767 Shares 3300 views

Ikona „Sąd Ostateczny”: wartość. Ikona Sądu Ostatecznego: opis

Ikona Sądu Ostatecznego jest bardzo ważne i istotne w prawosławiu. Przedstawia scenę, która będzie po drugie przyjście Jezusa Chrystusa. Uważa się, że jeśli każdy człowiek postawiony przed sądem, a każdy otrzyma swoją własną działalność i zasługi.


Pojawienie działki i pierwsze ikony graficzne

Co możemy powiedzieć o początkach tej historii w chrześcijaństwie? Uważa się, że po raz pierwszy te utwory pojawiły się na ścianach świątyni jest jeszcze w Bizancjum okresu obrazoburcze. Pochodzą one z powrotem do czwartego wieku. Pierwsze obrazy opisali podobieństwo z dziesięciu dziewic i oddzielenie owiec i kóz (Niezbożnik i prawe). Tylko przez ósmym wieku bizantyjski obraz został utworzony, który później stał się kanonicznym. To jest jak ikona Sądu Ostatecznego.

W Rosji, obrazy te istniały niemal od początku chrztu i miał szczególne znaczenie dla prawosławnych.

Co wpływa na wygląd działki

Pod wieloma względami, historia ikona Sądu Ostatecznego zostało zaczerpnięte z Ewangelii i Apokalipsy, a także innych starożytnych ksiąg Bizancjum i Rosji, takich jak :. Słowo Palladium Mnich, WORD Efrema Sirina, życie Bazylego Nowego itp Jest to również znaczący wpływ na niego i Objawienia ,

Jednym z najważniejszych źródeł, na których malują ikony Sądu Ostatecznego, było objawienie proroka Daniela. Jego wizje są ogólnie uznane za znaczące w Kościele prawosławnym, który jest opisany w Księdze proroka. Niektóre motywy z nią i przewieziony do fabuły ikona Sądu Ostatecznego, a mianowicie tych, którzy mówili o końcu świata i przyjście Jezusa.

Działka z ikon Sądu Ostatecznego w Rosji

W Rosji, historia po raz pierwszy rejestrowane w XII wieku na murach klasztoru Kirillov, który znajduje się w Kijowie. Pod koniec tego samego wieku, te same obrazy pojawił się w katedrze św, Kościół Matki Zbawiciela w Nereditsa i katedry Dmitrow. Nie jest to zaskakujące, ponieważ uważa się, że to wpłynęło na wizerunek księcia Włodzimierza, który zainicjował chrzest Rusi. Fakt ten jest wymieniony w „Opowieści minionych lat.”

Wczesne ikona Sądu Ostatecznego przedstawiana nie tylko sąd, ale także sceny Apocalypse, który później podzielone. Pierwsze obrazy działki nie zostały wyraźnie udokumentowane chwile w niektórych obszarach ikonie, jak, na przykład, proroctwa Daniela bestie. Tylko przez XVI-XVII wieku, każdy szczegół działki nabył swoje miejsce.

Opis fabuły

Sama kompozycja obraz Sądu Ostatecznego jest bardzo bogate aktorzy i wydarzenia. Ogólnie rzecz biorąc, ikoną „Sądu Ostatecznego”, których ujawnienie jest dość obszerna, składa się z trzech rejestrów. Każdy z nich ma swoje miejsce.

Zazwyczaj w górnej części obrazu ikona Jezusa jest umieszczony po obu stronach, które są apostołowie. Wszystkie z nich są zaangażowane w proces w sądzie. W dolnej części ikony jest zajęty trumpeting aniołów, którzy wezwać wszystkich.

Ponadto, pod obrazem Jezusa jest tronem (Etimasiya). Uzna, tron, na którym można umieścić kij lance, gąbka, ewangelia. Jest to bardzo ważny szczegół w tej kompozycji, która później stała się niezależnym charakterem.

Dolna część obrazu opowiada o tym, co dzieje się na sprawiedliwych i grzeszników, którzy będą Wyrok Boga. Ikona jest podzielony tutaj. Zeby Chrystusa widać sprawiedliwych, którzy idą do raju, jak i Matki Bożej, aniołów i Ogrodu Eden. Na lewo od Chrystusa przedstawiony piekło, grzeszników i demonów i szatana.

Te dwa ugruntowaną częścią ikonę na działce mogą być rozdzielone przez rzekę ognia, lub węża. Ostatni przedstawiony z ciałem wicia całej ikony, a jego ogon jest pominięty w piekle. Pierścień wąż często nazywane przez nazwę próby (wszeteczeństwie, upojenia, etc.).

Interpretacja historii

Ikona Sądu Ostatecznego, którego interpretacja ktoś może wydawać się dziwny, ma swoje znaczenie dla wierzących. Według planu Bożego, akt każdej osoby, która kiedykolwiek żył na ziemi, będzie weryfikowana na Sądzie Ostatecznym, który będzie przewodniczyć w Iisus Hristos, Syna Bożego. Stanie się to podczas drugiego przyjścia.

Po rozprawie, osoba ta będzie mieć prostą drogę lub w piekle lub w niebie, według jego uczynków. Uważa się, że jest to szczególny moment w odnowie świata, dusza zawsze może połączyć się z Bogiem lub na zawsze iść do diabła. Jednak istota kompozycji jest nie do zastraszyć osobę, ale w porządku, że myślał o swoich czynach, popełniając grzechy. Ponadto, nie rozpaczaj i tracić nadziei, wystarczy, aby pokutowali i zaczynają się zmieniać.

Starożytny obraz Sądu Ostatecznego, który przeżył

Aby przetrwały kilka starożytnych obrazy, które są zapisane w postaci listy w świątyniach. Na przykład, w Salonikach, w kościele Panagia Chalkeon terminach malarskich z 1028 roku, na Synaju, w klasztorze St. Katarzyna zachowane dwie ikony Sądu Ostatecznego. Także w Londynie, Muzeum Wiktorii i Alberta, jest płytka z kości słoniowej z wizerunkiem Wenecji w bazylice Torcello mozaiki wykonane z tego tematu.

Istnieje także starożytne obrazy i w Rosji. Na przykład, w Kremla Katedra Wniebowzięcia NMP w Moskwie jest najwcześniejszym ikona „Sądu Ostatecznego” (zdjęcie poniżej). Również te obrazy można znaleźć w niektórych świątyniach (wśród nich wymienione powyżej).

święte słowa Ostatecznego

W Dniu Zmartwychwstania jest bardzo dużo napisane w Piśmie Świętym, jak iw wypowiedziach świętych. Zbyt wiele trzymał ją przed oczami obrazek, aby zobaczyć konsekwencje grzechu i duchowej zaniedbania.

St. Feofan Zatvornik mówił ciągłego przygotowania do powtórnego przyjścia Pana, nie myśląc o tym, kiedy to będzie. Wierzył, że tak się stało muszą, ale kiedy – Unknown.

St. John Uważa się również, że nie ma nic się zastanawiać, gdy ostatni dzień nastąpi, ale nie jest straszny omen szybki koniec. Jest to inna przypadłość i zniszczenie, wojna i głód. Te same osoby zmienić, zapomnieć prawa Boże. W tym czasie będą mnożyć grzechy i zło.

Tak, wszyscy święci ojcowie, że to ważne, aby pamiętać o drugiej przychodzą i Sądu Ostatecznego. Ikona z tego obrazu wyraźnie pomaga w tym, ponieważ jego skład serii jest wykonana w taki sposób, aby zobaczyć wszystko wyraźnie i szczegółowo (niebiańskiej błogości sprawiedliwych i bezbożnych mąk piekielnych).

Działka z Sądu Ostatecznego w obrazach artystów

Tak więc, jak widać, dla wierni to jest bardzo ważne, kompozycja, w której przedstawiona jest Sąd Ostateczny. Ikona i malowanie na ścianach świątyń – nie jest jedyną rzeczą, która została pokazana w tym temacie. To był i jest bardzo popularny wśród artystów. To dość jasny motyw, który znalazł swoje miejsce w malarstwie.

Na przykład, nie jest fresk przez Michelangelo zostały wykonane na tym temacie. Znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej. Mimo, że był rozkaz papieża, ale malarz wykonywane go na swój własny sposób. Przedstawia nagość, szczerze opisał anatomię mężczyzn. To nawet doprowadziły do dalszego konfliktu.

Również bardzo znanym jest tryptyk Ieronima Boskha. Jest to bardzo silny wzorzec, który w jakiś sposób wpływa na widza. Uważa się, że nikt, ale Bosch następnie udało się przejść tak, że nikt żywy nie widział na własne oczy. Fabuła obrazu jest podzielona na trzy części. W środku – obraz sądu, w lewo to raj, a prawy – piekło. Każda kompozycja jest bardzo realistyczny.

Oczywiście, to nie wszystkie mistrzów pędzla, który korzystał z biblijną historię Ostatecznego na zdjęciach. Zbyt wiele zostało zainspirowane apokaliptycznych piosenek, a następnie próbował stworzyć swoją wizję niego. Nie każdy biblijne odbywają się chwile, pokazując ich wyobraźnię. Tak więc, wiele odmian Sądu Ostatecznego, które były dalekie od kanonów.

Obraz Vasnetsov szczotka

Wiktor Wasniecow w swoim czasie stworzył wiele obrazów o tematyce religijnej. Jednym z nich był fresk Sądu Ostatecznego w Kijowie Władimir katedry, a także katedra św Jerzego.

Ikona Wyrok Vasnetsov raz pierwszy pojawił się w katedrze w Kijowie. W piśmie autor nie używać już ugruntowane kanonów, więc obraz wygląda nieco teatralnie, choć zbudowany na podstawie tekstów biblijnych i patrystycznych. W centrum kompozycji jest anioł, który posiada skale w ręku. Z jednej strony to są grzesznikami i ogień piekło, które w rzeczywistości spadek. Z drugiej strony są sprawiedliwi wyznawcy.

Jak widać na zdjęciu, wśród grzeszników są bogaci, królowie, ludzie duchowieństwa. Autor chciałby to, aby pokazać, że wszyscy są równi wobec Boga w chwili prawdy. Dla wszystkich ludzi będzie uzasadniona decyzja w ostatniej godzinie. Na górnej części obrazu jest sam Pan, który trzyma Ewangelię i krzyż. Obok niego jest Matką Boga i Jana Chrzciciela.

Drugi został napisany do malowania katedry św. Jego historia pozostaje niezmienione, a według wielu, którzy widzieli obraz po raz pierwszy wyprodukowany uderzające wrażenie. Jest to tkanina miał burzliwą historię w Związku Radzieckim. U schyłku swego istnienia, obraz był ledwie zrekonstruowany i wrócił do starego miejsca.

Obraz Rublow szczotka

Innym znanym dziełem był fresk Sądu Ostatecznego Rublowa, który jest przedstawiony w moskiewskiej katedrze Wniebowzięcia. Odnotowano wiele jego obrazów, oprócz tego. Wielu zostało zrealizowane wspólnie z Danielem Black. Niektóre dane autora odszedł od tradycji, zwłaszcza gdy malowane ikony Sądu Ostatecznego. Rublow malowane ludzie, którzy przyszli do sądu, to nie jest cierpienie i nadzieję na miłosierdzie.

Nawiasem mówiąc, wszystkie postaciami w fresku jest bardzo natchniony i wzniosłe. W tym trudnym czasie, istnieje też wiele wydarzeń, które przyczyniły się do odrodzenia duchowości człowieka.

Tak więc, fresk jest bardzo łatwo zaimponować i przeniesione. Doprowadziło to do tego, że ludzie nie bójcie się o zbliżającym się procesie, i był reprezentowany przez swojego Króla Sprawiedliwości. Oczywiście, do chwili obecnej nie jest w pełni zachowane, ale co pozostaje wciąż jest uderzająca w jego głębi.