą produkować setki osobników.

Orzęsiony-pantofel

Paramecium (pierwotniaków buta) – wyspecjalizowanym jednokomórkowy zwierząt. Na to z pewnością zasługuje na powiedział, opisując różnorodność pierwotniaków wodnym. Zewnętrzna warstwa zawartości komórek – ektoplazma – ograniczone gęstą powłokę wyposażoną w wiele malutkich rzęsek. Ich rytmiczne skoordynowane ataki pozwalają zwierząt do poruszania się. Perystom prowadzi w ślepy namiastką – gardło otoczony ziarnistej entoplazma. Cząstki spożywcze wprowadzane do gardzieli poprzez ruch rzęsek, a następnie spadają do wakuoli. Zawartość trawiennych wakuoli, ruchome enzymów entoplazma trawienie. Niestrawione resztki są wyrzucane przez poroshitsu. bilans wodny jest utrzymywana dzięki pracy dwóch pulsujących wakuoli. Z dwóch dużych jądrach (makronukleus) związanych z metabolizmem komórki, i minimalnej (mikrojąderka) bierze udział w procesie seksualnej.

Plasmodium vivax

Rozważyć inne znane formy, opisując różnorodność pierwotniaków. Pasożytnicze pierwotniaki są liczne, ale pasożyt malarii daje przede wszystkim wiele kłopotów dla ludzi. Plasmodium vivax, wsiada do ludzkiego krwiobiegu po zagryzając samica komara Anopheles, wnika do komórek wątroby, gdzie mnoży. Kiedy wyjść z Plasmodium komórek dotkniętych i infekować nowe. Następnie wprowadzono wielokrotnie w czerwonych krwinkach, mnożąc je i niszcząc. Wreszcie, istnieją męskie i żeńskie komórki płciowe (gametocytes). Pierwsze krew do innego komara samce gametocytes są podzielone w żołądku, tworząc gamety. Z produktu z połączeniem – zygoty – nie są nowe Plasmodium, wnikając gruczołów ślinowych komara. I cykl się powtarza.

Najprostszym reprodukcja

Gdy bezpłciowy reprodukcji pierwotniaków są podzielone na pół, tworząc dwie osoby. Taki podział jest w pełni ukształtowany komórki i rejestruje protoplazmę i jądro. W wyniku tej postaci dwóch identycznych komórek potomnych. W niekorzystnych warunkach niektóre wiciowce i wydzielają sarkodovyh gęstą nieprzepuszczalną powłokę ochronną (torbieli), w których komórka może dzielić. Po wstrzyknięciu do korzystnych warunków torbiel zostaje zniszczona, a są osoby, które rozmnażają się bezpłciowo.

rozmnażanie płciowe z najprostszych sposobów, są bardzo zróżnicowane. Paramecium, na przykład przez mnoży koniugacji: dwie osoby należące do różnych linii łączą się boki, a następnie po rozszczepienia jądrowego i wymieniacz jądrowego różnią. Później obaj partnerzy mogą dzielić, tworząc maksymalnie osiem (po cztery) towarzyszących okazów posiadających jądra z mieszanymi dziedziczności. Ameba, odtwarzając bezpłciowo, dzieli się na dwie komórki potomne. Mają one tę samą wielkość. Na początku rozszczepienia w rdzeniu, który staje się krótszy i grubszy pojawiają chromosom; każdy z nich jest złożony z dwóch chromatyd. Pulsujące wakuolę jest podzielona, a jej połówki od siebie. Jednocześnie od siebie i chromatyd, a cytoplazma zaczyna pereshnurovyvatsya połowę. Podział koniec chromosomów oddzielono i cytoplazmatyczną. Powstałe komórki potomne są identyczne.

Najprostszym moc

Podobnie jak inne zwierzęta, pierwotniaki odbioru energii, jedzenie skomplikowanych związków organicznych. Ameba Sp. nibynóżki wychwytuje cząstki żywności i są one trawione w wakuoli z udziałem enzymów trawiennych. Paramecium Sp. Żyje głównie ze względu na bakterie, prowadzenia ich w cirrus ruchy rzęsek. Trichonympha Sp. Żyje w jelicie termitów i karmi je z substancji, które nie są wchłaniane przez gospodarza. Acineta Sp. (Jak pokazano poniżej) stosuje się do żywności tylko w niektórych typach orzęsków, które są często większe od siebie.

ruch

Najprostszym ruch w trzech głównych sposobów. Sarkodovyh „pełzanie” przez tworzenie wypustek protoplazmie. Ruch utworzona przez kierunek prądu w jednym kierunku, a jego retikulum odwracalnego przekształcenia na obwodzie w galaretowatej ektoplazma. Ze względu na gwałtowny wpływu wiciowcami wić pojedynek. Że Orzęski są przenoszone przez oscylujące wielu malutkich rzęsek.

Bakterie i wirusy

Ogólna charakterystyka odmiany i po prostu muszą być uzupełnione przez krótką opowieść o bakterie i wirusy, które są często mylone z nimi. Zapewniają one wiele kłopotów dla człowieka, ale odgrywają szczególną rolę w przyrodzie. Bakterie i wirusy – najmniejsze organizmy na naszej planecie. Chociaż jest to stosunkowo łatwe do organizowanych istot, nie nazywają ich prymitywne. Są w stanie przetrwać w bardzo niekorzystnych warunkach, i większa zdolność do przystosowania się do zmieniających się warunków stawia je na równi z najbardziej zaawansowanych i skutecznych formach. Wirusy – to nie komórki, więc nie mogą być przypisane do jednokomórkowe, ale bakterie mogą być traktowane jako takie. Jednak nie są one proste, ponieważ nie mają jądra. Będziemy Ci więcej o nim.

Zamieszkałych przez bakterie

W przeciwieństwie do wirusów bakterii – komórki. Są one jednak znacznie prostsza niż struktura komórek wysoce zorganizowanych istot i bardzo zróżnicowane pod względem wielkości i kształtu. Bakterie są wszędzie. Mogą żyć nawet w warunkach, które wykluczają istnienie bardziej złożonych organizmów. Spotykają się w oceanie, nawet na głębokości 9 km. Z pogarszającymi się warunkami środowiskowymi bakterie tworzą stabilną fazę spoczynku – endospory. Jest to najbardziej stabilna ze znanych organizmów żywych: niektóre endospory nie umierają nawet podczas gotowania.

Wszystkich możliwych siedlisk najbardziej ryzykowne – innego organizmu. Bakterie dostać się to zazwyczaj poprzez rany. Ale, że dostał się do środka, powinni oprzeć się siłom bezpieczeństwa ofiary, zwłaszcza przeciwko fagocyty (komórki zdolne do przechwytywania i trawienie) oraz przeciwciał, które mogą neutralizować ich szkodliwe skutki. W związku z tym niektóre bakterie są otoczone na zewnątrz błony śluzowej, odporny na fagocyty; inni po ich zdobyciu przez fagocyty mogą żyć w nich; Wreszcie trzeci substancje maskujące, które produkują je pomagają ukryć swoją obecność w zakażonych komórkach, a te ostatnie nie wytwarzają przeciwciał.

Szkodliwe i pożyteczne bakterie

Bakterie mogą działać szkodliwie na trzy sposoby: na przykład blokowanie różnych kanałów życiowych w organizmie ze względu na dużą liczbę; uwalnianie substancji toksycznych (toksyna tężca gleby bakteria Clostridium (jak pokazano poniżej) powodując tężec, odnosi się do najsilniejszych toksyn znanych nauce); jak również pobudzenie reakcji alergicznych u ofiar.

Jakiś czas przed zakażeniem drobnoustrojami były skuteczne antybiotyki wielu bakteriom oporność na wiele leków. reprodukować szybko, dzieląc się w sprzyjających warunkach, co 10 minut. To, oczywiście, prawdopodobieństwo pojawienia się mutanty, które są oporne na pewne antybiotyki wzrasta. Jednak nie wszystkie bakterie żyjące w innych organizmach, są szkodliwe. Na przykład, w przewodzie pokarmowym krowy, owiec lub kóz posiada specjalny dział – bliznę, w którym wiele bakterii, które pomagają zwierzętom żyje do strawienia błonnik roślinny.

Mycoplasma

Mycoplasma – najmniejsza wszystkich organizmów komórkowych i, ewentualnie, jest stanem przejściowym między wirusami i bakteriami – w naturze w ściekach, ale może wpływać na zwierzęta i powodują ich choroby, takie jak, na przykład, pewne rodzaje zapalenia stawów u świń.

Znaczenie bakterii

Z powodu tych organizmów, które rozkładają się do ciała i zwrócone do gleby zawartej w nim substancji organicznych. Bez tego ciągłego cyklu budowania życia organicznego nie mógłby istnieć jednostek. Indywidualne niezbędna aktywność bakterii powszechnie stosowane do przetwarzania organicznych materiałów odpadowych, w produkty użyteczne podczas kompostowania, co sera, masła, ocet.

Konkludując

Jak widać, różnorodność i wartość prosty świetnie. Pomimo faktu, że ich rozmiary są bardzo małe, odgrywają one ważną rolę w utrzymaniu życia na naszej planecie. Oczywiście, tylko krótko opisać różnorodności pierwotniaków. Mamy nadzieję, że miał pragnienie, aby je poznać. Systematyka i różnorodność najprostszy – ciekawy i szeroki temat.