182 Shares 1175 views

Największy pomnik Lenina na świecie. Największy pomnik Lenina

Krajach na całym świecie okresowo konkurować w budowie najwyższych obiektów architektonicznych. Zwycięzcami są wpisane do Księgi Guinnessa. Ograniczenie to wysokość 25 metrów. Jest to lista z najwyższych pomników na świecie. Lista przyszedł i największy pomnik Lenina na świecie.

Więcej niż 25 metrów

Lista obejmuje 58 obiektów, pomników czy raczej, którego wysokość jest równa lub większa niż 25 metrów. Wszystkie rzeźby zostały zbudowane w pełnej długości, a ich wysokość jest uważana bez cokołu.

Najwyższa rzeźba Świat przedstawia skok rozciągacz Buddy. Znajduje się w prowincji Henan w Chinach. Jego wysokość wynosi 128 metrów bez cokołu. Pomnik został zbudowany w 2002 roku. Idea budowy posąg pojawił się po wybuchu do talibów z posągów Buddy w Afganistanie. Chiny potępia takie barbarzyńskie, oprócz systematycznego niszczenia dziedzictwa Buddy.

Warto zauważyć, że trzy najwyższy pomnik na świecie jest tylko jeden z posągów Buddy. Drugi najwyższy (115,82 m) posąg Buddy znajduje się w Myanmar (zbudowany w 2008 roku), a trzeci, sto metrów – w Japonii, w krajobraz miasta, 50 km od Tokio. Został zbudowany w 1995 roku.

Największy pomnik Lenina na świecie zajmuje 53 miejsce w tej liście.

Rosja rzeźby

najwyższa statua pierwszej dziesiątce na świecie wchodzi na rosyjski pomnik „Matka Ojczyzna wzywa!”. Ten 85-metrowy pomnik poświęcony bohaterom Bitwy pod Stalingradem i wzniesiony na Kurhan Mamaja w rosyjskim mieście Wołgograd. Ten alegoryczny obraz ojczyzny, który wzywa swoich synów do walki z wrogami. Został zbudowany w 1967 roku.

Nawiasem mówiąc, Nowy Jork Statua Wolności jest znacznie gorsza od rosyjskiej posągu. Jego wysokość wynosi 46 metrów. Ale ukraiński „Ojczyzna”, stoi na wysokim brzegu Dniepru w Kijowie, sięga 62 metrów.

Wśród największych rosyjskich pomników – 35,5-metrowy „Alosza” (pomnik w Murmańsku), a także największy pomnik Lenina na świecie – 27-metrowych – Wołgograd – i „żołnierze i marynarze” (pomnik obrońców Sewastopola, 27 m).

Wreszcie stwierdzić listę najwyższych światowych rzeźb z dwóch 25-metrowy pomnik rosyjskim – „pracownik i kołchoz Girl” i kolejny pomnik V. I. Leninu w Dubnej.

Gdzie największy pomnik Lenina

Wydaje się, że największy pomnik znajduje się gdzieś w Moskwie czy Petersburgu. Nadal największy pomnik Lenina na świecie znajduje się w Wołgograd. On nie tylko wysoki, że jest naprawdę olbrzymia: z postumentem – 57 metrowa rzeźba sam jako lider – 27 metrów. To nie jest trudne do znalezienia: budowa znajduje się tuż nad brzegiem Wołgi w dzielnicy Krasnoarmiejsk.

Interesujące jest to, że wcześniej w miejsce gigantycznej Lenin był inny polityczny przywódca Związku Radzieckiego – Iosif Stalin. Pomnik ten ma siedzibę w 1952 roku, na cześć otwarcia kanału Wołga-Don, w czasie rządów Stalina. Autorstwo należał do dobrze znany radziecki rzeźbiarza Vučetić, która również opracowała projekt Kurhan Mamaja. Kamień Stalin był znacznie niższy Lenina – zaledwie 24 metrów. Jednak wyjątkowość było to, że rzadko rodzimy miedź użyto do jego utworzenia. Jednak pomnik stanął na dziewięć lat (aż do upadku reżimu stalinowskiego), a następnie została zniszczona w ciągu jednej nocy. Nie było tylko pustym cokole, który jest popularnie nazywany „kikut”.

A w 1973 roku w tym miejscu powstał największy pomnik Lenina na świecie (zdjęcie powyżej). Nawiasem mówiąc, projekt wznowił swoją słynną Vucetich. Początkowo planowaliśmy wykonać tylko popiersie przywódcy. Ale ten pomysł został porzucony, a Wołgograd było „całość” Lenin. Aby utworzyć pomnika użyto betonu in-situ, a postument otoczony płytek. Nawiasem mówiąc, Wołgograd Lenin waży dziewięć tysięcy ton! On nawet wymienione w Księdze Rekordów Guinnessa jako największy pomnik Lenina – to ogromny pomnik kiedykolwiek stworzono na cześć prawdziwej osoby.

Drugim co do wielkości

Drugim co do wielkości posąg Lenina jest w nauce miasta Dubna. Został on stworzony przez rzeźbiarza S. M. Merkurovym, który, nawiasem mówiąc, jest autorem innego jeden z najwyższych pomników Lenina na świecie. Został on zbudowany w Erewaniu, jej wysokość wynosi 19,5 m.

Pomnik w Dubnej został zbudowany w 1937 roku i znajduje się nad brzegiem Wołgi, gdzie pochodzi kanału Moskwa – Wołga. Wykonana jest z naturalnego kamienia. Wysokość tego Giant 25 m oraz z cokołu – 37 metrów. Wagowych, osiąga 540 ton.

Dubna starzy wciąż pamiętam, kiedy po przeciwnej stronie rzeki stał drugi, taki sam pod względem wielkości pomnik innego lidera – Stalina.
Jednak w 1961 został usunięty, a raczej dmuchane jako zdemontować nie ze względu na brak rysunków.

Akt wandalizmu

We wrześniu tego roku, radykalne uczestnicy spotkania zatytułowanego „W jedności Ukrainy” zniszczył największy pomnik Lenina na świecie (w Charkowie). Wandale miał dużo czasu, aby majstrować. Po pierwsze, ciąć stopy figury, a dopiero potem z pomocą lin wyciągnął go z ogromnym piedestale. W tym przypadku funkcjonariuszy organów ścigania w milczeniu obserwował sytuację z zewnątrz i nie interweniować.

Protestujący zapobiec kamień Lenin – nie jest jeszcze jasne, ale rok wcześniej próbuje go zburzyć. Władze obiecały ukarania winnych, ale jeszcze nic nie zostało zrobione. Przywrócenia pomnika nie, ale postanowił całkowicie zdemontować wraz z piedestału.

Lenin zabytków w różnych krajach

Gazeta „Moskowskij Komsomolec” dostarcza danych, że w Rosji w 2003 roku było około 1800 pomników Lenina, a także duża liczba popiersia. Zrozumiałe jest, że we wszystkich byłych republik radzieckich były też pomniki przywódcy proletariatu. Choć po rozpadzie Związku Radzieckiego, niektóre z nich zostały rozebrane.

To zaskakujące, ale pomnik V. I. Leninu wzniesiono w wielu krajach za granicą. Według niektórych raportów, takich krajach, było 23. I nawet na Antarktydzie znajduje się pomnik Lenina, zbudowany na miejscu jego antarktycznej stacji o nazwie „biegun niedostępności”.

pomniki Lenina mają w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Indii, Mongolii i innych krajach. Ale największy pomnik Lenina na świecie słusznie należy do Rosji. Ponieważ postać rewolucyjnego przywódcy odgrywa ważną rolę w historycznej przeszłości rozległego kraju.