451 Shares 3284 views

Systemy klimatyzacyjne. Systemy podziału: jak wybrać?

Tradycyjne klimatyzatory stopniowo wycofują się z rynku dzięki bardziej zaawansowanemu technologicznie urządzeniu. W prywatnych domach i apartamentach coraz częściej można spotkać systemy podziału. Takie urządzenia w dużym stopniu zachowały zasady działania starych jednostek klimatycznych, ale dzięki pewnym zmianom w konfiguracji elementów roboczych producenci osiągnęli takie zalety, jak niski poziom hałasu, zwartość i łatwość obsługi. Ale to nie wszystkie zalety nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych. Podziemne systemy ostatniego pokolenia aktywnie absorbują nowe technologie, pozwalając na poprawę parametrów technicznych i ergonomii.


Jaka jest specyfika systemów podziału?

Pierwsi przedstawiciele segmentu klimatyzatorów stanowili projekt monoblokowy. Faktycznie, dziś widać pewne zapotrzebowanie na takie modele. Ich braki obejmują znaczne ograniczenia mocy, niedogodności podczas umieszczania w pomieszczeniu i wysoki poziom hałasu, ponieważ główne węzły robocze znajdują się w pokoju, a nie na ulicy. Z kolei system klimatyzacji split- air umożliwia podział konstrukcji na dwie jednostki, z których jeden jest wyciągnięty. Do zestawienia komponentów wykorzystywane są specjalne ślady na bazie rur izolowanych miedzią. Przy dostarczaniu takiej interakcji nie można zrobić bez utworzenia odpowiedniego otworu w ścianie. Przy okazji, potrzeba shtrobleniya w procesie instalacji jest główną wadą takich struktur.

Jeśli chodzi o jednostkę wewnętrzną, pełni funkcję parownika i jest zainstalowana wewnątrz pomieszczeń. Wynika to z urządzenia dzielonego, że system klimatyzacji split-air charakteryzuje się niewielkimi wymiarami głównej jednostki funkcjonalnej i niskim poziomem hałasu.

Parametry techniczne i operacyjne do wyboru

Przede wszystkim uwzględnia się wartości mocy, średnio 500-600 W. Ponadto ważne jest zwrócenie uwagi na wskaźniki skuteczności, wyrażone przez zdolność do chłodzenia: modele gospodarstwa domowego zazwyczaj mają tę moc w latach 2000-3000 W. Aby nie pomylić się z wyborem sprzętu do tych wskaźników, warto początkowo skupić się na obsłudze. Producenci, na przykład, mogą wskazywać możliwość optymalnej pracy w pomieszczeniach do 20, 30, 50 m 2 lub więcej. Zakres temperatur roboczych również ma znaczenie. W tradycyjnym projekcie system klimatyzacji splitowej dla domu jest w stanie zapewnić od 18 do 40 ° C. Ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę możliwość pracy w dwóch trybach – ogrzewania i chłodzenia.

Rodzaje systemów podziału

Główna klasyfikacja takich systemów obejmuje alokację modeli handlowych, domowych i przemysłowych. Do użytku domowego wykorzystywane są systemy domowe, które mogą być falownikami i inwerterami. Rozdzielenie jest oparte na metodach sterowania: w pierwszym przypadku przyjmuje się, że parametry pracy są ustawiane dyskretnie, aw drugim przypadku jest nieskoordynalnie regulowane. Na pierwszy rzut oka preferowana jest możliwość nagłej zmiany ustawień i należy wybrać system klimatyzacji falownika. Takie systemy tego rodzaju, w szczególności umożliwiają szybkie osiągnięcie optymalnego mikroklimatu. Ale z tej korzyści należy zapłacić duży koszt elektryczności. Ponadto gładka zmiana temperatury jest bardziej wygodna, z punktu widzenia użytkownika.

Wybierz typ instalacji

Chociaż modele najczęściej stosowane w ścianach są najczęściej stosowane, w niektórych przypadkach zaleca się stosowanie innych konfiguracji. Na przykład konstrukcje podłogowe sufitu mają wysoką wydajność i wymagają więcej miejsca na instalację. Dlatego często są one montowane bezpośrednio na suficie. Jeśli chcesz całkowicie ukryć urządzenie z oczu i zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, najlepszym rozwiązaniem będzie system split-air. Jak wybrać technikę klimatyczną, która wymaga minimalnych kosztów instalacji jest jedną z głównych kwestii współczesnego konsumenta. W tym przypadku warto zwrócić się do technologii kolumnowej. Takie systemy wymagają minimum czynności instalacyjnych, chociaż zajmują więcej miejsca w pomieszczeniu.

Wielofiltrowane systemy klimatyzacji

Jeśli chodzi o instalację i konfigurację układów splitowych, jest jedna ważna zaleta. Faktem jest, że jedna zdalna sprężarka może obsługiwać kilka segmentów odparowywania na raz. Jest to wielowarstwowa struktura, obejmująca utrzymanie do 8 elementów wewnętrznych. Tutaj ważne jest, aby rozważyć oddzielenie takich systemów w systemy stacjonarne i typograficzne. Pierwsza opcja polega na zainstalowaniu kompletnego zestawu z określoną liczbą segmentów wewnętrznych – parowników. System split split air conditioning z kolei zapewnia indywidualną konfigurację jednostki zewnętrznej z elementami wewnętrznymi. Takie struktury są zwykle stosowane w domach wiejskich.

Dodatkowa funkcjonalność – co rozważyć?

Producenci systemów klimatycznych nie zatrzymują się tam i regularnie opanują nowe osiągnięcia technologiczne. W najnowszych wersjach tego typu urządzeń można znaleźć jonizatory, filtry wielostopniowe i systemy sterowania z szerokim zakresem możliwości. Timer, automatyczna regulacja parametrów, obecność kilku trybów pracy – tylko podstawowa część wypełnienia elektronicznego, która zapewnia nowoczesną klimatyzację. Systemy dzielone rozwijają się także pod względem możliwości komunikacyjnych. W szczególności twórcy najnowszych wersji dostarczają im moduły komunikacji bezprzewodowej, które umożliwiają kontrolowanie mikroklimatu za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Wnioski

Rosnąca popularność tego typu jednostek klimatycznych wynika nie tylko z zalet projektu, ale także z faktu, że na rynku nie ma godnych konkurentów. Rośliny monoblokowe stopniowo zanikają z linii produkcyjnych, a wyspecjalizowana technika ocieplania i nawilżania traci na podstawie kryteriów wydajności. Jednocześnie istnieją wady nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych. Systemy podziału, jak już wspomniano, wymagają wdrożenia działań montażowych, które wymagają utworzenia otworów w ścianie. Ponadto, koszt takiego sprzętu, nawet w segmencie średnim, rzadko spada poniżej 30 tysięcy rubli. Oczywiście, mówimy o zaawansowanych technologicznie modelach od znanych producentów.