529 Shares 8324 views

Autobus Ikarus 255: zdjęcia, dane techniczne

Na pewno każdy pamięta co autobusy były w Związku Radzieckim. Było to głównie Laz i „Icarus”. Te ostatnie uważa się za wierzchołek tego samochodu. Węgrzy wykonane bardzo wygodne i niezawodne autobusy. W dzisiejszym artykule będziemy mówić o Ikarus-255. Ten autobus jest produkowany od 72 do 84 rocznie. Urządzenie zastąpił nieaktualnych 250-tego modelu, który został wyprodukowany od lat 50-tych. Cóż, weźmy bliżej przyjrzeć się tym legendarnym trenerem.


projekt

Wszystkie autobusy, które zostały dostarczone do republiki ZSRR, malowane w kolorze czerwonym i białym. To była taka sama dla wszystkich modeli. Samochód otrzymał dodatkowych świateł przeciwmgielnych i nowy zderzak. Do brzegów szkła – Chrome. To samo genialny zespół oddziela dwa ogromne szyby. Wycieraczki są pionowe. A nad czarną osłonę chłodnicy dumnie widniał napis Ikarus. 255, że model jest czasami mans strumienicę od góry, co zapewnia dodatkową kolor. Samo ciało – wagon typu, z drzwiami mechanicznych. W dolnej części znajdują się pola dla dodatkowego bagażu. Były to zarówno po lewej i po prawej stronie.

wymiary

Ikarus-255 należy do dużych autobusów klasy. Zatem, jej całkowita długość wynosi 10,97 m, szerokość – 2,5 m dokładnie i wysokość – około 3 metrów. Wartość rozstawu osi – 5,34 m. Ikarus-255 ma imponujące rozmiary, więc może pomieścić do 47 pasażerów. Jednak długo ciało – to nie tylko wydajność, ale również ogromne nawisy. Tak więc, wielkość przodu 2,45 metra. Zwis tylny – 3.17 metrów. „Ikarus-255” trudne do manewrowania w mieście, więc jest zazwyczaj obsługiwany poza nią. Nawiasem mówiąc, minimalna zwrotnym autobusowy koło jest 22.4 metrów.

salon

Na poprzednich modeli „Ikarus” Używane archaiczne, płaskich paneli urządzeń. Ikarus-255 (salon zdjęciu widać poniżej) obsadzone zmodernizowany panel z czarnego plastiku. Jako zalecaną sam ciemne drewno. Koło – dvuhpitsevy, bez żadnych korekt. Na desce rozdzielczej są wszystkie niezbędne skalę. umieszczone również na lewym regulatorze światła, a po prawej stronie (na półce) może znajdować się radio.

Jeśli chodzi o pasażerów, aby zapewnić im komfortowe lekkie fotele z zagłówkami. Został on również i podłokietnik. W kolejnych modeli, „Icarus” był sprężynowy. Znajduje się w górnej części półka na torby i inne rzeczy. Fotele ustawione w dwóch rzędach. Na powrót klasyki był prawie stały kanapa. Znajduje się on nieco powyżej pozostałych miejsc. Nie jest to zrobione dla lepszego widoku tylnych pasażerów, a na umieszczenie zespołu napędowego. Silnik na „Ikara” wrócił. Nawiasem mówiąc, długość ciała 250-tego wzoru była mniejsza niż jeden metr, niż dotychczas wytwarzanych 255 Th. Aby pomieścić wszystkich pasażerów musiał zgromadzić Oparcia na każdym rzędzie. Ponadto, w przeciwieństwie do 255-th „Icarus”, nie było powietrza w drzwiach lodówki i tyłu. Dlatego 250-ci korzystnie stosuje się na krótkich trasach. Wyjątek magistrali Ikarus-255 modyfikacja 250.59. On obsadzone przednie drzwi pneumatyczne otwierane do przedziału pasażerskiego. Ale tylne nadal były mechaniczne.

Dane ikarus-255

Zainstalowany silnik bus "Rab-MAN". To jest w linii silnik wysokoprężny z turbosprężarką. Objętość robocza bloku była 10,350 centymetrów sześciennych. Moc maksymalna – 220 KM. Ale bardziej istotne dla autobusu był moment. Na „Ikarus” 255th modelu to 820 Nm przy dwóch tysięcy obrotów. Może się to wydawać dziwne, ale producent ma oficjalnie traktuje środowisko standardu „Euro-0” dla tego silnika. Autobus nie użyto żadnych filtrów cząstek stałych i zmodernizowane systemy wtrysku paliwa.

Dynamika skrzynia biegów, zużycie

Samochód obsadzone manualną skrzynię biegów ze sprzęgłem suchym pojedynczego dysku. Zaledwie 5-biegowa skrzynka była, bez podziałów. Pudełko, w przeciwieństwie do silnika, nie aktualizowanych. Z tego powodu wielu kierowców narzekali ogromnych ruchów kulisy. Również w czasie transmisji z kryzysu.

Jeśli mówimy o dynamicznej wydajności, maksymalnej prędkości magistrali 100 kilometrów na godzinę. Przyspieszenie do 60 kilometrów na godzinę trwało 22 sekund. Jeśli chodzi o zużycie paliwa, dane odbiegają tutaj. Producent twierdzi 19 litrów na 100 kilometrów. Jednak w praktyce liczba ta wynosi około 27 litrów, aw kraju (gdzie ten autobus był używany 90 procent). Cruising zakres na jednym zbiorniku – około tysiąca kilometrów.

podwozie

Być może najbardziej znaczącą wadą 250-cia „Icarus” – projekt zawieszenie. Węgierski stosowane Archaicznym system sprężyn. Ponadto, prześcieradła były zarówno na przedniej i tylnej osi. Tłumienia drgań za pomocą amortyzatorów hydraulicznych. Model 255 został wykorzystany zawieszenie pneumatyczne, dzięki którym „Icarus” zdobył taką szeroką akceptację i scharakteryzowana jak najbardziej komfortowym autobusem na czasie. Kierownicy – śruba-nakrętka z hydrowspomaganiem. Układ hamulcowy – bęben. Co ciekawe, płytki były zmniejszone ciśnienie (tj hamulce pneumatyczne).

koszt

Sprzedaż takich kopii jest prawie nie było. Koszt modelu „żywej” opiera się na wysokim poziomie – około 450 tysięcy rubli. W stanie pod renowacji można kupić za 200 tysięcy lub mniej. Te autobusy nie przeżył własną. Wiele z nich jest zepsute lub z uszkodzonym silnikiem. Dla biznesu są one mało prawdopodobne, aby dopasować. na częściach „Ikarus” nie produkowane przez dziesięciolecia, ale znaleźć coś na demontaż bardzo trudne. 250. W rzeczywistości – jest kawałek muzeum, to rzadkość, trudno jest sprostał naszym dni.

wniosek

Tak więc okazało się, co "Ikarus" 250-th model. „Ikar” – legendarny trener, który dostarczany mas w krajach bałtyckich i innych republik RFSRR. Urządzenie jest używane na różnych trasach. Na tych „Ikara”, wiele podróżowałem przez pół kraju. Niestety, oni nie są już widoczne na ulicach naszych miast. I podjąć odbudowę gotowy do tylko najbardziej zdesperowani. Teraz podobną technikę można znaleźć w muzeum transportu pasażerskiego w Moskwie i Petersburgu. Na lotach tych autobusów nie są już produkowane. Większość spisanych na złom.