634 Shares 8315 views

Montaż wentylowanych elewacji: instrukcja

Obecnie wygląd miast wielkich i małych miast ciągle zmienia się. Powodem są nowe trendy w budownictwie i architekturze. Teraz budowa oryginalnych i pięknych budynków nie jest problemem. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu nowych form architektonicznych i technologii zawiasowych wentylowanych konstrukcji.


Nowoczesna rzeczywistość

W Rosji fasady wentylowane, których technologia instalacyjna zostaną opisane poniżej, pojawiły się nie tak dawno temu. Niemniej jednak szybko zyskały popularność wśród budowniczych, projektantów i architektów. Dalej zrozumiemy główne powody ich szerokiej dystrybucji.

Główne zalety

Montaż wentylowanych elewacji można przeprowadzić w budynkach o dowolnym przeznaczeniu. Materiały powierzchniowe również nie odgrywają roli. Dzięki temu można zrozumieć, dlaczego technologia montażu elewacji wentylowanej jest obecnie bardzo popularna. Jeśli chodzi o proces instalacji, to nie zajmuje dużo czasu. W takim przypadku nie wymaga się zagęszczania, wyrównywania i przygotowania powierzchni. Wystarczy poradzić sobie z dużymi pęknięciami, a także pozbyć się pleśni i grzybów.

Dla tego typu elewacji charakteryzuje się różnorodnymi odcieniami i materiałami. Stworzyć stylowy design jest łatwy. Wszystkie funkcje techniczne zostaną zapisane. Także elewacja ta jest chroniona przed wpływem atmosferycznym i innymi destrukcyjnymi skutkami środowiska zewnętrznego. Naprawa i demontaż są wykonywane bez żadnych trudności. Ponadto podobne elewacje charakteryzują się zwiększonymi właściwościami izolacyjności cieplnej. To znacznie oszczędza energię. Elewatory wentylowane są bardzo trwałe. Ich żywotność wynosi ponad 25 lat.

Funkcje urządzenia

Elewatory wentylowane są konstrukcjami o różnym stopniu złożoności i różnymi typami. Składają się z zewnętrznej okładziny i materiałów, które są pod nią. Te ostatnie są przymocowane do ściany konstrukcji tak, że szczelina powietrzna pozostaje pomiędzy płaszczyzną a ochronną dekoracyjną powłoką zewnętrzną. W niektórych przypadkach wymagana jest dodatkowa izolacja budynku. Następnie między podszewką a ścianą zainstalowana jest warstwa termoizolacyjna. Ale musi być szczelina powietrzna.

Cechy konstrukcyjne

Montaż wentylowanych elewacji oznacza obecność śrub, kołków i specjalnych części: nitów i naklejek. Wymagane są również elementy łączące: wsporniki i profil ramy. Elewatory wentylowane są połączone z innymi materiałami izolacyjnymi. W tym przypadku eksperci zalecają preferowanie pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Zamierzona jest również instalacja specjalnej membrany ochronnej. Nie pozwól, aby wiatr i woda działały na wrażliwych powierzchniach. Ten projekt nie boi się niskich temperatur i sezonowej wysokiej wilgotności. Nie absorbuje atmosferycznego opadu. Konieczna jest instalacja wentylowanej warstwy. Dzięki nim projekt "oddycha". Okładzina nie nagrzewa się w gorące dni i chroni obszary mieszkalne przed utratą ciepła. Materiały pomagające w montażu wentylowanych elewacji:

 1. Panele kompozytowe.
 2. Arkusze blacharskie.
 3. Wyroby stalowe.
 4. Panele plastikowe.

Stosowane są wentylowane elewacje wykonane z kamionki porcelanowej. Montaż tych elementów powinien odbywać się za pomocą specjalnych narzędzi.

Główne punkty przygotowania

Montaż przegubowych wentylowanych elewacji, a także wszelkich prac budowlanych jest niemożliwa bez użycia specjalnych narzędzi. Dlatego warto zacząć od przygotowania sprzętu. Do pracy potrzebujesz:

 1. Nożyce do metalu.
 2. Nóż biurowy.
 3. Poziom.
 4. Ruletka.
 5. Wkrętaki.
 6. Wkrętak. W takim przypadku śrubokręt ręczny nie może zostać wykonany, ponieważ mocowanie elementów mocujących będzie bardzo problematyczne.
 7. Punch.
 8. Wiertło.

Lepiej jest, jeśli są dostępne zarówno te ostatnie narzędzia. Posiadając wszystkie potrzebne narzędzia na wyciągnięcie ręki, można znacznie przyspieszyć instalację wentylowanych elewacji. Poniższe instrukcje zawierają podstawowe informacje o postępie procesu.

Cechy przygotowania do tego procesu

Przed zainstalowaniem fasad wentylowanych należy usunąć niepotrzebne struktury. Mówimy o urządzeniach, elementach dekoracyjnych, oprawach oświetleniowych i wielu innych. Jednym słowem wszystko, co może utrudniać montaż wentylowanych elewacji, podlega usunięciu. Ponadto, wszystkie duże pęknięcia są osadzone. Jest to konieczne, aby zapobiec niepotrzebnemu chłodzeniu pomieszczeń. Oczywiście grzejnik poradzi sobie z tym zadaniem, ale kondensacja może się nagromadzić. Prowadzi to do stopniowego niszczenia materiałów budowlanych. Następnie należy rozpocząć usuwanie pleśni i grzybów. W przeciwnym razie zaczną one rozwijać się jeszcze szybciej, ponieważ dla nich powstanie sprzyjające środowisko. Następnie możesz przejść do następnego etapu.

Praca z powierzchnią

Najpierw dolny profil poziomy, który jest początkiem ramki. Następnie należy określić miejsca, w których będą przymocowane wsporniki. W związku z tym należy przestrzegać poziomu horyzontalnego. Również ustawić płaszczyznę pionowo.

Wentylowane elewacje: technologia montażu

Dolny prowadnik poziomy jest zamocowany w otworach wstępnie wierconych. Powinno być płaskie. W przeciwnym razie wpłynie to na wygląd struktury. Następnie instalacja wsporników profilu pionowego. Poziome, które jest oddzielające, należy układać płytami wykończeniowymi i wyrównać. Dzięki procesowi krok po kroku wszystkie niespójności z znacznikami są łatwo ukryte. Kotwy są dobierane w zależności od ciężaru paneli.

Montaż izolacji termicznej

Możesz kontynuować pracę po tym, jak klatka jest już gotowa, a wsporniki są prawidłowo zainstalowane. W tym przypadku istnieją dwa sposoby montażu.

W kleju. Wybierając tę opcję, nie musisz wywierać dużo otworów w ścianie, a także prowadzić w kołki. Potrzeba tylko kilku uderzeń pędzlem, a grzałka będzie na ścianie. Klej należy dobrze wymieszać. Ponadto powinien być stosowany w określonym czasie, w przeciwnym razie zestala się i nie zadziała.

Na paznokcie tacy. Ten proces jest dość długotrwały. Jednak w tym przypadku nie będzie odpadów. Można łatwo obliczyć liczbę elementów złącznych do izolacji.

Praca z płytami

W takim przypadku można użyć dwóch opcji montażu.

– Widoczne. Kleimer zajmuje się mocowaniem. Odcień wybrany jest zgodnie z kolorem stosowanego materiału. Może być również malowany razem z powierzchnią. Metoda ta zyskała dużą popularność. To kosztuje jak najtańsze. Obecnie fajansy wentylowane wykonane z kamionki porcelanowej są dość popularne. Montaż takich paneli, co do zasady, przeprowadzany jest na klejmistrzu.

Ukryte. W tym przypadku stosuje się samohamowne zaciski. Jednocześnie z płytami elewacyjnymi odbywa się instalacja innych konstrukcji, między innymi:

 1. Urządzenia oświetleniowe.
 2. Rury kanalizacyjne.
 3. Mocowania pod stokami itd.

Kluczowe zalecenia

Wentylowana technologia elewacji nie nadaje się do niektórych powierzchni. W szczególności dotyczy to cegieł pustych i piankowych bloków betonowych. Powodem jest wysokie prawdopodobieństwo deformacji elementu ramy. Ponadto słabe przywiązanie. Z tego powodu utrata izolacyjności cieplnej i właściwości estetycznych.

Tuż przed pracą kołki są sprawdzane pod względem trwałości. Należy zwrócić uwagę na błąd w instalacji uchwytów. Jeśli przekracza pół centymetru, jest to małżeństwo. W takim przypadku pomoże to precyzyjnych przyrządów pomiarowych. Po wykonaniu wszystkich prac wymagana jest kontrola niezawodności konstrukcji. W tym celu zaleca się dokładne wyściełanie. Poważnymi problemami wskazywać będą klarowności i trzaski.