364 Shares 7742 views

Leczenie zapalenia trzustki

Zapalenie trzustki – jedna z chorób układu żołądkowo-jelitowego, charakteryzująca się procesem zapalnym w trzustce. Może wystąpić w ostrej i przewlekłej formie. Kiedy pojawią się pierwsze objawy ostrej postaci, leczenie zapalenia trzustki powinno rozpocząć się jak najszybciej, ponieważ choroba jest obarczona poważnymi powikłaniami.

Przyczyny choroby

Często choroba rozwija się na tle naruszeń odpływu żółci, ponieważ funkcje pęcherzyka żółciowego i trzustki są w bliskiej wzajemnej zależności. Zapalenie trzustki może wynikać z niedożywienia, a mianowicie nadużywania wędzonych, tłuszczowych, gorących produktów spożywczych, napojów gazowanych. Jeszcze bardziej szkodliwy wpływ na organizm alkoholu etylowego.

Objawy

Głównym objawem ostrego zapalenia trzustki jest ciężki ból, który najczęściej zlokalizowany jest w górnej części brzucha po lewej stronie. Ból może być gontem lub podany w plecy. Ostra postać charakteryzuje się silnym wymiotem, wzdęciem, gorączką, twardziną żółtaczki i zwiększonym bólem po jedzeniu. Ostre zapalenie trzustki występuje napadowo. Ataki mogą trwać kilka godzin, a nawet kilka dni.

Z przewlekłym zapaleniem trzustki występuje zmniejszenie apetytu, utrata masy ciała, ból w górnej części brzucha, nudności, wyczerpanie, wzdęcie, zwiększony ból z tłuszczowych żywności i alkoholu.

Leczenie zapalenia trzustki

Leczenie ostrej formy rozpoczyna się od hospitalizacji pacjenta. Pacjentowi przypisano odpoczynek w łóżku i całkowite odpoczynek. W zapaleniu trzustki całkowite głodzenie pojawia się w ciągu pierwszych trzech do czterech dni. Picie czystej wody jest dozwolone w nieograniczonych ilościach. W celu zmniejszenia obrzęku, na okolice brzucha stosuje się zimno. Leki przeciwbólowe są zalecane w celu złagodzenia bólu.

Wraz z szybkim rozwojem choroby, leczeniem zapalenia trzustki jest interwencja chirurgiczna.

Zapalenie trzustki, które przeszło w chroniczną formę, jest uważane za nieuleczalne i wymaga stałej zgodności z dietą. Zaleca się jeść trochę, ale często – 6 razy dziennie. W diecie konieczne jest więcej białek i witamin, aby ograniczyć spożycie tłuszczów i węglowodanów, zwłaszcza cukru. Trzeba wykluczyć gruboziarniste włókno, napoje gazowane, konserwy, alkohol, smażone, pikantne, wędzone, marynowane potrawy. Nie jest dozwolone zapalenie trzustki.

Leczenie zapalenia trzustki powinno się przeprowadzać tylko pod nadzorem lekarza. Kompleksowe leczenie ma na celu zapobieganie dalszemu zniszczeniu trzustki. Oprócz diety, przepisywać witaminy i enzymy trzustkowe. Zaleca się leczenie istniejących chorób układu pokarmowego i cukrzycy.

Ziołowe leczenie

Tradycyjna medycyna oferuje leczenie zapalenia trzustki z ziołami i roślinami leczniczymi. Należy pamiętać, że samoleczenie może zaszkodzić Twojemu zdrowiu, więc metody osobiste powinny być stosowane tylko za zgodą lekarza.

W leczeniu choroby wykorzystuje się jagody z Kaliny. Owoce wlać trochę ciepłej przegotowanej wody, ugniatać i dodać miód. Cała porcja jest pobierana natychmiast. Na łyżce jagód wymagane jest kieliszek wody i łyżeczka miodu. Pij trzy razy dziennie i pić tylko świeżo przygotowane. To narzędzie łagodzi ból i skurcze.

W zapaleniu trzustki od dawna korzystał z prostego dostępnego środka – herbaty z miętą i miodem. Działanie napoju opiera się na słabej choleretycznej własności mięty i zdolności do usuwania enzymów z trzustki. Wlewa się do szklanki wrzącej wody łyżeczkę mięty, nalega, dodaje naturalnego miodu i pić dwa razy dziennie.

Korzystne jest picie w soku trzustkowym kapusty po kapuście, która zawiera substancję, która jest częścią leku "Pancreatin".

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki z lekami ludowymi może być częścią kompleksowej terapii przepisanej w placówce medycznej.