179 Shares 3926 views

Laz-697 "turystyczny": specyfikacje techniczne. autobusów

Od momentu powstania aż do 1955 roku i mieści się w zakresie produkcji Lwowskiej Bus je sadzić. 50 lat ZSRR składała się z: dźwigi i części zamienne, pojazdów elektrycznych, podwozie przyczepy samych przyczep, specjalistyczne przyczepy do przewozu chleba, samochody, samochody, sklepy mobilne przyczepy … W ogóle, roślina była wytwarzania czegokolwiek, z wyjątkiem samych autobusach. I tylko 17 sierpnia 1955 zakład doradztwo techniczne podczas rozszerzonego posiedzenia zidentyfikować tych. polityka i kierunek rozwoju produkcji autobusów i autokarów.

Prototypy laz autobusów

Specjalnie dla autobusów pilotażowego zakładu utworzonego w fabryce KB, których zarządzanie jest delegowane do V. Osepchugovu. Główne biuro ekspertów został przedstawiony do młodego projektanta, niedawno ukończył motoryzacyjnego instytucjami branżowymi.

Początkowo LAZ planuje rozpocząć produkcję gotowego modelu autobusu ZIS-155. Jednakże, ambitny młody zespół CB było kategorycznie przeciwko takiej perspektywie, i zaproponował utworzenie swojego samochodu. Pomysł był wspierany w wyższej kadry kierowniczej, a konkretnie do LAZ do pracy nie zaczynać od zera, zostały zakupione w czasie z najnowszymi europejskimi autobusy: „Magirus”, „Neoplan” i „Mercedes”. inżynierowie them fabryczne dosłownie zdemontowane za pomocą śrub, ostrożnie badając cechy konstrukcyjne samochodów importowych.

W efekcie, pod koniec 1955 roku prototyp autobus był prawie gotowy. Po raz pierwszy został wykorzystany podstawy siły, składa się z rury, który miał prostokątny przekrój poprzeczny. Z założenia mocno skontaktował strukturę ciała autobus. Motoryzacji, które również było nowością, usytuowany wzdłużnie w kierunku tylnej strony.

Zawieszenie koła CB rośliny rozwijają się wraz z inżynierów USA. Jest to tradycyjna struktura sprężynowy sprężyny, co zwiększa sztywność proporcjonalnie ze wzrostem obciążenia. Dlatego też, stopień zatłoczenia autobusie nie wpływa na komfort podróży pasażerów. Była to kolejna cecha charakterystyczna maszyn Lwowie.

W 1956 roku z zakładu zjechały pierwsze miasto Laz-695, który stał się pierwowzorem dla przyszłych modyfikacji długodystansowych.

Początek ścieżki „turystycznej”

Na jesieni 1958 roku we Lwowie Automobile Zakładu wydała prototypowych autobusów dla komunikacji długodystansowych. Ze względu na fakt. że urządzenie będzie stosowane na dłuższą metę, powiedział numerowana Indeks otrzymał dodatek – „The Tourist”. Nowy autobus był wspólnym produktem samochodów i amerykańskiego Instytutu konstruktorów.

Oprócz „The Tourist” otrzymała szereg zmian konstrukcyjnych, które odróżniają go od prototypu (Laz-695), projektanci starali się stworzyć komfortowe warunki dla pasażerów.

Drzwi grodzi znajdujących się na obu końcach kabiny zastąpione jednym liściem, który otwiera się ręcznie. Otwierany dach samochodu zrobił.

Dla klimatu wnętrza Laz-697 odpowiedział „turystyczny” dwa systemy:

 • ogrzewanie typu nagrzewnicy;
 • wentylacji wymuszonej, wyposażony w nawilżaczu.

Salon obliczony na 33 miejsc.

Fotel pasażera była całkiem wygodna konstrukcja z regulowanym oparciem. Ponadto, każdy fotel wyposażony jest w: indywidualną bańka nocnym sieci oświetleniowej przeznaczonej do książek, gazet i czasopism, a także popielniczki.

Do prowadzącego, oddzielnego fotelika – 34, obrotowy o 180 stopni.

Jest to Bus Lwów został po raz pierwszy oznaczony znakiem towarowym ZIL – litera „L” w ramie chrom. Ponadto, taki znak przyszedł oznacza wszystkie kolejne modele i modyfikacje pojazdów produkowanych przez rośliny.

Gotowy wzór prototyp został zaprezentowany na wystawie osiągnięć gospodarczych, w nowej kategorii – „Lokalne”. Po wzięciu udziału w Wystawie osiągnięć gospodarczych autobus udał się z grupą wycieczki, składający się z najbardziej zasłużonych pracowników zakładu, w podróż po socjalistycznej Polsce i Czechosłowacji.

wziąć dwa

Na początku lata 1959 roku, FFA stworzył kolejną wersję „The Tourist” z tym samym oznaczeniem numeru, ale miał kilka różnic strukturalnych z pierwszego prototypu.

Poważne zmiany wpłynęły na dach autobusu: model to przesuwne została zastąpiona przez ogromną luku (1,8 x 2,7 m), ze względu na który zmniejszył powierzchnię przeszklenia dachowe promieni. Po raz pierwszy w tym modelu wyżej przedniej szyby zamontowano wlot powietrza, który zapewnia wentylację naturalną z przedziału pasażerskiego. Kształtem przypominał daszek od czapki. Wszystkie poniższe autobusów dostarczonych w taki szczyt, który stał się swego rodzaju znakiem rozpoznawczym studzienek. dziedziczy również wszystkie kolejne modele autobusów było zwiększenie rozmiaru okna, należy najpierw zainstalować na podwójnym Laz-697.

Bagaż pasażerów zostało zamontowane bezpośrednio pod podłogą kabiny. Ładowanie bagażem zewnątrz przez specjalne włazy bocznych położonych na bokach autobusu.

Zespół napędowy był silnik Zil-164. Rodzaj zawieszenia sprężyny (semi-eliptyczne resory piórowe 4) ze sprężynami do korekty.

Ten Lwów Bus 2 kolejne lata został przedstawiony jako eksponat na wystawach międzynarodowych: w 1959 roku – we Francji, aw 1960 – w Szwajcarii.

Maszyny zbudowane w serii, różniły się od bloku prototyp. Autobusy zainstalowany silnik 109 KM ZIL-158A. Ten sam silnik i otrzymał miasto – Laz-695B.

Laz-697: Dane techniczne

 • magistrali wielkości, M – 9,19 x 2,99 x 2,5 (długość, szerokość, wysokość, odpowiednio).
 • Ciężar własny – 6 T 950 kg.
 • Cały ciężar maszyny – 10t 230 kg.
 • Prześwit – 27 cm.
 • Prędkość Reserve – 80 km / h.
 • Moc agregatu – 109 l / s.
 • PPC – podręcznik z pięciu etapów.
 • Sprzęgło – typ jednotarczowe, suchej, wyposażonej w napęd hydrauliczny.
 • Szerokość otworu drzwiowego – 84 cm.
 • Ilość miejsc dla pasażerów – 33.
 • szerokość przejścia – 45 cm.
 • Promień skrętu – 9,6 m.

Modyfikacja „turystyczna”

Po publikacji serii deweloperskim LAZ-697 czy nie zatrzymać i po pewnym czasie są 4 modyfikacje Autobus:

 • LAZ – 697E;
 • LAZ – 697 mln;
 • LAZ – 697N;
 • LAZ – 697R.

Modyfikacja „E”

Od 1961 roku zakład ZIL zaczął dostarczać autobusy do Lwowa nowych silników, a 150-osobową jednostkę z ZIŁ-130. Silniki te są instalowane zarówno na miejskich autobusach i długie odległości, z powodu których oznakowania produkowane modele zmieniony (dodaną literę „E”) – Laz-695E i Laz-697E odpowiednio.

Zmiany wynik był wzrost maksymalnych autobusów prędkości do 87 km / h. Jednak partia pod warunkiem, że nowe silniki były małe, więc wraz ze zmodyfikowanym modelem zakładu kontynuował produkcję „stare” autobusy. Zewnętrznie, „stare” i „nowe” maszyny od siebie nie różniły.

Dopiero w 1964 roku, kiedy układy napędowe zaopatrzenia Zilovskoye stały się regularne, a nowy silnik całkowicie zastąpić stary model.

To właśnie z tego roku zmodyfikowano autobus doznał niewielkich zmian zewnętrznych – nadkola stają się zaokrąglone, płynącej z urządzenia usunięte listwy boczne. W tej aktualizacji jest skończona, i to w sposób autobus był produkowany do 1969 roku.

Modyfikacja „M”

W 1970 roku, tradycyjny model autobusu otrzymał bardziej głębokie zmiany, które dotknęły i trenerów, a jego miejskiego odpowiednika, oba samochody dostał również do ich cyfrowego znakowania literę „M”. Teraz są one nazywane LAZ- 697 mln i Laz-695M (międzymiastowych i miejskich, odpowiednio).

Projektanci całkowicie opuszczony stokach szklany dach, ale zwiększona powierzchnia szyb bocznych. Ponadto kanał wlotu powietrza silnika było, które były zainstalowane z tyłu autobusu. Został zastąpiony przez owiewki boczne.

Dokonano zmian i przekładnia automatyczna. Fabryka Tylna oś została zastąpiona bardziej doskonałego – „slave”, produkcji węgierskiej i wyposażone w układ kierowniczy hydrauliczny.

Ale po pierwsze, model demonstracyjny, że pracownicy fabryki zaprezentowane na wystawie w Moskwie w 1969 roku, nieco różni się od magistrali szeregowej zaprojektować przód maszyny i obecność kilku wyjść awaryjnych, które zastąpiły tradycyjne szkło.

Seryjnej produkcji Laz-697 M kontynuuje się aż do 1975, przy czym był już przygotowuje zastąpić inną modyfikację „turystycznej” – laz-697N. Nawiasem mówiąc, pełne przejście na nową maszynę została przeprowadzona stopniowo, najpierw linia montażowa spadła modele, które są hybrydą dwóch wersjach. Przód był bardziej Laz-697 mln iz powrotem już od nowego Laz-697N.

Laz-697N

Litery „H”, zastępując „M” w indeksie maszyny był niegdyś szeregowe LAZ-697 mln zwiększyć wielkość szyb przednich. Zrobiliśmy to w 1973 roku. Ale po raz pierwszy w samochodzie z takim indeksem przewidzianego na osiągnięciach wystawie w Moskwie w 1971 roku. W rzeczywistości było to 697 mln stary, ale z nowym wzorem z przodu.

Masowa produkcja autobusów rozpoczęła się w 1975 roku. Równolegle, preparaty do produkcji następnego samochodu, który miał wyjść w serii dwa lata później, a aby uzyskać indeks LAZ-697R. I choć był to okres przejściowy, linia montażowa zaczął iść do pośredniego modelu jako zmodyfikowanych zmian projektowych.

Na przykład, w tych maszynach jest całkowicie usuwany z szyby boczne szyby i zastąpienie ich stałym tafli szklanej, a vnutrisalonnoe wentylacyjnego wysłane zewnętrznej wlotu powietrza znajdujący się na dachu autobusu. Tylny zwis ma inny przednie drzwi na zawiasach.

Laz-697R

Produkcja kolejnej modyfikacji, Laz-697R, zaczął, jak planowano, w 1978 r. Tradycyjnie, nowy autobus od starego różnią. Najbardziej uderzająca różnica od Laz-697R Laz-697N nie był z powrotem drzwi, z jej ponownie został porzucony ze względu na fakt, że jej obecność ma zmniejszoną liczbę miejsc. Cóż, kolejny znak, na którym można było odróżnić nowy model od starego – jest lokalizacja z kierunkowskazami. W Laz-697R kierunkowskazy mają bardziej nowoczesny plac i znajdowały się bezpośrednio nad reflektorami. W LAZ-697N kierunkowskazy umieszczone na stronie reflektory, kształt nich był okrągły.

Przejście do historii

Wszystkie modyfikacje 697 autobusy serii należał do klasy średniej, a czas nie stoi w miejscu. Potrzebny był samochód z dużą ilością miejsc. Dlatego w 1985 roku produkcja starych „turystów” przestały. Zostały one zastąpione przez nowy 41-siedzenia Laz-699, wysyłanie 697-th szereg kategorii „szkieł autobusów”

Nasze dni i Lwów retro „turystyczny”

Minęło ponad pół wieku od czasu, jaki zrobił pierwszy prototyp oznaczony autobus LAZ-697. Ale nadal wśród osobistych reklam można znaleźć ogłoszenie o sprzedaży maszyn tej serii. I należy zauważyć, że retro autobusy są nie tylko pracownicy, ale także stan bardzo dobry. Oczywiście, dla długodystansowych podróży jest mało prawdopodobne, ktoś pomyśli używać takiej maszyny, ale dla prywatnych kolekcjach byłoby całkiem w porządku. Ponadto, autobus kosztuje stosunkowo niska.

Ale są wyjątki. Muzeum transportu miejskiego w Kijowie jest jedna z wersji „The Tourist” – Laz-697 mln. Ten autobus jest jednym z kilku modeli (eksperci twierdzą, że wszystkie trzy z nich), które jest zachowane w swojej pierwotnej postaci, a nawet państwa uruchomiony. W muzeum, był po przywrócenie przeprowadzone w fabryce LAZ. I, szczerze mówiąc, jeśli jest to naprawdę jeden z trzech pozostałych maszyn, rzeczywisty koszt autobusu jest trudne do wyobrażenia.

Ogólnie rzecz biorąc, jaka jest cena starej maszynie, to nie ma znaczenia, liczy się, że są ludzie, którzy nie są obojętni wobec historii rozwoju transportu w ZSRR.